,,Iako sam zbog nedostatka novca u jednom trenutku bila prinuđena da napustim školu, nijesam prestala da vjerujem i sanjam da ću jednom završiti srednju školu, sama zarađivati i biti uspješna”, priča za Monitor Lejla Emini, šesnaestogodišnja Romkinja, koja već aktivno radi u civilnom sektoru. Lejla se pri tom oprobala i u izradi nakita, a prva je Romkinja koja je nedavno nastupila na modnoj reviji kao manekenka.
Lejla Emini ne dozvoljava da je neko ili nešto spriječi na njenom putu. Ni stereotipi i predrasude o Romima koje su zastupljene u Crnoj Gori, ni negativne strane tradicionalizma Roma. ,,Aktivizam, vjera i rad na sebi najjače su oružje na putu ka ostvarivanju svojih ciljeva”, kaže ona za Monitor.
Lejla stanuje u izbjegličkom Kampu na Koniku, gdje boravi većina izbjeglih Roma i Egipćana koji su zbog ratnih dešavanja na Kosovu 1999. godine naselili crnogorsko podneblje. Rijetka je među tamošnjim djevojkama koja je uspjela da završi osnovnu školu i nastavi da se obrazuje i usavršava.
Lejlina želja za učenjem uz brojne prepreke dovela ju je da već bude angažovana u NVO Juventas kao asistentkinja na projektu Program pomoći za integraciju i povratak RAE i drugih I/RL-a koji žive u naselju Konik koji se sprovodi u Podgorici, a koji za cilj ima veću integraciju RE IRL (Interno raseljena lica) u Crnoj Gori.
,,Moja uloga na ovom projektu je uspostavljanje dobre saradnje između stanovnika izbjegličkog kampa Konik i implementatora projekta”, objasnila je Lejla.
Nakon što je završila šesti razred OŠ Božidar Vuković Podgoričanin na Koniku Lejla je bila prinuđena da napusti školu. Dvogodišnja pauza u učenju za nju nije bila prepreka da nastavi školovanje. ,,Odlučila sam da vanredno završim osnovnu školu i uspjela. Podršku mi je pružio Crveni krst Crne Gore koji je pokrio troškove plaćanja školarine.”
Iako nije mogla da se dalje uključi u zvanični obrazovni sistem, Lejla je odlučila da znanje traži na drugim adresama. ,,Imala sam 12 godina kada sam čula da neka nevladina organizacija organizuje radionice i da je to način da nastavim da učim. Nakon prve radionice zavoljela sam taj vid obrazovanja, jer tu sam se družila, a u isto vrijeme i učila”.
Ona smatra da su mladi nedovoljno aktivni u zajednici kako bi promijenili negativnu stranu tradicije i običaja. ,,Najveći problem mojih vršnjakinja i vršnjaka je nedostatak komunikacije sa roditeljima. Ja sam imala tu sreću što me moja porodica podržava u svemu”. Sa radošću kaže da je njena porodica ponosna na nju.
,,Trudim se da moje sunarodnike motivišem da krenu mojim stopama i da razbiju predrasude koje kruže o romskoj populaciji”, objašnjava ova mlada ambiciozna Romkinja. ,,Svjesna sam da nas naša tradicija i uslovi u kojima živimo sprječavaju da napredujemo i razvijemo se u neku normalnu zajednicu, ali treba da se borimo za taj cilj ”, kaže Lejla.
Iz Forum-Mladi i neformalna edukacija ( MNE) samo riječi hvale za Lejlu koja je godinama bila polaznica njihovih programa. ,,Od samog početka pokazivala je visok stepen posvećenosti radu na sebi, veliku empatiju prema drugima i neskrivenu želju da svoja znanja podijeli. Učestovala je u kreativnim radionicama, javnim događajima, aktivnostima omladinskog kluba i ljetnim kampovima”, kažu u Forumu.
,,Danas mnogi mladi ljudi uz Lejlinu podršku vide šansu, perspektivu i nalaze vjeru da će dani pred njima biti prepuni mogućnosti za razvoj i napredak”, navela je Dijana Uljarević, programska menadžerka NVO Forum MNE.
Neformalno obrazovanje koje je Lejla godinama sticala kao polaznica mnogih kurseva, ali i učesnica i volonterka mnogih projekata koje su organizovale nevladine organizacije u Crnoj Gori, među kojima posebno izdvaja Forum MNE, mnogo su doprinijeli njenom usavršavanju. Posebno znanju o ljudskim pravima, toleranciji, poštovanju različitosti, rješavanju sukoba ali i o komunikaciji. Ta znanja i vještine su joj pomogle u odrastanju i prilagođavanju društvu.
,,Iako je Lejla dosta mlada, smatrali smo da je jako važno da i Romkinje budu radno angažovane i da rade na svom obrazovanju i usavršavanju, zbog čega smo je i zaposlili. Lejla je u potpunosti opravdala dato povjerenje, pa vjerujemo da će se naša saradnja nastaviti i u budućnosti”, kaže Marija Stajović, koordinatorka omladinskog programa NVO Juventas.
Osim angažmana u NVO-u Juventas, Lejla je bila i učesnica na kursu izrade ručnog nakita, koje Njemačka međunarodna organizacija Hilfe zur Selbsthilfe (HELP) sprovodi u sklopu projekta Program pomoći za integraciju i povratak RAE i drugih I/RL-a koji žive u naselju Konik.
Lejla se istakla svojim talentom za izradu nakita što je i preporučilo da potom dobije i grant za samozapošljavanje.
,,U okviru tog projekta je poznata modna kreatorka, dizajnerka i novinarka Seka Martinović volonterski, kroz više sesija, radila sa osobama koje su dobile grantove”, kažu u HELP-u. ,,Lejlin prirodan šarm i mladalačka veselost glavni ,su ,’krivac’ da je Seka Martinović kao manekenku potom pozove i na svoj modni šou. Lejla je tako postala prva Romkinja na ovim prostorima koja je kao manekenka nastupila na nekoj reviji”.
Zakoračila je na modnu pistu, u prelijepoj haljini i ukrašena nakitom koji je sama izradila uz neskrivene simpatije svih koji su prisustvovali ovom događaju.
,,Lejli želimo da se na prvom mjestu obrazuje, bude samostalna u privređivanju i u budućnosti sretne partnera koji će je ohrabriti da nastavi stazama uspjeha kojima je počela sigurnim koracima na modnoj reviji Seke Martinović, kao prva Romkinja manekenka” naveli su iz HELP-a.
Prepreka za Lejlu nema.
Serđan BAFTIJARI