Gdje god bio, kakvo god da je vrijeme, nosi u sebi svoj sunčev sjaj.
Neka svjetlost bude tvoja obaveza, ako sunce omane
Licem prema suncu. Sjedim. Stablo crne kore i suhih grana. Februarsko sunce širi mu kapilare i otvara put životnim sokovima. Osjećam kako struje kroz grane kao kroz utrnule ruke. Sve do vrhova prstiju – najtanjih grančica. Pupoljke novog lišća osjećam dok se zameću.
Mnoge sam dane proveo na suncu. Od izlaska do zalaska. Dane potpuno vedre, bez oblačka. Ako se ponekada neki i pojavio, računam i te dane jer ti oblačići ni za trenutak nisu zaklanjali sunce. Biti obasjan suncem! Najčešće u planini. Često i uz more. Nekoliko puta u čamcu, na pučini. Svejedno gdje, to mi je uvijek bilo dovoljno. Sve su druge želje prestajale – tačnije; sve su druge želje time bile ispunjene. Ne znam jesam li u tim trenutcima dopuštao da kroz mene niče onaj pradrevni cvijet što sam možda nekada bio, što smo možda nekada svi bili? Ili sam ustupao mjesto krokodilu koji je zapretan drijemao 400 miliona godina u mraku moje DNK šifre? One u kojoj svijetli i pulsira ova nit mog života. Od stvaranja svijeta. Znam da ta moja heliofilnost koja dopire iza granica svih horizonata, ima svoj razlog. Misiju. Da bi mi upravo ovdje i sada, u okviru ovog skučenog horizonta kratke alegorije koju nazivamo naš život, prenijela zavjet Kao savjet i obavezu.
Neka ti lice bude uvijek okrenuto suncu. Tako će tvoja sjenka biti iza tebe.
Ne misli na sjenke. Ni velike, ni male. Posebno ne misli na one najtamnije. Kineski slikari su to shvatili prije 2.000 godina. Slikali su portrete ljudi uvijek i isključivo bez sjenki. Kao da su direktno licem okrenuti prema suncu. Znali su i oni da su sjene uvijek prisutne na ljudskom licu. Zbog konfiguracije. Vidjeli su ono isto što vidi svako, ono što je vidio i na svojim portretima artističkim virtuozitetom prikazao Rembrant. Tu konvulzivnu dramu claro/scuro – svjetlo/tama; ljubav/mržnja; zanos/očaj; radost/čemer; život/smrt. Nisu je mogli ne vidjeti. Samo nisu htjeli da još i svojim slikama podsjećaju ljude na muke koje ih čekaju i sutra. I preksutra. Dosta je današnjem danu njegove muke. Dosta je današnjem danu njegovog mraka.
Svojim slikama lica bez sjenki, oni su htjeli prenijeti isti savjet. Njihove slike su imale istu misiju, koju meni sada prenosi ovo februarsko sunce. Poruku koju mi je sunce oduvijek prenosilo.
Gdje god bio, kakvo god da je vrijeme, nosi u sebi svoj sunčev sjaj.
Neka svjetlost bude tvoja obaveza, ako sunce omane.
Jer dan bez sunca je kao, šta tu ima da se priča – kao noć! I nije ta naša neutaživa, eonski duga potreba za suncem površna. Nije ni nepromišljena, ni naivna. Oni koji je razumiju, znaju da tom pričom neće odagnati mrak. Ne zavaravaju se da će time zatomiti u sebi Geteov predsmrtni krik. Znaju da će se svako sjetiti njegovih posljednjih riječi: ,,Sunca! Dajte mi još sunca!“ I vjerovatno ih ponoviti. Kada nastupi taj čas. Kada se svjetla pogase.
Istina je – ako želiš da te obasja sunce, moraš se odreći svježine dubokih sjenki. Istina je i to da kada iz mraka izroniš na sunce, nikada ne znaš da li ti donosi spas ili propast, blagoslov ili kletvu, svanuće ili sumrak. Ali je istina i to da kako god ispadne, uvijek mu se najprije obraduješ.
Kada je Aleksandar Makedonski posjetio Diogena, zatekao ga je kako sjedi u svom buretu.
,,Reci, Diogene, šta želiš da uradim za tebe!? Narediću da se uradi. Šta god poželiš od mene – dobićeš!“
,,Dovoljno je, Aleksandre, ako prestaneš da mi uzimaš ono što mi ne možeš dati!“
,,Šta ti ja to uzimam, šta ti ja to ne mogu dati, Diogene!?“
,,Skloni mi se sa sunca, Aleksandre. Praviš mi sjenku. A sunca mi ne možeš dati“.
Aleksandar se, zbunjen, s poštovanjem uklonio u stranu. Diogen je ostao sjediti. Licem prema suncu. Bio je februar mjesec.
Ferid MUHIĆ