Za Mostarce bio je i ostao Maestro, za Zagrepčane najbolji šansonjer među slikarima, za sve ljubitelje likovnosti diljem svijeta slikar nestvarnih bjelina. Meha Sefić Maestro
Djetinjstvo sam provodio u sasvim drugačijem Mostaru nego što je ovaj današnji, podijeljeni. Našu bezbrižnost, pa i svojevrsnu mediteransku “fjaku”, potencirala je na ulicama, trgovima, po sokacima, stalna prisutnost onih osoba koje smo obožavali i cijenili, a nadasve bili prisni s njima “kao sa svojima”, iako su imali auru regionalno, pa i u jugoslavenskim razmjerama umjetnika od formata. To su bila vremena Vlade Puljića, Miše Marića, Dade Miladina, Ivana Kordića, Dragana Šakovića, Ante Vicana, Cuce Stajčića, Juse Nikšića, ali i stalnih gostiju Mostara: Miroslava Mike Antića, Pere Zubca, Skendera Kulenovića.
Ipak, jedna se umjetnička persona nametala i tada a i do danas je u mojim uspomenama ostala jarkijim od svih ostalih. Za Mostarce bio je i ostao Maestro, za Zagrepčane najbolji šansonjer među slikarima, za sve ljubitelje likovnosti diljem svijeta slikar nestvarnih bjelina…
Meha Sefić Maestro sa istom je strašću “utkivao” tu svoju čudesnu bijelu boju i u nenadmašne portrete, Stari most u varijacijama i iz raznih kutova slikan…
Njegova su slikarski oživljenja cvijeća, posebice ruže imale metafizičku nestvarnost…
Sve je na Maestrovim slikama odjekivalo čudesnom kristalnošću bjeline…
Ta bjelina koju je Maestro “gajio” dosljedno, od svojih platana do besprijekornih bijelih odijela, mantila, kišobrana i šešira prati me do dana današnjih kao zvonki odsjaj te čudne imperijalnosti mostarskog duha.
Maestrove bjeline razgarale su u mojoj duši stvaralačke ognjice i traženje autentičnih putova ne samo u teatru i književnosti, nego prije svega u stilu življenja.
Svi smo ga, bar iz moje generacije, pokušavali slijediti, pa i bezuspješno imitirati.
A Maestro se samo zagonetno smiješio.
Čak i onda kada je neposredno prije nego mu je duša prhnula zvijezdama, tiho, na uho nekolicini nas svojih prijatelja, na uho sasvim tiho, koliko je već onemoćali glas dozvoljavao, otpjevao onu “Što li mi se Radobolja muti…”
Tiho je otišao jedan od simbola negdanje umjetničke imperijalnosti grada na Neretvi. Gospodstveno. U bjelini. Kako je uostalom i živio.
Danas kad ni najznačajniji galeristi ne mogu doći do Maestrovih genijalnih bjelina mogu samo asociorati na osobnu ideju koju sam javno plasirao prije deceniju – da je grad Mostar dužan izgraditi spomen galeriju “Maestro” koja bi čuvala uspomenu na bogati slikarski ali i glazbeni opus Mehe Sefića.
Nitko da podrži ideju… Nažalost.
A grad gradom čine ljudi, a ne zgrade.
Jedan od onih koji je Mostar činio Gradom bio je slikar neponovljivih bjelina i šansonjer kojem je noćima pljeskao legendarni zagrebački Ritz bar – Meha Sefić…
U mojim očima ostao je magnetizam metafizičke bjeline…
Sefićevske bjeline!
Gradimir GOJER