Povežite se sa nama

Izdvojeno

LOKALNI PREVOZ DO SELA NA SJEVERU SAMO U OBEĆANJIMA: Neophodno ali nerentabilno

Objavljeno prije

na

Davno su prošle godine kada su iz opštinskih centara do većine sela na sjeveru Crne Gore redovno saobraćali autobusi. Takav vid javnog prevoza sada je organizovan samo u nekim opštinama. U lokalnim upravama ističu kako je, s obzirom na sve manje stanovnika,  upitna opravdanost postojanja redovnih autobuskih linija na ruralnom dijelu

 

S mnogo muke, sporadično ili nikako – tako bi najjednostavnije bilo opisati način na koji je organizovan javni prevoz od gradova do sela na sjeveru Crne Gore.

Rijetke su lokalne uprave koje uspijevaju da mještanima ruralnog dijela opštine obezbijede jeftin i pouzdan prevoz do gradskih centara. Žale se kako privatani prevoznici, mahom, nijesu zainteresovani za takve poslove. Vlasnici kombija ili autobusa, zbog nerentabilnosti, često traže  povelike subvencija iz lokalnih budžeta. Brojnije su, međutim, one opštine koje gradski prevoz, s vremena na vrijeme, samo stave na listu “prioriteta” u  lokalnim planovima,  ali nikad ozbiljno ne prionu  organizaciji tog posla.

U Kolašinu, još poodavno, najavljuju  da će riješiti  višedecenijski problem nedostaka javnog prevoza. Način realizacije i rokovi aktivnosti, koje bi trebalo da doprinesu tom cilju, definisani su Planom urbane mobilnosti, koji je izrađen prije dvije godine. Nedostatak javnog prevoza, kako piše u Planu, “ predstavlja ogroman izazov za mobilnost, posebno onih koji žive izvan urbanog područja grada” . Ni u gradskom području ne postoji odgovarajuća infrastruktura, poput uređenih autobuskih stajališta ili mjesta za zaustavljanje i parkiranje autobusa.  Ako se izuzmu ski-centri, turistička izletišta takođe nijesu povezana javnim prevozom. Tako je, na primjer, do Nacionalnog parka Biogradska gora i Manastira Morača moguće doći jedino sopstvenim vozilom.

Nepostojanje javnog prevoza do kolašinskih sela, zaključuju u dokumentu, izazov je i iz ugla socijalne jednakosti, “s obzirom na to da u ruralnim područjima uglavnom živi starija populacija, koja često nije u prilici da vozi automobile”.  Prema zacrtanim ciljevima iz Plana već je odavno trebao  trebalo da bude urađena Studija javnog prevoza. Međutim, do sada nije zvanično saopšteno da li je započet taj posao.

Trebalo je do januara ove godine da bude i uspostavljena bar jedna redovna linija javnog gradskog prevoza od grada do sela. To je bio rok i za aktivnosti, koje bi omogućile prilaz međugradskim autobusima u urbano područje Kolašina. Lokalna vlast nije bila skromna kad je planirala, pa je sugrađanima, obećala i servis od vrata do vrata.

”Uspostavljanjem prevoza na poziv omogućiće se mobilnost onim grupama stanovništva, koje zbog udaljenosti, neposjedovanja sopstvenog automobila ili pripadnosti ugroženim društvenim grupama ne mogu efikasno da dođu do željenog odredišta. Takvom vrstom usluge, koja funkcioniše po principu”od vrata do vrata”, biće obezbijeđena dostupnost područja  koja nijesu pokrivena redovnim javnim prevozom, što je posebno važno za osobe smanjene pokretljivosti, osobe sa invaliditetom i druge ugrožene grupe”, precizirano je u Planu.

Na taj način namjeravali su  da obezbijede “efikasan pristup zdravstvenoj zaštiti, trgovini…”. Prevoz po principu “od vrata do vrata”, obećavali su iz Opštine, biće ponuđen i turistima. Planirano, nažalost,  nakon što je napisano, nije niti relaizovano niti pominjano.

Školski autobusi, iako je njima predviđen, isključivo, prevoz učenika, vrlo često zamjenjuju javni prevoz i za ostale mještane.  Vozači , objašnjavaju mještani jednog kolašinskog sela,  “progledaju kroz prste”, pa se u minibus često ubace i namirnice i ostale potrepštine kupljene u gradu. Bude mjesta i za po nekoliko članova jedne familije.  Pazarnim danom, veća je gužva, pa svi oni bez svojih kola, nastoje da rezervišu mjesto pored đaka.  U nekim selima, međutim, đaci do područnih odjeljenja pješače, pa nema ni autobusa.

“Istina je da gotovo svi u ovom selu imaju svoja kola. Međutim,  nekoliko je nas starijih i samih, kojima đeca žive širom bijelog svijeta. Nama je cijelog života jedino prevozno sredstvo bio konj, sada ni to. Ranije , kad je zdravlje služilo, po sat i po sam jahala konja u jednom pravcu da bih stigla do Kolašina. Kad se vraćam nazad, ja pješke, a konj pod tovarom.  Da bih došla do Kolašina sada treba da platim najmanje 30 eura za taksi.  Primam minimalnu penziju. Bar dva puta mjesečno moram za namirnice do grada ili na pregled kod ljekara. Da mi pare padaju s neba, falilo bi”, kaže  sedamdesettrogodišnja mještanka sela Vranještica.

Neophodnost postojanja gradskog prevoza konstatovana je i u nacrtu izmjena i dopuna (ID) Prostorno urbanističkog plana (PUP), o kojem još traje javna rasprava. Međutim, u tom planskom dokumentu, predstavljeno je i nimalo zavidno stanje lokalnih puteva. Većinom od tih saobraćajnica teško je i terenskim vozilima, pa bi ih , prije uvođenja autobuskih ili kombi linija,  trebalo  sanirati.

“Dio putne mreže koju danas čine lokalni i nekategorisani putevi u opštini, imaju veoma ograničenu saobraćajnu funkciju. Bez obzira na nizak nivo upotrebljivosti tih puteva, oni za mnoga sela i naselja u opštini predstavljaju, ipak, jedinu praktičnu mogućnost povezivanja sa ostalim naseljima u opštini Kolašin. Sigurno je da kvalitet povezanosti postojećih naselja ima uticaja na opadanje ukupnog broja stanovnika. Zbog toga je unapređenje te kategorije putne mreže u opštini jedan od preduslova za poboljšanje opštih uslova za život stanovništva u okviru cijele teritorije opštine”, preporučuju obrađivači PUP-a.

U Andrijevici, kako tvrde u lokalnoj upravi, godinama bezuspješno pokušavaju da privole prevoznike da uspostave linije do sela. Nijesu pomogli ni brojni  apeli sela Jošanice, Japana, Konjuha, Košutića, Đulića, Cecuna, Kuti,  Bojovića…  Mještanima za prevoz do grada i nazad na usluzi stoje jedino taksisti. Iz lokalne uprave tvrde da su, minulih godina,  redovno raspisivali konkurse za dodjelu linija u prigradskom  prevozu, ali se niko ne javlja, prije svega, “zbog nedostatka putnika i nerentabilnosti pojedinih linija”. Obećavaju da će, “rukovodeći se interesima građana”, na neki drugi način nastojati da riješe taj problem. Slična obećanja stizala su iz te opštine i ranijih godina. No, konkretne koristi za one koji su odlučili da ostanu u udaljenim selima nije bilo.

U Pljevljima, međutim, tvrde da će do septembra preći sa riječi na djelo.  Najavljuju  besplatan prevoz za građane iz sela do kojih do sada autobusi nijesu redovno stizali.  Navodno, od početka naredne školske godine,  taj servis moći će da koriste i đaci i ostali. Planirana je i nabavka dva minibusa, a novac za to je  predviđen u budžetu za ovu godinu. Servis će, objašnjeno je,  funkcionisati u okviru preduzeća Lokalni putevi.

“Dosadašnji model besplatnog prevoza samo za penzionere i djecu gdje se ta usluga plaća privatnim kombi prevoznicima pokazao se kao neefikasan i skup. Zbog toga smo odlučili da  Opština kupi dva kombija koji bi radili u okviru Lokalnih puteva. Ti kombiji bi saobraćali prema selima i prevoz bi bio za sve potpuno besplatan. Prema potrebi broj minibusa, iz godine u godinu, biće povećavan”, najavljuju iz lokalne uprave.

U toj opštini još je na snazi  ugovor o subvencijama sa privatnim prevoznicima, pa će oni nastaviti da rade za dio đaka sa seoskog područja.  Suvencije od oko 50.000 eura godišnje, bili su prinuđeni da opredijele, nakon što nije uspjelo nekoliko pokušaja da angažuju prevoznike do ruralnog dijela. Na području Pljevalja do prije 30-ak godina  autobuske linije do sela bile su redovne, a njima su saobraćala vozila lokalnog preduzeća Prevoz Pljevlja.

U većini lokalnih uprava, Monitoru su nezvanično kazali da je model gradskog prevoza “prevaziđen”, s obzirom na broj domaćinstava u selima.

“Iako postoji realna potreba, naročito starih ljudi da dođu do grada što brže i jeftinije, posebno kad je riječ o onima koji žive sami, postavlja se pitanje isplativosti redovne autobuske linije. Za takve situacije bolje je namjenski uspostaviti servis. Kada je riječ o mlađim mještanima,oni uglavnom imaju svoje automobile i  ne bi koristili javni prevoz. Za djecu, s druge strane, organizovani su školski autobusi”, kažu u mojkovačkoj lokalnoj upravi.

Planeri često ističu da je jedan od uslova za poboljšanje života na selu organizovanje javnog prevoza. Međutim, objašnjavaju sagovornici Monitora, problem saobraćajne dostupnosti grada selu treba rješavati na drugačije načine od onih koji se obično predlažu. Ipak, ne znaju da kažu šta pod tim podrazumijevaju, to jest, na koji bi još način mještane udaljenih sela mogli spasiti od “paprenih” cijena taksi usluga.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

POBUNA PROTIV VISOKIH CIJENA: Jugoslovenski bojkot skupoće

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podstaknuti  primjerom građana Hrvatske i Slovenije, ovog petka, 31. januara, akcije jednodnevnog bojkota trgovina (u manjem ili većem obimu) biće organizovane i u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Sa zajedničkom željom – niže cijene

 

Kao u staroj pjesmi, Od Vardara pa do Triglava, građani jugslovenskih država naći će se ujedinjeni u (djelimičnom) bojkotu trgovina, u znak protesta zbog velikog a po mnogim ocjenama – neopravdanog, rasta cijena. U nadi da će neodlaskom u supermarkete, tržne centre, benzinske pumpe, restorane i kafiće, natjerati trgovce i ugostitelje na korekciju cijena. Preciznije, na smanjenje marži.

Inicijativa o bojkotu krenula je iz Hrvatske. Na poziv Facebook grupe Halo, inspektore, koju vodi Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), kome su se  pridružila društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar privrede (gospodarstva), u Hrvatskoj je prošlog petka (24. januara) organizovan bojkot trgovačkih lanaca, benzinskih pumpi, restorana… Uspješan, opšti je zaključak.

Organizatori su pozvali potrošače u Hrvatskoj da nastave sa akcijom bojkota u modifikovanom obliku. Od četvrtka je na snazi sedmični bojkot tri trgovačka lanca (Lidl, Eurospin i dm) i tri grupe proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Petak je u Hrvatskoj opet dan za opšti bojkot, dok od sledećeg četvrtka na red dolaze drugi trgovački lanci i proizvodi.

Podaci Poreske uprave Hrvatske pokazuju da je prošlog petka, tokom bojkota trgvine,  u u trgovačkim lancima poput Tomija, Konzuma, Spara, Lidla, Kauflanda i Plodina izdato malo više od tri miliona računa, što je gotovo za dva miliona računa manje nego sedmicu ranije. I vrijednost ukupne trgovine bila je znatno manja: 52 miliona eura prošlog petka, naspram skoro 86 miliona eura prethodnog dana. Bojkotovani su ostali bez pazara vrijednog 34 miliona.  Višemilionski gubitak, zbog nenaplaćenog PDV-a, pretrpio je i državni budžet Hrvatske.

Nakon Hrvastke, akcija bojkota trgovačkih lanaca proširila se na Sloveniju. U toku je bojkot kupovine u određenim tržnim centrima i supermarketima koji će trajati do 2. februara. Dan kasnije, akcije će biti nastavljena bojkotom drugih trgovačkih lanaca. Za razliku od Hrvatske, rezultati višednevnog bojkota potrošača u Sloveniji nijesu došli do nas. I pitanje je, kada budu objavljeni, da li će na njihovu tačnost uticati činjenica da se sve više građana Hrvatske hvali time da nedjeljne nabavke obavljaju u Sloveniji. Uz primjetne uštede.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLITIČKA KRIZA JOŠ BEZ RJEŠENJA: Blokadom na blokadu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok obesmišljavaju demokratske principe i institucije, neko na državnom nivou, neko u lokalu, zavisno od interesa, partije se spremaju za izbore u Nikšiću koji su zakazani za 13. april.  Za još jedan, što bi rekli, „praznik demokratije“

 

 

“Parlamentarce koji vole podijum i blokade – da pošaljemo na par dana nezasluženog odmora. Mi jesmo za dijalog i kompromis – ali zbog prestanka mandata sutkinje Dragane Đuranović (koja je pritom uzela pozamašnu naknadu) ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost kao fatamorganu”, tvitnuo je krajem sedmice premijer Milojko Spajić. Nije pojasnio šta konkretno znači mjera “par dana nezasluženog odmora” za opoziciju, koja blokira rad parlamenta otkako je penzionisana sutkinja Ustavnog suda Dragana Đurović. Opozicija tvrdi da je na djelu  “ustavni puč”.  U pozadini bojkota, ali i penzionisanja sutkinje Đuranović, o čemu je Monitor već više puta pisao,  priča je o političkoj borbi za prevlast u Ustavnom sudu, tokom koje Ustav i vlast i opozicija tumače kako im kad odgovara. DPS želi da stvari vrati u pređašnje stanje kada su tri njihova partijska vojnika u Ustavnom sudu mogla da blokiraju sve.

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić još nije pojasnio koju je kaznu namijenio poslanicima opozicije koji su prethodne sedmice blokadom Skupštine blokirali i usvajanje budžeta. Mandićevi partijski saborci smatraju da je “previše tolerantan”, kako je to ove sedmice kazao poslanik Jovan Vučurović. Prema poslovniku, predsjednik parlamenta može poslaniku koji ometa rad plenarne sjednice oduzeti riječ, izreći opomenu i udaljiti ga iz plenarne sale na 15 dana. Moguće da je Spajić  mislio na udaljenje poslanika na 15 dana.

Mandić još nije zakazao nastavak sjednice Skupštine na kojoj bi trebalo da se raspravlja o budžetu.  U video obraćanju saopštio je da će Skupština  odluku o rješenju blokade parlamenta donijeti kroz dijalog parlamentarne većine i opozicije.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PRIJEDLOG ZAKONA O BORAČKOJ I INVALIDSKOJ ZAŠTITI: Hoće li se doći do pravičnih rješenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovonedjeljnom sastanku civilnog sektora i ministra Damira Gutića dogovoreno je da će se status civilne žrtve  rata ipak priznati žrtvama koje su imale državljanstvo SFR Jugoslavije, bez obzira na to jesu li imale crnogorsko republičko državljanstvo. Trenutni Prijedlog isključuje ovo pravo za članove porodica civilnih žrtava rata i palih boraca koji nisu korisnici porodične invalidnine

 

 

Vlada će preuzeti obavezu za jednokratno obeštećenje porodicama civilnih žrtava rata, dogovoreno je na ovonedjeljnom sastanku ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića sa predstavnicima nevladinih organizacija (NVO) i članovima porodica žrtava.

Iz Ministarstva su saopštili da je Gutić tokom sastanka saslušao zabrinutost i predloge učesnika, koji su istakli da određene odredbe zakona mogu negativno uticati na prava porodica žrtava.Posebno je, kako su naveli, naglašena potreba za preciziranjem statusa civilne žrtve rata i adekvatnim iznosima jednokratnog obeštećenja.

Krajem 2023. nakon javnog protesta NVO, udruženja žrtava i dijela opozicije, poslanici Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije povukli su raniji Prijedlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Prijedlog je neopravdano isključivao porodice svih civilnih žrtava rata koje su stradale van teritorije Crne Gore i u vrijeme kada zvanično nije bilo proglašeno ratno stanje. Ovim prijedlogom su iz zakona bile isključene žrtve ratnih stradanja u prvoj polovini ’90-ih, a civlinim žrtvama rata bi bili proglašeni samo  stradali u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Vlada se tada obavezala da pripremi novo, sveobuhvatno i pravedno rješenje. Iz Vlade su probili sve predložene rokove (mart i jun 2024.), za inovaciju Zakona. Tek krajem decembra prošle godine, na telefonskoj sjednici, Vlada je utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo