Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i predsjednik privrednog suda Blažo Jovanić već iznose odbranu pred sudijama, dok glavnog Katnićevog tužioca čeka kontrola optužnice
Sve je počelo razbijanjem kriptovane SKY aplikacije i hapšenjem Vesne Medenice, bivše predsjednice Vrhovnog suda i vrhovne državne tužiteljke. Potom su na optuženičkim klupama počeli da se ređaju sudije, tužioci i drugi koji su državne interese branili u sudnicama. Među njima su bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, specijalni tužioci Saša Čađenović i Lidija Mitrović. Svi su, između ostalog, optuženi za zloupotrebu službenog položaja, a njihovi predmeti su već došli do suda.
Čađenović i Jovanić nalaze se u istražnom zatvoru, dok se Medenica i Mitrovićeva brane sa slobode. Protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda pokrenut je još jedan istražni postupak zbog zloupotrebe službenog položaja dok je obavljala najodgovorniju funkciju u sudstvu.
Specijalno državno tužilaštvo ,SDT,u slučaju Čađenovića još nije došlo do sudskog postupka, čeka se da Viši sud potvrdi (ili odbaci) optužnicu koja je podignuta 8. juna.
Tužilaštvo Čađenovića tereti za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja. Postupajući tužilac je predložilo da se bivšem specijalnom tužiocu produži pritvor zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na saučesnike.
Čađenović je važio za čovjeka od povjerenja bivšeg glavnog specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića, za čijeg mandata je dužio predmete vezane za najopasnije kriminale organizacije koje su švercovale duvan i narkotike, ali i naručivale ubistva. Bio je i glavni tužilac u predmetu poznatom kao državni udar.
Čađenoviću se stavlja na teret da je od sredine 2020. godine postao pripadnik Kavačkog klana. Imao je ulogu i zadatke da uputstvima i naredbama vođa klana, ne preduzima krivično gonjenje i ne pokreće krivične postupke protiv organizatora i članova te kriminalne organizacije.
Navodi se da je imao zadatak da onemogućava da članovi kriminalne grupe budu otkriveni kao izvršioci najtežih krivičnih djela. Bivši specijalni tužilac je imao i zadatak da, i u slučajevima kad su za to ispunjeni zakonski uslovi, ne predlaže da se uhapšenim pripadnicima kriminalne organizacije odredi pritvor.
“I da iz spisa uklanja izvještaje koje je EUROPOL dostavio u postupcima protiv organizatora i pripadnika kriminalne organizacije i krivične prijave koje je policija podnosila protiv njih, što je prihvatio i izvršavao u više krivičnih predmeta, odnosno postupaka”, istakli su u saopštenju SDT: .
Čađenović se na sve optužbe izjasnio kao nevin. U postupku ga zastupa advokat Lazar Aković. Optužnicom se, između ostalog, navodi da je Čađenović zloupotrebom službenog položaja namjestio upravo Akovićevoj supruzi da zaradi novac od prevođenja dokumentacije za potrebe tužilačkog predmeta, koju nije bilo potrebno prevoditi.
Protiv Jovanića je optužnica potvrđena još u februaru. Održano je već nekoliko ročišta u njegovom predmetu. Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužicu protiv njega i stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, ali i Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća Titan security Podgorica, Securitas Montenegro Podgorica, Top force system Nikšić i Ogimar MNE Podgorica, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja. Djelovanje Jovanića i stečajnih upravnika godinama je opisivano kao postojanje „stečajne mafije“.
Oni su se navodno nelegalno okoristili kroz zloupotrebe službenog položaja nad preduzećima u stečaju: Euromix Tours DOO Budva, Sotto la Collina DOO Podgorica, Nega Tours Montenegro DOO Budva, Bjelasica rada AD Bijelo Polje, Montri DOO Igalo, Princ & Co DOO Kotor, Montel – Motel Glava Zete DOO Nikšić i Jastreb DOO Podgorica. Tužioci tvrde da su kroz „nezakonito uvećavanje troškova stečajnih postupaka, njihovim odugovlačenjem i angažovanjem drugih okrivljenih i drugih lica kao saradnika, advokata, procjenitelja i sudskih vještaka ili za pružanje usluga fizičkog obezbjeđenja imovine stečajnih dužnika, pa i kada je to apsolutno nepotrebno, da bi im se na štetu Privrednog suda ili stečajne mase stečajnih dužnika isplatile fiktivne i nedokumentovane naknade i troškovi za učešće ili navodno učešće i rad u stečajnom postupku, odnosno za navodno date najpovoljnije ponude za izrade procjena imovine stečajnih dužnika, iako su i takve prihvaćene ponude procjena imovine višestruko prevazilazile realne troškove procjene, a koje troškove je odobravao okrivljeni Jovanić“.
U ovim predmetima Jovanić je postupao kao stečajni sudija, a okrivljeni Saža Zejak, Sanja Lješković, Snežana Jović, Ranko Radinović i Sreten Mrvaljević učestvovali kao stečajni upravnici, odnosno okrivljeni Lješković i Zejak i kao procjenitelji i sudski vještaci i saradnici stečajnog upravnika, a okrivljena Jovićeva i kao advokat.
On je na ročišti kazao da je „nesporna činjenica“ da iz sudskih stečajnih postupaka koji su obuhvaćeni optužnicom nije nastala šteta za državu. Kazao je da u optužnici ne postoje dokazi da je pribavio protivpravnu imovinsku korist.„Ovakve tvrdnje tužiteljke su po istom principu za svaki predmet obuhvaćen optužnicom, koja samo iznosi paušalnu i nedokazivu tvrdnju. Niko nije primio ni jedan euro a da za to nema sudsku odluku”, rekao je Jovanić.
Protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda optužnicu je podigla specijalne tužiteljka Lidija Mitrović. Na ovom predmetu radila je još za vrijeme mandata Milivoja Katnića. Međutim, ona je takođe suspendovana i optužena za zloupotrebu službenog položaja.
Ona se tereti da je napravila korist za pet osoba u predmetu Klap tako što je primijenila institut odloženog gonjenja, odnosno što je nakon uplate poreza državi odbacila krivične prijave. Tužilac Miloš Šoškić u optužnici piše da bi pet osoba, koje je trebala krivično da goni, bili osuđeni u krivičnom postupku i platili više novca.
Mitrović je na suđenju kazala da je Šoškićev tužilački akt zlonamjeran jer niko ne može znati da li će neko biti osuđen u sudskom postupku. Ukazala je da se optužni akt protiv nje temelji na Izvještaju vještaka koji za nju nije bio obavezujući dokument već putokaz u istrazi utaje poreza i doprinosa. Podsjetila je da je kao postupajuća tužiteljka u predmetima Klap, Bora i Vardar optužila više od 100 osoba a državnoj kasi vratila 7,5 miliona eura te da nema motiva, razloga i namjere da privileguje pet osoba koje se navode u optužnici protiv nje. Naredno ročište zakazano je za septembar.
Prvi put je ovoliko funkcionera sudstva, tužilaštva i policije je izvedeno na optuženičku klupu. Na osnovu pravosnažnih presuda vidjećemo da li je pravosuđe položilo ispit. Ili ćemo ponovo plaćati ogromne odštete kao u slučaju kriminalnih šefova.
Medenica razočarana neefikasnošću suda
Vesna Medenica je u podgoričkom Višem sudu izjavila da je prošlo sedam mjeseci od podizanja optužnice, a da uprkos tome ona još nema mogućnost da iznese odbranu. Istakla je da je vanraspravnom vijeću trebalo dva mjeseca da donese rješenje o spajanju dva sudska predmeta, odnosno da napiše jednu rečenicu.
“Očekivala sam da sudstvo bude efikasno. Očekujem da sa mnogo više dinamizma pristupite ovom predmetu. Očekujem da ovaj glavni pretres što prije počne kako bih iznijela svoju odbranu, a to čekam već sedam mjeseci od kada je optužnica podignuta”, kazala je Medenica u obraćanju sudu, nakon što je bilo izvjesno da će se suđenje odložiti.
Ivan ČAĐENOVIĆ