Povežite se sa nama

INTERVJU

MAJA MITIĆ, GLUMICA: Ženski glasovi

Objavljeno prije

na

Povod za razgovor sa renomiranom beogradskom glumicom i direktorkom projekta IN/visible City–DAH Teatar Majom Mitić je učešće u regionalnoj konferenciji Ženski glasovi u izvedbenim umjetnostima Zapadnog Balkana, koja je održana od 3. do 5. juna u Tivtu i Kavču uz podršku Evropske kulturne fondacije i Ministarstva kulture Crne Gore. MONITOR: Koji su to osnovni ciljevi koji su definisani na konferenciji i kako će uticati na kulturne i političke diskurse država u kojima djeluju ove patrnerske organizacije?
MITIĆ: Na konferenciji Ženski glasovi u izvedbenim umjetnostima Zapadanog Balkana, susrela sam osobe slične svojim životnim i umetničkim stavovima. Ono što nosim kao apsolutnu odgovornost – umetnice koja stvara, u ovim zajedničkim mračnim vremenima više od 20 godina (građanski ratovi, bombardovanja, ekonomske krize, recesije, tranzicije) je pravljenje prostora u kome se srećem prvenstveno sa ljudima sa kojima delim istu etiku. Ono što je baza umetnika/ca takvih vremena je da uporno i dosledno, bez zadrške, rade na stvaranju teritorije susreta različitosti. Na toj teritoriji, različitosti postaju vrline i vrednosti, a međusobni preseci čvrsti i neraskidivi vezovi, odakle se plete mreža. U ovom slučaju, mreža žena u izvedbenim umetnostima. Važno nam je da razmenimo svoja znanja, tehnike, iskustva i mišljenja. Da učimo jedna od druge i prenosimo znanja, te da radimo-stvaramo zajedno. Takođe i da arhiviramo, zapišemo i objavimo ono što radimo. U kome će obliku biti i koliko učestalo… videćemo. Ideja je da se srećemo na tri-četiri meseca i da na zdravoj finanijskoj osnovi obezbedimo sredstva za zajednički rad/predstavu/izložbu ili festival u regionu uz stalno organizovanje radionica tehnika savremenih izvedbenih umetnosti. Sem umetničke potrebe za razmenom, ova regionalna mreža predstavlja i snažnu potrebu za razmenom i na geo-političkom polju Zapadnog Balkana (Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Srbija). Veze koje smo tako bratski posekli u vremenima ’90-tih, moraju sestrinski biti izlečene! One naprosto traže da se obnove, jer potiču iz impulsa suštinskog opstanka suživota na teritoriji Zapadnog Balkana.

MONITOR: Da li se feministička umjetnost, može izdvojiti kao posebna umjetnost, ili su takva pitanja i dalje stvar tjeskobe i nelagodnosti na prostorima Zapadnog Balkana?
MITIĆ: Kada se pitanje postavi na način da je potencirano i pocrtano u svom prefiksu kao feminističko – za mene ne znači nista. Zato što samo po sebi neće odvesti u umetnost. A ako nije umetnost neće ni delati na društvene promene. Međutim, kada krećete iz lične umetničke potrebe da radite takozvane ženske priče ili žensku istoriju, onda takav rad možemo da definišemo kao feministički. Distinkcija koju želim napraviti, je ona u kome feminizam tumačim kao stalnu i promišljenu „akciju” ili ,,delanje”, a ne pridev koji se koristi da možda nekog uplaši ili da se koketira sa njime.

MONITOR: Kakav ste stekli utisak o crnogorskoj ženskoj/feminističkoj izvedbenoj umjetnosti – može li okupiti žene, koje uslovno rečeno ne moraju biti deklarisane feministkinje, da bi nastala takva vrsta okupljanja ili je u pitanju nepoznavanje elementarnih definicija i straha od nepoznatog?
MITIĆ: Utisak je da se u Crnoj Gori u spisateljstvu dešava puno toga što podvodimo pod feministička umetnost. Prepoznajem potrebu da se piše istorija iz ženskog ugla i potrebu da se glasno i javno govori o sakrivenim ili nasleđem opterećenim oblicima ponašanja u društvu. Na žalost, nisam imala priliku da vidim ni jednu pozorišnu predstavu tako da o tome ne mogu da govorim. Upoznala sam mlade teatarske umetnice iz Crne Gore koje nisu želele da se deklarišu kao feminiskinje u delu konferencije koja se bavila teorijom i analizom. Međutim onog momenta, kada smo prezentovale jedne drugima svoje radove, one su reagovale – feministički. Što govori da ,,kada ste lični, vi ste politični”, a u ovim slučaju ,,kada ste lični vi ste feministični!” Dakle, kada ste lični, a ne privatni, dosežete do gledaoca i vaš stav, mišljenje, čežnja postaju i tuđi. To je ta iskrena razmena, koja ako se bavite ženskim pitanjima na toj maloj granici prelazi u feminizam.

MONITOR: Na koji način projekat IN/visible City (Ne/vidljivi grad), produkcije Dah teatra iz Beograda, teži stvaranju stabilnog i pravednog društva? Da li je to jedan od ciljeva ženske/feminističke izvedbenih umjetničkih praksi?
MITIĆ: Apsolutno i veliko DA! Ja verujem u umetnost za društvene promene, umetnost koja kao prethodnica svih drugih profesija pravi prostor za nova, bolja i stabilnija društva. In/Visible City- a insistiram na engleskom nazivu, jer ovaj projekat je 2007/08 izveden u Srbiji (Vranje, Leskovac, Niš, Beograd, Inđija i Subotica) i tada se zvao Ne/Vidljivi Grad. Sada je postao partnerski projekat EU sa teatrima iz Danske, UK, Makedonije kao i saradnicima iz Francuske. Svi imamo matične zemlje, ali i našu zajedničku – Evropu. Ta Evropa, koja je sazdana od različitih naroda čini našu evropsku kulturu bogatijom, naše živote bogatijim. Različitosti treba da budu, kao petlje mesta kojima pletemo mrežu naših odnosa, a nikako punktovi i mesta razdvajanja. In/Visibel City je projekat za manjine i toleranciju- da nevidljivo postane vidljivo.

MONITOR: Smatrate li da tematike naših/ratnih priča i stradanja, vrijedi podcrtavati kroz dramski diskurs ili nam je takva vrsta katarze nepotrebna? Da li su ženske feminističke izvedbene umjetnosti bile fokusirane na iskustva rata?
MITIĆ: Moramo da govorimo o ranama… da bi smo ih zalečili. Rane moramo dobro da operemo. One će nas sigurno jako boleti. Samo ako ih očistimo, one će zaceliti. Ožiljci će ostati, ali će se rane zatvoriti. Na ovim prostorima se još uvek radi na suočavanju. Pitam se šta je sa prihvatanjem, sa odgovornošću? Još 2000-te u jednoj našoj predstavi, govorila sam tekst Karlosa Fuentesa: ,,Koliko traje tuga koju nameće istorijsko nasleđe i gde je granica moje lične odgovornosti za zločine koje nisam počinila?” Fuentes je mislio na Južnu Ameriku, ja (dok sam govorila) mislila sam na Srebrenicu!

MONITOR: Da li Vaši planovi i angažovanja vezani za Montenegro kulturnu mapu, zavise od responsa medija, javnosti i aktivistkinja ove nove koncepcije udruživanja i promovisanja ženske/feminstičke kulture i koliki ste ,,vjernik” da i ovdje može biti bolje?
MITIĆ: Važno je da se povezujem sa koleginicama u regionu. Imam ogromnu potrebu za tim. Mogu da se prepoznam u temama koje i mene i njih zanimaju. S druge strane verujem da kroz udruživanje postižemo bolje delovanje i razmenu. Kao umetnik sam vernik… Hodočasnik, koji posle dugog hoda ne sme da pokazuje koliko je umoran ili prljav, koliko su mu tabani u žuljevima. Jedino što se od mene očekuje je da se umivena i čista pojavim pred publikom i niko i ne treba da vidi moj proces već samo moje dejstvo. A delovati je feminizam.

Marija ČOLPA

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo