Povežite se sa nama

OKO NAS

MASOVNO APRILSKO ZAPOŠLJAVANJE: (Zlou)potrebe administracije

Objavljeno prije

na

Sa prvim lijepim aprilskim danima probudila se i državna administracija. Kao da od prošle jeseni nijesu nikog zaposlili, u aprilu je čak preko tri stotine ljudi dobilo priliku da dobije „državni posao”.

Zavod za zapošljavanje je u periodu od 26. do 31. marta objavio 143 oglasa za zapošljavanje u državnoj administraciji. Samo u subotu 26. marta na sajtu Zavoda za zapošljavanje osvanulo je 100 oglasa za 246 novih radnih mjesta, u državnom sektoru, na teret budžeta Crne Gore.

Traže se čak 324 izvršioca za razne poslove – od nastavničkog kadra, preko pripravnika u pojedinim ministarstvima i institucijama, do tehničkog osoblja i stručnih saradnika.

Zapadaju za oko uslovi propisani u oglasima. Dešava se recimo da se za isto radno mjesto traže različita zanimanja. Istovremeno, za neke je neophodna provjera radnih sposobnosti, za druge nije. Interesantno je i da su od 19 oglasa objavljenih 28. marta sjutradan bila aktivna samo tri.

U opoziciji sumnjaju da se radi o predizbornim manipulacijama vladajuće partije. Iz Građanskog pokreta URA saopštili su da smatraju da se objavljenim oglasima krši zakon i da, budući da su oglasi trajali samo jedan dan, bude sumnju da su raspisani samo „pro forme”. Da su unaprijed dogovoreni kandidati koji će se na njih prijaviti.

Zavodu za zapošljavanje obratili smo se sa pitanjima da nam pojasne da li je uobičajno da oglas za posao traje jedan dan i da li to ima veze sa predizbornom kampanjom? I kako objašnjavaju podatak da je samo u jednom danu osvanulo 100 oglasa za 246 novih radnih mjesta.

Iz Odjeljenja za odnose sa javnošću Zavoda odgovorili su nam da Zakonom o zapošljavanju nije određen rok trajanja oglasa (konkursa), već rok za prijavljivanje na oglas, te da uslove za zasnivanje radnog odnosa određuje poslodavac u prijavi o slobodnom radnom mjestu. Napominju da se na državnu upravu primjenjuje Zakon o državnim službenicima i namještenicima u kojem je u članu 39 utvrđen rok za podnošenje prijava na oglas odnosno konkurs, koji moraju poštovati organi na koje se ovaj zakon odnosi.

Zoran Mikić (URA) ističe da aktuelna vlast nastavlja sa praksom zloupotreba, zapošljava ljude u već natrpanoj državnoj administraciji i na taj način se vraća njihovoj staroj praksi zloupotreba državnih resursa u političke svrhe.

„To je još jedan pokazatelj zašto je potrebno da što prije dođe do potpisivanja Sporazuma o slobodnim i fer izborima”, istakao je on i naveo da cilj nije da se spriječi zapošljavanje već da ono bude u skladu sa zakonom, a da posao dobijaju najbolji a ne podobni kadrovi. „Da je Sporazum potpisan početkom marta, predstavnici opozicije dobili bi priliku da po dubini kontrolišu državnu administraciju, procese zapošljavanja i na taj način spriječe namjeru DPS-a da i na ovaj način pokuša da kupi glasove i sebe sačuva od poraza”.

Povodom velikog broja oglasa za poslove u državnoj administraciji oglasila se i poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak koja takođe smatra da se radi o zloupotrebi državnih resursa u partijske svrhe. Bošnjak je pomenula i sada već čuveni iskaz iz afere Snimak kada funkcioner Demokratske partije socijalista Zoran Jelić objašnjava da jedan zaposleni vrijedi četiri glasa.

