Zamislite preduzeće koje u posjedu ima nepunih 11 hiljada kvadrata stambenog i poslovnog prostora, a u čijem dvorištu se nalazi više od 35 hiljada kvadrata raznih nekretnina kojima gazduju ,,nepoznati vlasnici”. Potom to preduzeće zamislite kao centar privrednog života opštine na čijoj teritoriji još 20 hiljada kvadrata objekata i preko 15 hektara (150 hiljada kvadrata) zemljišta upisanog u katastarske knjige nemaju identifikovanog gazdu. Sve to smjestite u jednu od, teritorijalno, najmanjih država u Evropi. Pokušajte, onda, da prihvatite da su baš to preduzeće, ta opština i nekretnine ono na čemu dotična država zasniva dobar dio svojih planova o budućem ekonomskom razvoju. Dobro došli u Crnu Goru. ČUDO NEVIĐENO: Preduzeće sa početka priče nije poljoprivredno dobro sa sjevera, palo u zaborav pošto su od njega svi digli ruke. Riječ je o Luci Bar. A nekretnine u vlasništvu ,,nepoznatih vlasnika” nijesu kolibe i staje sa napuštenih katuna po obroncima Bjelasice ili Durmitora, već skladištva u srcu Luke (vidi fotografiju).
Tenderska komisija za privatizaciju Luke Bar predložila je prije mjesec dana da Luka, kao uvod u privatizaciju, bude restruktuirana na dva akcionarska društva – Kontejnerski terminali i generalni tereti i Tečni i rasuti tereti – i pet preduzeća koja će biti povezana četvorogodišnjim ugovorima o pružanju usluga. Očekuje se da Skupština akcionara Luke, u kojoj država ima većinsko vlasništvo, uskoro usvoji taj prijedlog. Potom bi bio raspisan tender za privatizaciju.
Interesovanje za Luku Bar pokazali su privrednici i političari iz Kine, Italije, Srbije… Ali ne i lokalni i republički zvaničnici i službenici Uprave za nekretnine. Zato se u njenom Pregledu katastarske evidencije, ažuriranom 25. maja ove godine, može pronaći podatak da u Katastarskoj opštini Novi Bar, na parceli u državnom vlasništvu, nepoznati vlasnici posjeduju pomoćnu zgradu u privredi, odnosno tri sobe koje su stekli po pravnom osnovu građenje. U stvarnosti, to je skladišni prostor od skoro devet hiljada kvadrata na obali mora, a u srcu Luke. I tako dvadesetak puta. Nepoznati vlasnici gazduju objektima površine od 11 do 8.694 kvadratnih metara. Ukupno 36.786 kvadrata.
Ta bi kvadratura, vjerovatno, bila mnogo veća kada bi u Upravi za nekretnine znali da su na istočnom obodu Luke Bar, prije nekoliko decenija, izgrađeni terminali za pretakanje i skladištenje nafte i naftnih derivata. Postrojenja za koje se, godinama unazad, sudski spore Jugopetrol i Montenegrobonus u katastru – ne postoje.
POZNATO I NEPOZNATO: Svi ovi podaci preuzeti su sa sajta Uprave za nekretnine. Na istom mjestu, u odjeljku O nama piše da Uprava ,,na teritoriji Crne Gore obezbjeđuje: sigurnost vlasništva i zakupa, zaštitu državnog interesa, osnov za oporezivanje zemljišta i imovine…”.
Bilo bi interesantno vidjeti koliko i kako porez po osnovu vlasništva nad nekretninama plaća lice sa matičnim brojem 280890000000, odnosno, nepoznati vlasnik nekretnina iz Bara. U njegovom (njihovom?) vlasništvu nalazi se više od 150 hiljada kvadratnih metara gradskog zemljišta. To je podatak koji se odnosi samo na prvih 200 odrednica pronađenih pod ovim matičnim brojem. A u podacima sa sajta Uprave ne može se vidjeti da li iza tih 200 ima još dva ili 2.000 nepoznatih vlasnika. I šta je sve u njihovom posjedu.
Poređenja radi, nepoznati vlasnici iz KO Podgorica 1 (matični broj 6901100012473) u svom posjedu imaju objekte ukupne površine 253 m2. I ni jedan od tih objekata nije veći od sedam kvadratnih metara.
Jednako je interesantno – kako se državni interes štiti kada su u pitanju nekretnine koje nijesu ni unijete u barski katastar. A definitivno postoje, poput silosa u Luci. Ako neko u Upravi za nekretnine ne vjeruje – može pogledati priloženi satelitski snimak Luke Bar. Ili pitati direktora Uprave – Baranina Mića Orlandića. Da stvar bude zanimljivija, prema planu Tenderske komisije, pravni nasljednik Luke Bar AD koji će dobiti i godišnju koncesiju na korišćenje lučke infrastrukture biće akcionarsko društvo Tečni i rasutu tereti.
Za razliku od zvaničnih podataka iz katastra Barani tvrde da se i te kako dobro zna ko su ,,neidentifikovani” vlasnici najatraktivnijih poslovnih prostora u Luci Bar. Uz nekoliko opštepoznatih imena iz ovdašnjeg političko-ekonomskog establišmenta, oni pominju i neke u javnosti manje poznate ljude čijim se imenom, navodno, maskira imovina vladajućih partija – DPS i SDP. Što bi ministar Branimir Gvozdenović rekao: ,,Ko kontroliše Luku, taj kontroliše Bar”.
U ponedjeljak 13. jula, na Dan državnosti, crnogorski zvaničnici će, tradicionalno, obići spomenike neznanim junacima i pred kamerama odati poštu ljudima koji su svoje živote dali za ovu zemlju. Oni su, reći će, obilježili našu svijetlu prošlost. Potom će, bez TV kamera, u ekskluzivnim restoranima i na zabranjenim plažama, u društvu nepoznatih vlasnika planirati još svijetliju sadašnjost i budućnost. Prije ili kasnije i ti će planovi, kao dio istorije, biti upisani u – katastarskim knjigama.
Zoran RADULOVIĆ