Muslimanima. Ubistvo sedamnaest ljudi u Parizu je zločin. Strašan zločin. Vaše misli i vaše molitve moraju biti upućene žrtvama i njihovim porodicama. Oni koju su im uzeli živote nijesu nikakvi branitelji vjere, već ubice. Odbacite iz srca svaku primisao koja vuče na relativizaciju ovog zločina. Nikakav zločin nad muslimanima ne može biti opravdanje ni izgovor za ovu prolivenu krv. Pred otvorenim grobovima neuputno je diskutovati o uređivačkoj politici jednog satiričkog lista, kakva god bila. Ubijeni su nevini ljudi. Vi znate, duša islama je u kuranskoj poruci: ko ubije jednog nevinog čovjek kao da je ubio čitav svijet. Sve satire svijeta, ni sve pogrde, ne mogu za trun umanjiti istorijsku veličinu Muhameda, a pogotovu, vi vjernici znate, Muhameda a.s. božjeg poslanika.
Islam na usnama ubica je skrnavljenje islama.Ovakva ubistva podstiču strah od muslimana i mržnju prema njima. Stavljaju islamu omču iznutra. Velike ideje i božje objave ne padaju u prazan prostor, već u svijet natopljen predrasudama, mržnjom i zločinima. Edvard Said veli: ne oblikuje samo religija ljude i narode već i oni religiju. Nije islam samo Kuran, hrišćanstvo i judaizam samo Novi i Stari zavjet, već čitav kompleks ovozemaljskih odnosa. Snaga islama mora biti u sposobnosti da doprinese izgradnji drugačijeg, pravičnijeg svijeta. Previše su današnji muslimani dužni i sebi i ostalima.
Hrišćanima. Mnogi od vas su stekli naviku da govore o radikalnom islamu. Zastanite tren. Radikalno, znači li to korjenito, do posljednje instance iščitano značenje pojma? Nema tog mjesta gdje se ne može odbraniti ovo: ovakve ubice su ekstremni protivnici islama. Najradikalniji islam je onaj Ibn Arebija. Onaj koji ne obilježava strah, čak ni strah od Boga, već ljubav. Onaj čiji se srce pretače u pašnjake za gazele, u manastir hrišćanskog monaha, u tablicu Tore i u svetu knjigu Kuran, onaj koji slijedi religiju ljubavi kojim god putem njene kamile da krenu. Ili neko misli da su ,,džihadisti” i vođe ISIL-a ispravnije dosegli suštinu Objave od jednog od najbriljantnijih ljudskih umova? Dok vatreno govorite o slobodi medija sjetite se: ni o kome se danas ne može na Zapadu javno govoriti rutinski kršeći pravila o govoru mržnje kao o muslimanima. I, ne zaboravite: ove godine i ove decenije i ovog i minulog vijeka višestruko je više ubijeno nevinih pripadnika druge vjere od hrišćanske, nego od muslimanske ruke.
Nedavno ste slavili najradosniji praznik. Rođenje onog koji je za muslimane božji poslanik kao i Muhamed. Svašta se može desiti, ali gotovo je nemoguće da se kao ,,osveta”, u muslimanskim zemljama pojave uvredljive karikature o Isusu. I dobro je što neće.
LJUDIMA: Nema tog čitanja svetih spisa koje će objasniti zašto su trojica francuskih državljana uzeli 17 života svojih sugrađana. Odgovori na ta pitanja su ovozemaljski.
Stupa vrijeme postliberalizma. Dramatično se rađa novi svijet, i niko ne zna hoće li biti gori ili bolji od ovoga koji zalazi.Globalna preraspodjela moći odvija se u vremenu ograničenih planetarnih resursa i neograničenih razornih potencijala. Na dnevnom su redu pitanja, koja se u konceptu društva proizvedi što više potroši što više, ne mogu riješiti, a da ogromna većina stanovnika planete ne bude na gubitku.
Naslijediti najdragocjenije u tradiciji ne možemo ako smo okrenuti leđima budućnosti. Put nade traži umijeće i odgovornost da se traga za univerzalnim vrijednostima oko kojih će se okupiti čovječanstvo uz istovremeno poštovanje kulturoloških razlika. Nijesmo svi podjednako na sve osjetljivi. Nije to teško razumjeti. U svakoj kulturi ružno je opsovati nekome mater. Znamo mi: nema isto značenje, i neće biti iste posljedice, ako se to u običnoj svađi desi u Crnoj Gori, ili u nekoj drugoj zemlji, čak i u susjednoj.
Nakon otkrića sajber kosmosa bolje se vidi: tanka je linija između slobode govora i govora mržnje. Slovenski jug je čovječanstvu demonstrirao kakav pakao nastaje kad poslije neslobode u javnom govoru krene svaštočinstvo. Možemo i dužni smo predviđati posljedice naših gestova.
Svijet se prebrzo vrti i smanjuje: licem licu smo jedni drugima. Srcem i umom vidio je ljudski svijet Ibn Arebi, andaluzijski sufija u dvanaestom stoljeću. Danas kao da nas zove iz budućnosti, držeći upaljenu svijeću nade. Uzalud? Budićemo to ljepše u drugome, nuditi ljepše drugome, ili ćemo ubiti život. Pariz je još jedna opomena. Za čovjeka.
Esad KOČAN