Budući da se u objavljenim oglasima traži veliki broj nastavnog kadra u vaspitno-obrazovnim ustanovama širom Crne Gore, iz Ministarstva prosvjete su naveli da se zapošljavanje u ovim ustanovama ne može dovesti u vezu sa predizbornom kampanjom.

Iz tog ministarstva tvrde da se ne može govoriti o zloupotrebama „jer se obrazovno-vaspitni proces mora realizovati u kontinuitetu shodno propisima”. Oni ukazuju da se u obrazovno – vaspitnim ustanovama zapošljavaju osobe koje rade kao zamjena za nastavnike koji odsustvuju zbog bolesti, roditeljskog odsustva, odlaska u penziju i sličnih razloga.

Opravdanja ne fali. Nedostaje samo povjerenja u vlast.

Najtraženiji asistenti u nastavi

U objavljenim oglasima traži se i veliki broj asistenata u nastavi koji pomažu djeci sa posebnim potrebama. Tako se od 143 oglasa koliko je ukupno objavljeno za pet dana, čak 82 odnose na pomenuto radno mjesto. U saopštenju koje je objavljeno u februaru ove godine iz Zavoda za zapošljavanje su kazali da je za program zapošljavanja asistenata u nastavi opredijeljeno 300 hiljada eura, za 250 asistenata. „Osobe koje će biti uključene u ovaj program već su osposobljene za pružanje tehničke pomoći djeci sa posebnim potrebama uključenoj u inkluzivno obrazovanje”, istakli su.

 

STATISTIKA O (NE)ZAPOŠLJAVANJU
Manje posla u odnosu na prošlu godinu

Poslodavci su prošle godine od 1. januara do 8. februara oglasili 4.390 slobodnih radnih mjesta, a u istom periodu ove godine oglašeno je 2.046 slobodnih radnih mjesta, što je 46 odsto manje Broj nezaposlenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje u februaru je iznosio 41.410, što je 6.259 više nego u istom periodu prošle godine. Stopa nezaposlenosti povećana je sa 15,15 na 17,85 posto. Broj nezaposlenih muškaraca povećan je za 1.456, dok je nezaposlenih žena više za 4.803. U Zavodu sumnjaju da je prijavljivanje nezaposlenih žena proteklih mjeseci povećano zbog novog zakonskog rješenja koje majkama sa troje i više djece omogućava doživotnu naknadu uz određene godine radnog staža ili ,,staža” na birou za nezaposlene. I ostali podaci su negativni. Poslodavci su prošle godine od 1. januara do 8. februara oglasili 4.390 slobodnih radnih mjesta, a u istom periodu ove godine oglašeno je 2.046 slobodnih radnih mjesta, što je 46 odsto manje. Preko Zavoda je od početka godine zaposleno 687 nezaposlenih, dok je prošle godine u istom periodu ta brojka bila skoro duplo veća, 1.139.

Bojana DRAGAŠ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor posjeduje presudu koja potvrđuje da je A.K.,  za kojim policija traga zbog silovanja maloljetnice,  povratnik. Što je Uprava policije prećutala u saopštenju medijima

 

 

Drugi slučaj silovanja maloljetne osobe u Bijelom polju za dva mjeseca. U prvom slučaju osumnjičeni je uhapšen, dok se u nedavno počinjenom seksulanom zločinu za počiniocem intezivno traga. Riječ je o povratniku,  što je policija prećutala kada su 13.februara dostavili saopštenje medijima.

„Uprava policije preduzima intenzivne mjere i radnje povodom prijave da je jedno maloljetno lice silovano. Policijski službenici su kao osumnjičenog identifikovali lice A.K.(39), za kojim se intenzivno traga“, saopštili su kratko. I apelovali na medije da  u cilju zaštite maloljetne žrtve izvještavaju sa posebnom pažnjom i senzibilitetom.

Uprava policije je, međutim,  prećutala podatak da je riječ o nasilnom povratniku za kojim se traga zbog silovanja kćerke, a koji je 2014.godine pravosnažno osuđivan zbog pokušaja silovanja i to maloljetne sestrične. Informacija da se radi o pravosnažno osuđivanoj osobi zvanično je potvrđeno iz bjelopoljskog Višeg suda.

“Pravosnažnom presudom ovog suda K.br. 55/2013 od 17.02.2014. godine, okrivljeni A.K. oglašen je krivim zbog krivičnog djela silovanje u pokušaju iz čl. 204 stav 4 u vezi stava 1 KZ, u vezi čl. 20 KZ-a i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina. Presuda ovog suda je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore, Kž.br. 56/2014 od 19.05.2014. godine. Drugi postupak vođen protiv istog je pred ovim sudom okončan nepravosnažnom presudom ovog suda, K.br. 18/23 od 04.11.2024. godine, kojom je okrivljeni A.K. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično djelo silovanje iz čl. 204 stav 1 KZ CG, jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo za koje je optužen“, piše u odgovoru Višeg suda u Bijelom Polju.

Monitor je u u posjedu osuđujuće presude, ali  poštujući pravo na privatnost i dostojanstvo žrtve, većinu djelova neće objaviti. Samo one koji ukazuju da je A.K. u konkretnom slučaju postupao sa umišljajem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAVIČAJNI MUZEJI NA SJEVERU: Izložba nebrige

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nedostatak adekvatnih uslova za čuvanje zbirki u zavičajnim muzejima na sjeveru Crne Gore  predstavlja ozbiljan izazov za očuvanje kulturnog nasljeđa tog regiona. Muzejima često nedostaju sredstva i infrastruktura koja bi omogućila pravilno skladištenje i izlaganje zbirki, čime se povećava rizik njihovog trajnog propadanja

 

 

„Katastrofa“,  tako direktor Muzeja u Bijelom Polju Željko Raičević za Monitor počinje priču o uslovima u kojima već pet godina, koliko traje rekonstrukcija te ustanove, rade zaposleni, ali i uslovima u kojima se čuvaju vrijedne zbirke.

Rekonstrukcija muzeja, koja je trebalo da bude dobar primjer brige o kulturnoj baštini na sjeveru, počela je 2020. godine i trebalo je da bude završena iste godine. Međutim, ni sada se ne nazire kraj radova rekonstrukcije zgrade, na kojoj su se smjenjivali različiti izvođači radova, gradilo, a potom i, zbog lošeg kvaliteta radova, rušilo već urađeno. Zaposleni i zbirke Muzeja smještene su godinama u metalnom kontejneru.

„Ne znam kada će radovi biti okončani. Nedavno sam se obratio resornom ministarstvu. Trudimo se da obavljamo adekvatnu zaštitu sedam zbirki, koje su zajedno sa nama zaposlenima u istom kontejneru, ali to, nažalost, utiče, prije svega, na naše zdravlje. Složeni procesi zaštite uključuju i upotrebu hemijskih sredstava, a mi to obavljamo u prostoriji koja je jednim vratima odvojena od ostalog radnog prostora. Naravno, zbirke su nedostupne javnosti, a da bih vam odgovorio na pitanje kada bi radovi mogli biti završeni, treba i sam da dobijem precizne informacije od nadležnih“, kaže Raičević.

Koliko mogu, tvrdi, njegove se kolege trude oko zaštite. Redovno kontrolišu stanje predmeta i tretiraju ih hemijskim sredstvima (lavandom, sredstvima protiv sipca i moljaca). „U takvim uslovima je radilo i stručno osoblje muzeja, pa zbog smještaja u neadekvatnom prostoru nisu bili ugroženi samo predmeti muzeja, već i zdravlje zaposlenih“, kaže sagovornik Monitora.

Radove na rekonstrukciji Ministarstvo kulture i medija finansira preko Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Opštine Bijelo Polje. Prema onome što je do sada poznato javnosti, prethodni izvođač, nadzor i projektant radova načinili su niz grešaka koje su usporile obnovu ustanove. Povodom toga je i formiran predmet u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u tom gradu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI SLUČAJ ČEDOMORSTVA: Dva uništena života

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon što je novi slučaj čedomorstva uznemirio javnost, stručnjaci i aktivisti  upozoravaju da nije vrijeme za sijanje mržnje, nego za sagledavanje uzroka, kako bi se takvi slučajevi pokušali prevenirati

 

 

Tijelo bebe pronađeno u podgoričkom Bloku 9 šokiralo je većinu građana protekle sedmice. Novorođenče je pronađeno u korpi za otpatke u blizini dječjeg parka. Nekako je upravo ta vijest odjeknula na naslovnicama portala i u komentarima na društvenim mrežama, kao da bi manja tragedija bila da je tijelo pronađeno na nekom drugom mjestu.

Policija je istog dana saznala da je riječ o čedomorstvu i za to krivično djelo osumnjičila I.Š. (28), majku bebe. Istraga je otvorena nakon što je radnik “Čistoće” pronašao mrtvu bebu.

Ljekari su pregledali osumnjičenu, na osnovu čega je potvrđeno izvršenje krivičnog djela koje joj se stavlja na teret. Dvadesetosmogodišnja djevojka trenutno se nalazi u KCCG na liječenju. Nju je, prema navodima ovog portala, policija zatekla na ivici smrti u stanu u kojem živi. Ona se još nije izjašnjavala o svemu za što je osumnjičena. Izvor iz istrage kazao je Libertasu da se djevojka porađala sama i da njena porodica nije ni znala da je trudna. Jedan od detalja iz istrage govori i da je I.Š. identifikovana na način što je njeno ime pisalo na kutiji od cipela u kojoj je i pronađena beba.

Psihološkinja Snežana Repac smatra da, ukoliko se utvrdi da je riječ o čedomorstvu, mora se temeljno ispitati psihičko stanje majke, kao i odnos prema okolnostima u kojima se beba rodila. Kaže da se tu postavljaju pitanja, da li je ta trudnoća bila kontrolisana, da li je ona bila zdrava,  kakvo je zdravlje fetusa, te da li se dijete dobro razvilo. Ona ističe da tokom trudnoće postoji i mogućnost emotivnog naprezanja usljed spoznaje da će žena postati majka.

“Čedomorstva su kod nas rijetka, pojedini slučajevi ukazuju najčešće na neželjenu trudnoću koja nije na vrijeme prekinuta, ali i na druge faktore koji su pratili život trudnice”, kazala je ona.

Dostupni podaci pokazuju da je od 2000. do početka 2021. godine ubijeno 13 novorođenčadi. Za ubistvo djeteta pri porođaju ili tzv. čedomorstvo, Krivični zakonik propisuje kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina. Za kvalifikaciju krivičnog djela ubistva djeteta pri porođaju koje je poznato još kao i čedomorstvo, od značaja je  period od nekoliko dana nakon rođenja bebe, jer zakonom nije jasno definisano vremensko trajanje poremećaja izazvanog porođajem.

“Zato je u krivičnom postupku od velikog i suštinski od presudnog značaja vještačenje kojim je potrebno utvrditi psihičko stanje žene. S obzirom da se ne radi o učestalim krivičnim djelima, sudske odluke i kod nas ali i u zemljama regiona znaju biti različite”, kazao je advokat Dejan Dragović.

Policija je navela da je “osumnjičena podvrgnuta ljekarskom pregledu na osnovu čega je potvrđeno izvršenje krivičnog djela koje joj se stavlja na teret”. Tom hapšenju je prethodila istraga u okviru koje je izuzet veliki broj snimaka sa video-nadzora, prikupljena obavještenja od većeg broja građana, sprovedena brojna ispitivanja i provjere…

“Sprovedene tužilačko-policijske aktivnosti rezultirale su identifikacijom majke novorođenčeta, tako da je postupanje u navedenom predmetu ustupljeno na nadležnost Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, kod činjenice da postoji osnov sumnje da je izvršeno krivično djelo iz nadležnosti tog tužilaštva”, kazali su iz Višeg državnog tužilaštva.

Ovo je drugi slučaj čedomorstva koji je uzdrmao crnogorsku javnost od 2018. godine, kada je tada osamnaestogodišnja Edina Kastrati iz Plava bacila u rijeku dijete od četiri mjeseca. Ona je tada rekla istražnim organima da je sa tim djetetom „nijesu htjeli ni muž, ni otac“. Pravosnažno je osuđena na 12 godina zatvora.

Direktorica Centra za ženska prava (CŽP) Maja Raičević smatra da su iza posljednjeg čedomorstva, ili stručno nazvanog neonaticid, krije mnogo dublji problem.

Rana istraživanja o neonaticidu su pokazala da su žene koje počine ovakav čin uglavnom bile mlade, neobrazovane, neudate i siromašne (Resnick, 1970.). Novija istraživanja (Amon i saradnici, 2012.) su u svojoj studiji identifikovala visoku stopu fertiliteta , jako  negiranje trudnoće, traume iz ranog djetinjstva i neinformisanost okoline o trudnoći, kao najvažnije faktore rizika za žene koje su to učinile.

U oko 20% slučajeva, bilo je prisutna ozbiljna mentalna bolest koja je mogla dovesti  do psihotičnog negiranja trudnoće (Resnick, 1970.).  Međutim,  za sve  grupe žena je kao visok faktor rizika utvrđena neinformisanost njihove okoline o trudnoći, zbog čega su ostale izolovane i bez podrške.

„Vjerujem da niko od nas ne može ni da zamisli očaj  mlade žene koja je ovih dana glavna tema  u medijima. Ono što možemo je da pokušamo da razumijemo uzroke i načine da se takve pojave preveniraju“, kaže Raičević.

Pojašnjava da je poznato je da je u jednom trenutku jedan izabrani ginekolog u Domu zdravlja u Bloku 5 u Podgorici bio zadužen za 7.000 žena i da već duže vrijeme nijedan nije slobodan,  da savjetovališta o reproduktivnom zdravlju žena i psiho-socijalna podrška još uvijek nisu lako dostupni, posebno u manjim sredinama  gdje je veliki pritisak tradicionalne  sredine.

„Nije vrijeme za sijanje mržnje, krajnje je vrijeme da razmišljamo i kako god možemo pomognemo da se ovakve stvari nikad više ne dese i da to tražimo od vlasti koja je tu da služi nama, a ne mi njoj“, kaže Raičević.

 

Raičević: Odgovornost medija je velika

Maja Raičević kaže da nije lako pisati o ovoj pojavi na pravi način i da je odgovornost medija  velika. Ocijenila je da su mnogi toga svjesni, ali da se, pak, često koristi senzacionalizam i podržavaju  postojeći kulturni mitovi i zablude. Navodi primjer da je u mnogim medijima posljednji slučaj čedomorstva ilustrovan kantom za smeće u Bloku 9.

„Laički se, a često i zlonamjerno, opisuje kontekst, a žene koje ovo učine kao monstruozne.  Ta kvalifikacija nesumnjivo utiče i na  odgovor pravosudnog sistema, sjetimo se slučaja osamnaestogodišnje  majke iz Plava koja je kao  maloljetna rodila dvoje djece, a koja je osuđena za teško ubistvo svoje bebe“, podsjetila je ona.

Međutim, kaže da je, na sreću, bar naš zakonski okvir daleko iznad svijesti jednog velikog broja oštrih komentatora sa društvenih mreža, jer  ovo krivično djelo tretira drugačije od ostalih oblika ubistva, razumijevajući specifično psihološko stanje i ranjivost majki nakon porođaja.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo