Šef vladajuće partije u Budvi i predsjednik Skupštine ove turističke opštine Boro Lazović dobio je početkom avgusta građevinsku dozvolu za gradnju dva nebodera u centru grada, u ekskluzivnoj zoni pored mora i neposrednoj blizini Starog grada.
Dugogodišnji lider Demokratske partije socijalista postao je vlasnik više hiljada kvadrata u elitnoj zoni turističke metropole, zahvaljujući partijskom uticaju i funkcijama koje u lokalnoj upravi pokriva, jer je riječ uglavnom o zemljištu koje je bilo u vlasništvu Opštine.
Dozvola je izdata za takozvani hotelski kompleks popularnog naziva, Kondo hotel- Porto Budva, na ime dva brata, Lazović Bora i Jova i ruskog partnera, kompanije Alart Centar D.o.o. iz Budve čiji je osnivač Leonid Lesachiner.
Međutim, ime Porto koje asocira na luku, pristanište, more, Mediteran, nema dodirnih tačaka sa planiranim čudovišnim objektima, niti pridjev hotel ima sa namjenom, jer se radi o još jednom stambeno-poslovnom objektu sa stanovima i lokalima namijenjenim prodaji.
Investitorima je omogućena gradnja dva solitera, jednog od 22 i drugog sa 20 spratova, sa bruto razvijenom građevinskom površinom od nevjerovatnih 38.540 m2.
Vijest o Lazovićevoj investiciji neprijatno je iznenadila mnoge i potvrdila da ludilo betoniranja i uništavanja Budve ne posustaje.
Građevinska dozvola nije u skladu sa planom DUP Budva-Centar kojim su na Lazovićevoj parceli planirane kule od 10 spratova, odnosno P+9.
U odobrenju za gradnju Ministarstva održivog razvoja i turizma, koje potpisuje direktor Direktorata za građevinarstvo Danilo Gvozdenović, spratnost je dva i po puta veća u odnosu na dozvoljene parametre DUP-a, dok je izgrađena površina objekata povećana za više od 10.000 kvadrata.
Budvani su odmah izračunali osnovne preformanse Lazovićevih oblakodera koji će uskoro svojim neprihvatljivim gabaritima i ružnoćom trajno obilježiti ovaj turistički grad.
Prva kula za koju je Gvozdenović odredio spratnost po sopstvenom nahođenju gradiće se po formuli: 2G+P+Mz+18+TEH (tehnička etaža). Imaće visinu oko 80 metara a druga približno 70. Ako se tome dodaju dvije podzemne etaže, na lokaciji koja se inače zove Velja voda, nići će monstruozni objekat visine do 100 metara.
Šta to znači za poznate vizure budvanskog zaliva može se dočarati usporedbom sa zvonikom crkve Sv. Ivan u Starom gradu, izgrađenog 1867. godine u visini od 36 metara, koji dominira pejzažom turističke metropole.
Ukoliko se izgrade prema datim uslovima, kule Bora Lazovića nadvisiće stari zvonik. Biće to najviša građevina ne samo u Budvi, nego i u Crnoj Gori.
Idejni projekat Porto Budva uradio je biro Centroprojekt iz Beograda, koji ima filijalu u Podgorici. Kompjuterska animacija kula prikazuje arhitekturu sa motivima starog srpskog vizantinskog stila. Podsjeća istovremeno na srednjovjekovne bedeme Starog grada sa otvorima i puškarnicama ili na stare engleske tvrđave i zamkove.
Kako je projekat stigao iz Beograda arhitektu je, po svemu sudeći, inspirisalo čuveno Kapetan Mišino zdanje (1863), jedna od najpoznatijih građevina u Beogradu, u kojoj je smješten Beogradski univerzitet, zadužbina kapetana Miše Anastasijevića, jednog od najbogatijih Srba tog vremena.
Tako će jedan od bogatijih i moćnijih Crnogoraca ovog vremena sagraditi svoje tornjeve u Budvi, zarobljen u prošlom vremenu snova o moći, bogatstvu, Starom gradu i nedoživljenom gradskom životu.
Ideja da se u dvadeset prvom vijeku u turističkom centru gradi neboder, pa još u kvazi vizantijskom stilu, klasičnom gradnjom beton, cigla i crijep, sa kitnjastom fasadom i nevjerovatnim balkonima, može još samo u Budvi da prođe. U betoniranoj, devastiranoj Budvi, čije prirodne ljepote razvlače i uništavaju zločinci organizovanog građevinskog lobija, partijski prvaci, tajkuni i oligarsi sa svojim sumnjivo stečenim kapitalom.
Sjetimo se projekata za hotel Fjord u Kotoru i predloga investitora iz Irske.
Kotorska stručna javnost na čelu sa gradskom upravom odlučno je odbila ponuđeni idejni projekat hotela sa arhitekturom čardaka i kula sa Dalekog istoka u zalivu Boke.
O kakvoj se megalomanskoj građevini visokog funkcionera DPS-a radi govori podatak da ukupni obračunati iznos naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta za Porto Budva iznosi 7.809.286 eura. Komunalije su obračunate po stopi od 256,30 eura za kvadrat, za objekte tipa kondo-hotel u ekskluzivnoj zoni gradnje.
U opštinskoj nadležnoj službi ističu da je shodno odluci lokalne uprave investitoru omogućeno da iznos od skoro osam miliona eura može platiti u tri godišnje rate, pri čemu je, tvrde, Lazović, odnosno Alart Centar, uplatio 20 odsto utvrđene obaveze na račun Opštine.
Zanimljivo je da je na većini katastarskih parcela koje čine urbanističku parcelu koja je u vlasništvu Lazovića, upisan teret pokrenutih postupaka za deeksproprijaciju bivših vlasnika zemljišta, koje je on uz pomoć odborničke glasačke mašine vladajuće koalicije DPS-SDP-LP, uspio da kupi po cijeni od 600 eura za kvadrat.
Opština je prodala zemlju lideru DPS-a uprkos činjenici da nije privedena namjeni i da su pokrenuti postupci za njen povraćaj pravim vlasnicima. Tako je čelnik DPS-a bez imalo zazora, uz pomoć odborničke većine u parlamentu, postao vlasnik na imanju svojih sugrađana. Tužbe su podnijele porodice Šuljak, Petelin, Vukčević, Petrović i Ivanović. Eventualnu nadoknadu štete oštećenim vlasnicima po okončanju postupka snosiće Opština, odnosno građani Budve. Tako će i Budvani na neki način dati svoj doprinos gradnji građevinskog DPS čuda, utvrđenja Porto Budva.
Nije objašnjeno kako je oko 3.474 kvadrata Opština prodala Lazovićima 2009. godine kao neizgrađeno građevinsko zemljište po povlašćenoj cijeni od 600 eura za kvadrat, direktnom pogodbom, bez javnog nadmetanja, kada je na većem dijelu lokacije izgrađen gradski parking. Postupak je ponovljen i ove godine u Skupštini Budve, na način koji podsjeća na scene iz komedija Branislava Nušića.
Kao predsjednik parlamenta Lazović je podnio zahtjev sam sebi da na dnevni red stavi Odluku o prenosu prava vlasništva parcele od preko 300 kvadrata sa Opštine na sebe, opet solo bez javnog nadmetanja, po cijeni od 620 eura za kvadrat.
Godina za godinu, kvadrat po kvadrat, skupilo se oko 7 hiljada zlata vrijednih, na obali turističke metropole. Vrijedilo je milovati i maziti glasače i simpatizere DPSDP-a, a bogami i priprijetiti tamo nekim tužiteljicama i sudijama preko brda da ne mogu po Budvi, u njegovoj parohiji, određivati šta će ko raditi nakon što u moru plaknu svoju zadnjicu.
Njegov i moto njegovih partijskih drugova da Budvu treba ostaviti Budvanima koji sami najbolje znaju šta im je činiti daje rezultate. Najpoznatiji turistički grad u zemlji ne uništavaju stranci, Rusi i ostali, nego Budvani iz predgrađa i okolnih sela, oni što se kunu u svoju neizmjernu ljubav prema staroj krasotici.
Ugroženi susjedi podnijeli tužbu
Objekti Porto Budva životno ugrožavaju neposredne komšije na zajedničkoj urbanističkoj parceli u okviru Bloka 10B. Riječ je o porodici Slovinić, starosjediocima koji su podnijeli tužbu Upravnom sudu protiv rješenja o izdavanju građevinske dozvole. Pravni zastupnik Slovinića Nikola Martinović potvrdio je za Monitor da je tužba podnijeta na okolnost da građevinska dozvola nije izdata u skladu sa Zakonom o planiranju i gradnji objekata i sa DUP-om Budva-centar u pogledu date spratnosti koja je drastično povećana i čitavog niza prekrajanja urbanističkih uslova važećeg plana. Problemi sa prenaglašenom izgradnjom na ovoj lokaciji u srcu Budve poznati su javnosti po incidentu koji se odigrao u sali SO kada je Goran Slovinić fizički napao obrađivača DUP-a, beogradskog planera Miodraga Ralevića.
Branka PLAMENAC