Slovenija je izgubila više milijardi eura od privatizacije banaka, zbog privatizacije Merkatora je ponajviše pretrpjela poljoprivreda, a prije mjesec dana je uništena nacionalna aviokompanija – bankrotirao je njemački fond, kojemu je aviokompaniju prije dvije godine prodala Vlada
MONITOR: Koje su dominantne karakteristike današnje slovenačke političke scene?
MESEC: Sloveniju je u posljednjem desetljeću najviše okarakterizirala financijska kriza, koja je prerasla u političku. Oko toga su se stvorile nove političke podjele. Prije deset godina najviše se govorilo o staroj kulturnoj borbi između “partizana” i “domobrana”, dok su teme današnjice porezi, borba protiv siromaštva, budućnost EU i slično.
MONITOR: Koji su najveći problemi sa kojima se Slovenija suočava?
MESEC: Nažalost, siromaštvo je još uvijek veliki problem, posebno je izrazit među penzionerima i invalidima. Drugi veliki problem je razvoj, jer Slovenija sve više postaje “podizvođač” njemačkih firmi i pitanje je kako dalje, kako naprijed. Treći problem je ekologija: slovenačka vlada još uvijek nema nikakvog plana za smanjenje CO2 za 40 odsto do 2030, što je obećala usvajanjem deklaracije u Parizu.
MONITOR: Često se ističe da Slovenija može biti uzor drugim državama u regionu. Šta to u Sloveniji može biti uzor drugima?
MESEC: Slovenija je država koja je najbolje preživjela tranziciju – to je bila naša »posebnost«. Na sreću, nismo imali niti rata niti »šok terapije«. Imali smo »gradualni model« i zbog njega najbolji standard među tranzicijskim državama. Poslije krize taj je model uništen, tako da sad, nažalost, sve više ličimo drugim tranzicijskim državama.
MONITOR: Šta je Slovenija dobila pristupanjem Evropskoj uniji?
MESEC: Dobila je pristup na zajedničko tržište i time šansu da ojača svoj izvoz. Naša preduzeća su tu mogućnost dobro iskoristila – danas smo jedna od EU država sa najvećim trgovinskim viškom. Ali sa druge strane je izgubila znatan dIo svoje ekonomske suverenosti – na primjer poslije krize smo morali prodati sve banke u koje je država prije toga uložila više desetina milijardi evra, jeftino smo prodali i dobre firme kao što je Mercator i slično.
MONITOR: Jednom ste izjavili da je u Sloveniji na djelu neokolonijalizam. Šta to znači?
MESEC: Kao što sam maloprije spomenuo – preko EU smo bili prisiljeni u privatizaciju dobrih preduzeća i u jeftinu privatizaciju banaka u koje je država uložila više desetina milijardi evra.
MONITOR: Kakve koristi Slovenija ima od stranog kapitala kad je riječ o privatizaciji firmi?
MESEC: Slovenija je izgubila više milijardi evra od privatizacije banaka, zbog privatizacije Mercatora je ponajviše pretrpjela naša poljoprivreda, prije mjesec dana je uništena nacionalna aviokompanija – bankrotirao je njemački fond, kojemu je aviokompaniju prije dvije godine prodala Vlada Mira Cerara. Pristalice stranog kapitala će reći to je sve istina, ali ipak imamo i japansku firmu Yaskava u Kočevju, koja dobro radi i koja je mnogo učinila za razvoj tog grada. To je istina, ali u većini primjera nije tako. Zato ne govorim o koristi, nego o gubitku i šteti koje su nanijeli privatizacija i strani kapital.
MONITOR: Nekada je bilo neshvatljivo da u Sloveniji postoje kuhinje za siromašne, trgovine za socijalno ugrožene, zposleni u mnogim oblastima su na ivici egzistencije… Zašto se to desilo?
MESEC: Zbog političkih odluka. Slovenija nije siromašna država, daleko od toga, a to da u njoj postoji siromaštvo je odluka i odgovornost politike. Nema nikakve potrebe da naši penzioneri žive u siromaštvu. Politika bi morala samo donijeti odluku da se sabere više poreza za penzije. To ne bi smjelo biti teško – samo lani su na primjer firme u Sloveniji ostvarile 4,2 milijarde evra profita.
MONITOR: Koji su najbitniji ciljevi za koje se Levica zalaže?
MESEC: Imamo tri velike teme: socijala, razvoj i ekologija. Na području socijale nam je primarni cilj ukidanje siromaštva i prekarnog rada, borimo se za manju nejednakost u društvu, kao i za državnu podršku izgradnji stanova za mlade. Na području razvoja stremimo ka izdatnijem finansiranju nauke i istraživanja, povećanju sredstava za izgradnju željezničke infrastrukture i za bolju povezanost države. Na području ekologije nam je prioriteta “zeleni new deal”: preokret na obnovljive izvore energije, smanjenje broja automobila u korist javnog prijevoza i biciklizma, manje stočarstva i više poljoprivrede, i tako dalje.
MONITOR: Imate li podršku intelektualaca?
MESEC: Da, Levica je stranka sa najvišom podrškom intelektualca u državi.
MONITOR: Levica se poziva na samoupravljanje, nezavisnu spoljnu politiku, jaku socijalnu zaštitu građana… Zašto?
MESEC: Da. Naš program je demokratski i ekološki socijalizam. Stari socijalizmi su propali, jer su bili suviše autokratski, a kapitalizam nije održiv jer stvara velike socijalne razlike i uništava planetu. Zbog toga je naš zadatak istraživanje alternativnog, demokratskog, ravnopravnog i ekološkog modela za 21. vijek.
MONITOR: Levicu često kritikuju, pa je u vašim medijima objavljeno i da je to stranka koja je sramota za Sloveniju. Ko vas najčešće kritikuje i zbog čega?
MESEC: To nisu ozbiljne kritike, tako govore samo neki kranji desničari. Naše politike su jasne. U godini dana, koliKo smo surađvali sa Vladom, uspjeli smo dignuti minimalnu platu (iznosiće 700 evra neto mjesečno od 1.januara.2020) i minimalnu socijalnu pomoć (koja trentno iznosi 400 evra), počeli smo sa uređivanjem stambene politike i limitiranjem prekarnog rada. Naši politički ciljevi su jasni: podržavamo socijalnu državu, jednakost dohotka, prava radnika i prava svakog čovjeka. I pored toga imamo jasne principe – naravno, to se ne sviđa svima.
MONITOR: Kakvo je Vaše mišljenje o stranci Janeza Janše?
MESEC: On je imitacija Viktora Orbana. Nadam se da nikad više neće doći na vlast.
MONITOR: Koliko su Slovenci zainteresovani za događaje na Balkanu?
MESEC: Nažalost ne mnogo. Još uvijek postoji zajednički kulturni prostor – omladina sluša balkansku muziku, idemo na more u Hrvatsku i tako dalje. Ali mislim da bi bilo za sve zemlje u regiji korisno da se ponovo uspostave političke i intelektualne veze među nama. One su posljednjih godina dosta izumrle.
MONITOR: Ima li Slovenija nekih povlastica u odnosima sa Amerikom zbog toga što je Melanija Tramp Slovenka?
MESEC: Ne. Nije bilo ni jedne inicijative sa strane Melanije Trump.
Veseljko KOPRIVICA