Crvena lokva, biračko mjesto u Mojkovcu ima pet birača. Svi su izašli na posljednje parlamentarne izbore i glasali – četvoro za DPS, jedan za SDP. Kuća Milosava Mićunovića u opštini Nikšić još je jedno od najmanjih biračkih mjesta u Crnoj Gori. Tamo je upisano sedam birača, na posljednje parlamentarne izbore izašlo je njih četvoro. Rezultat – tri za DPS, jedan za Demokratski front. Na biračkom mjestu OŠ u Jelovom panju, opština Pljevlja, od 11 upisanih glasalo je šestoro ljudi, jedan glas je bio nevažeći. Rezultat: četiri Front, jedan DPS.
I kad bi izbori bili organizovani na samo jednom od tih biračkih mjesta, vlast bi pričala, ne o lokalnom putu ili vodovodu, nego o evroatlanskom putu Crne Gore i odbrani rezultata referenduma. Tako, iz izbora u izbore, uči predsjednik DPS-a Milo Đukanović i još nijesu svi naučili pa mora da ponavlja.
U razgovoru na TV Pink M, objasno je kako je atmosfera za predstojeće izbore na Cetinju u Mojkovcu, Petnjici i Tuzima slična kao što je bila za vrijeme parlamentarnih izbora 2016. godine. Kad bi, kaže, ,,oni” došli na vlast poništili bi “sve što smo postigli na evroatlanskom putu” i, vraćajući se unazad, poništili bi i odluku o crnogorskoj nezavisnosti.
Tako može, a, sva je prilika i hoće, još sto godina. Što bi se reklo.
Ispucalo se šta se imalo, lokalni izbori u četiri mjesta su u nedjelju, 26. novembra. Zanimljivo je da su nekako ispravno multinacionalno raspoređeni. Na Cetinju živi preko 90 odsto Crnogoraca, u Mojkovcu ima više od 35 odsto Srba, u Petnijici žive pretežno Bošnjaci, u Tuzima Albanci. Za sve njih, naravno, vlast ima odgovarajuću priču, u nedjelju će se vidjeti je li upalilo i ovoga puta.
Monitorovi izvori iz prijestonice kažu da DPS ne očekuje izbore sa sigurnim izgledima za uspjeh. A neuspjeh je sve osim apsolutne vlasti, kakvu su dobili na prethodnim lokalnim izborima. Imali su 19 odborničkih mjesta. Socijaldemokratska partija i Pozitivna po pet, Građanski front tri i SNP jedan odbornički mandat.
Na posljednim parlamentarnim izborima na Cetinju nije bila velika izlaznost. Od oko 14 hiljada birača, četiri hiljade nijesu glasali. Nevažećih listića bilo je 321. Za DPS je glasalo 4.886, za SDP 1.275, za koaliciju Ključ – Demos-SNP-URA – 1.201, Demokrate – 1020, DF 750, SD 367 i Pozitivnu 380. To znači da je prije godinu DPS imao značajnu premoć – sa satelitima je prikupio oko 5.600 glasova. Sabrano, opozicione parije su imale oko 4.200. Iako opozicioni optimisti sa terena javljaju kako su SDP i URA u usponu, dok se Demokrate uzdaju u svoju – od vrata do vrata više puta – kampanju, zalihu glasova koje ima vlast nije lako dostići. Uostalom, Cetinje je kao uporište DPS-a palo jedan jedini put, 2002 kada je lokalnu vlast osvojio Liberalni savez Crne Gore.
Čak se na Čevo, da progovori koju o protivnicima države, popeo šef DPS-a Milo Đukanović, ali ga je, ipak, u kampanji zasjenila poslanica njegove partije Ana Nikolić. Ona je poručila mladim ljudima da, ako je smetnja za njihovo zaposlenje partijska knjižica, uzmu knjižicu DPS-a i problem će biti riješen. Ne može jednostavnije.
Opoziciji nije bilo teško da nabroji neispunjena obećanja sa prethodnih izbora: Izgradnja žičare, fabrika čokolade, fabrika kožne galanterije i sladoleda , fabrika za preradu ribe, pogon za izradu solarnih panela, adaptacija Cetinjske pećine i izmještanje ikone Bogorodice Filermose. I još onaj projekat sa Marinom Abramović u bivšem Obodu i koješta još.
Obistinile su se prognoze da će gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović biti meta kritika zbog porodične veze sa familijom Marović. Stvar je ukusa, ali mogao se dovoljno Bogdanović kritikovati i da Demokrate nijesu napravile skeč u kojem Svetozar Marović traži zeta i govori mu da su milioni na sigurnom.
Vlast je priredila svečano otvaranje početka radova na gradskom stadionu. Kako je krenulo, presijecaće vrpcu ili bacati lopatu zemlje ili smisliti neki simboličan čin i kad urade kakvu studiju lokacije ili donesu akcioni plan.
Ako bi birači u Mojkovcu na lokalnim izborima glasali kao na prošlogodišnjim parlamentarnim, DPS bi izgubio vlast u tom gradu.
DPS je lani osvojio 2.647, Socijaldemokrate 141 glas. Demokratski front imao je 1.560 glasova, koalicija Ključ 985, Demokrate 302, SDP 91. Sabrano, opozicione partije imale su 150 glasova više od vladajućih.
Na prošlim lokalnim izborima DPS je u Mojkovcu sa 17 mandata osvojila apsolutnu vlast, ostali akteri bili su raspoređeni tako da ih nije moguće porediti sa onima koji učestvuju na ovim izborima. Koalicija Demokratski front, SNP i Demokratska srpska stranka nastupili su zajedno i dobili 11 mandata, nezavisna lista Ivan Ašanin imala je dva, a SDP jedan mandat.
Sada se, sa velikom vjerovatnoćom, može očekivati uspjeh Demokrata u Mojkovcu. Demos, jedan od činilaca koalicije Ključ na izbore ne izlazi, SNP je u nekom neodređenom stanju, URA u Mojkovcu teško da je bila glavni stub te koalicije. Tako da veliki broj od 985 njihovih glasova čeka Demokrate gotovo na pladnju.
Za uprotrebu državne finkcije u partijske svrhe u rodnom mjestu, logično, bio je zadužen premijer Duško Marković. Pored toga što je dva puta za deset dana bio u zvaničnoj posjeti rodnom mjestu, premijer nije preskočio ni da naloži primjenu ,,rada na terenu” po kojem je poznat iz vremena dok je bio šef Udbe. Ovoga puta su se sudarili sa terenskom kampanjom Demokrata iz čega su se izrodila dva incidenta.
Vlast se u kampanji hvalila kako je Mojkovac najmanje zadužena opština, opozicija je upozoravala na nezaposlenost i iseljavanje.
,,Na Birou za evidenciju nezaposlenih vlada nezapamćena gužva – u njoj je i stotinak sa fakultetskim diplomama. Mortalitet je duplo veći od nataliteta. Tri osnovne škole, svaka sa područnim odjeljenjima, već nekoliko godina ‘dijele’ jedva dva odjeljenja prvaka. Iseljavanje se nastavlja. Odlaze mladi. I stari bi ali im godine i posustala snaga ne dozvoljavaju”, kazao je nosilac liste ,,SDP Da živi Mojkovac” Božidar Batko Nedović.
U Petnjici je na parlamentarnim izborima 2016. glasalo jedva nešto više od polovine upisanih birača. Od 6.324 upisana birača, glasalo je njih 3.289. DPS je dobio 1.993 glasa, Bošnjačka stranka 596, SDP 262, Socijaldemokrate 234, Ključ 63, Pozitivna i Bošnjačka demokratska zajednica po 45.
Na prethodnim lokalnim izborima DPS je dobio 15 odborničkih mjesta. SDP-u je pripalo 11, Bošnjačkoj stranci četiri i SNP-u jedan mandat. Očigledno, u tom kraju SDP plaća visoku cijenu zbog odvajanja od DPS-a.
,,Nemam dilemu da će na predstojećim lokalnim izborima 26. novembra Bihorci mudro, kao i uvijek, umjeti da prepoznaju kvalitet DPS kao partije koja je najbolja garancija za dalji napredak ovog kraja, kao i da neće pružiti nikakvu šansu onim partijama koje nikad nijesu željele dobro Crnoj Gori, posebno Petnjici”, poručio je Milo Đukanović. Malo je ogovarao bivše koalicione partnere tvrdnjom da SDP stoji uz bok Demokratskom frontu. Oštre međusobne optužbe razmijenjene su između bivših partijskih drugova – SDP-a i Socijaldemokrata.
Adnan Muhović, nosilac liste Bošnjačke stranke, tvrdi da bez te partije neće biti nove vlasti u Petnjici. Pokazali su, kazao je Pobjedi, da su izuzetno autonomni, i da se ne ponašaju u koaliciji kao što se ponašaju Socijaldemokrate. Spavaš li mirno, Ivane Brajoviću, takoreći.
Đukanovića, ko je dobre volje, može zamisliti i kao vilu za kojom kud prolazi sve procvjeta i zazeleni. Prošao je kroz selo Bor, kad eto ti konkursa u kojem kompanija Euro Bor, koja će praviti peškire, traži deset radnika u proizvodnji, pet na pakovanju, poslovođu, kafe kuvaricu, dva radnika na održavanju, vozača i jednog administrativnog radnika.
Na posljednjim lokalnim izborima u gradskoj opštini Tuzi DSP je nadmoćno pobijedio protivnike. Uoči ovih izbora, po ko zna koji put govorilo se o saradnji albanskih partija i, po ko zna koji put dogovor je propao.
Četiri opštine na četiri strane izvjesno će poslužiti kao dobar pokazatelj onoga što se može očekivati u seriji izbora tokom narednog proljeća. Nešto kao mala generalna proba. Možda šapnu i Đukanoviću koliko tačno puk pati za njim.
Miloš BAKIĆ