Građani nisu mogli da oproste poniženje Budve i bahaćenje DPS, državnih službi i policije koja je zauzela grad, bacala suzavac i terorisala građane koji su se pobunili
Građani tri primorske opštine, Budve, Tivta i Kotora, na lokalnim izborima održanim u nedjelju 30. avgusta, poslali su Demokratsku partiju socijalista u opoziciju. Bilo je očekivano da opozicija odnese pobjedu u Budvi, gradu u kojem je u junu ove godine izvršen politički prevrat, nasilno preuzimanje vlasti od strane odbornika DPS, Crnogorske, SD i nezavisnog odbornika Stevana Džakovića, ali je malo ko očekivao da će se isto dogoditi u Kotoru i Tivtu.
Samoubilačka politička avantura DPS-a u Budvi, dva mjeseca pred izbore, usred turističke sezone i pandemije korona virusa, u kojoj je političkom korupcijom i brutalnom policijskom silom nad legalno izabranim predstavnicima vlasti, uz institucionalnu podršku Ministarstva javne uprave, Ministarstva finansija i Uprave policije, promijenjena izborna volja građana ovog turističkog grada, donijela je vladajućoj partiji poraz u svim primorskim opštinama u kojim su se održali i lokalni izbori. Uznemirujući snimci okupacije Budve, blokade opštinske zgrade policijskim kordonima pod punom ratnom opremom, prebijanje i ponižavanje gradskih funkcionera, zabrana zaposlenima da dođu na svoja radna mjesta, blokada opštinskih finansija, uskraćivanje plata radnicima koji su duže od dva mjeseca ostali bez prihoda, brzopotezne smjene članova svih upravnih odbora u javnim preduzećima i ustanovama, umnogome su uticali na raspoloženja birača ne samo u Budvi, nego i u drugim opštinama na primorju.
Mnogi analitičari konstatuju kako su političkom sunovratu DPS-a u nedjelju, na parlamentarnim i lokalnim izborima, pored crkve i Zakona o slobodi vjeroispovijesti, bitno doprinijeli i događaji u Budvi. Građani nisu mogli da oproste poniženje Budve i bahaćenje DPS, državnih službi i policije koja je zauzela grad, bacala suzavac i terorisala građane koji su se pobunili.
Sličan scenario nedemokratske promjene vlasti odigrao se prije godinu dana u Kotoru. Tamo su odbornici DPS-a uz pomoć odborničkog mandata Brune Lončarević, odbornice SDP, obezbijedili većinu u parlamentu koju nisu osvojili na izborima. Politička korupcija u Kotoru protekla je u tišini za razliku od Budve. Crnogorska politička scena nije se mnogo potresla, osim što je lider partije koja je omogućila DPS-u da preuzme Kotor, Ranko Krivokapić podnio ostavku na tu funkciju.
Nasilne promjene vlasti u Kotoru i Budvi imaju dalekosežne posljedice, ne samo zato što su takvo ponašanje birači žestoko kaznili na proteklim izborima, već što mogu biti opomena svim budućim strankama, odbornicima i poslanicima da je prodaja mandata i prelijetanje iz jedne partije u drugu potpuno neprihvatljivo. To pokazuju spektakularni izborni rezultati u Budvi onih partija kojima je vlast oteta, dok je DPS ostvarila najgori izborni skor u svojoj istoriji. Prvi put je ova partija svedena na jednocifreni broj odborničih mandata, ukupno devet.
DPS je na izbore izašao sa listom Koalicija „Za Budvu! Za Crnu Goru! Milo Đukanović – DPS, SD, Crnogorska, LP“. Sa strankama sa kojima je dva mjeseca ranije izveden puč u Budvi, i osvojila ukupno 11 mandata, od kojih po jedan mora da im ustupi. Podaci sa terena pokazuju da je to bila loša odluka DPS-a, jer njeni partneri sa liste nisu osvojili više od 100 glasova građana Budve.
Najviše, oko 41,2 odsto važećih glasova dobila je lista Marko Bato Carević – Za budućnost Budve, što pretočeno u mandate iznosi 14 odborničkih mjesta od mogućih 33 u lokalnoj skupštini. Demokrate su osvojile 6 mandata, URA sa listom „Crno na bijelo“ imaće jednog predstavnika, koliko i SDP. To znači da se Demokrate i stranke oko Bata Carevića pobjedonosno vraćaju na vlast u Budvi. Dan nakon izbora dočekala su ih otvorena vrata upravne zgrade Opštine Budva ispred koje su netragom nestali oni nabildovani bezbjednjaci i pripadnici policije sa kojima su se duže od dva mjeseca naguravali.
Predstavnici izbornih lista „Za budućnost Budve“, Demokrata „Budva je naša nacija“ i URA „Crno na bijelo“ dogovorili su podjelu vlasti u Budvi i njeno konstituisanje u najkraćem mogućem roku. Funkcija predsjednika Opštine pripašće koaliciji oko Demokratskog fronta, odnosno Batu Careviću, dok će poziciju predsjednika parlamenta preuzeti Demokrate. Vlast se vraća na podešavanja prije uzaludnog i neshvatljivog udara DPS-a na Budvu, koji je ovoj partiji nanio ogromnu političku štetu.
Sudeći prema većinskom raspoloženju građana i u Kotoru će u fotelju predsjednika Opštine ponovo sjesti Vladimir Jokić. Njegova stranka sa listom Demokrate – „Kotor je naša nacija“, osvojila je 29,4 odsto glasova Kotorana ili 9 odborničkih mandata. DPS je u Kotoru osvojila pojedinačno najveći broj mandata, ukupno 12, ali nedovoljno da zajedno sa svojim dosadašnjim partnerima formira potrebnu odborničku većinu. Demokrate će buduću vlast formirati sa koalicijom „Za bolji Kotor“ koja je osvojila sedam mandata i kotorskim Socijalistima koji imaju jedan osiguran mandat u kotorskom parlamentu. Po jedno odborničko mjesto osvojile su stranke URA, Liberalna partija, SDP i SD koja je veliki gubitnik ovih izbora.
Demokratska partija socijalista izgubila je u nedjelju svoje dugogodišnje uporište, Opštinu Tivat, u kojoj je bila na vlasti pune 24 godine. Najmlađi i po broju stanovnika najmanji primorski grad, bio je sigurna politička baza Mila Đukanovića i izuzetno vrijedna destinacija u kojoj su realizovani veliki investicioni poduhvati u vrijeme njegovog višegodišnjeg premijerskog mandata, poput projekta luksuzne marine Porto Montenegro, stambeno-turističkog kompleksa Luštica Bay i mnogih drugih u najavi.
Zato veliko iznenađenje predstavlja pobjeda građanske liste, koalicije pod nazivom „Narod pobjeđuje“. Narod Tivta dao je više glasova ovoj grupi građana nego DPS-u koji je na izbore išao sa pozicije apsolutne vlasti u ovom gradu, ukupno 42 odsto ili 13 mandata u lokalnoj skupštini. DPS će raspolagati sa 11 odborničkih mjesta, Socijaldemokrate sa dva, Hrvatska građanska inicijativa takođe sa dva mjesta. Lista Bokeški forum osvojila je 2 mandata, dok po jedan mandat pripada strankama SDP i nezavisnoj listi – Goran Božović.
Formiranje vlasti u Tivtu zavisi od jednog mandata SDP-e sa kojom predstavnici liste Narod pobjeđuje pregovaraju. Uz uslov da je obezbijeđen pristanak Bokeškog foruma i Tivćanina Gorana Božovića sa kojima imaju tijesnu većinu od 17 odborničkih mandata u Skupštini Opštine Tivat, nove političke snage preuzeće lokalnu samoupravu od DPS-a koja je upravljala gradom duže od dvije decenije.
Demokratska partija socijalista na prethodnim lokalnim izborima izgubila je i Herceg Novi, tako da od šest opština na Crnogorskom primorju za sada ima vlast samo u Baru i Ulcinju.
Branka PLAMENAC
DPS izgubio i u Andrijevici
Ono što je izgledalo potpuno nemoguće, u Andrijevici se dogodilo. DPS, koja je na prethodnim lokalnim izborima, 2016. godine, neprikosnoveno vladala sa čak dvadeset odborničkih mjesta, na ovim izborima otišla je u opoziciju.
DPS je izgubio vlast poslije devet godina, nakon što su je na silu, po budvanskom scenariju, prelijetanjem jednog odbornika, preuzeli 2011. godine. Lokalne izbore 2012. godine opozicione partije su bojkotovale, da ne bi, kako su govorili, davali legitimitet DPS-u, što se pokazalo po njih pogubno jer ih četiri godine nije bilo na političkoj sceni. Onda su 2016, kada su uvidjeli da je to bio pogrešan potez, od trideset jednog, osvojili tek deset odborničkih mjesta, po pet SNP i DF. Sada će koalicije Za budućnost Crne Gore i Mir je naša nacija preuzeti vlast sa šesnaest odbornika, jednim više od DPS i SD zajedno.
Nosilac liste DPS u Andrijevici i aktuelni predsjednik opštine Srđan Mašović, kazao je dan nakon izbora da je ta stranka ostvarila loš izborni rezultat zbog crkve i poručio da se povlači iz politike „iz ličnih i zdravstvenih razloga”.
Na lokalnim izborima u Gusinju izborna lista DPS-a osvojila je najviše glasova, ali će morati da formira koaliciju sa manjim partnerima (SD, Albanska koalicija i BS). Opozicione SDP i SNP uzele su po jedan mandat.
Izlaznost u Gusinju koja je bila ispod 50 odsto, ili preciznije, 46,8 odsto, što govori u prilog tome da je izostala podrška dijaspore, odnosno da mnogi Gusinjani nijesu doputovali, kao što su to ranije masovno činili, da pruže podršku DPS.
T.Softić