Povežite se sa nama

DRUŠTVO

MEDENICA I  JOVANIĆ U SUDNICI, ČAĐENOVIĆ ČEKA OPTUŽBE: Pravosuđe na ispitu

Objavljeno prije

na

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i predsjednik privrednog suda Blažo Jovanić već iznose odbranu pred sudijama, dok glavnog Katnićevog tužioca čeka kontrola optužnice

 

Sve je počelo razbijanjem kriptovane SKY aplikacije i hapšenjem Vesne Medenice, bivše predsjednice Vrhovnog suda i vrhovne državne tužiteljke. Potom su na optuženičkim klupama počeli da se ređaju sudije, tužioci i drugi koji su državne interese branili u sudnicama. Među njima su bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, specijalni tužioci Saša Čađenović i Lidija Mitrović. Svi su, između ostalog, optuženi za zloupotrebu službenog položaja, a njihovi predmeti su već došli do suda.

Čađenović i Jovanić nalaze se u istražnom zatvoru, dok se Medenica i Mitrovićeva brane sa slobode. Protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda pokrenut je još jedan istražni postupak zbog zloupotrebe službenog položaja dok je obavljala  najodgovorniju funkciju u sudstvu.

Specijalno državno tužilaštvo ,SDT,u  slučaju Čađenovića još nije došlo do sudskog postupka,  čeka se da Viši sud potvrdi (ili odbaci) optužnicu koja je podignuta 8. juna.

Tužilaštvo Čađenovića tereti za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja. Postupajući tužilac je predložilo da se bivšem specijalnom tužiocu produži pritvor zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na saučesnike.

Čađenović je važio za čovjeka od povjerenja bivšeg glavnog specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića, za čijeg mandata je dužio predmete vezane za  najopasnije kriminale organizacije koje su švercovale duvan i narkotike, ali i naručivale ubistva. Bio je i glavni tužilac u predmetu poznatom kao državni udar.

Čađenoviću se stavlja na teret da je od sredine 2020. godine postao pripadnik Kavačkog  klana. Imao je ulogu i zadatke da uputstvima i naredbama vođa klana, ne preduzima krivično gonjenje i ne pokreće krivične postupke protiv organizatora i članova te kriminalne organizacije.

Navodi se  da je imao zadatak da onemogućava da članovi kriminalne grupe budu otkriveni kao izvršioci najtežih krivičnih djela. Bivši specijalni tužilac je imao i zadatak da, i  u slučajevima kad su za to ispunjeni zakonski uslovi, ne predlaže da se uhapšenim pripadnicima kriminalne organizacije odredi pritvor.

“I da iz spisa uklanja izvještaje koje je EUROPOL dostavio u postupcima protiv organizatora i pripadnika kriminalne organizacije i krivične prijave koje je policija podnosila protiv njih, što je prihvatio i izvršavao  u više krivičnih predmeta, odnosno postupaka”, istakli su u saopštenju SDT: .

Čađenović se na sve optužbe izjasnio kao nevin. U postupku ga zastupa advokat Lazar Aković. Optužnicom se, između ostalog, navodi da je Čađenović zloupotrebom službenog položaja namjestio upravo Akovićevoj supruzi da zaradi novac od prevođenja dokumentacije za potrebe tužilačkog predmeta, koju nije bilo potrebno prevoditi.

Protiv Jovanića je optužnica potvrđena još u februaru. Održano je već nekoliko ročišta u njegovom predmetu. Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužicu protiv njega i stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, ali i Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća Titan security  Podgorica, Securitas Montenegro Podgorica, Top force system Nikšić i Ogimar MNE Podgorica, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja. Djelovanje Jovanića i stečajnih upravnika godinama je opisivano kao postojanje „stečajne mafije“.

Oni su se navodno nelegalno okoristili kroz zloupotrebe službenog položaja nad preduzećima u stečaju: Euromix Tours DOO Budva, Sotto la Collina DOO Podgorica, Nega Tours Montenegro DOO Budva, Bjelasica rada AD Bijelo Polje, Montri DOO Igalo, Princ & Co DOO Kotor, Montel – Motel Glava Zete DOO Nikšić i Jastreb DOO Podgorica. Tužioci tvrde da su kroz „nezakonito uvećavanje troškova stečajnih postupaka, njihovim odugovlačenjem i angažovanjem drugih okrivljenih i drugih lica kao saradnika, advokata, procjenitelja i sudskih vještaka ili za pružanje usluga fizičkog obezbjeđenja imovine stečajnih dužnika, pa i kada je to apsolutno nepotrebno, da bi im se na štetu Privrednog suda ili stečajne mase stečajnih dužnika isplatile fiktivne i nedokumentovane naknade i troškovi za učešće ili navodno učešće i rad u stečajnom postupku, odnosno za navodno date najpovoljnije ponude za izrade procjena imovine stečajnih dužnika, iako su i takve prihvaćene ponude procjena imovine višestruko prevazilazile realne troškove procjene, a koje troškove je odobravao okrivljeni Jovanić“.

U ovim predmetima Jovanić je postupao kao stečajni sudija, a okrivljeni Saža Zejak, Sanja Lješković, Snežana Jović, Ranko Radinović i Sreten Mrvaljević učestvovali kao stečajni upravnici, odnosno okrivljeni Lješković i Zejak i kao procjenitelji i sudski vještaci i saradnici stečajnog upravnika, a okrivljena Jovićeva i kao advokat.

On je na ročišti kazao da je „nesporna činjenica“ da iz sudskih stečajnih postupaka koji su obuhvaćeni optužnicom nije nastala šteta za državu. Kazao je da u optužnici ne postoje dokazi da je pribavio protivpravnu imovinsku korist.„Ovakve tvrdnje tužiteljke su po istom principu za svaki predmet obuhvaćen optužnicom, koja samo iznosi paušalnu i nedokazivu tvrdnju. Niko nije primio ni jedan euro a da za to nema sudsku odluku”, rekao je Jovanić.

Protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda optužnicu je podigla specijalne tužiteljka Lidija Mitrović. Na ovom predmetu radila je još za vrijeme mandata Milivoja Katnića. Međutim, ona je takođe suspendovana i optužena za zloupotrebu službenog položaja.

Ona se tereti da je napravila korist za pet osoba  u predmetu Klap tako što je primijenila institut odloženog gonjenja, odnosno što je nakon uplate poreza državi odbacila krivične prijave. Tužilac Miloš Šoškić u optužnici piše da bi pet osoba, koje je  trebala krivično da goni, bili osuđeni u krivičnom postupku i platili više novca.

Mitrović je na suđenju kazala da je Šoškićev tužilački akt zlonamjeran jer niko ne može znati da li će neko biti osuđen u sudskom postupku. Ukazala je da se optužni akt protiv nje temelji na Izvještaju vještaka koji za nju nije bio obavezujući dokument već putokaz u istrazi utaje poreza i doprinosa. Podsjetila je da je kao postupajuća tužiteljka u predmetima Klap, Bora i Vardar optužila više od 100 osoba a državnoj kasi vratila 7,5 miliona eura te da nema motiva, razloga i namjere da privileguje pet osoba  koje se  navode u optužnici protiv nje. Naredno ročište zakazano je za septembar.

Prvi put je ovoliko funkcionera sudstva, tužilaštva i policije je  izvedeno na optuženičku klupu. Na osnovu pravosnažnih presuda vidjećemo da li je pravosuđe položilo ispit. Ili ćemo ponovo plaćati ogromne odštete kao u slučaju kriminalnih šefova.

 

Medenica razočarana neefikasnošću suda

Vesna Medenica je u podgoričkom Višem sudu izjavila da je prošlo sedam mjeseci od podizanja optužnice, a da uprkos tome ona još nema mogućnost da iznese odbranu. Istakla je da je vanraspravnom vijeću trebalo dva mjeseca da donese rješenje o spajanju dva sudska predmeta, odnosno da napiše jednu rečenicu.

“Očekivala sam da sudstvo bude efikasno. Očekujem da sa mnogo više dinamizma pristupite ovom predmetu. Očekujem da ovaj glavni pretres što prije počne kako bih iznijela svoju odbranu, a to čekam već sedam mjeseci od kada je optužnica podignuta”, kazala je Medenica u obraćanju sudu, nakon što je bilo izvjesno da će se suđenje odložiti.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo