Povežite se sa nama

Izdvojeno

MIJEŠANJE VLASTI SRBIJE U CRNOGORSKI POPIS STANOVNIŠTVA: Studenti i Dodik na istom zadatku są crkvom

Objavljeno prije

na

Svega deset dana od patrijarhovog popisnog poziva u Podgorici “vjernom narodu” da se izjasne kao Srbi, oglasili su se  i zvanični organi Srbije sa sličnim pozivom zavijenim u brigu “za pronalažеnjе konstruktivnih rеšеnja” za mlade i obrazovane ljude za koje “trеba razmotriti svе načinе kako da budući akadеmski građani imaju što boljе uslovе tokom školovanja” Ovakva izjava stigla je od ministra odbrane i potpredsjednika Vlade Miloša Vučevića, koga opozicija naziva “batlerom porodice Vučić. Vučević je morao znati da ne postoji nikakav registrovani Savez studenata CG u Srbiji

 

Da je popis stanovništva Crne Gore strateški veoma bitan za Srbiju i njene vladajuće strukture vidljivo je i pored nevješte izjave u dalekom Pekingu predsjednika Aleksandra Vučića da se “Srbija ne meša u popis”. Izjava je došla 3 dana nakon tzv. “pastirske posete” srpskog patrijarha Porfirija Perića Crnoj Gori i poruke “vernom narodu” da se trebaju izjasniti kao Srbi. Patrijarh je naglasio da je „dužan da podrži da u svakoj prilici budete ono što jeste… vernici naše Crkve i pripadnici svog (srpskog) naroda… koji govore divnim srpskim jezikom“. Kako mu ovakvu “dužnost” striktno zabranjuje Sveto Pismo i učenje Crkve patrijarh je jedino mogao vršiti “dužnost” kao državni službenik Republike Srbije i njenog vladara.

Svega deset dana od patrijarhovog popisnog poziva oglasit će se i zvanični organi Srbije sa sličnim pozivom zavijenim u brigu “za pronalažеnjе konstruktivnih rеšеnja” za mlade i obrazovane ljude za koje “trеba razmotriti svе načinе kako da budući akadеmski građani imaju što boljе uslovе tokom školovanja”. Ovakva izjava nije stigla, što bi se u normalnim okolnostima očekivalo, od ministra prosvjete ,već od ministra odbrane i potpredsjednika Vlade Miloša Vučevića. Naime, Vučević, koga opozicija naziva “batlerom porodice Vučić” i njegov kolega ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković su primili delegaciju Saveza studenata  Crne Gore u Srbiji. “Studenti” su Vučićevim ministrima predstavili inicijativu da “kopija popisnice postane integralno dokazno sredstvo o nacionalnoj pripadnosti prilikom apliciranja za ostvarivanje prava na besplatno školovanje studenata iz Crne Gore u Srbiji”. Ministarstvo odbrane Republike Srbije je u saopštenju navelo da je Savez studenata “naglasio da je neophodno uložiti dodatne napore na učvršćivanju veza Srba iz regiona i dijaspore sa Srbijom” pa se “zalaže za to da se obezbede uslovi da mladi ljudi iz Crne Gore dobiju pravo na školovanje pod istim uslovima kao i njihovi vršnjaci u Srbiji”. Vijesti su navele da je sastanku prisustvovao i glavni i odgovorni urednik proputinovskog portala IN4S Gojko Raičević, iako se njegovo ime nigdje zvanično ne pominje.

Ovakvo propagandističko – udbaško saopštenje nenadležnog ministarstva Vlade je specifično iz nekoliko razloga i ukazuje na uradak Bezbedonosne informativne agencije (BIA). Kao ministar odbrane i nekoliko puta najavljen kao budući premijer Srbije Vučević je morao znati da ne postoji nikakav registrovani Savez studenata CG u Srbiji. Detaljnom pretragom srbijanskih medija nisu zabilježene ikakve aktivnosti ovog nazovi Saveza. Kad su prečanski Srbi u pitanju postoji Udruženje studenata Republike Srpske u Srbiji sa sjedištem u Novom Sadu, ali nikakvo crnogorsko udruženje studenata Srba. Takođe, svi studenti iz okruženja koji studiraju u Srbiji i do sada su imali ista prava kao i državljani Srbije na besplatno školovanje i/ili razne druge pogodnosti ako bi u prijavi potpisali izjavu “slobodno i svojevoljno da su pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja”. Još u doba vladavine Demokratske stranke tadašnji ministar finansija Božidar Đelić je tokom posjete miloističkoj Crnoj Gori otvoreno izjavio da će crnogorski studenti koji potpišu izjavu da su Srbi imati pogodnosti za školovanje u Srbiji uključujući i pravo na finansiranje iz državnog budžeta. Do sada je ne mali broj crnogorskih studenata potpisao takve izjave iz  oportunističkih stavova iako se se ne osjećaju Srbima čega su svjesne i srbijanske vlasti. Možda i zbog toga se sada traži preko fiktivnog Saveza studenata CG u Srbiji da se potpisnica koristi umjesto dosadašnje pravno neobavezujuće izjave,  kao vrsta dodatnog pritiska da se što više Crnogoraca izjasne kao Srbi da bi bili sigurniji da će ostvarivati prava u Srbiji.

Interesantan je i profil delegacije Saveza studenata koja je došla na sastanak sa Vučićevim ljudima. Vuk Orović, student beogradskog Pravnog fakulteta  u julu 2020. godine je uhapšen tokom sukoba između huligana i policije prilikom protesta ispred Skupštine Srbije. Bilo je vrijeme covida i zabrane javnih okupljanja, a protesti su izbili nakon najave srbijanskog vladara da će se možda ponovo uvesti policijski čas. Huligani su skandirali ime  ratnog zločinca Ratka Mladića, kao i parole protiv  Vučića i njegovog prijatelja i saveznika Mila Đukanovića. Oroviću je određen pritvor od 30 dana ali je nakon 7 dana pušten – što može biti zgodan način vrbovanja . Osim Orovića poznato je ime i Jelene Dobričanin koja je ćerka poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina. Dobričanin, porijeklom Srbin iz Prištine, je doduše bio Đukanovićev  protivnik ali je istovremeno čvrsto stajao uz Vučića po pitanju “odbrane srpskog Kosova i Metohije”. Učestvovao je na protestima na sjeveru Kosova u novembru prošle godine i osudio upotrebu “gole sile” premijera Albina Kurtija uperene prvenstveno protiv srpskih kriminalaca i njihovih laboratorija za drogu i kripto valute, dok je Kosovo nazvao “kriminalnom i terorističkom državom”. Dobričanin nikada nije osudio sjevernokorejski model vladavine srpske UDBE i narko bosova nad svojim narodom na sjeveru.

Kada je u pitanju prisustvo urednika portala IN4S treba primijetiti da je taj portal uoči popisa pokrenuo kampanju Ponosni na svoje srpsko u kojoj je iznajmljeno preko 50 bilborda u Crnoj Gori da “podsjećaju sugrađane i sunarodnike na srpsko porijeklo i identitet”. Na mnogim bilbordima su prikazani i poznati Hrvati kao čistokrvni Srbi što je izazvalo protest hrvatske ambasade. IN4S je portal skromnih finansijskih mogućnosti sa svega jednim stalno zaposlenim tako da ta kampanja sigurno ne može biti ni finansirana ni pomagana od strane portala.

Odlazak upravo kod ministra odbrane i aktera mnogih kriminalnih afera je dodatno problematično . Vučević je 10 godina vladao Novim Sadom kao produžena ruka Andreja Vučića, brata predsjednika države, po identičnom modelu pohare Budve od strane Svetozara Marovića koji uživa zaštitu Vučićevih vlasti od odlaska u zatvor. Od Marovića i Đukanovića su  preslikani i

usavršeni modeli kupovine glasova, organizacije kriminalaca u službi režima i bogaćenje na račun države. Vučević je kasnije za službu vladarskoj porodici nagrađen ministarskim mjestom sa perspektivom daljeg napredovanja. On se od strane kosovskih vlasti spominje kao odgovoran za opremanje i treniranje paramilitarne grupe narko bosa – Milana Radoičića  odgovorne za teroristički upad u Banjsku. Jedinica kosovskog Pabla Eskobara, kako ga je nazvao kosovski ministar unutrašnjih poslova, je trenirana na poligonu Vojske Srbije i opremljena njenim naoružanjem. Radoičić i Zvonko Veselinović (Vučevićev poslovni partner iz novosadskih dana) su na crnoj listi američkog ministarstva finansija zbog trgovine narkoticima i drugih kriminalnih djela dok ih vlasti u Beogradu slave kao branitelje “srpskih ognjišta na Kosmetu”.

Nedugo nakon sastanka u Beogradu glasnuo se još jedan branitelj srpstva – predsjednik RS Milorad Dodik. On  je izjavio da je potrebno vratiti Crnu Goru „srpskom nacionalnom biću, jer ona nesumnjivo tu pripada“ te da sada treba reći da “hoćemo jedinstvenu državu koju čine Srbija, Republika Srpska, i ako bude takva demokratska odluka, i Crna Gora”. Dodikova izjava je došla odmah nakon što je američko ministarstvo finansija crnoj listi na kojoj je Dodik odavno, dodala i njegovo dvoje punoljetne djece, Igora i Goricu kao  pripadnike  kriminalne mreže koji “omogućavaju nastavak Dodikovog korumpiranog djelovanja u RS-u…  izvlačenjem javnih sredstvava iz RS s ciljem sopstvenog bogaćenja i bogaćenja njegove porodice na račun građana BiH”. Dodikov sin Igor je preduzimačkog duha,  pa je napravio biznis plan na osnovu kojega mu je, na časnu riječ, 2008. godine odobren kredit od 1.5 miliona eura od Investiciono-razvojne banke (IRB) RS. Kasnije su se poslovi umnožavali. Prema podacima baze Akta.ba, firma Prointer povezana s Igorom Dodikom je iz raznih budžeta za pet mjeseci ove godine dobila ugovore u vrijednosti oko 30 miliona eura (59m KM).

Kako razne Jovanjice, privatizacije i ugradnje izlaze na vidjelo u Srbiji i Republici Srpskoj  za očekivati je da će “potrebe za jedinstvom srpskog naroda” samo dobijati na značaju da bi se zaštitili kriminalci. Sličnu odbranu crnogorstva je godinama prodavao i DPS režim dok su padali brodovi krcati drogom širom svjetskih mora.

Srbijansko strateško pozicioniranje oko povećanja broja Srba u Crnoj Gori nije od juče, niti je usamljeni slučaj.  Pogodnosti postoje i za etničke Crnogorce katoličke vjere ako se izjasne kao Hrvati. Slična je situacija i sa Makedoncima. Članica EU Bugarska je  nekoliko puta blokirala pristupne pregovore Sjeverne Makedonije zbog različitog viđenja makedonskog identiteta i istorije, koje Bugarska smatra svojim. Makedonci koji se izjasne kao Bugari mogu jednostavno dobiti bugarski pasoš, sva prava u Bugarskoj uz otvorene granice za život i rad diljem EU. Makedonski studenti takođe imaju pravo na sve pogodnosti školovanja u Bugarskoj uz pristup EU školarinama Nije mali broj onih koji će reći da su Bugari iako ne misle tako.

Ubrzano pristupanje EU uz istinske reforme koje to prate djeluju kao jedini lijek ovakvim udbaškim i klerikalnim kampanjama.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo