Povežite se sa nama

Izdvojeno

LUKA BERBEROVIĆ, AKADEMSKI SLIKAR I PEDAGOG:  Boka u boji

Objavljeno prije

na

”Ako se sa samo jedne moje slike čuje muzika, onda je ona završila priču”, kaže umjetnik koji je  govorio,  „moraš da radiš, kad ne znaš šta ćeš ili nemaš platno, crtaj na papirnoj kesi, na tegli…”  U biografiji Luke Berberovića ostaće zapisano da je učio mnoge priznate umjetnike.” Učio sam ih prije svega da budu dobri ljudi. I dobri crtači”, podcrtava Luka. Preko pedeset puta samostalno, a više od 80 puta kolektivno je izlagao. Dva puta dobio je Nagradu hercegnovskog likovnog salona, na Cetinju nagradu 13 novembar…

 

Bokeljski slikar Luka Berberović dočekao nas je na vratima svog doma u Morinju.U kući,  u kojoj se 1934.godine rodio i iz koje je odlazio, na školovanje ili rad, ali kojoj  se uvijek vraćao. Baš kao Boki i moru, ribarima i mrežama, barkama, narančama, maslinama, čepresima… Pejsažu,  uz koji je odrastao i koji je bio  i ostao motiv  koji nepogrješivo prepoznajemo na Berberovićevim uljima, pastelima ili akvarelima.

Ovdje, uz kafu u velikoj i prostranoj dnevnoj sobi  razgovor je prijatan.Slika li-  pitamo čovjeka koji  je  govorio,  moraš da radiš, kad ne znaš šta ćeš ili nemaš platno, crtaj na papirnoj kesi, na tegli…” Idem u atelje svaki dan, ali vidim da ne mogu”. Godine i bolesti uzimaju danak. Slika tek par sati dnevno. Na manjim platnima. Razgovor je ovo sa čovjekom od zanata, koji je u svom poslu dogurao daleko i koji poznaje visoku cijenu predjenog puta.” Ljudi sebe precjenjuju. Moraš u životu znati gdje si, a ja mislim da to znam.Ako to ne znaš, ako misliš da si genije i niko to ne može bolje, onda ni napredovati ne možeš”.

Luka je mršav, bijele,  nešto duže kose, uskog i produhovljenog lica sa velikim naočarama, pomalo staromodne monture. Istančan u ophodjenju  i tih u govoru.” Nisam bio svjestan koliko ne vidim. Da sam to znao sigurno ne bih upisao slikarstvo i bavio se slikanjem. Naočare to nisu mogle korigovati jer je, kako mi je objasnio jedan oftamolog, u pitanju oštećenje nerva u mozgu”.

Klavir u sobi, nenaštiman i ostario, sjeća na one dane rane mladosti kada je želio da se bavi muzikom.” Bio je to  moj san”, priča Luka. Ali, bilo je teško vrijeme. Nemaština. ” Kućo moja, uči ti školu”, nagovorila ga je majka. Muzičke škole nije izučio, ali izvrsno je umio uz gitaru, onim prekrasnim tenorom, zapjevati. ”Ako  se sa samo jedne moje slike čuje muzika, onda je ona završila priču”, govori Luka.

Slikarski talenat kod mladog Luke Berberovića prepoznao je  Mato Djuranović iz Kamenara, u to vrijeme nastavnik  kotorske gimnazije koju je Luka pohadjao. Jedan od najznačajnijih crnogorskih slikara 20 vijeka i sin školovanog crnogorskog slikara Špira Djuranovića, ” vidio je nešto u mladom Luki.”  U  Školu umjetničkih zanata u Herceg Novi upisao se 1949.Ovdje se godinu ranije ,  sa Cetinja preselila  Umjetnička akademija, a sa njom i predavači, slavni  slikari,  Milo Milunović i Petar Lubarda. Nastaviće Berberović školovanje  na Akademiji z a primijenjenu umjetnost u Beogradu i diplomirati 1958.Vratiće se tada u Školu u Novom.Ovaj put kao predavač.Rado i nostalgično sjeća se tog vremena, koje opisuje kao najljepši period svog života.Sjećanje navire na školu u kojoj se radilo mimo pravila i konvencija. Gdje su djaci i profesori drugovali kroz učenje, a i jedni i drugi ispisali stranice jugoslovenske  i evropske likovne scene. Djaci i profesori, Vojo Stanić, Dado Djurić, Luka Tomanović, Miloš Vušković,  Bato Pravilović, Boris Veriga, Andjelko Arnautović , Živko Nikolić, Gojko Berkuljan…

” Bilo je to vrijeme nemaštine, jadno i gladno. Ali, puno slobode i  entuzijazma.I mi učenici bosi i gladni, ali vedri. Radilo se dan i noć. Uz gitaru, na kojoj su umjesto pravih bile neke telefonske žice,  pjesmom smo muku i siromaštvo u bajku pretvarali. Kakva je to samo gitara bila, oguljena, ogrebana, nesretna…Danas sam sjetan kad pričam  o ovim danima. A često i  usnim,  da škola i dalje radi …”

Na  zidu dnevnog boravka portret.  Uradio ga je 1949.godine  Dado Djurić svom drugu i kolegi Luki.  Dado, tada učenik drugog , a Luka prvog razreda te čuvene novske škole. Danas se Luka Berberović sjeća: „Gledajući kako Dado virtuozno radi, mislio sam -kuku meni jadnom. Sto   puta je bio bolji od mene”.

U školi se učilo, slikalo, vajalo, hranilo i spavalo. Ovdje je sreo  i slikara Djordja Oraovca, djaka Sorbone čije je tekstove, o slikarstvu i sklupturi  čitao u  časopisu  Nedeljne ilustracije .  „ Čudo, pomislio sam,  kad sam shvatio da će mi ovaj čovjek predavati… ”, priča Berberović. Napominje:  „ Biće još i likovnih akademija i škola, ali  fenomen koji je predstavljala legendarna Škola u Novom, neponovljiv je. Ostale su anegdote da se pamte i prepričavaju. Na vrijeme kad je glad natjerala Ljubu Brajevića i Dada Djurića da trče za mačkom koja je u zubima nosila veliki komad mesa.Jurnjava je potrajala, ali uspjeli su da joj ukusan zalogaj otmu. Meso su, sjeća se Berberović, ispekli u peći za keramiku.

Sa oduševljenjem sjeća se Berberović  vrsnih slikara  Voja Stanića, Draga Djurovića  i Bata Pravilovića. Od njih je učio, sa njima se družio  i tražio svoj put u umjetničkom svijetu. ” Imali su onaj specifični  šmek mora i juga, valova…Sve je to formiralo ove mlade ljude i umjetnike, a oni su opet formirali nas djecu koja su se ovdje školovala. Umio je Vojo da sjedne sa nama djecom, a mi smo uživali u njegovoj duhovitosti i divnim pričama.Učio sam od Voja, pa sam kasnije i ja sa svojim učenicima, umio da u pauzama malo popjevam”.

Škola umjetničkih zanata u Novom zatvorena je  1966. ” Slomila se ta priča”, kaže Berberović. ” A niko nikad nije dao odgovor zašto“. Nastavio je da predaje na Pedagoškoj akademiji u Nikšiću na odsjeku slikarstvo. U Nikšiću je ostao  sve do 1987.godine. „Ali,  ovdje  nije bilo ništa od one atmosfere iz Novog. Nikad se na Nikšić nisam navikao. Možda sam ja neko ko se teško navikava.”

U biografiji Luke Berberovića ostaće zapisano da je učio mnoge priznate umjetnike.” Učio sam ih prije svega da budu dobri ljudi.I dobri crtači”, podcrtava Luka.

Preko pedeset puta samostalno, a više od 80 puta kolektivno je izlagao.Dva puta dobio je Nagradu hercegnovskog likovnog salona, na Cetinju nagradu 13 novembar…

Danas tihuje u svome domu u društvu sina, snahe i unučića.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo