Grad na Ibru bio je u dubokoj žalosti za Ernadom Kalačem, načelnikom policije koji je izvršio samoubistvo, a švercerski kanali nijesu prekidani ni u tim teškim danima – pričaju za Monitor otpušteni granični policajci iz Rožaja. Oni tvrde da je upravo tada, dok je pažnja javnosti bila skrenuta na ovu tragediju, šverc na granici sa Kosovom, ilegalnim šumskim putevima, cvjetao. „Šverceri su koristili tu priliku i radili punom parom”, kaže Mithad Nurković, jedan od otpuštenih policajaca.
On je, zajedno sa svojim bivšim kolegama, došao u posjed fotografija koje je dostavio medijima, a na kojima se vide paketi cigareta sakrivenih, odnosno pronađenih u vrletima kraj šumskih puteva prema Kosovu, u mjestima Giljevo Polje i Crni Vrh. Fotografije su, kako tvrde, napravljene u posljednjih desetak dana. Bivši policajci kažu da su fotografije i obavještenja o tome da se šverc neprekidno obavlja, dobili od svojih operativnih veza, koje su imali za vrijeme službe.
„Šverc duvana nije prekidan ni jednog trenutka od kada je izbila afera sa mojkovačkom fabrikom. Preko Rožaja transport ide tri puta nedjeljno, od petsto do hiljadu paketa u jednoj turi. Mislim da nema pravila kojim danima se to radi. U principu, kada im je siguran prolaz”, otkriva Nurković.
Otpušteni granični policajci iz Rožaja kažu da su u posjedu i video materijala o švercu, koji će zajedno sa fotografijama i ostalim dokazima koje su skupili, dostaviti skupštinskom Odboru za bezbjednost.
„Na video snimcima se može vidjeti kako se vrši pretovar. Kako Albanci sa Kosova preuzimaju robu i odlaze sa konjima prema planinskim vrletima”, pričaju policajci.
Oni su Odbor za bezbjednost istovremeno obavijestili o novim prijetnjama koje dobijaju zbog toga što u javnosti govore o prekograničnom švercu
„Prijetnje su nam i ranije upućivane, telefonom, direktnim pozivima ili SMS porukama. Ja sam poziv dobio dok sam sjedio u kući sa djecom. Muški glas mi je rekao da će mi pobiti porodicu”, tvrdi Nedžad Kuč.
Pored poziva telefonom, bilo je i presretanja. Mithatu je put u jednoj sporednoj ulici prepriječio automobil, škoda oktavia, bijela.
„Izašla su dva nepoznata muškarca i zaprijetila mi da pazim šta pričam u novinama. Da li je onda pretjerivanje kada kažemo da su nam i životi ugroženi. Sve je to prijavljeno policiji ali nemamo povratnu informaciju da je nešto urađeno po tom pitanju, iako su neki telefonski brojevi sa kojih smo dobijali prijetnje aktivni”, kaže Nurković.
Otpušteni granični policajci iz Rožaja zbog svega toga ovih dana su javno zatražili od premijera Lukšića da razriješi dužnosti direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Oni direktora UP optužuju da nije preduzeo ništa oko njihovog, kako kažu, nezakonitog otpuštanja, a i okrivljuju ga i za zataškavanje afera šverca prema Kosovu.
„Veljović ni poslije četiri mjeseca od iznošenja dokaza i tvrdnji šta se radi na tom području ne preduzima ništa, ni kada su u pitanju cigare ni kada se radi o fiktivnom izvozu nafte”, kažu bivši policajci.
Oni napominju da nemaju saznanja da je u međuvremenu bilo kakva istraga vođena na području Rožaja. „Valjda bi neko bio saslušan, čulo bi se. Izgleda se pokušava da se sve prepusti vremenu i zaboravu, ali neće moći, mi ćemo ih stalno podsjećati na to” – kaže Nurković.
Granični policajci iz Rožaja Mithat Nurković, Enver Dacić, Hamdo Murić, Rešad Kalač i Nedžad Kuč otpušteni su iz službe u septembru prošle godine. Oni ne prihvataju odgovor Uprave policije da je to učinjeno zbog sistematizacije i smatraju da „sistematizacija ne bi smjela da obuhvati najbolje granične policajce, gledajući rezultate suzbijanja šverca na granici”.
„Reći ću vam samo da sam ja, primjera radi, otkrio švercovanih akciznih roba u vrijednosti od preko 350 hiljada eura”, tvrdi Nurković.
Bivši policajac Kuč priča da je 2004. godine na graničnom punktu u Bukovici, u blizini karaule, zaustavio šest kamiona sa kafom.
„Naređeno mi je da ih pustim. Do danas taj slučaj nije procesuiran, a ja sam spreman da svjedočim u vezi sa tim”, kaže Kuč.
Kafa je očigledno zanimljiva akcizna roba za švercovanje, jer se, prema riječima otpuštenih policajaca, u blizini Dračenovca, na teritoriji Crne Gore, dva kilometra od granice, nalaze četiri magacina.
„Ti magacini su uvijek puni kafe koja se ilegalno izvozi, na štetu državnog budžeta”, tvrde policajci.
Jedan od njih kaže kako je rukovodiocima Ekspoziture granične policije Rožaje predao više opreativnih informacija o tome kako bračni par sa Kosova donosi drogu do starog spomenika na Hajli, ko je i kako preuzima u Crnoj Gori, ali da je to područje i nakon toga ostalo najslabije pokriveno policijskim patrolama.
„Vjerujem da postoje sačuvane službene zabilješke o tome, i lako je provjeriti to što pričam”, kaže on.
Bivši granični policajci iz Rožaja tvrde kako je njihovo otpuštanje bila poruka ostalim policajcima da rade i ćute.
„Najgore je što među policajcima vlada mišljenje da iza svega stoji država. Ja mislim da država ima samo štetu od svega što se radi na granici, a da su pojedinci sve bogatiji i bogatiji”, kaže Nurković.
Granični policajci iz Rožaja vjeruju da su, pored toga, diskriminisani i po nacionalnoj osnovi. Tako je Enver Dacić protiv rukovodioca Ispostave granične policije iz Berana Veselina Krgovića, podnio zahtjev za pokretanje istrage za tri krivična djela – izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, zatim zloupotrebe službenog položaja i povrede ravnopravnosti u zapošljavanju. On u tužbi tvrdi da mu je Krgović, u oktobru prošle godine, nakon što ga je otpustio, u svojoj kancelariji u Beranama, u prisustvu svjedoka, navodno uputio uvrede na nacionalnoj osnovi, rekavši mu, između ostalog da „Šiptar ne može kod njega da radi”.
Prvo saslušanje u osnovnom sudu u Beranama odloženo je, a novo zakazano za 11. april. Dacić je odbio da se pred sudijom pomiri sa svojim bivšim pretpostavljenim. Uprava policije je, sa druge strane, u potpunosti stala iza rukovodioca IGP Berane. „Razlog zbog čega se niko ne poziva na odgovornost je taj što bi sadašnji i bivši starješine IGP Berane i EGP Rožaje mogli da optuže vrh Uprave policije da su sve nezakonite radnje rađene po njihovom naređenju. Sve bi dovelo do vrha policije. Zato tražimo od premijera Lukšića da razriješi Veljovića”, kažu otpušteni granični policajci iz Rožaja.
Oni za sada imaju otvorenu podršku člana Odbora za bezbjednost Nebojše Medojevića, koji takođe traži smjenu direktora Uprave policije.
Monitoru su i drugi, veoma obaviješteni izvori, kazali da su u organizovani šverc, s obje strane granice, uključeni jaki međusobno povezani igrači sa crnogorske i sa kosovske strane. Oni tvrde da su u prometu, duvan, droga, oružje, nafta. Čak, navodno, i meso iz Brazila. Monitorovi izvori su uvjereni da crnogorska policija ima dosta operativnih podataka o prekograničnom kriminalu, da su aktivnosti nekih od zvučnih imena iz svijeta biznisa i organizovanog kriminala pratili i naši operativci ali i snage KFORA na Kosovu. Ti naši izvori tvrde i da se tačno zna, gdje se nalaze magacini sa robom za šverc, u vlasništvu kojih su kriminalnih klanova, ali da ti kriminalni klanovi imaju moćnu zaštitu, koja ih čini nedodirljivima.
Tufik SOFTIĆ