Povežite se sa nama

Izdvojeno

MIJEŠANJE VLASTI SRBIJE U CRNOGORSKI POPIS STANOVNIŠTVA: Studenti i Dodik na istom zadatku są crkvom

Objavljeno prije

na

Svega deset dana od patrijarhovog popisnog poziva u Podgorici “vjernom narodu” da se izjasne kao Srbi, oglasili su se  i zvanični organi Srbije sa sličnim pozivom zavijenim u brigu “za pronalažеnjе konstruktivnih rеšеnja” za mlade i obrazovane ljude za koje “trеba razmotriti svе načinе kako da budući akadеmski građani imaju što boljе uslovе tokom školovanja” Ovakva izjava stigla je od ministra odbrane i potpredsjednika Vlade Miloša Vučevića, koga opozicija naziva “batlerom porodice Vučić. Vučević je morao znati da ne postoji nikakav registrovani Savez studenata CG u Srbiji

 

Da je popis stanovništva Crne Gore strateški veoma bitan za Srbiju i njene vladajuće strukture vidljivo je i pored nevješte izjave u dalekom Pekingu predsjednika Aleksandra Vučića da se “Srbija ne meša u popis”. Izjava je došla 3 dana nakon tzv. “pastirske posete” srpskog patrijarha Porfirija Perića Crnoj Gori i poruke “vernom narodu” da se trebaju izjasniti kao Srbi. Patrijarh je naglasio da je „dužan da podrži da u svakoj prilici budete ono što jeste… vernici naše Crkve i pripadnici svog (srpskog) naroda… koji govore divnim srpskim jezikom“. Kako mu ovakvu “dužnost” striktno zabranjuje Sveto Pismo i učenje Crkve patrijarh je jedino mogao vršiti “dužnost” kao državni službenik Republike Srbije i njenog vladara.

Svega deset dana od patrijarhovog popisnog poziva oglasit će se i zvanični organi Srbije sa sličnim pozivom zavijenim u brigu “za pronalažеnjе konstruktivnih rеšеnja” za mlade i obrazovane ljude za koje “trеba razmotriti svе načinе kako da budući akadеmski građani imaju što boljе uslovе tokom školovanja”. Ovakva izjava nije stigla, što bi se u normalnim okolnostima očekivalo, od ministra prosvjete ,već od ministra odbrane i potpredsjednika Vlade Miloša Vučevića. Naime, Vučević, koga opozicija naziva “batlerom porodice Vučić” i njegov kolega ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković su primili delegaciju Saveza studenata  Crne Gore u Srbiji. “Studenti” su Vučićevim ministrima predstavili inicijativu da “kopija popisnice postane integralno dokazno sredstvo o nacionalnoj pripadnosti prilikom apliciranja za ostvarivanje prava na besplatno školovanje studenata iz Crne Gore u Srbiji”. Ministarstvo odbrane Republike Srbije je u saopštenju navelo da je Savez studenata “naglasio da je neophodno uložiti dodatne napore na učvršćivanju veza Srba iz regiona i dijaspore sa Srbijom” pa se “zalaže za to da se obezbede uslovi da mladi ljudi iz Crne Gore dobiju pravo na školovanje pod istim uslovima kao i njihovi vršnjaci u Srbiji”. Vijesti su navele da je sastanku prisustvovao i glavni i odgovorni urednik proputinovskog portala IN4S Gojko Raičević, iako se njegovo ime nigdje zvanično ne pominje.

Ovakvo propagandističko – udbaško saopštenje nenadležnog ministarstva Vlade je specifično iz nekoliko razloga i ukazuje na uradak Bezbedonosne informativne agencije (BIA). Kao ministar odbrane i nekoliko puta najavljen kao budući premijer Srbije Vučević je morao znati da ne postoji nikakav registrovani Savez studenata CG u Srbiji. Detaljnom pretragom srbijanskih medija nisu zabilježene ikakve aktivnosti ovog nazovi Saveza. Kad su prečanski Srbi u pitanju postoji Udruženje studenata Republike Srpske u Srbiji sa sjedištem u Novom Sadu, ali nikakvo crnogorsko udruženje studenata Srba. Takođe, svi studenti iz okruženja koji studiraju u Srbiji i do sada su imali ista prava kao i državljani Srbije na besplatno školovanje i/ili razne druge pogodnosti ako bi u prijavi potpisali izjavu “slobodno i svojevoljno da su pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja”. Još u doba vladavine Demokratske stranke tadašnji ministar finansija Božidar Đelić je tokom posjete miloističkoj Crnoj Gori otvoreno izjavio da će crnogorski studenti koji potpišu izjavu da su Srbi imati pogodnosti za školovanje u Srbiji uključujući i pravo na finansiranje iz državnog budžeta. Do sada je ne mali broj crnogorskih studenata potpisao takve izjave iz  oportunističkih stavova iako se se ne osjećaju Srbima čega su svjesne i srbijanske vlasti. Možda i zbog toga se sada traži preko fiktivnog Saveza studenata CG u Srbiji da se potpisnica koristi umjesto dosadašnje pravno neobavezujuće izjave,  kao vrsta dodatnog pritiska da se što više Crnogoraca izjasne kao Srbi da bi bili sigurniji da će ostvarivati prava u Srbiji.

Interesantan je i profil delegacije Saveza studenata koja je došla na sastanak sa Vučićevim ljudima. Vuk Orović, student beogradskog Pravnog fakulteta  u julu 2020. godine je uhapšen tokom sukoba između huligana i policije prilikom protesta ispred Skupštine Srbije. Bilo je vrijeme covida i zabrane javnih okupljanja, a protesti su izbili nakon najave srbijanskog vladara da će se možda ponovo uvesti policijski čas. Huligani su skandirali ime  ratnog zločinca Ratka Mladića, kao i parole protiv  Vučića i njegovog prijatelja i saveznika Mila Đukanovića. Oroviću je određen pritvor od 30 dana ali je nakon 7 dana pušten – što može biti zgodan način vrbovanja . Osim Orovića poznato je ime i Jelene Dobričanin koja je ćerka poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina. Dobričanin, porijeklom Srbin iz Prištine, je doduše bio Đukanovićev  protivnik ali je istovremeno čvrsto stajao uz Vučića po pitanju “odbrane srpskog Kosova i Metohije”. Učestvovao je na protestima na sjeveru Kosova u novembru prošle godine i osudio upotrebu “gole sile” premijera Albina Kurtija uperene prvenstveno protiv srpskih kriminalaca i njihovih laboratorija za drogu i kripto valute, dok je Kosovo nazvao “kriminalnom i terorističkom državom”. Dobričanin nikada nije osudio sjevernokorejski model vladavine srpske UDBE i narko bosova nad svojim narodom na sjeveru.

Kada je u pitanju prisustvo urednika portala IN4S treba primijetiti da je taj portal uoči popisa pokrenuo kampanju Ponosni na svoje srpsko u kojoj je iznajmljeno preko 50 bilborda u Crnoj Gori da “podsjećaju sugrađane i sunarodnike na srpsko porijeklo i identitet”. Na mnogim bilbordima su prikazani i poznati Hrvati kao čistokrvni Srbi što je izazvalo protest hrvatske ambasade. IN4S je portal skromnih finansijskih mogućnosti sa svega jednim stalno zaposlenim tako da ta kampanja sigurno ne može biti ni finansirana ni pomagana od strane portala.

Odlazak upravo kod ministra odbrane i aktera mnogih kriminalnih afera je dodatno problematično . Vučević je 10 godina vladao Novim Sadom kao produžena ruka Andreja Vučića, brata predsjednika države, po identičnom modelu pohare Budve od strane Svetozara Marovića koji uživa zaštitu Vučićevih vlasti od odlaska u zatvor. Od Marovića i Đukanovića su  preslikani i

usavršeni modeli kupovine glasova, organizacije kriminalaca u službi režima i bogaćenje na račun države. Vučević je kasnije za službu vladarskoj porodici nagrađen ministarskim mjestom sa perspektivom daljeg napredovanja. On se od strane kosovskih vlasti spominje kao odgovoran za opremanje i treniranje paramilitarne grupe narko bosa – Milana Radoičića  odgovorne za teroristički upad u Banjsku. Jedinica kosovskog Pabla Eskobara, kako ga je nazvao kosovski ministar unutrašnjih poslova, je trenirana na poligonu Vojske Srbije i opremljena njenim naoružanjem. Radoičić i Zvonko Veselinović (Vučevićev poslovni partner iz novosadskih dana) su na crnoj listi američkog ministarstva finansija zbog trgovine narkoticima i drugih kriminalnih djela dok ih vlasti u Beogradu slave kao branitelje “srpskih ognjišta na Kosmetu”.

Nedugo nakon sastanka u Beogradu glasnuo se još jedan branitelj srpstva – predsjednik RS Milorad Dodik. On  je izjavio da je potrebno vratiti Crnu Goru „srpskom nacionalnom biću, jer ona nesumnjivo tu pripada“ te da sada treba reći da “hoćemo jedinstvenu državu koju čine Srbija, Republika Srpska, i ako bude takva demokratska odluka, i Crna Gora”. Dodikova izjava je došla odmah nakon što je američko ministarstvo finansija crnoj listi na kojoj je Dodik odavno, dodala i njegovo dvoje punoljetne djece, Igora i Goricu kao  pripadnike  kriminalne mreže koji “omogućavaju nastavak Dodikovog korumpiranog djelovanja u RS-u…  izvlačenjem javnih sredstvava iz RS s ciljem sopstvenog bogaćenja i bogaćenja njegove porodice na račun građana BiH”. Dodikov sin Igor je preduzimačkog duha,  pa je napravio biznis plan na osnovu kojega mu je, na časnu riječ, 2008. godine odobren kredit od 1.5 miliona eura od Investiciono-razvojne banke (IRB) RS. Kasnije su se poslovi umnožavali. Prema podacima baze Akta.ba, firma Prointer povezana s Igorom Dodikom je iz raznih budžeta za pet mjeseci ove godine dobila ugovore u vrijednosti oko 30 miliona eura (59m KM).

Kako razne Jovanjice, privatizacije i ugradnje izlaze na vidjelo u Srbiji i Republici Srpskoj  za očekivati je da će “potrebe za jedinstvom srpskog naroda” samo dobijati na značaju da bi se zaštitili kriminalci. Sličnu odbranu crnogorstva je godinama prodavao i DPS režim dok su padali brodovi krcati drogom širom svjetskih mora.

Srbijansko strateško pozicioniranje oko povećanja broja Srba u Crnoj Gori nije od juče, niti je usamljeni slučaj.  Pogodnosti postoje i za etničke Crnogorce katoličke vjere ako se izjasne kao Hrvati. Slična je situacija i sa Makedoncima. Članica EU Bugarska je  nekoliko puta blokirala pristupne pregovore Sjeverne Makedonije zbog različitog viđenja makedonskog identiteta i istorije, koje Bugarska smatra svojim. Makedonci koji se izjasne kao Bugari mogu jednostavno dobiti bugarski pasoš, sva prava u Bugarskoj uz otvorene granice za život i rad diljem EU. Makedonski studenti takođe imaju pravo na sve pogodnosti školovanja u Bugarskoj uz pristup EU školarinama Nije mali broj onih koji će reći da su Bugari iako ne misle tako.

Ubrzano pristupanje EU uz istinske reforme koje to prate djeluju kao jedini lijek ovakvim udbaškim i klerikalnim kampanjama.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo