Gradonačelnica Kotora Marija Maja Ćatović odlučila je da se počasti i da posljednje mjesece svoje desetogodišnje vladavine u drevnom bokeškom gradu proživi na visokoj nozi, u luksuzu i sjaju, kako prvoj dami dolikuje.
Naručila je početkom ove godine novu službenu limuzinu u vrijednosti od 60.000 eura. Iako joj predsjednički mandat ističe u novembru tekuće godine, do kada se mogla i dalje voziti u „starom” audiju šestici, kupljenom za nju 2006. godine, ipak se odlučila na iznenadni trošak. Novo je novo, pa makar kratko trajalo.
Kupovina novog, skupog vozila, predviđena je budžetom Opštine za 2014. godinu i to kao kapitalan izdatak za sredstva transporta, u iznosu od 65.000 eura. Uslijedio je javni tender za nabavku novog „A6″ pod posebnim uslovima, kojima su precizirane vrhunske performanse koje limuzina mora posjedovati. Pored moćnih tehničkih karakteristika zahtijevalo se mnogo toga što spada pod luksuz i ekskluzivnost, po onoj kotorskoj, kad je bal nek’ je maskenbal.
Građani Kotora imaće to zadovoljstvo da plate posljednji hir Ćatovićke, ugodnosti vožnje na sjedištima sa ventilacijom i masažerima, sa detaljima od fine kože i skupocjenog jasenovog drveta u unutrašnjosti automobila.
Zanimljivo je da je na tenderu za kupovinu specijalnog vozila pristigla samo ponuda od firme Rokšped auto centar iz Podgorice, koja je zadovoljila sve tražene uslove. Ponuđen je A6 3.0 TDI quattro S-tronic, njemačke firme Audi, sa specijalnom opremom, po cijeni od 52.876 eura.
Predstavnici opozicije koje smo kontaktirali nemaju objašnjenje za ovaj potez gradonačelnice koja ne može računati na treći predsjednički mandat, jer odavno ispunjava sve uslove za odlazak u penziju. Ili se Ćatovićka nada produžetku mandata za još dvije i po godine, koliko traje mandat lokalnoj upravi u Kotoru. To je nedavno ponuđeno gradonačelniku Tivta Draganu Kankarašu, koji je ponudu odbio. Da li će ga koristiti par mjeseci ili se voziti naredne dvije godine, tek kupovina super luksuznog automobila u uslovima ekonomske krize koja se na svakom koraku osjeća i u Kotoru, odraz je bahatosti i rasipništva, svojstvenog funkcionerima vladajuće partije.
Maja Ćatović izabrana je za predsjednicu Opštine Kotor u decembru 2004. godine. U predsjedničku je fotelju sjela ravno iz Jugopetrola u kome je, prema tvrdnjama opozicije, dobila otpremninu za odlazak u penziju, u iznosu od 40.000 eura.
Petogodišnji mandat obnovila je na lokalnim izborima u novembru 2009. Tokom proteklih deset godina obavljala je više funkcija, pa je, kako zlobnici ističu, u jednom periodu istovremeno bila gradonačelnica, poslanica DPS-a, penzioner i student.
Tokom svog prvog mandata gradonačelnica Kotora vrijedno je studirala na kotorskom Fakultetu za turizam na kome je, na pragu sedme decenije, stekla bečelor diplomu turističkog stručnjaka.
Odgovoran posao pri tom nije trpio zbog nastave i polaganja ispita, jer se prostorije ove visokoškolske ustanove nalaze u istoj zgradi u kojoj je smještena i Opština. Polagala je, tekoreći, u kabinetu.
Maja Ćatović nije se mnogo miješala u svoj posao. Njen kabinet upošljava sedam savjetnica i jednog savjetnika, uglavnom na poslovima protokola. Imenovana su i tri potpredsjednika Opštine. Najavljivala je da će vratiti stari sjaj Kotoru ali njenu dugu vladavinu obilježava potpuna stagnacija kotorske privrede i turizma, devastacija atraktivnog prostora zaliva Boke i poseban, predusretljiv odnos prema tajkunima iz redova vladajuće partije koji su zaposjeli Kotor, ali i prema pripadnicima kriminalnih grupa koji razvijaju biznis u ovom gradu.
Gotovo nijedno predizborno obećanje u pogledu kapitalnih investicija Ćatovićka sa svojim koalicionim partnerima nije ispunila. U žaru izbornih kampanja redovno se gradila žičara za tvrđavu San Đovani, zaobilaznica oko Kotora, podizali porušeni i ruinirani hoteli, sportska dvorana…Ništa od obećanog nije ostvareno.
Spomenik Majine vladavine svakako je sportska dvorana grandioznih gabarita, zvana Kašćelanka, čije napušteno gradilište dočekuje posjetioce na ulazu u Kotor, u naselju Škaljari. Investitor ove propale investicije započete u maju 2010., sa planiranim rokom završetka u maju 2011., bio je kotorski Zavod za gluvonijeme.
Nikome nije jasno kako jedna obrazovno-zdravstvena javna ustanova za školovanje lica sa poremećajem sluha i govora, koja je na državnom budžetu, može biti investitor objekta milionske vrijednosti. Osim činjenice da je direktor Zavoda Borislav Kašćelan, šef kotorskog DPS-a.
Drugi mandat Maje Ćatović započeo je uz finansijsku pomoć kompanija iza kojih stoji kapital uhapšenog narko bosa Darka Šarića i Rodoljuba Radulovića koji se nalazi u bjekstvu.
Na njen predlog odbornici partija DPS, HGI i LP izglasali su početkom 2008. Odluku o načinu i uslovima regulisanja međusobnih potraživanja između Opštine i firme Trekom, čiji je osnivač Rodoljub Radulović, zvani Miša Banana, na osnovu koje je toj kompaniji, bez javnog nadmetanja, ustupljen opštinski poslovni prostor od 3.000 kvadrata na period od 35 godina, po cijeni od 1,8 miliona eura.
Firma Trekom taj iznos uplaćuje za čitavih 35 godina unaprijed, sa dodatkom nekih ranijih dugovanja. Pred lokalne izbore Trekom uplaćuje Opštini 2,5 miliona eura. Tako je sav elitni poslovni prostor u Kotoru prešao u vlasništvo ekipe iz Trekoma do 2043 godine. U pitanju je obnavljanje i produženje ugovora između Opštine i Trekoma iz 1989. godine. Što znači da će najvredniji poslovni prostori Kotora u vlasništvu pomenutih firmi biti više od pola vijeka, odnosno 54 godine.
Prije ove transakcije, kompanija Trekom promijenila je vlasnika. Nju je kupila kotorska firma Bastion komerc, koja posjeduje luku Risan, fabriku Rivijera, diskoteke, palate i lokale u gradu.
Odbornici SDP odbili su 2008. da podrže aranžman sa Trekomom jer su im se sukobili interesi na relaciji Bastion komerc – SDP oko kontrole lučkog saobraćaja u lukama Kotor, Risan i Zelenika. Što im kasnije nije smetalo da obnove koaliciju sa DPS-om i formiraju vlast u Kotoru.
Kotor je jedan od rijetkih gradova u kome je gotovo 80 odsto poslovnog prostora kojim raspolaže grad ustupljeno jednoj, povlašćenoj firmi. Najznačajniji kulturno istorijski spomenici, vile, palače, srednjovjekovni bedemi, dati su u višegodišnji zakup pod sumnjivim okolnostima. Brojni lokali, hoteli, diskoteke, kockarnice, trgovine u vlasništvu su firmi povezanih sa licima sa Interpolovih potjernica.
Šta se događa sa ugovorom o zakupu ekskluzivnog poslovnog prostora u Kotoru u svjetlu najnovijih događaja nakon hapšenja Šarića i istraga o njegovim finansijskim transkacijama koje se protežu i do Kotora, teško je ustanoviti.
Pokušaji da se od nadležnih službi lokalne uprave u Kotoru dobije odgovor na ovo pitanje nisu dali rezultata.
Branka PLAMENAC