Povežite se sa nama

DRUŠTVO

MANS među odbornicima

Objavljeno prije

na

Manipulacije sa zemljišnim parcelama u vlasništvu Opštine, donošenje urbanističkih planova po mjeri investitora i legalizacija bespravnih objekata bile su teme koje su obilježile burno zasijedanje Skupštine Opštine Budva 27. i 28. marta ove godine. Sjednici budvanskog parlamenta prisustvovali su predstavnici NVO MANS na koje se obrušio više od godinu dana prikupljan jed i animozitet lokalne vlasti koji ovu nevladinu organizaciju krive za sve nevolje koje su zadesile opštinske čelnike, od burnih hapšenja s kraja 2010, do podizanja niza krivičnih prijava sa sumnjičenjima za zloupotrebe položaja i nezakonito gazdovanje opštinskom imovinom. Sjednica je održana u sjenci novih krivičnih prijava koje je MANS podnio protiv predsjednika Skupštine Krsta Ljubanovića i predsjednika Opštine Budva Lazara Rađenovića optužujući ih za organizovani kriminal, odnosno zloupotrebu službenog položaja i nanošenje milionske štete opštinskom budžetu malverzacijama sa opštinskim zemljištem.

Bahato ponašanje nosioca vlasti i političkih prvaka Budve te neumjesno vrijeđanje predstavnika MANS-a Ines Mrdović i Dejana Milovca, koji su, u skladu sa poslovnikom o radu parlamenta, uzeli učešća u skupštinskoj raspravi, pokazale su pravu prirodu lokalne uprave poznate turističke opštine.

Predsjednik Skupštine Krsto Ljubanović, iskusni komunistički kadar prošlih vremena i zaslužni aktivista DPS-a, optužio je MANS da je „međunarodna špijunska organizacija kojoj u naslovu nedostaje slovo Š”.

Vidno iznerviran Ljubanović sa skupštinske govornice uputio je pitanje predstavnici Ines Mrdović: „Po čijem nalogu radi MANS? Hoćete da budete i tužilac i sudija i policija.”

Poznata po divljoj gradnji, označenoj kovanicom „budvanizacija”, Budva postaje grad anarhije, otvorenog i nesputanog kršenja zakona i propisa.

Bezakonje se promoviše sa najvišeg zakonodavnog mjesta, u Skupštini turističke metropole. Po ko zna koji put predsjednik lokalnog parlamenta saopštava kako je „spreman da glasa za nešto što je mimo zakona, ako je to u interesu turizma i grada”.

Samo u Budvi je moguće da se dvospratne kamene zgrade sa preko 2.000 kvadrata proglase privremenim objektima u rangu kioska, tezgi ili frižidera sa sladoledom.

Uprkos flagrantnom kršenju zakona odbornici Opštine predvođeni Ljubanovićem treću godinu zaredom na taj način legalizuju objekte koje je grčki zakupac hotela Svetog Stefana bez građevinske dozvole sagradio u hotelskom maslinjaku.

U Crnoj Gori je bespravna gradnja označena kao krivično djelo za koje je zaprijećena kazna zatvora. Zakon se primjenjuje na nebitne, siromašne građane po selima sjevera i zabitima Crne Gore, ali ne i na povlašćene graditelje „na pjeni od mora”, miljenike Vlade i Opštine Budva.

Veliku pažnju izazvala je rasprava oko usvajanja lokalne studije lokacije (LSL) paštrovskog sela Krstac u čijem je zahvatu parcela od preko 11.000 kvadrata koju je Opština prošle godine prodala na licitaciji za oko 670.000 eura, odnosno 60 eura za kvadrat. Neurbanizovanu parcelu označenu kao zelena površina kupio je penzioner Dušan Delić, otac poznatijeg sina Ivana Delića.

Procjenu vrijednosti zemljišta koje je udaljeno od mora oko 450 metara izvršila je komisija Uprave za nekretnine koja nije uzela u obzir podatak da je u vrijeme procjene postojala odluka opštine o donošenju LSL i valorizaciji zemljišta kroz turističku izgradnju.

Prema podacima koje iznosi MANS, saglasnost da se zemljište otuđi po neuporedivo nižoj cijeni od one koju bi postiglo nakon donošenja plana, dala je Vlada Igora Lukšića čije se ime pominje u gotovo svim zemljišnim transakcijama ove vrste u Budvi bilo u funkciji ministra finansija ili premijera.

Usvajanjem LSL Krstac vrijednost zemljišta koje prodato kao poljoprivredno višestruko je uvećana.

Dejan Milovac je prekorio budvansku opoziciju riječima da on, za razliku od drugih, želi da kaže ime investitora za koga je izrađen planski dokument „kojim se verifikuje klasična pljačka Opštine kojom će direktno u džep Dušana Delića utjerati par miliona eura”.

„Parcela je, godinu dana prije nego što je razmatrana za prodaju „pocijepana”, što je verifikovala budvanska Uprava za nekretnine i direktorka Mirjana Marović. Interesantno je da je to cijepanje parcele finansirao Delić i to tokom 2010, godinu dana prije kupovine. To je dokaz da je prodaja zemlje bila smišljeni scenario i unaprijed dogovorena, jer urbanizacijom te parcele ona dobija višemilionsku vrijednost”, kazao je Milovac i optužio predsjednika Lazara Rađenovića da je dva mjeseca prije prodaje zemlje znao da će ona biti urbanizovana.

Rađenović je odbacio navode Milovca i naveo da je sve urađeno po zakonu te zamolio odbornike DPS da glasaju za usvajanje sporne studije lokacije sela Krstac, što su ovi i učinili.

Na istoj sjednici usvojena je i LSL za selo Lapčići od koje je po podacima MANS-a najveću korist imala kompanija Atena Bohor, firma članova porodice supruge premijera Igora Lukšića.

Na obodima brda u selu Lapčići na putu od Budve ka Cetinju, Atena Bohor već duže vrijeme gradi turističko naselje Selo. Građevinsku dozvolu za gradnju kompleksa u selu koje nije urbanizovano izdalo je Ministarstvo uređenja prostora u vrijeme ministrovanja Branimira Gvozdenovića i to na osnovu „plana višeg reda”. Jedinstven primjer „legalne” gradnje na budvanski način u maniru bivšeg ministra Gvozdenovića.

Atenu Bohor preporučila je moćna pozadina. Supruga premijera Lukšića Nataša zaposlena je u budvanskoj firmi Bohor, čiji je vlasnik njen brat Predrag Bajović zajedno sa izvjesnim Milojkom Radovanovićem, dok je izvršni direktor firme Lukšićev tast Milovan Bajović.

Gvozdenović zna koliko je važna tazbina. Za svoga mandata obezbijedio je familiju svoje supruge preko firme Planet kojoj je u naselju Pržno nasilno ucrtano čitavo stambeno naselje a u centru Budve stambena zgrada sa osam spratova u planovima koje je kao tadašnji ministar ovjeravao.

MANS navodi da je Atena Bohor na javnoj raspravi LSL Lapčići zatražila uvećanje spratnosti i gabarita postojećih objekata što je planom koji je izradio biro Adria Invest iz Budve i prihvaćeno. Vlasnik Bajović je zahtijevao da se plan uskladi sa projektom njegove kompanije što je obrađivač uvažio.

Vlasnik Adria Investa Dragan Žinić, jedan je od optuženih u aferi Zavala, što budvanske plansko-zemljišne odnose i isprepletane interese dodatno usložnjava.

Koliko su stavovi Dejana Milovca iritirali budvanske čelnike pokazala je oštra polemika između šefa lokalnog DPS-a Bora Lazovića i MANS-ovog direktora. Lazović je Milovca optužio za „pokušaj političke diskreditacije vlasti u Budvi i njenog gradonačelnika čije rušenje neće dozvoliti izvan institucija sistema. Suočeni smo sa krivičnim prijavama, ova se govornica danas zloupotrebljava, to neka služi na čast našim gostima. Ne možemo ovaj dom pretvoriti ni u sudnicu ni u tužilaštvo raspravom kojoj ovdje nije mjesto” kazao je Lazović.

„Tražili smo prisustvo i dobili a vi nas istrpite ako možete. Mi smo ovdje zbog građana Budve a ne zbog vas, jer je vrijeme da se progovori o nekim stvarima. Juče smo bili špijuni, danas se bavimo politikom, molim vas odlučite se”, uzvratio je Milovac.

Šef budvanskog SNP Veselin Marković kazao je da je planom Krstac na drastičan način prekršen interes građana Budve te da je Opština izgubila oko dva miliona eura. On je objasnio da se planom krše ne samo lokalni nego i državni propisi i optužio Ministarstvo održivog razvoja da u neobavezujućem mišljenju nije ocijenilo da li je plan saglasan sa planovima višeg reda. Idemo dalje.

Ministarski kontinuitet

Saglasnosti i mišljenja koje servira ministar Predrag Sekulić na planove kojima se osigurava milionski biznis moćnih i privilegovanih investitora najvažnija su karika u lancu manipulacija sa atraktivnim zemljištem budvanske rivijere.

Odgovornost ministra održivog razvoja Predraga Sekulića i njegovog prethodnika u tom resoru Branimira Gvozdenovića, mnogo je teža od one koja se pripisuje čelnicima turističke metropole Crne Gore. Bez uključenih ministara organizovana devastacija resursa Budve i okoline ne bi bila moguća

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

GODINA ZA NAMA: Korak naprijed, nazad dva

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Briselu, 26. juna, Crna Gora je dobila IBAR,  ispunivši prelazna mjerila za poglavlja 23 i 24. Nakon dva dana, parlamentarna je većina izglasala Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen, kao odgovor na glas Crne Gore za Rezoluciju UN o Srebrenici.  Iz Hrvatske su račun su ispostavili i ovog decembra kada Crna Gora nije dobila zeleno svjetlo za  zatvaranje poglavlja 31

Godina je počela svađom premijera Milojka Spajića i predsjednika države Jakova Milatovića, dok su Andrija Mandić i Milan Knežević sve glasnije insistirali na rekonstrukciji 44. Vlade.

Na sjeveru nije bilo snijega ni skijanja, ali je odjeknula vijest da je  u Kolašinu porcija kačamaka 30 eura. „ Pita Podgoričanin djevojku sa kojom je došao u Kolašin: Hoćeš da idemo na kačamak ili da ti kupim patike?“, smislili su duhoviti.

U januaru je završena Vladina akcija Stop inflaciji, pa su cijene ponovo vraćene na staro – skupo.

Saznali smo i da Skupština ima 35 automobila, a od njih 10 kupljenih 2023. i pored zaklinjanja u racionalizaciju. U februaru novi podatak – registrovano 4.658 vozila u državnom vlasništvu, za 377 više nego u odnosu na 2022.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić primio je u goste mitropolita SPC Joanikija. Za tu priliku Mandić je u svoj kabinet postavio trobojku, a mitropolit se pohvalno izrazio o radu Skupštine. Opozicija je protestovala, trobojka ostala.

Zbog kritike visokih predstavnika SPC pred podgoričkim sudom za prekršaje počelo je krajem  januara suđenje istoričaru Bobanu Batrićeviću. Peticiju podrške Batrićeviću potpisalo je 1.800 građana. Postupak je kasnije obustavljen.

Monteput je raspisao javni poziv za izradu projekta autoputa Bar-Boljare, dionica Andrijevica-Berane-Boljare, dužine oko 50 kilometara.

Krajem januara, Milorad Marković izabran je za vrhovnog državnog tužioca Crne Gore. Njegovim izborom završeno je petogodišnje vd stanje  nakon što je mandat istekao  Ivici Stankoviću.

Izbori i u DPS-u,  Danijel Živković postao je lider te partije. Četvrti u istoriji te stranke, nakon Momira Bulatovića, Milice Pejanović- Đurišić i Mila Đukanovića.

Dobili smo i prve preliminarne rezultate popisa – broj stanovnika se od 2011. do 2023. povećao samo za dva odsto, dok je došlo do rasta broja stanova za 26 odsto.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

NAJZVUČNIJI SUDSKI POSTUPCI JEDVA NA POČETKU: Pravda spora, a pravosuđe još sporije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Više sudskih postupaka u najvećim predmetima sporo klacka u mjestu.Slučaj  Vesne Medenice, bivše predsjednice Vrhovnog suda, vraćen je   na početak. Miloš Medenica u pritvoru može biti još pet mjeseci i četiri dana, kada će izaći na slobodu ukoliko do tada ne bude izrečena presuda ili  on, eventualno, bude osuđen na kaznu zatvora kraću od njegovog dotadašnjeg boravka u Spužu

 

 

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica uhapšena je 17. aprila 2022. godine. Iako je tužilaštvo već u oktobru iste godine podiglo optužnicu, sud je nakon gotovo dvije godine predmet vratio na ponovno suđenje.

Medenica je gotovo 20 godina bila alfa i omega crnogorskog pravosuđa, a koliko je ta institucija urušena pokazuje njen sudski proces koji jedva da je i počeo, a moraće da počne ponovo. Nakon godine, 10 mjeseci i četiri dana od potvrđivanja optužnice i poslije više od 20 odgođenih ročišta, Viši sud u Podgorici odlučio je da konačno zamijeni predsjednicu Vijeća suda Nadu Rabrenović, koja je zadužila predmet.

