Sedmospratna građevina u centru Budve neobične arhitekture, oštrih razuđenih lamela, nalik nasukanom brodovlju, poslovno-stambeni objekat koji su združenim snagama izgradili Opština Budva i srpska kompanija Trejdjunik od početka gradnje 2008. godine privlači pažnju javnosti, medija i odbornika opozicionih stranaka lokalne uprave. Raskošno osvijetljena zgrada ogromnih gabarita, ukrašena raznobojnim svjetiljkama uzduž i poprijeko spoljnih fasada, poput zdanja u Las Vegasu, uz obilje stakla i aluminijumskih ploča, ukupnim izgledom za koji je zaslužan španski arhitekta Anhel Taborde, predstavlja pravi graditeljski incident u prostoru mediteranske Budve.
No, nije izgled tržnog i poslovnog centra, nazvanog TQ Plaza, ono što privlači pažnju javnosti. Sporan je poslovni aranžman između opštinskih funkcionera i investitora, koji je prethodio realizaciji zajedničke građevine.
NESTALI SADRŽAJI: Opština je u posao ušla tako što je Trejdjuniku bez nadoknade ustupila blizu 10.000 kvadrata u centru grada, pored zelene pijace, čija je procijenjena vrijednost bila 5,7 miliona eura. Investitor je uz to oslobođen plaćanja komunalnih taksi u iznosu od oko 9,9 miliona eura, da bi zauzvrat, Opština dobila 25 odsto ukupno izgrađene površine.
Kako je Trejdjunik izgradio oko 42.000 kvadrata stambenog i poslovnog prostora, to je Opština trebalo da dobije oko 12.000 kvadrata.
No, ovaj dogovor pretrpio je izvjesne izmjene potpisivanjem više aneksa ugovora, po kojima je struktura prostora znatno promijenjena na štetu Opštine.
U lokalnom odboru SNP-a, najveće opozicione stranke u Budvi, došli su do računice po kojoj je u poslu gradnje centra TQ Plaza Opština oštećena za višemilionske iznose.
Oni upozoravaju da je evidentan gubitak nadoknađen tako što su pojedini opštinski funkcioneri na nelegalan način postali vlasnici stanova u TQ Plaza.
Za promociju ove investicije i svojevrsnu obradu javnog mnjenja bio je zadužen bivši menadžer grada Aleksandar Tičić, aktuelni savjetnik premijera Igora Lukšića.
Tičić je obećavao Budvanima kako će u ekskluzivnom tržnom centru grad dobiti mnoge sadržaje koji mu nedostaju. „Riječ je o najvećoj investiciji na budvanskoj rivijeri vrijednoj oko 60 miliona eura, koja će biti završena u junu ove godine”, kitio je Tičić u februaru 2010. Ovako je pojašnjavao dobrobiti koje će imati grad: „TQ Plaza je veoma značajan projekat sa čijim će završetkom jedan broj opštinskih javnih preduzeća i ustanova kao i jedan broj službi lokalne uprave dobiti nove prostorije. U njemu treba da budu smještene gradska biblioteka, bioskopska sala, JU Grad teatar, Turistička organizacija Budve …”.
Prošlo je od tada godinu i po i mnogo toga se promijenilo. TQ Plaza još nije otvoren ali Tičić s istim žarom promoviše Vladine investicije i nema obavezu da sugrađanima objašnjava gdje nestadoše obećani sadržaji.
U poslovnom centru nema biblioteke, nestala je i ranije obećana pozorišna dvorana, dok je rezervisana mala, u grubo sazidana prostorija za kamerno kino, ni nalik pravom bioskopu koji je potreban turističkom centru Crne Gore.
KLASIČNA KORUPCIJA: U spletu dugačkih bijelih hodnika i holova nalik bolničkim, zagubili su se i opštinski poslovni prostori, cijelih 4.500 kvadrata. Preselili se u podzemlje, među garažama, koje je Opština aneksom prihvatila umjesto ugovorenih lokala i stanova s pogledom na more smještenih na sedam nadzemnih etaža.
Budvanski SNP pozvao je u aprilu državnog tužioca, zaštitnika imovinsko pravnih interesa, kao i državnu revizorsku instituciju da onemoguće sprovođenje aneksa III ugovora, zaključenog između Opštine i kompanije Trejdjunik, kojim je lokalna uprava, kako tvrde, direktno oštećena za 6,7 miliona eura.
Odbornici SNP-a prethodno su upozorili da je osnovnim ugovorom Opština oštećena za nekih 10 miliona eura, pa predsjednik budvanskog SNP-a Veselin Marković navodi da je spornim aneksom lokalna kasa dodatno oštećena za navedeni iznos.
Eskalacija nezadovoljstva zbog raspodjele kvadrata u novom tržnom centru iskazana je na posljednjoj sjednici SO Budva održanoj u utorak 9. avgusta, kada je Miomir Pejović, šef odborničkog kluba SNP-a rekao da je posao izgradnje poslovnog centra TQ Plaza „klasičan primjer korupcije”.
„Nama su ljudi anonimno dojavili upravo ono što svi u ovom gradu znaju – da u lameli C postoje stanovi koje su dobili funkcioneri Opštine”, kazao je Pejović i pozvao predsjednika Skupštine Krsta Ljubanovića da zajedno sa svim odbornicima prošeta do poslovnog centra i provjeri čiji su ti stanovi.
On je podsjetio kako SNP odavno traži odgovor od nadležnih na pitanje čiji je posljednji sprat velelepne zgrade na kome se nalazi luksuzni penthaus od nekoliko stotina kvadrata, neki pominju i hiljadu, i da se vidi ko je uknjižen na taj i na ostale stanove.
Provjerom katastarskih podataka ukupan stambeni prostor još je u vlasništvu firme Trejdjunik CG, Doo Budva s adresom u hotelu Splendid, pa su tvrdnje opozicije teško dokazive.
NIŠTA SPEKTAKULARNO: Koliko u ovim ozbiljnim optužbama ima istine pokušali smo saznati u kompaniji Trejdjunik, čiji su vlasnici braća Mirko i Rade Latinović iz Novog Sada.
Izvršni direktor kompanije Goran Bojanović u razgovoru za Monitor odlučno odbija sve navode opozicije, uz komentar da je Opština u ovom poslu veoma dobro prošla i da bi za investitora bilo krajnje nerazumno i neisplativo da bilo kome poklanja stanove i pravi dodatne troškove.
On je negirao postojanje luksuznog stana za „zaslužnog Budvanina” i objasnio da se kvadratura stanova (od 70-120) može mijenjati po želji kupca.
Pojedinci iz lokalne uprave tvrde da su istaknuti službenici gradske uprave bili toliko pohlepni pa su upravo to i radili, spajajući po dva do tri stana u jedan. U te stanove, nakon hapšenja gradskih funkcionera, od silnog straha ne smiju da se usele.
Odbornik Pejović tvrdi da će odabrani Budvani stanove prodavati na tržištu nekretnina u Moskvi, što Bojanić pripisuje bujnoj mašti opozicionih prvaka.
Direktor Bojanić otkriva namjeru investitora da dio zgrade, sve stanove u lameli A ustupi putem franšize nekoj poznatoj hotelskoj kući za otvaranje apart hotela. U pitanju je nova vrsta smještaja, kombinacija hotelskog i privatnog, u kome vlasnik apartman ili stan daje na korišćenje hotelu uz zajednički interes u vrijeme kada u njemu ne boravi.
Promjena namjene stambenog prostora pokazuje da prodaja stanova u TQ Plaza nije bila naročito uspješna iako investitor tvrdi da je prodato oko 80 odsto.
U centralnom dijelu šoping centra, smještenog u prizemlju, useljava se kompanija MAXI, sa svojim super marketom. Biće tu i razni butici, agencije, apoteke, banke. Ništa spektakularno ni osobeno.
Uništena je još jedna dobra lokacija u centru grada kako bi privilegovani došli do stanova a Budva dobila svoj Delta siti na obali mora.
A građani izgubili još jednu priliku da konačno dobiju institucije kulture i javne prostore koje „metropola turizma” očigledno ne treba.
Branka PLAMENAC