Povežite se sa nama

INTERVJU

MILICA KOVAČEVIĆ, CENTAR ZA DEMOKRATSKU TRANZICIJU: Povratak u lavirint iz kog će se još teže izaći

Objavljeno prije

na

Neizglasavanje povjerenja Vladi  bi nas vodilo u višemjesečnu političku agoniju pronalaska nove većine, po širini i dubini. Ova agonija bi trajala toliko da u toku ,,postupka” sigurno ne bi ispunili očekivanja koja od nas ima EU

 

MONITOR: Samo nekoliko mjeseci nakon što je formirana manjinska Vlada, nalazimo se na početku. Opet se govori o izglasavanju nepovjerenja Vladi, i novim izborima. Kako to komentarišete?

KOVAČEVIĆ: Ako sve ovo treba opisati jednom riječju ona bi bila – neozbiljno! Po ko zna koji put se pokazalo da Crna Gora nema političke elite koje bi bile na nivou zadataka koji su pred njima. Značajna većina političkih elita, prosto ne zna da vidi dalje od svog partijskog interesa. I ta činjenica predstavlja zaista veliko ograničenje u razvoju našeg društva.

MONITOR:  Politička kriza izazavana je pitanjima koja polarizuju društvo i podižu nacionalne tenzije – Temeljnim ugovorom sa SPC-om. Da li je ova Vlada trebala u ovom trenutku i na ovaj način da rješava to pitanje?

KOVAČEVIĆ: Kada pričamo o načinu usvajanja Temeljnog ugovora, jasno je da je sporan i način i tajming. Čudi, gotovo i plaši ,,čvrstina” koju je dio Vlade koji je podržavao ugovor demonstrirala, formiranje radne grupe čiji je mandat u punom sastavu trajao dva sata, hitan sastanak sa advokatima SPC-a, javna banalizacija predloga koji su dolazili od javnosti. Utisak je da ovaj dio Vlade nije bio spreman da promijeni ni zarez u tekstu koji su navodno usaglasili sa SPC-om. Prije će biti da su ga dobili sa porukom ,,uzmi ili ostavi”.

Čudi, takođe, i tajming. Zašto se toliko žurilo, zašto je nakon tek nešto više od dva mjeseca rada Vlade pokrenuto ovo pitanje. Zaista je to teško racionalno objasniti. Pa i ako pokušate ovaj tajming analizirati iz najužih političkih potreba SNP-a, kao dijela Vlade koji je blizak SPC-u i kome je ovaj ugovor bio uslov političkog sporazuma, nije jasno zašto ovo nijesu uradili pred izbore u oktobru kad bi im to dalo potreban izborni impuls, a do tada ostavili prostor za neophodne reforme pravosuđa.

MONITOR: Kako vidite argumente partije premijera da je potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC-om neophodno kako bi se radilo na unapređivanju vladavine prava, odnosno radi dobijanja širokog konsenzusa za izbor sudija i tužilaca?

KOVAČEVIĆ: Kada ne ispoštujete politički sporazum odmah nakon formiranja nestabilne političke većine moraju se naći izgovori i opravdanja za takav postupak. Potpisivanje ovog ugovora je potrebno, ali ne predstavlja uslov za unapređenje vladavine prava kod nas. Upravo je suprotno. Ovim ,,agrumentima” se želi zapravo izbor sudija i tužilaca usloviti potpisivanjem Temeljnog ugovora što predstavlja suprotnost demokratskom i evropskom vođenju politike.

Tvrdnja da je ovo učinjeno zbog postizanja širokog konsenzusa ne može izdržati ni test logike. Svakome ko je pratio proces je iz načina na koji je ovo izvedeno, u žurbi, bez dijaloga, uz sitne proceduralne podvale, odmah bilo jasno da je ovaj epilog neminovan. Onaj ko je ušao u ovo u cilju traženja konsenzusa vodio bi više računa i o političkim interesima onih koji ga dominantno podržavaju u parlamentu a ne samo interesima dijela vlasti ili SPC-a.