„Rješenjem predsjednika Višeg suda u Podgorici Zorana Radovića, predmet je oduzet predsjednici Vijeća suda, sudiji Nadi Rabrenović, i on je, metodom slučajne dodjele, zadužen u rad kod sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Vesne Kovačević“, precizirali su iz Višeg suda.

Predsjednik suda je, navode, to učinio jer je riječ o pritvorskom predmetu ,,koji je hitne prirode“. Predmeti, čija je hitna priroda propisana zakonom, mogu se oduzeti sudiji ako sudija zbog spriječenosti za rad nije u mogućnosti da u tim predmetima postupa blagovremeno, odnosno, u zakonskom roku. Zbog odsustva sutkinje  Rabrenović, od 2. oktobra se čeka odluka o još jednom u nizu prijedloga da se Milošu Medenici uz jemstvo da neće pobjeći, omogući da se brani sa slobode. On je u pritvoru od 25. maja 2022.

Shodno zakonu, Miloš Medenica u pritvoru može biti još pet mjeseci i četiri dana, kada će izaći na slobodu ukoliko do tada ne bude izrečena presuda i on, eventualno, bude osuđen na kaznu zatvora kraću od njegovog dotadašnjeg boravka u Spužu. Sud je dužan da u roku od tri godine od podizanja optužnice donese presudu, u protivnom nema pravo da optuženima dalje produžava pritvor.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Član Odbora za antikorupciju, gradonačelnik Nikšića i poslanik Nove srpske demokratije Marko Kovačević pozdravio je hapšenje: ,,Mora se odati priznanje, ali i konstatovati da smo samo dotakli mali vrh debelog brijega kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala i korupcije”. Inače, parlamentarna većina mjesecima odbija da se izjasni o zahtjevu tužilaštva da se poslaniku Kovačeviću ukine imunitet.

S druge strane Ljiljana Simović, supruga bivšeg ministra, izjavila je da je ponosna na sve što je njen suprug učinio za Crnu Goru.  ,,Ovom prilikom želim da kažem da sam veoma ponosna na ono što je moj suprug proteklih 20 i kusur godina uradio za ovu državu. I da uzdignute glave hoda cijela naša porodica širom Crne Gore za sve ono što je učinio u sektoru poljoprivrede tokom svog rada”, rekla je Simović.

Prema podacima u posjedu Akcije za socijalnu pravdu (ASP), a koje se odnose na 2015., 2016. i 2017. godinu, određene isplate sa budžetske linije za subvencije u poljoprivredi i ribarstvu pokazuju da su pojedinim NVO plaćani iznosi od par stotina eura, pojedinim po više hiljada eura, a nekima u desetinama hiljada. Iz ASP-a navode da je novac namijenjen poljoprivredi isplaćivan nevladinim organizacijama koje se bave kulturom, socijalnom zaštitom, dječjim pravima, mentalnim zdravljem, studentima, kao i sportskim organizacijama – fudbalskim i biciklističkim. ,,Pored toga, sa pozicije subvencija za poljoprivredu i ribarstvo novac je u desetinama hiljada eura tokom 2015. godine i 2016. godine plaćan i jednoj turističkoj agenciji u Podgorici”, navode iz ASP-a.

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine. ,,Čime je nevladinim organizacijama pribavljana korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanijeta šteta u visini od ukupno preko 300.000 eura”, piše u saopštenju Specijalnog državnog tužilaštva.

Agrobudžet u vrijeme dok je Ivanović bio na čelu resora poljoprivrede u Vladi premijera Mila Đukanovića tokom 2014. godine iznosio je 14 miliona, a naredne 2015. godine nepunih 15 miliona. SDT vjeruje da je šema nezakonite isplate novca NVO u manjem obimu funkcionisala sve do ljeta 2019. godine, kada je Agrobudžet iznosio 22 miliona eura.

Milutin Simović bio je od 2016. do 2020. godine ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja i potpredsjednik Vlade u vrijeme dok je premijer bio Duško Marković. Bio je Simović i dugogodišnji gradonačelnik Nikšića. Poljoprivredom je rukovodio i početkom 2000-ih ih kada je izbila afera oko prosipanja 50.000 litara mlijeka zbog kvara u fabrici mlijeka Zora u Beranama. Optužio je tada ministar Simović novinare za dezinformacije: ,,neprijatelji ne daju Zori da svane”. Kasnije je direktor fabrike Tom Hodž uhapšen i odležao je godinu dana zatvora, dok njegovi domaći pomagači nikada nijesu kažnjeni.

Petar Ivanović bio je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2012. do 2016. godine, a potom je obavljao posao poslanika u Skupštini. Ivanović je od 2018. do maja 2023. godine bio ekonomski savjetnik bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.

Budimir Mugoša je takođe bio ministar poljoprivrede u prelaznoj vladi 2016. godine, a bio je i na čelu Opštinskog odbora SDP-a u Podgorici.

Katnić je bio državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja od januara 2013. do oktobra 2017. u vrijeme dok su ministri bili Petar Ivanović, kratko Budimir Mugoša i kasnije Milutin Simović. U septembru 2017. godine, Katnić je prešao u Ministarstvo finansija, gdje je obavljao poslove vezane za finansijsko upravljanje i efikasno funkcionisanje sistema unutrašnjih kontrola IPA programa.

Ivanović je uhapšen u kući u Doljanima, a brojni policijski pripadnici satima su pretresali vilu, imanja i vinograd u vlasništvu funkcionera Demokratske partije socijalista i bliskih mu srodnika. Javnost je na TV snimcima mogla da vidi luksuznu vilu i vinograde bivšeg ministra. Pretres Ivanovićeve imovine u Podgorici, Baru i Kotoru trajao je puna dva dana.

Monitor je 2021. istraživao finansije tada odlazećeg predsjednika Opštine Nikšić Milutina  Simovića koji jeu septembru 2019. godine kupio imovinu vrijednu 242.000 eura. Ispostavilo se da prijavljeni prihodi visokog državnog funkcionera i njegove porodice tada nijesu bili dovoljni da opravdaju toliki trošak. Šta više, zaključeno je u istraživanju, nema dokaza da je Simović uopšte isplatio taj novac.

Simović se tako hapsi i pušta za 8.200 eura. A političari sada više i ne pominju dugo najavljivani u pripremama Zakon o porijeklu imovine.

 

 

Abu Dabi fond

Viši sud krajem oktobra ove godine potvrdio je optužnicu za aferu Abu Dabi fond, a sudski postupak u tom predmetu očekuje okrivljene bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Budimira Mugošu, koje SDT optužuje za zloupotrebu položaja u ovom slučaju.Optužnicom je obuhvaćen i Zoran Vukčević, nekadašnji čelnik Investiciono-razvojnog fonda (IRF), za nesavjestan rad u službi. Na optužnici za nenamjensko trošenje kreditne linije od 50 miliona dolara (plasirana je, otprilike, polovina tog novca) su i nekadašnji direktor Direktorata za plaćanje u Ministarstvu poljoprivrede Blagota Radulović i procjenitelj Milan Adžić.

Abu Dabi fond za razvoj (ADF) je državna agencija Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je za podsticanje poljoprivrede na sjeveru Crne Gore 2015. obezbijedila kredit od 50 miliona dolara.Optužnicom SDT-a oni se terete za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja od 2015. do 2017, tokom dodjele novca iz kredita Abu Dabi fonda.

Bivši ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović više je puta govorio o navodnim nezakonitostima koje je zatekao u tom resoru, nakon smjene DPS vlasti u  avgustu 2020.

U februaru 2021. godine, pred novinarima je govorio o dokumentaciji o kreditu iz Abu Dabi fonda, rekavši tada da je bivši ministar Ivanović otvorio specijalni račun u Prvoj banci na koji su legle dvije tranše kredita iz Abu Dabi fonda u ukupnom iznosu od 29,6 miliona dolara, mimo državnog trezora.Tada je rekao i da je kompletnu dokumentaciju predao SDT-u.

,,Novac je prebačen na specijalni račun u Prvoj banci koji se nalazi van sistema državnog trezora. Nemamo informacije ko je otvorio ovaj račun, niti o tome ima podataka u Ministarstvu finansija.Sva plaćanja koja se tiču državnog novca moraju ići preko sistema trezora”, rekao je Stijović tada.

Kazao je i da su od Prve banke tražili informacije o tome ko je otvorio specijalni račun u Prvoj banci, gdje je novac uplaćivan po nalozima bivših ministara Simovića i Ivanovića, dok je Nemanja Katnić ,,pratio cijeli posao”, a Blagota Radulović odobravao.

Svi osumnjičeni su negirali krivična djela koja im se stavljaju na teret.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo