Povežite se sa nama

Izdvojeno

LOKALNE VLASTI – DRŽAVNA GLAVOBOLJA: Đe se đede većina

Objavljeno prije

na

Rezultati nedavnih lokalnih izbora i, još više, nesposobnost da se nakon podjele mandata dođe do neophodne većine,  razlog su za opravdanu glavobolju i u državnom vrhu. U Podgorici i Budvi se (bezuspješno) pregovara, kotorski izbori nijesu završeni, a dolaze Berane, Nikšić… Šavnik su svi zaboravili

 

Dva mjeseca nakon održavanja lokalnih izbora u Podgorici i mjesec od proglašenja njihovih konačnih rezultata, Glavni grad dobio je novi parlament. Partijski mandati su personalizovani i novoizabrani odbornici su zauzeli svoja mjesta. Ali još nema nagovještaja o tome ko bi od njih mogao biti dio većine, a ko opozicija. A vrijeme curi. Ukoliko odgovor na to pitanje ne dobijemo do kraja godine, Podgorici predstoje novi izbori.

Jelena Borovinić Bojović, sada već bivša predsjednica Skupštine Glavnog grada, inicirala je u ime koalicije Za budućnost Podgorice sastanak predstavnika partija i pokreta koji su nakon prethodnih lokalnih izbora bili dio gradskih vlasti. Do proljetošnjeg razlaza. Pozivu se  nijesu odazvali predstavnici koalicije Pokret za Podgoricu-URA, pa sve opcije za dogovor i dalje ostaju otvorene.

Podsjetimo, iz koalicije koju personifikuju predsjednik države Jakov Milatović i  bivši premijer Dritan Abazović ignorisali su i poziv  koji je na njihovu adresu stigao iz DPS-a. Tada su se izgovorili radom na postizbornoj platformi koju će ponuditi potencijalnim koalicionim partnerima. Ove nedjelje su, umjesto susreta sa zvaničnicima ZBCG i koalicije Demokrata i PES-a, istu predstavili javnosti. Ključno u tom dokumentu je da u njemu ne piše kako Luka Rakčević mora biti gradonačelnik Podgorice. Iako je ponovljeno da ostaju pri stavu kako je Rakčević najbolji od svih mogućih kandidata. Ali su, izgleda, i oni svjesni da im postizborna matematika ne daje za pravo da u predstojeće pregovore ulaze sa pozicije sve ili ništa.

Na postizbornu računicu prema kojoj mjesto prvog čovjeka Podgorice pripada koaliciji PES-Dedmokrate podsjetio nas je, još jednom, ove nedjelje nosilac njihove liste i ministar energetike Saša Mujović. „Obavještavamo crnogorsku javnost da PES ostaje decidan u svom stavu da samo oni politički subjekti koji imaju konstruktivan pristup u formiranju funkcionalne gradske vlasti mogu biti naši partneri i da gradonačelnika, a shodno demokratskim principima, treba da delegira lista Pokreta Evropa sad i Demokratske Crne Gore”, istakao je Mujović u partijskom saopštenju uoči sastanka sa predstavnicima ZBCG.

Zvanično, od mjesta gradonačelnika Podgorice nijesu odustali ni u DPS-u. “Moraju se vraćati demokratski principi u politički život Crne Gore. Oni koji su ostvarili najbolji rezultat imaju pravo i prvopozvani su da predlože predsjednika Opštine. U ovom slučaju to je DPS, a naš nosilac liste je bio Nermin Abdić“, kazao je Danijel  Živković. Predsjednik DPS-a najavljuje novi poziv Milatoviću i njegovoj koaliciji.

Nezvanično, DPS je Milatoviću i njegovim (budućim) partijskim saborcima ponudio širu koaliciju, koja obuhvata i naredne predsjedničke izbore.

Istovremeno, sa druge strane stiže upozorenje. “Da li će neko da formira vlast sa DPS-om ili neće, na to treba oni da odgovore“, kazao je poslanik SNP Bogdan Božović komentarišući mogućnost da se Milatović i Abazović okrenu koaliciji sa DPS-om i drugim, manjim partijama koje su opozicija vladajućoj većini na državnom nivou. „To bi definitivno promijenilo stvari na državnom nivou. Vjerujem da bi odmah nakon toga uslijedile neke inicijative u Skupštini Crne Gore, a koje bi se ticale možda i statusa predsjednika Crne Gore ukoliko bi formirao vlast sa DPS-om i opozicijom.”

Sličan scenario već je najavljivao Milan Knežević, pa se čini da u vladajućoj koaliciji ozbiljno razmišljaju o načinu na koji bi mogli „skratiti mandat“ predsjedniku države ukoliko on iznevjeri njihova očekivanja po pitanju (ne)saradnje sa DPS-om. Odnosno, kako neki od njih vole da kažu, tekovine 30. avgusta.

Na Milatoviću je da preračuna šta je najbolje za njegovu političku budućnost, ali i za ispunjenje onoga što nam je, kao predsjednik države, obećao. A iz Brisela stižu vijesti koje bi se mogle protumačiti kao moguća najava toga da je predsjednik počeo da detaljnije promišlja i u tom pravcu.

„Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promjena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je Milatović preko društvene mreže X, upozoravajući kako rezultati niza lokalnih izbora pokazuju zabrinjavajuću tendeciju fragmentacije i slabljenja tih snaga („građanskog i evropskog centra“). “Shodno navedenom, smatram da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine. To podrazumijeva zajednički dogovor oko ključnih principa državne politike, koji će se temeljiti na saradnji i sinhronizovanom djelovanju u narednom periodu – posebno između predsjednika države i predsjednika Vlade.”

Iz Kabineta premijera (Spajić je na službenom putu u Singapuru) ubrzo je stigao odgovor u kome pozdravljaju inicijativu predsjednika države, ali  sa dozom cinizma i uzdržanosti. „U tom kontekstu, od izuzetne je važnosti da svi nosioci javnih funkcija djeluju u okviru svojih ovlašćenja, kako bi ispunjavanjem obaveza propisanih Ustavom dali vjetar u leđa ostvarenju zajedničkog cilja. Stoga, nakon godinu dana uspješnog rada 44. Vlade, raduju i konstruktivni signali od strane Predsjednika Crne Gore“, navodi se u saopštenju i na kraju konstatuje  kako je cilj jasan – Crna Gora 28. članica EU do 2028. godine. „Nezavisno od ishoda najavljene inicijative Predsjednika Milatovića, Vlada Crne Gore će, podržana parlamentarnom većinom, ovome kao i do sada, ostati čvrsto posvećena“.

Nastavak slijedi. Možda obrise tog raspleta naslutimo prije nego se razriješe neke političke dileme na lokalnom nivou.

Za razliku od Podgorice, gdje smo stigli makar do konstituisanja lokalnog parlamenta, izbori u Kotoru, održani istog dana kada i  u Glavnom gradu, još nijesu završeni. Nema naznaka da bi se to moglo dogoditi u bliskoj budućnosti. Zapelo je u Ustavnom sudu gdje nijesu u stanju da donesu odluku (rezultat glasanja 3:3) o žalbama koje im je uputio DPS. Tako je nastala pat pozicija, nalik onoj koju već 25 mjeseci imamo u Šavniku, gdje još nijesu završeni lokalni izbori započeti u oktobru 2022.

Šavnički scenario, donekle modifikovan, mogli bi dobiti i u Budvi. Tamo su drugi ovogodišnji lokalni izbori završeni. Glasovi su prebrojani, mandati podijeljeni, a početne pozicije ostale su nepromijenjene. Budvani već drugu godinu, od kada je presjednik Opštine Milo Božović u Spužu, nemaju funkcionalnu vlast. Uz rastuću bojazan da je neće dobiti ni nakon ovih izbora.

Nekadašnji  saveznici iz DF-a produbljuju rovove razmjenjujući optužbe za nepotizam, korupciju i saradnju sa pojedincima i grupama iz kriminalnog miljea. Da li će neka viša sila (iz Beograda) uspjeti da ih pomiri, hoće li  se neko okrenuti DPS-u koji čeka priliku da se vrati u vlast najbogatije opštine u Crnoj Gori ili će svi skupa ponovo na izbore?

U Beranama, gdje se lokalni izbori održavaju za desetak dana, izgleda da nemaju takvih problema. Zato je kampanja poslužila za dodatno raspirivanje nacionalnih tenzija, u šta smo se mogli uvjeriti i na skorašnjoj rukometnoj utakmici između Berana i Lovćena.

Nakon Berana, naredni redovni lokalni izbori održaće se u Nikšiću (do kraja marta). Kako su prethodni održani pod sloganom Bitka za Nikšić, uz adekvatan narativ i tenzije, nema sumnje da će i nastavak biti uzavreo. Ako ništa drugo, to nam obećava predsjednik opštine Marko Kovačević i njegova sklonost ka verbalnim izlivima netolerancije i, po mnogim ocjenama, mržnje prema političkim protivnicima ali i svima onima koji ne dijele njegove definicije vjere, nacije i domovine.

Moglo bi se desiti da prije Nikšićana na birališta izađu građani Rožaja. Vanredno. Pošto je, sredinom novembra, zbog nedostaka kvoruma odložena sjednica SO u kojoj Bošnjačka stranka ima natpolovičnu većinu odbornika. Ali se oni, izgleda, ne slažu sa politikom stranke na državnom nivou (ulazak u vladajuću koaliciju i vladu Milojka Spajića).

A nakon Nikšića stižu redovni lokalni izbori u Herceg Novom, na Cetinju, Mojkovcu i Petnjici. Ukoliko ih, opet, ne preteknu vanredni izbori u Bijelom Polju. Do njih bi moglo doći ukoliko BS ispuni ljetošnji ultimatum i raskine lokalnu koaliciju sa DPS-om. Ako je još uvijek na snazi zahtjev koji su pred buduće koalicione partnere postavili iz  ZBCG.

Na kraju, još jedna ilustracija stanja u lokalu i potencijalnih posljedica ukoliko se lokalna trvenja prenesu na državni nivo. Milan Knežević je najavio kako njegova DNP neće glasati za prijedlog zakon o budžetu za 2025. godinu ukoliko do kraja godine ne da dođe do razgraničenja „nespornih teritorija“ opština Zeta i Podgorica. To, možda, neće ugroziti izglasavanje predloženog budžeta , pošto i bez četiri poslanika DNP vlast ima potreban 41 glas u parlamentu, ali dodatno ukazuje  da tenzije i unutar vladine većine – rastu. Rezultati nedavnih lokalnih izbora i, još više, nesposobnost da se nakon podjele mandata dođe do neophodne većine,  razlog su za opravdanu glavobolju i u državnom vrhu.

Zoran RADULOVIĆ  

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo