,,Imam 47 godina, dvoje djece i ženu, koja zbog zdravstvenih problema ne može da radi. Podstanari smo. Godinama sam nezaposlen, iako sam električar. Sve što sam zaradio bilo je od dnevnica ili povremenim mjesečnim ili višemjesečnim radom fizičkih poslova u raznim preduzećima na gradilištima. Izgubio sam nadu da ću se zaposliti za stalno. Kako čujem i za fizičke poslove na auto-putu treba veza. Ja je do sada nijesam našao”, kaže Kolašinac, decenijama na evidenciji Zavoda sa zapošljavanje.
Na području kolašinske opštine su trenutno aktivna dva velika gradilišta sa stotinama zaposlenih. To nije umanjilo poraznost statističkih podataka o broju onih koji još čekaju posao. U lokalnoj upravi nema podatka koliko tačno stanovnika te varoši zarađuje platu u preduzećima koja grade auto-put i ski-centar na Bjelasici. O tome nema riječi ni u informaciji kancelarije ZZZ , koju su nedavno dostavili odbornicima Skupštine opštine.
Prema zvaničnoj statistici, u decembru minule godine 827 Kolašinaca je bilo nezaposleno, što je za 20 više nego u istom periodu 2016. Stopa nezaposlenosti u Kolašinu je skoro 27, dok je državni prosjek 22,3 odsto.
Kako su odbornicima objasnili iz ZZZ, na evidenciji je najviše nekvalifikovanih i oni čine oko 30 odsto od ukupnog broja nezaposlenih. Približno isti broj je i nezaposlenih sa IV stepenom stručne sprema. Na birou rada je i 99 fakultetski obrazovanih Kolašinaca i dva magistra.
„Na Zavodu i dalje postoji određen broj zanimanja za koja nema zainteresovanosti od poslodavaca. Riječ je, prije svih, o maturantima gimnazije i zanimanjima usmjerenog obrazovanja. Deficitarna su sva zanatska zanimanja, vozači poljoprivrednih mašina, automehaničari, restoranski konobari, visokokvalifikovani kuvari, poslastičari… Među treženim su i neka građevinska zanimanja, visokobrazovani geodeti”, navodi se u informaciji ZZZ.
Čak 67 odsto nazaposlenih su mlađi od 45 godina, a više od polovine nazaposlenih su žene. Broj nezaposlenih visokoškolaca uvećan je u odnosu na radniji period, a i Kolašinke su brojnije neko ikad na evidenciji ZZZ. Prema zvaničnoj statistici, tokom minule godine, oglašena su 204 slobodna radna mjesta, a na sezonskim poslovima bilo je angažovano 120 Kolašinaca.
Iz ZZZ ponudili su i objašnjenje povećene stope nezaposlenosti. Za to, kažu, postoje tri faktora. ,,Nakon stečenog, a kasnije ukinutog prava na naknade za majke sa troje i više djece, većina od 270 žena ostala je i dalje aktivna na evidenciji nezaposlenih, evidentiran je povećan broj lica sa zahtjevima za procjenu invaliditeta i naknadu po tom osnovu, kao i prijavljivanje za dodjelu dječjeg dodatka”. Naglašavaju i da je viša stopa nezaposlenosti, u odnosu na ostatak države, uobičajena za sjever.
Predstavnici kolašinske vlasti ukazuju kako uslovi za značajnije zapošljavanje sugrađana tek treba da se stvore. Kažu da su im u prethodne tri godine mogućnosti da doprinesu rješavanju tog problema bile limitirane ambijentom na nivou džave, ali i trudom da finansijski konsoliduju Opštinu.
Investitore, a sa njima i nova radna mjesta, nadaju se, Kolašin bi mogao da očekuje tek u narednom periodu.
,,Lokalna uprava stvara uslove za investicije, ali mnogo više je instrumenata u rukama države. Mi znatno manje učestvujemo u oporezivanju privrednih aktivnosti nego država. Nije da nemamo mogućnosti, ali država može više”, kaže kolašinski sekretar za finansije Goran Rakočević.
On vjeruje da će se u narednom periodu steći uslovi da Kolašin bude ,,predvodnik razvoja na sjeveru”, pa i da će se moći pohvaliti nižom stopom nezaposlenosti. Za to je, objašnjava, potreban povoljniji ambijent na državnom nivou.
,,Bilo je par zainteresovanih investitora, ali nijedna investicija nije dovedena do kraja. U minulom periodu Šeraton je uložio par miliona eura u toku našeg mandata. Nijesu došli zbog aktuelne kolašinske vlasti, ali smo im bili pouzdan patner i hotel koji nije radio sada radi. Nadamo se da će ista kompanija uskoro početi i najavljenu gradnju hotela na Bjelasici, jer su ispunjeni svi uslovi za to. Tim projektom bilo bi otvoreno 50 novih radnih mjesta”, očekuje Rakočević.
U Opštini podsjećaju da su investitori sa prethodnom vlašću imali veoma loša iskustva. Trebaće mnogo truda da se povjerenje vrati. Mnoge kompanije su odustale od projekata u Kolašinu, zbog neraelno obračunatnih komunalnih naknada i odnosa tadašnje vlasti.
Dok čekaju investitore i sigurna radna mjesta, Kolašinci ipak ne vape previše za povremenim poslovima i sezonskom zaradom. Oni, koji na području Kolašina nude poslove u vrijeme poljoprivrednih radova tokom proljeća i jeseni, kažu da muku muče da među sugrađanima nađu radnu snagu.
Stočar i ratar Pero Novaković iz Trebaljeva kaže da mu tokom sezone treba značajan broj radnika na njivama i da dnevnicu plaća od 15 do 25 eura. Za taj novac Kolašinci, tvrdi, neće da rade. pa često radnu snagu traži u drugim opštinama i plaća radnicima pevoz do imanja.
,,Tokom sezone mi treba oko 300 dnevnica. Ne plaćam manje od 15 eura, a često i do 25, zavisno od težine posla. Pored toga, svaki radnik na mom imanju ima dva obroka, i užinu. Odnosim se prema svakom kao prema članovima porodice. Niko ko je kod mene radio nije ručao na njivi, već u mojoj trpezariji. Od kuće do njive svakom obezbijedim i prevoz. Nažalost, veliku muku imam da nađem sugrađane koji će pod tim uslovima raditi, pa sam često na njivama angažovao ljude iz drugih sredina. Njima sam plaćao gorivo da dođu”.
Novaković kaže da ne razumije da se veliki broj porodica žali na nemaštinu i nezaposlenost, a odbijaju da rade poslove na selu.
Sličnog su stava i nekolicina vlasnika rijetkih preduzeća koja u Kolašinu nude zanatske usluge. ,,Ipak, mislim da će se to mijenjati. Nadam se da se u Kolašinu zauvijek prestalo sa partijskim zapošljavanjem u Opštini, te da će svi oni koji su tamo izgubili posao, kad potroše otpremnine ili oni koji9 su računali na ‘stolicu’ u lokalnoj upravi, biti prinuđeni da prihvate i ove poslove van kancelarija”, kaže jedan kolašinski zanatlija.
Dragana ŠĆEPANOPVIĆ