Nada Milošević rođena je 1992. godine na Cetinju, gdje je i završila osnovne studije na Fakultetu likovnih umjetnosti (FLU), kao i specijalističke, na studijskom programu Slikarstvo, u klasi profesora Baneta Sekulića i Dragana Karadžića. Trenutno je na master studijama iz iste oblasti na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Dragana Matića. Do sad je svoj rad prikazala na dvije samostalne izložbe, a učestvovala je u preko trideset kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na nekoliko likovnih kolonija
Kada i zašto odlučujete da je slikarstvo Vaš poziv?
Inspirisana Sartrovom Mučninom i Murovom Velikom naslonjenom figurom shvatila sam da moram stvoriti nešto što izmiče životu, i ono što nemam u ovom, stvoriti u Svom svijetu. Tada sam imala dvanaest godina, i rekla sam da ću biti vajar. Razočarenje je došlo kasnije kada sam, zbog nekih problema sa šakama, shvatila da ne mogu vajati onako kako želim. Iako se, u šesnaestoj godini, pojavio znak, nakon kojeg je sve vodilo slikarstvu, dugo vremena sam to, težeći vajarstvu, izbjegavala. Tek nakon duge borbe, prihvatila sam pravu Sebe.
Šta je tematika Vaših slika i u čemu pronalazite inspiraciju?
Teme mojih slika obuhvataju rađanje i umiranje, pa ponovno rađanje u nekom drugom, ili zavisno od vremena, istom obliku. Takođe, prikazujem skener sadašnjeg stanja, stvaram put povratka sebi, a ujedno i rastrojstvo, kako bih ga bolje shvatila i preko podloge na kojoj radim –riješila. Povezujem se sa svojim Višim Ja i tražim dublju vezu sa izvorom svega. Pokušavam da osvijestim i onaj najnesvjesniji dio, pa i ako ga nakon toga ne mogu definisati, svjesna sam njegovog postojanja, a to znači da je osviješćen… Inspiraciju pronalazim u svom mentalnom stanju, a osim toga, najviše u književnosti i muzici.
Koje tehnike koristite?
Najviše koristim akrilik, u kombinaciji sa tušem i perom na platnu. Pored toga, radim kolaže kombinujući razne materijale, od raznih tekstura papira, preko konca do kose…
Koje Vaše djelo biste izdvojili i zbog čega?
U ovom trenutku izdvojila bih kolaž „N.V.T.B. – Centar Vasione, a Jezgro Zemlje“. Centralna figura je centar Vasione, koja je fizički smještena u jezgru Zemlje. Ona je simbol onog čistog života iznad, koji je nama nedokučiv. Osnovni element beskonačnog prostranstva su galaksije, koje nisu ravnomjerno raspoređene u prostoru, i grupišu se u jata galaksija. Ovozemaljska crvena dio je mene koji je, istovremeno, i dio Vasione. Na mojoj prvoj samostalnoj izložbi koja je posvećena mom bratu, ovaj rad je simbolično bio i centar postavke.
Osim što ste učestvovali u brojnim izložbama, dobitnica ste i godišnje nagrade FLU za najboljeg studenta na Slikarstvu, kao i druge nagrade na konkursu za najbolje likovno rešenje na temu crnogorske nezavisnosti, u organizaciji Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore. Koje priznanje ili izložba su Vam najdraži?
Nagrade i priznanja me nikad nisu zanimali. Zanimalo bi me kad bi mi neko sad poklonio atelje i to bi mi bilo najveće priznanje i najdraža nagrada. Trenutno samo mogu izdvojiti izložbu Sa strane, na kojoj sam učestvovala sa društvom iz klase, jer mi nešto takvo sada najviše nedostaje, prvenstveno zbog druženja. Izložba je bila u septembru, u Novom Sadu, i predstavila sam se radom Živim Trans, koji je dio mastera.
Koliko su u Crnoj Gori na cijeni umjetničke slike?
Teško je o tome pričati kad je Crna Gora u pitanju. Jedni koji ih cijene, obično se i sami bave nekom umjetnošću, dok drugi nemaju novac da sebi priušte neko djelo. Oni koji ga imaju, uglavnom kupuju samo od renomiranih umjetnika, iako im se u većini slučajeva i ne sviđa to što kupe, ali to čine jer umjetnik ,,ima ime“. Pored njih, ima i onih, koji kupuju samo kič. U svakom slučaju, teško je vrijeme, plate su svakako nikakve, a sad zbog situacije sa koronom, dobro je i ko je ima. Iz tog razloga, ne očekujem da mi neko da jednu, a ne tri svoje mjesečne zarade za sliku. Zato, pored ovoga čime se inače bavim, radim i neke dekorativnije sličice koje su cijenama dostupne svima. Živim od umjetnosti, ali bez para.
Šta biste savjetovali mladim umjetnicima?
Citiraću jednog mladog glumca koji je svu suštinu sažeo u dvije riječi – BUDI TI.
Andrea JELIĆ