MONITOR: A konsultacije koje je premijer najavio  da će održati sa predstavnicima civilnog društva, nakon što je na Vladi usvojena radna verzija Temeljnog ugovora?

KOVAČEVIĆ: Da je premijer mislio da mu je ovaj dijalog potreban pokrenuo bi ga prije usvajanja. Da se Vlada ponašala evropski imali bismo inkluzivan proces u kome bi popravili sve mane teksta i izašli iz procesa onako kako to rade demokratska društva. To se nije desilo i sada se mora raditi kontrola štete.

Predsjednik Vlade vjerovatno nije očekivao gotovo jedinstvenu reakciju NVO sektora za koji je, u svom opozicionom djelovanju, navikao da mu je važan saveznik. Nije navikao niti na otpor međunarodne zajednice koja je svesrdno podržala rizičan projekat manjinske Vlade.

Sada, otvarajući dijalog nakon završenog posla, pokušava umanjiti štetu. U pravu su kolege koje misle da je velika vjerovatnoća da je ovo simulacija dijaloga. Ali, ako je to tako, premijer pravi još jednu grešku koja će mu nanijeti veliku štetu: ,,uspjeh” ovog, naknadnog dijaloga se može mjeriti samo promjenom značajnog dijela spornih djelova teksta ugovora i postizanjem šireg konsenzusa i ničim drugim. Svaki pokušaj instrumentalizacije bi bio srljanje u novu nepotrebnu grešku, a mi vjerujemo da je to i predsjedniku Vlade jasno.

MONITOR: DPS je, zbog Temeljnog ugovora, odnosno, kako su naveli „napuštanja evropske agende“ , najavio inicijativu za glasanje nepovjerenja Vladi. Kako vidite sudbinu te inicijative, odnosno mogući rasplet?

KOVAČEVIĆ: Tri su moguće opcije za razrješenje ove situacije: da se napravi korak nazad, uradi ozbiljan javni dijalog i nađe širi konsenzus oko teksta ugovora, u skladu s političkim dogovorom o formiranju Vlade i zbog koga ministri neće bježati sa sjednica. Ovo bi bio najjednostavniji ali ujedno i scenario za čije ostvarenje postoji mala vjerovatnoća.

Drugi je (ne)izglasavanje povjerenja Vladi koji bi nas vodio u višemjesečnu političku agoniju pronalaska nove većine, po širini i dubini. Ova agonija bi trajala toliko da u toku ,,postupka” sigurno ne bi ispunili očekivanja koja od nas ima EU.

I treći bi bio skraćenje mandata parlamentu koji bi, pored ključnog gubljenja vremena, bio i veoma rizičan zbog toga što mi imamo gore uslove za izbore od onih iz 2020. godine, a koji su i tada od većine javnosti označavani kao veoma loši.

MONITOR:  Tvrdite da bi rušenje manjinske vlade nakon samo nekoliko mjeseci, proizvelo negativan politički efekat. Kakav?

KOVAČEVIĆ: Teško je pronaći pozitivan efekat u ovom momentu. Iznevjerena očekivanja građana/ki. Iznevjerena očekivanja međunarodne zajednice. Gubljenje ključnog vremena za reforme i odblokiranje procesa pregovora sa EU. Gubljenje povjerenja u institucije. Propuštanje šanse za ubrzan put prema EU. Povećanje nepovjerenja među ključnim političkim akterima čime se smanjuje mogućnost za izlazak iz ove situacije, bilo prije bilo nakon izbora. Mogući izlazak na izbore po nereformisanom izbornom zakonodavstvu i bez postojanja Ustavnog suda. Sve ovo i još dosta stvari nam govori da se nalazimo u jako teškom političkom momentu iz koga je teško izaći.

Nije bez razloga međunarodna zajednica svesrdno podržala izbor ove Vlade, iako je to daleko od idealnog demokratskog scenarija. Ona je viđena kao šansa da se ovo društvo makar za neko vrijeme umiri i stabilizuje. Povratak nekoliko mjeseci unazad bi bio katastrofalan. U lavirint odakle je svaki put sve teži izlazak.

MONITOR: Da li je Crna Gora spremna za izbore u slučaju rušenja Vlade?

KOVAČEVIĆ: Nije. Da jeste rješenje ove situacije bi bilo značajno jednostavnije.

Pored toga što su političke elite opstruirale izbornu reformu pojavio se i jedan jako važan novi momenat: Ustavni sud od septembra neće biti funkcionalan i neće moći donositi odluke. Ako partije, koje imaju katastrofalne odnose, ne izaberu sudije Ustavnog suda, mi ćemo biti pred veoma bizarnim izborom: ići na izbore bez zaštite biračkog prava odnosno Ustavnog suda ili odlagati izbore, vjerovatno opet neustavno. Zaista je teško odlučiti koja je gora od ove dvije opcije.

Ovdje valja pomenuti zaboravljeni birački spisak, individualne kandidature, otvorene liste, depolitizaciju izborne administracije, zloupotrebu državnih resursa, strane uticaje i druge stvari koje su političkim elitama postale nevažne u prethodne dvije godine.

MONITOR: Koji je po Vama najbolji scenario izlaska iz još jedne u nizu političkih kriza?

KOVAČEVIĆ: Umorna sam od manje loših izbora. I od biranja manjeg zla. I mislim da nijesam u tome usamljena. Dobre ideje nema ko da čuje, najbolje scenarije nema ko da implementira.

MONITOR: Kako vidite incidente u  Nikšiću, povodom proslave  13. jula?

KOVAČEVIĆ: Mi smo, nažalost, normalizovali nasilje. Do te mjere da svi treba da se bojimo da li će nas neko zbog javno izraženog stava fizički napasti na ulici. I bez previše nade da će nas nadležni organi zaštititi.

,,Kontramiting” u Nikšiću je najavljivan danima kroz javne i manje javne kanale. Policija je sve to morala znati, ako su radili svoj posao. Zašto je procijenjeno da dva paralelna skupa nijesu prijetnja za bezbjednost, kako je dopušteno da se oni ,,dodirnu”, da li je policija zaista propustila grupu ekstremista do trga, da li je bilo učešća stranih državljana, je li bilo prekomjerne upotrebe sile – sve su to pitanja za policiju, ali i za političare. Pravdanje policije da nijesu nadležni za ,,procjene ideoloških obilježja” je apsolutno neprihvatljivo. Posao policije jeste baš to – da zna sa kojih političkih pozicija djeluju te grupe. Ovakav stav, godinama unazad,  je doveo do toga da danas imamo organizovane ekstremne desničarske grupe koje nastoje da ,,regulišu” naše živote u skladu sa svojim svjetonazorom. Platićemo visoku cijenu ako nadležne institucije nastave da ignorišu ove pojave.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DUŠAN DRAKIĆ, V.D. DIREKTORA AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE: Odlučni smo da ASK postane referentna antikorupcijska institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

ASK je naslijedio preko 250 predmeta koji se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta

MONITOR: Nakon šest godina ASK je utvrdio da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Zbog neprijavljivanja duga od 16.741,24 eura na VIP rivolving kartici uputili ste ovaj predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. Đukanović tvrdi da ste prekršili zakon i najavio je tužbu Upravnom sudu. Šta očekujete od prijave SDT-u i najavljene tužbe?

DRAKIĆ:Postupajući u okviru svojih nadležnosti, u skladu sa utvrđenim činjenicama i okolnostima, donijeli smo odluku u ovom postupku. Nažalost, u ovom periodu od šest godina, ovoj našoj odluci prethodile su dvije odluke ASK i dvije presude Upravnog suda koje su vratile na ponovno odlučivanje. Ukoliko dođe do tužbe javnog funkcionera, Upravni sud će se odnijeti i prema ovoj odluci. Bitna činjenica je da je ispoštovan upravni postupak, da je odluka donijeta u skladu sa utvrđenim činjenicama u postupku, te da je ASK pokrenula dalje postupke usled činjenica utvrđenih ovom odlukom ali i da smo kompletne spise predmeta proslijedili nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

MONITOR: Da li ima još predmeta koji čekaju izjašnjenje u vezi Đukanovića, kao na primjer ,,satovi”, ili nekih drugih bivših i sadašnjih najvećih funkcionera?

DRAKIĆ:ASK je naslijedio preko 250 predmeta koje se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta.

O kojem obimu posla je riječ pokazuju i to da smo, kad je samo ova godina u pitanju, dobili sedam presuda kojima su poništene odluke ASK iz 2018, 2019. i 2022.g. a koje se odnose na više javnih funkcionera (B.Gvozdenović, D.Abazović, M.Radulović, G.Rakočević) i jednog medija. Po službenoj dužnosti ili po prijavama ove godine smo otvorili 24 predmeta.

Svi ovi predmeti moraju dobiti institucionalni odgovor, moraju biti riješeni u odgovarajućem postupku, neselektivno, profesionalno i stručno.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ALEKSANDAR POPOV, DIREKTOR CENTRA ZA REGIONALIZAM I KOPREDSJEDNIK IGMANSKE INICIJATIVE, NOVI SAD: Predsjedniku Srbije ne smeta mapa Velike Mađarske na šalu oko vrata Viktora Orbana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovdje su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema

 

 

MONITOR: Na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici aklamacijom dvadesetak hiljada pristalica stranke, usvojena je Narodna deklaracija o Vojvodini. Predsjednik Srbije je najavio i njeno usvajanje u Narodnoj skupštini Srbije. Kako  razumijete ovu „ideju“?

POPOV: SNS-ovci nemaju mašte pa sada pokušavaju da imitiraju svoje trenutno najjače političke protivnike a to su studenti. Kada to kažem onda mislim na način usvajanja Deklaracije aklamacijom, što bi trebalo da bude adekvatno studentskim plenumima na kojima se donose odluke. Međutim, to je bila samo karikatura od toga. A i sve drugo je bio bledi pokušaj imitacije veličanstvenih studentskih okupljanja – u tom slučaju istog dana u Kragujevcu. Da parafraziram Balaševića – bio je miting i šta da se priča, parada obmane i kiča… A što se tiče same njegove ideje, to je po onoj narodnoj “držte lopova”, pokušaj da se borbom protiv navodnog vojvođanskog separatizma skrene pažnja sa studentskih protesta koji su najozbiljnije do sada uzdrmali korumpiran i kriminalan režim SNS i njegovih satelita.

MONITOR: Povod Deklaraciji, Aleksandar Vučić vidi u porastu vojvođanskog separatizma i postojanju organizacija koje koriste tragediju Nadstrešnice za forsiranje odvajanja Vojvodine od Srbije. Deklaracija se bazira na pet tačaka, pominje se i namjera da se formira vojvođanska nacija, standardizuje poseban jezik i osnuje pravoslavna crkva. Kakvo može biti pravno dejstvo ove Deklaracije?

POPOV: Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovde su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema. Oni postave tezu, polemišu sa tom izmišljenom tezom o separatizmu i oponente režimu iz Vojvodine optuže da su glavni separatisti. Tako je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, nedavno izjavila: “Ti ljudi su separatisti, da li vi razumete? Ja kao predsednica Skupštine pozivam institucije da rade svoj posao. Čekaj bre, jel’ Pućdemon u Španiji može tako separatistički da se šeta i priča? Ne, nego će biti uhapšen, pa će biti u egzilu“, kazala je Brnabić. Dakle ona je od izmišljene teze o separatističkim namerama dvojice trenutno najčešće spominjanih političkih protivnika-Dinka Gruhonjića i Gorana Ješića, došla do toga da su oni već postali vlast u Vojvodini-kao svojevremeno Pućdemon u Kataloniji, i već sproveli referendum o izdvajanju i zato kao sepratisti i izdajnici treba da sede u zatvoru. Jeste da je ovo van svake pameti, ali i veoma opasna teza jer pokazuje da bi ona i cela vladajuća garnitura, najradije svoje političke protivnike videla u zatvoru, pa makar i pod iskonstruisanim optužbama. Podseća li vas ovo na neka druga vremena i neke druge države gde se to zaistinski dešavalo?

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo