Neke uloge koje sam do sada odigrala, potajno sam i željela, ali naravno da postoji lista želja uloga koje bih tek voljela da odigram
Marija Maša Labudović članica je ansambla Kraljevskog pozorišta Zetski dom gdje je ostvarila uloge u predstavama Bog masakra, Zašto ostajemo u provinciji, Lažna sjećanja, Čikaške perverzije. Nedavno su bile premijere u Zetskom domu – Pod oba sunca i Obožavateljka, u kojima je Maša Labudović ostvarila zapažene uloge.
Završila je glumu na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, u klasi Branislava Mićunovića. A osim rada u Zetskom pozorištu, glumila je u predstavama Tre sorelle, Gorska drama, Mali pirat, Ljepotica i zvijer, Bokeški D-moll, Medvjed i prosidba…
MONITOR: Članica ste glumačkog ansambla Zetskog doma, koji je formiran prije dvije godine. To je bila vijest iz kulture jer je najstariji državni teatar prvi put osnovao ansambl, za sada sa petoro umjetnika. Ovaj teatar je prepozant po umjetničkoj koncepciji i repertoarskoj politici u regionu. Šta biste nam rekli o ansamblu i radu u Zetskom domu?
LABUDOVIĆ: Prvenstveno bih željela da kažem da mi je ukazana velika čast i zadovoljstvo što mi je pružena šansa da budem dio ovog pozorišta. Ne mogu da kažem da kao student nisam maštala o radu u Zetskom domu. Takođe, rad sa kolegama koji su dio ansabla je jedno veliko zadovoljstvo. Jako je lijepo kada radite nesto što volite, a još ljepše ako su pored vas ljudi koji jednako kao i vi rade svoj posao, sa velikom strašću, predanošću. Kad ovo kažem ne mislim samo na svoje kolege glumce već i na one koji su iza scene i koji podjednako doprinose da jedan projekat bude dobro obavljen.
MONITOR: U Zetskom domu je u posljednje vrijeme bilo nekoliko značajnih premijera, radili su se savremeni tekstovi. Kako Vi vidite repertoarsku politiku Kraljevskog pozorišta?
LABUDOVIĆ: Smatram da je značajno za crnogorsku kulturnu scenu da se ne držimo jednog žanra. Mi kao individue smo različiti i samim tim ono što iznosimo na scenu treba biti raznoliko. Savremeni tekstovi su nešto sto je prikaz današnjeg društva pa nas se zato i tiču i na njih stavljamo akcenat. A kao odgovor imamo rekciju publike koja na svako igranje ispuni salu do posljednjeg mjesta. Tekstovi, koje smo obrađivali u Zetskom domu, ticali su se problema sadašnjeg društva, ali su uvijek bili posljedica nečeg iz prošlosti. To znači da takvi tekstovi jesu na neki način spona za razumijevanje nečeg što je bilo i ovog što je danas.
MONITOR: Radili ste u posljednje vrijeme sa rediteljima sa ovih prostora, u predstavama u kojima su glumili i kolege iz drugih teatarskih kuća. Kakava je bila saradnja? Po čemu pamtite proces rada na predstavama?
LABUDOVIĆ: Posle dužeg vremena sam imala sreću i zadovoljstvo da radim sa velikanima našeg glumišta Srđom Grahovcem, Varjom Đukić, Anom Vujošević i Dejanom Ivanićem.
Nevjerovatan je osjećaj kada gledate starije kolege, kojima se divite, sa koliko žara, energije i volje ulaze u ovaj posao. Svakako sam imala mnogo čega da naučim od njih. Saradnja je bila sjajna, međusobno poštovanje je nešto bez čega se ne može, što pokazuju i uspješna igranja predstava.
MONITOR: I publika i kritika je veoma pozitivno reagovala na Vašu izvedbu u predstavi ,,Pod oba sunca”, rađenu po romanu Ognjena Spahića, u režiji Borisa Liješevića. Kako ste se pripremali za ovu ulogu i u kojoj mjeri je ona bila izazovna za Vas?
LABUDOVIĆ: Boris Liješević je za mene bio neko sa kim sam oduvijek željela da radim. Pripreme za predstavu Pod oba sunca su trajale nešto duže od mjesec dana i bile su inspirativne, maštovite, pune improvizacija… Nikada prije nisam na taj način radila. Boris Liješević je neko ko na poseban način prilazi ovom pozivu, koji na poseban način pomaže glumcu da stvara, a samim tim i da raste. Uloga Nevene, koju igram, mi je bila značajna za jedan novi stepenik u mom glumačkom stvaralaštvu. I do sada moja najizazovnija, ,,najteža” uloga sa kojom sam se susrela. Igram ženu koja sa mnom nema nikakve sličnosti, pa je samim tim u startu bilo teško razumjeti je, a tek onda igrati. Međutim, u svakom liku možemo pronaći makar djelić sebe, samo je pitanje koliko smo spremni sebe da damo.
MONITOR: U predstavi ,,Obožavateljka” glumite dva ženska lika. Dramaturškinja Željka Udovičić-Pleština je izjavila kako su upravo ženski likovi i njihove sudbine bile dramaturško-rediteljska inspiracija tokom procesa.
LABUDOVIĆ: U predstavi Obožavateljka igram dvije uloge. Dvije žene potpuno različite, i karakterno i različitih sudbina. Jedna je možda bliža mom senzibilitetu pa samim tim sam je lakše i branila. Izazov je bio prisutan, ali i zadovoljstvo igrati takve žene koje doživljavaju potpunu promjenu za vrijeme komada, koje ipak na kraju imaju neku zajedničku crtu a to je ta ranjivost i briga
MONITOR: Gdje vidite sebe u pozorišnom repertoaru, a koje su Vaše ambicije kad je riječ o drugim projektima?
LABUDOVIĆ: Dugo sam vjerovala da su drame nešto sto mi pripada, leži mom senzibilitetu. Međutim, dodijeljene su mi uloge koje su karakterom komične, i tu sam se zaista pronašla. Počela sam da stvaram i da rastem i u tom smjeru. Neke uloge koje sam do sada odigrala sam potajno i željela, ali naravno da postoji lista želja uloga koje bih tek voljela da odigram. Ali što bi lik Jojo iz Tre sorelle rekao: Sve u svoje vrijeme.
Miroslav MINIĆ