Ognjen Gvozdenović rođen je 1987. godine. Diplomirani je ekonomista, a radi kao brend menadžer i muzičar. Muzikom koja je, kako kaže, njegov pokretač, aktivno se bavi od 2006. godine. Učestvovao je u takmičenjima Intro Karaoke 2007. i Karaoke Radio D 2007. Nastupao je u drugoj sezoni serijala Let ka zvijezdama i bio šestoplasirani. Ostvario je saradnje sa brojnim bendovima, od kojih se izdvajaju Prestige, Knap, Crveno i crno i Akademia band
Radite kao brend menadžer. Kako ste se našli u muzičkim vodama?
Možda je bolje pitanje, kako sam se našao u brend menadžmentu? J Zapravo, tu i nema puno razlike kada ovoliko volite ono što radite. U muzici sam od malena, pa mi je nakon godina pjevanja i stidljivog kreativnog rada bilo i prirodno da i profesionalna karijera, uz ekonomsko obrazovanje, bude vezana za kreativne forme.
Šta je za Vas muzika?
Pokretač, hrana, lijek, strast,… Poprima različite oblike u zavisnosti od mojih osjećanja, vremena, društva. Maltene, postala je dio mene i neprirodno mi je zamisliti ijedan trenutak bez nje.
Kako ste proveli period karantina usljed pandemije virusa COVID-19, kada svirke, koncerti, kao i festivali nisu bili dozvoljeni?
Zahvaljujući poslu, imao sam prilike da budem aktivan i sarađujem sa brojnim kolegama kroz projekte koji su za cilj imali podršku umjetnicima. Oni su me i inspirisali da nakon duže pauze u periodima zatišja ponovo pokrenem pisanje autorskih stvari.
Učestvovali ste na raznim takmičenjima. Šta Vam je to donijelo i da li je pobjeda na njima od suštinske važnosti da bi se postigao uspjeh na muzičkoj sceni u regionu? Mnogo je slučajeva da pobjednici, ni nakon takmičenja, ne ostvare prepoznatljivu i uspješnu karijeru…
Lokalna takmičenja nisu imala dovoljnu medijsku pokrivenost da bi služila kao ,,odskočna daska”. Sa druge strane, čak i regionalna takmičenja na kojima su kolege iz Crne Gore ostvarile zapažene rezultate, i koja imaju snažnu marketinšku pozadinu, za većinu učesnika, ostaju uspjeh kratkog daha. I za jedne i za druge, potrebno je dosta faktora da se poklopi da bi taj ,,vjetar u leđa” imao smisla za izvođača, a da ne služi isključivo samoj produkciji takmičenja. To znači da je potreban autorski tim, konstantna medijska podrška, konstantan rad na sebi, da bi se u doba hiperprodukcije opstalo i isplivalo.
Kakva je muzička scena u Crnoj Gori?
Moram reći – skoro pa nepostojeća. Srećom, uvijek se nađu pojedinci koji naprave značajan iskorak pa je održavaju u životu. Smjene generacija, pritisak života, nedostatak sveopšte podrške, uz višak nerazumijevanja čine razvoj scene otežanim a time je i motivacija za posvećivanje muzici manja. Nadam se da će uz talas koji je krenuo prije nekoliko godina, ipak dobiti veću snagu.
Termin tezgaroš u muzičkim vodama uglavnom ima negativno značenje… Je li Vas ikada iko tako nazvao i kako na to gledate?
Jeste. Ja sam sebe. Vjerovatno je i neko drugi, ali ne u lice. J Nazovimo stvari pravim imenom, tako da ne izbjegavam taj izraz, niti ga smatram pogrdnim. U pitanju je sleng koji označava „cover“ izvođače u, najčešće, klupskom okruženju. I to je dio muzičke scene koji je društvima uvijek potreban, jer ljudi žele da čuju sebi bliske pjesme, a nemaju priliku i originalne izvođače. Ipak, „živa“ svirka prenosi mnogo više emocija od nosača zvuka. Samo, negativnija strana „tezge“ je što zauzetost u toj sferi, koči kreativan rad.
Šta slušate ovih dana?
Uvijek je više žanrova i izvođača prisutno, ali ovih dana, dominantno, a željno iščekujući novi album Iron Maidena, slušam najavni single Writings on the wall, dok mi ne dosadi…a sumnjam da će.
Imate li u planu novu pjesmu?
Trenutno radim na tekstovima koji su različitih tematika: međuljudski odnosi, društvena kritika, čak i malo satiričnih osvrta na svakodnevicu. Ubrzo ću napraviti selekciju za jedan mali EP, pa krećemo u razradu i ubrzo, nadam se, i slušamo.
Šta biste posavjetovali mlade muzičare?
Slušajte što raznovrsniju muziku. Što više vježbajte. Prihvatite kritike, ali im ne robujte. Oslobodite se predrasuda. I što je najbitnije, uživajte u svemu tome.
Andrea JELIĆ