Darko Šarić je i dalje nevin, Vučić je i dalje predsjednik Srbije, a Crne Gore Milo Đukanović. Isto, normalno, nevini. To je tragedija zemalja čije vođe pojedu institucije. Istinu o njima i vremenu u kom su vladali ne utvrđuju sudovi. Nego istorija
Kao da je znao. Kada se prije 10 godina dobrovoljno predao i spustio nogu na podgorički aerodrom, a potom otputovao u Beograd, da mu se sudi, Darko Šarić, u to vrijeme najtraženiji narkobos, kazao je da se dogodila ,,promjena političke klime” i da je ,,osjetio da može da ima pošteno suđenje”. Bilo je to nakon dolaska Aleksandra Vučića na vlast u Srbiji. U Crnoj Gori, čijim se agentima ANB-a predao, vladao je Milo Đukanović. Ta se klima Šariću dopadala. Izgleda s razlogom.
Pravosnažna presuda, kojom je u novembru prošle godine osuđen na tek 15 godina zatvora, iako je beogradsko tužilaštvo tražilo 40, ukinuta je ove sedmice. Vrhovni kasacioni sud u Beogradu ukinuo ju je zbog proceduralnih razloga. Utvrđeno je da su u vijeću koje je donijelo presudu protiv Šarića bile i sudije koje su mu odredile pritvor, što je nedozvoljeno. Postupak protiv Šarića, kome se sudi već deceniju u Srbiji, i koji je, činilo se, okončan u jesen prošle godine, tako se nastavlja. Šare je i dalje nevin, dok se ne dokaže drugačije, Vučić je i dalje predsjednik Srbije, a Crne Gore Milo Đukanović. Klima, na Šarićevu sreću, nikako da se promijeni.
Nevin je i Šarićev brat Duško. I to pravosnažno. Oslobodilo ga je crnogorsko pravosuđe. Prema pojedinim pravnim ekspertima, postupak protiv Darkovog brata, optuženog za pranje novca, pao je na sudu, zbog grešaka tužilaštva. Koje Đukanović kontroliše.
Ah, te procedure. Nevin je i Branko Lazarević, bivši šef kabineta Ivice Dačića, osumnjičen da je saradnicima Darka Šarića odavao povjerljive informacije iz istrage koja se vodila protiv ove grupe. Sud je prethodno iz predmeta izbacio snimke prisluškivanih razgovora za koje je tužilaštvo tvrdilo da dokazuju da je Lazarević kriminalcima saopštavao šta preduzima policija. Ljepota.
Da li zbog dobre klime u Beogradu i Podgorici, tek Duško Šarić u sudnici nije imao nijednu ružnu riječ za Đukanovića i Vučića. A znao je s vremena na vrijeme da održi politički govor. Iako bi se očekivalo da bude ogorčen na vlasti koje su ga uhapsile i procesuirale, i zato ubrale i političke poene, uvijek je krivicu što je navodno nevin iza rešetaka, svaljivao na Đukanovićeve i Vučićeve političke oponente.
Tokom suđenja, nije se, kako se očekivalo, saznalo ništa više o tome kako je nastalo i raslo Šarićevo carstvo u Crnoj Gori i Srbiji. Veze organizovanog kriminala i visoke politike, ostale su tajna, iako je jednačina jasna. Da bi organizovani kriminal postojao i rastao, moraju ga štititi moćnici koji bi trebalo da štite zakone. Ostala su tako, samo medijska svjedočenja o vezama Šarića sa Đukanovićevom bankom, Đukanovićevim partijskim drugovima, ministrima, sa Đukanovićevim ,,prijateljem” Stankom Subotićem.
U dosijeu američke službe, ostalo je zapisano i da na vrhu Šarićeve kokainske piramide u stvari stoji osoba bez koje bi cjelokupan posao bio nezamisliv. Američka DEA ga opisuje kao lice sa jakim uticajem u crnogorskoj vlasti koje novac pere preko sporta i ugostiteljstva. Prema svjedočenju Rodoljuba Milovića, policijskog inspektora koji je u Srbiji radio na slučaju Šarić, ugovaranje predaje Šarića pokušano je preko moćnog Branislava Brana Mićunovića.
Više puta se u medijima moglo pročitati i da su uhodani putevi šverca cigareta korišćeni kasnije za preprodaju droge. Mićunović i Subotić su se sa Đukanovićem nalazili na italijanskoj optužnici za šverc cigareta. I oni su nevini. Procedure, opet.
Ostalo je zapisano i da su se Vučić i Subotić „slučajno sreli“ u Hotelu Ric. Pisalo se i o vezama i interesnom savezu Vučića i Đukanovića.
Uzalud. To je tragedija zemalja čije vođe pojedu institucije. Istinu o njima i vremenu u kom su vladali, ne utvrđuju sudovi. Nego istorija.
Milena PEROVIĆ