ANKETA
KULTURNI DOGAĐAJ I PROMAŠAJ 2024. GODINE: Istrajnost umjetnika i pored upliva dnevne politike
Objavljeno prije
5 danana
Objavio:
Monitor onlineDogađaj i promašaj godine – tradicionalna Monitorova anketa. I ove godine pitali smo kulturne djelatnike šta ih je to u 2024. oduševilo, a šta smatraju za promašaj
BALŠA BRKOVIĆ, PISAC
Novi romani, Dani Mirka Kovača, Supermarket…
Možda neočekivano, ali u protekloj godini mnogo više diletantizma i neznanja vidjeli smo na političkoj nego na tzv. kulturnoj sceni Crne Gore.
Ovdje se olako zaboravlja – čak i na nivou godine, a kamo li decenije ili decenija – stoga, držim, da valja pomenuti ono što je, po mom uvjerenju, obilježilo proteklu godinu…
Dani Mirka Kovača u Podgorici bili su izuzetan događaj, jedan od lijepih nagovještaja kako bi mogla izgledati takva književna dešavanja u Crnoj Gori. Mnogobrojna publika, pažljivo osmišljen program, bio je to događaj za pamćenje. Čuti filmske velikane poput Lordana Zafranovića, Miše Radivojevića i Branka Baletića, i njihova svjedočenja o Mirku Kovaču bilo je istinsko zadovoljstvo. Vlado i Sanja Vojinović sa saradnicima uradili su pravu stvar: toga vikenda Mirkov duh bio je u Podgorici. Upravo objavljena Luda knjiga Boža Koprivice savršeno se uklopila u događaj…
Film Nemanje Bečanovića Supermarket izuzetno je ostvarenje, film na kakve nismo navikli, potvrdio je jednog promišljenog i ozbiljnog autora.
Novi romani Olje Knežević (Strada fortunata) i Slavice Perović (Nova Nora) bili bi događaj i u književno moćnijim sredinama od ove naše, crnogorske. Nakon prošlogodišnjeg lijepog romana Nataše Nelević potvrđuje se ozbiljnost ženskih autora na crnogorskoj književnoj sceni. Vjerujem da je to ljekovito i važno…
Želim pomenuti i lijep ciklus predavanja posvećenih jubileju Oktoiha u CANU, a obradovao mi je i koncert Borisa Kraljevića, profesora iz Singapura, u Podgorici…
Za kraj sam ostavio jednu izuzetnu knjigu, Hitchcock i Marnie – fragment jedne analize Aleksandra Bečanovića. Cijele godine tu knjigu sam imao na dohvat ruke, i gdje god je otvorio, nisam se pokajao… Takva knjiga je dokaz da pisanje o filmu ali, prije svega o sopstvenim i tuđim opsesijama – može biti, u konkretnom slučaju i jeste, vrhunska književnost.
IVAN ĐUROVIĆ, PRODUCENT
Premijere dva domaća dugometražna igrana filma
Moji utisci o kinematografiji u Crnoj Gori za 2024. godinu mogu se sumirati kroz nekoliko značajnih događaja. Ova godina donijela je premijere dva domaća dugometražna igrana filma, snimanje još dva dugometražna filma i nekoliko kratkometražnih ostvarenja, te pokretanje Montenegro Film Rendezvous-a u sklopu festivala u Herceg Novom. Pored toga, prvi put imamo i konkurs FCCG-a za sufinansiranje razvoja projekata TV serija, što predstavlja važan iskorak za domaću audiovizuelnu industriju. Ipak bih izdvojio poziv za učešće novog filma Ivana Salatića, Otapanje vladara, na prestižnom Roterdamskom festivalu. Salatić nastavlja kontinuitet prisustva na velikim svjetskim festivalima, iako će se sam festival održati početkom 2025. godine. Jednako važna vijest je i selekcija Lidije Kordić za European Shooting Stars 2025, što dodatno potvrđuje njen međunarodni potencijal.
Ono što me deprimira u vezi s 2024. godinom jesu pokušaji uplitanja dnevne politike u naš esnaf! Ti pokušaji često se svode na predlaganje političkih aparatčika, lojalnih vojnika i kadrova trećeešalonaca bivše vlasti preobučene u novo ruho, koji uglavnom nemaju nikakve kompetencije, uz lažne ili, u najboljem slučaju, nikakve reference. Ipak, uvjeren sam da ćemo mi, kao struka, i ovog puta glasno i jasno izraziti svoj stav i da ćemo se uduprijeti ludilu koje nas steže sa svih strana! Ne treba zaboraviti ni sramnu odluku većine članova komisije FCCG-a koji su film Čovjek koji nije mogao šutjeti eliminisali kao nedovoljno dobar za njih, a najbolji za Kanski filmski festival, Evropsku filmsku akademiju, a vjerujem i za Oskar.
MILICA RADULOVIĆ BEZMAREVIĆ, ISTORIČARKA UMJETNOSTI
Dugo očekivana transparentnost
Protekla godina za mene ostaje upamćena kao vrlo dinamična, radna i uzbudljiva, uz jako puno novih profesionalnih iskustava, susreta i povezivanja sa umjetnicima, kustosima, planova za buduće projekte. Takođe, nekoliko sjajnih izložbi koje sam vidjela napolju, u Njemačkoj i Italiji… Što se tiče domaće scene, izdvajam par pozitivnih inicijativa koje su potekle od Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore, prije svega uvođenje konkursa za kustose i umjetnike za izlaganje na Venecijanskom bijenalu, sa međunarodnim žirijem, čime se najzad omogućila dugo očekivana transparentnost ovog procesa i napuštanje višedecenijskog principa partijskog delegiranja kustosa i umjetnika na ovoj svjetskoj izložbi.
Uz to, otvaranje ove institucije ka svim umjetnicima koji djeluju na crnogorskoj sceni, u smislu sistematskog istaživanja i metodološkog prikupljanja podataka o njihovom radu, koje neka muzejska ustanova po prvi put radi kod nas, kao podsticaj i afirmacija njihovog izlaženja na širu umjetničku scenu, van lokalnih okvira.
DINO BURDŽOVIĆ, PISAC
Dani Ćamila Sijarića
Kulturni događaj po meni u 2024. godini je pokretanje manifestacije ,,Dani Ćamila Sijarića” u Bijelom Polju, što je trebalo mnogo ranije učiniti. Promašaj je nastavak ,,tradicije” neučestvovanja Crne Gore na frankfurtskom Sajmu knjiga, najvećem i najznačajnijem te vrste u svijetu.
SUZANA PAJOVIĆ, UMJETNICA
Hipertrofirana kvazipolitička nadgornjavanja
Politička scena ne dozvoljava da se i u vrijeme praznika predahne od hipertrofiranih kvazipolitičkih nadgornjavanja koja dominiraju našim društvom, namećući se kao središte života i smisla. Kultura je u takvim prilikama poslovično zapostavljena i predstavlja „modni detalj“ svevladajućeg političkog ili bolje reći pretpolitičkog stanja u našoj državi. No kako god, ovo je period godine kad se sumiraju utisci, što smo kao pojedinci i kao društvo uradili i postigli. Manjem procentu populacije je u fokusu tih propitivanja i kultura, pogotovo ona vezana za nacionalnu kulturu. Uradili smo što smo uradili… ili nijesmo uradili… ili smo namjerno radili pogrešno, ili smo druge zamajavali da ne rade…… sve o glavu glagola raditi!!! U tom glagolisanju je i ove godine obitavala crnogorska kultura, široka, vesela i raznolika, bez strategije naravno. Svi u nju staju: i oni koji su nešto radili, i oni koji nijesu radili… i oni koji su namjerno radili pogrešno, i oni koji su zamajavali druge da ne rade… i oni koji ne znaju da rade pogrešno. A bilo je i velikih događaja, smotri, festivala, konkursa… i onog najboljeg – puno probuđenih mladih ljudi… Preostaje nam da vjerujemo da će njihova energija, kreativna izražajnost i aktuelnost uspjeti da promijene istrošene stereotipe.
Godina za nama ostaće upamćena i po gubitku mlađih umjetnika Ivane Mrvaljević, Stevana Radusinovića, Ane Miljkovac…
VUK PEROVIĆ, FILMSKI KRITIČAR
Različiti autorski pogledi
Za jednu, koliko god malu kinematografiju, izuzetno je važno da ima širok dijapazon raziličitih autorskih pogleda na film. Znamo da je danas čežnjivi pogled na festivale, po mogućstvu one najveće, postao skoro pa jedini izbor za autore bez obzira kakvi njihovi kreativni svjetonazori bili, pogotovu u zemlji koja i dalje nema kino mreže, niti kulturu odlaska u biskop, bez obzira na sav ne mali trud oko toga da se nekadašnje navike decenijski uništavane i zamijenjene nekim mnogo gorim sadržajima, nekako vrate i da odlazak u kino ponovo postane pa bar nedjeljni ritual.
Znamo da glavni grad od oko 200.000 stanovnika i dalje nema nezavisni bioskop čiji reperotoar ne mora da zavisi od isključivo tržišno orjentisanih distributera i zarade koje donose neki prateći elementi. Ali smo ove godine ni krivi, ni dužni, upravo dobili jedan punokrvni bioskopski film –Planeta 7693, reditelja Gojka Berkuljana. Pametan, emotivan, promišljen, film za cijelu porodicu, pomalo i nostalgičan, pravljen po uzusima kada je publika išla u bioskope, koji su tada bili samo to – bioskopi. Ništa više, ništa manje. Mjesta na kojima ste uživali gledajuću filmove, plativši kartu za to. Upravo takav ugođaj nam je donijela Planeta 7693. Punokrvno filmsko skoro 100 minutno uživanje.
BOŽIDAR PROROČIĆ, KNJIŽEVNIK I PUBLICISTA
Burdžovićeva poezija i Musićeva proza
Najnovija zbirka poezije El Fatiha za legitimni vojni cilj Saladina-Dina Burdžovića predstavlja izuzetno složeno i duboko emocionalno poetsko djelo, koje nadilazi uobičajene granice suvremene poezije. Objavljena u izdanju Almanaha iz Podgorice, ova zbirka donosi intiman i bolno precizan zapis o ratnim traumama, identitetu i kolektivnom pamćenju. Burdžović kroz svoje stihove uspijeva da oblikuje kompleksnu mrežu osjećanja, suočavajući čitaoca sa pitanjima ljudskosti, bola i preživljavanja u kontekstu ratnih stradanja. Njegova poezija nije samo umjetnički izraz, već i važan doprinos razumijevanju kolektivnih i ličnih iskustava, čime ova zbirka zaslužuje da bude proglašena za jedno od najvažnijih književnih ostvarenja godine.
Pored toga, roman Nakon tačke Kemala Musića impresionira svojom neobičnom formom i strukturom. Kroz niz epizoda nalik arabeskama, Musić gradi narativ koji se razvija kroz simboličke i filozofske nijanse. Svaka epizoda funkcioniše kao zasebna cjelina, ali istovremeno i dio veće slike, što čini ovaj roman izuzetno inovativnim doprinosom crnogorskoj književnoj sceni.
Veoma nam je dobro poznato da je hrvatski kratki film Čovjek koji nije mogao šutjeti, u režiji Nebojše Slijepčevića, osvojio Zlatnu palmu za najbolji kratki film na 77. filmskom festivalu u Kanu kao i nagradu Evropske filmske akademije za najbolji kratkometražni film. Ova prestižna priznanja ističu značaj regionalne kinematografije, ali istovremeno i bolno nas podsjećaju na jednu propuštenu šansu za Crnu Goru. Producentski tim ovog filma je još 2022. godine aplicirao kod Filmskog centra Crne Gore za podršku u okviru konkursa za manjinske koprodukcije, ali njihova prijava nije bila prihvaćena. Takva odluka se može smatrati jednim od ključnih kulturnih promašaja godine, jer svjedoči o nedovoljnoj procjeni potencijala projekata koji imaju kapacitet da ostvare međunarodni uspjeh. Ovakvi propusti ne samo da umanjuju ugled crnogorske filmske industrije, već i demotivišu autore i producente koji računaju na institucionalnu podršku za realizaciju svojih ideja.
Iako Crnu Goru krase brojni kulturni uspjesi, poput poezije, proze, pozorišne i likovne umjetnosti koja nadilazi granice običnog stvaralaštva, određeni promašaji nas podsjećaju na potrebu za pažljivijim i strateškim pristupom podršci kulturnim projektima. Kulturna scena Crne Gore može postati još bogatija i raznovrsnija uz veći senzibilitet i odgovornost prema njenim akterima.
JULIJA MILAČIĆ PETROVIĆ NJEGOŠ, GLUMICA
Nevjerovatan upliv amaterizma
Mnogo je razočaranja. Kada bih krenula da nabrajam, čini mi se da bi trajalo i tražilo više prostora. No, konstantno dolazim do istog – uzaludne repeticije. Ono što je u ovoj godini bilo izuzetno primjetno je nevjerovatan upliv amaterizma, lake zabave i površnosti… Da se razumijemo uvijek ga je bilo, ali čini mi se nikada ovoliko pažnje i prostora nisu imali stvaraoci kojima je umjetnost hobi, a ne profesija. Zbog te ,,lakoće postojanja” posebno pate slobodnjaci a onda svi mi ostali sa njima.
Sa druge strane desili su se Dani Mirka Kovača u organizaciji Fokalizatora, veliki naklon organizatorima, sjajnim gostima… Desio se otpor učenika i studenata i to vidim kao najveću pobjedu kulture u potonjih dvadeset godina.
NIKOLA VUKČEVIĆ, REDITELJ
Veliki jubilej FDU Cetinje
Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju od svog osnivanja ima ključnu ulogu u obrazovanju crnogorskih umjetnika, nudeći akademske programe u oblastima glume, režije, dramaturgije i produkcije. Kroz ove programe, Fakultet je iznjedrio generacije talentovanih pojedinaca koji su ostvarili značajan uticaj u domaćem i međunarodnom kulturnom prostoru. Saradnja sa vodećim institucijama i festivalima omogućila je studentima FDU Cetinje da se povežu sa domaćim i regionalnim tržištem, otvarajući im mogućnosti za profesionalni razvoj. Ulaganja u ovu instituciju ne samo da doprinose afirmaciji crnogorske kulture, već je FDU Cetinje postao ključni stub kulturnog razvoja zemlje i sa poštovanjem ističem njegov jubilej 30 godina postojanja i podizanja standarda.
Istovremeno, crnogorska kinematografija nastavlja da podiže svoj profil kroz nove naslove i postignuća, razvijajući i dublju senzibilnost prema unapređenju rada Filmskog centra Crne Gore. Ova institucija, koja pokriva sve faze crnogorske produkcije, uključujući komplementarne djelatnosti, već je postigla značajne rezultate. Uz pravovremenu podršku, postaje ključna institucija koja će podsticati rast crnogorske umjetnosti, ne samo kinematografije. Film je složen i skup proces, a za njegov uspjeh neophodni su dugoročni planovi i jasna podrška. Iako film u Crnoj Gori još uvijek nije u potpunosti prepoznat kao ekonomski i kulturni resurs, Filmski centar pokazuje da je moguće postići značajne rezultate kada postoji jasna vizija i posvećenost.
Kultura u Crnoj Gori, kao i šira društvena stvarnost, suočava se s izazovima koji su duboko ukorijenjeni u političkom i opštem kontekstu zemlje, u kojem često prevladavaju interesi koji nisu utemeljeni na stvarnim potrebama javnog interesa. Da bi se postigao napredak, neophodno je pristupiti širem poimanju kulture i njenom efikasnijem upravljanju. Kultura je izuzetno vrijedan resurs koji zahtijeva odgovorno i promišljeno upravljanje. Nažalost, Crnoj Gori nedostaje dugoročna i jasna strateška vizija u ovoj oblasti, koja bi trebala biti iznad trenutnih političkih interesa i kratkoročnih ciljeva. Iako kultura ima ogroman potencijal da doprinese društvenom i ekonomskom razvoju, ona se mora shvatiti kao prioritet koji zahtijeva kontinuiranu podršku i pažnju na svim nivoima.
Dok mnoge institucije često fokusiraju svoje aktivnosti na trenutne, kratkoročne ciljeve, upravljanje kulturom kao resursom mora biti održivo i dugoročno orijentisano. To podrazumijeva ne samo adekvatno finansijsko ulaganje, već i stratešku podršku kroz obrazovne programe, promociju kulture i stvaranje povoljnog okruženja za razvoj kreativnih industrija. Kultura u Crnoj Gori zaslužuje veću pažnju, a odgovornost institucija treba biti shvaćena kao obaveza da se stvaraju uslovi za razvoj umjetnosti u svim njenim oblicima. Samo kroz sistematski pristup i dugoročnu posvećenost možemo osigurati održivost i rast kulturnog sektora u zemlji.
Priredio: M.M.
Komentari
IZDVOJENO
-
POČETAK TURISTIČKE ZIME NA SJEVERU: Snijega, optimizma i optužbi ne fali
-
SLUČAJ „POTKORNJAK U NP PROKLETIJE“: Bajka sa ružnim krajem
-
PRIMORCI SLOŽNO TRAŽE DECENTRALIZACIJU: Nadležnost, briga o resursima i novac da ostanu opštinama
-
STANKO ROGANOVIĆ: OTUĐIVANJE KULTURNIH DRAGOCJENOSTI IZ CRNE GORE (V): Istraživanja Duklje
-
“Preča posla”
-
Zimska hajka
ANKETA
MONITOROVA NOVOGODIŠNJA ANKETA: Starim stazama u Novu
Objavljeno prije
2 sedmicena
27 Decembra, 2024Pitali smo: šta nam je donijela ova 2024. godina?
TEA GORJANC PRELEVIĆ
Vlast koja se koristi u sebičnom umjesto u opštem interesu
Ova godina je donijela nova razočarenja u ljude koji su se pokazali nepokolebljivo spremnim da neodgovorno koriste vlast u sebičnom umjesto u opštem interesu reformi koje su državi neophodne za ulazak u Evropsku Uniju. To se vidjelo na primjeru sudija Vrhovnog suda koje su opstruirale izbor predsjednika suda, sudija Ustavnog suda koji se neustavno drže funkcija nasuprot drugim sudijama u državi, političara koji usvajaju neodgovorne rezolucije i propise u interesu pojedinaca, članova Savjeta RTCG koji uprkos sudskim presudama na funkciju direktora javnog servisa biraju svog “ortaka”, ministra koji u šefa kabineta promoviše policajca osuđenog za zlostavljanje, a posebno političara na vlasti koji su nezajažljivo zapošljavali “svojtu” možda i gore od onih koje su nekad zbog toga kritikovali.
Ali bilo je i ohrabrenja, u vidu korisnih izmjena zakona o pravosuđu, Krivičnog zakonika, zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, za koje smo se zalagali čitavu deceniju. Bilo je ohrabrenja od novog ministra pravde, koji pokazuje iskrenu težnju da sprovede reforme, poput vetinga, od novog VDT-a koji je pokazao spremnost da reformiše ustajale procese, ali možda i najviše od javnosti manje poznatih ljudi, koji rade u državnom aparatu i podržavaju promjene strpljivo, dobro i ljubazno radeći svoj posao. Moj generalni utisak je da se Crna Gora time bukvalno čupa da uđe u Evropsku uniju iz ralja onih koji bi da je zadrže jer im prvenstveno smeta kontrola koju ta unija nameće. U pozadini je, kako se vidi iz optužnica SDT-a, saradnja mafije i pojedinaca vlasti u kriminalnim interesima koji su skrivani iza političkog paravana i javnih funkcija.
Možda najopasniji problem protiv koga se borimo je sistemski napor podržavan od vlasti Srbije da se građansko tkivo Crne Gore rascijepa nacionalističkim i pro-fašističkim provokacijama koje se svode na podržavanje četničkog diskursa i ugrožavanje mira svih koji u različitosti naroda Crne Gore vide njeno svojstvo i bogatstvo. Ove godine je i civilno društvo pokazalo zajedničko lice okupivši se kao čak 110 aktivnih NVO i preko 550 istaknutih građanki i građana da podrži inicijativu da Crna Gora bude kosponzor rezolucije o Srebrenici. To je velika nesebična snaga ove države na koju se može računati.
LJUPKA KOVAČEVIĆ, ANIMA
Paf paf na terenu politike, ekonomije i pravnog sistema
Prošlu godinu u svijetu je obilježilo ubrzavanje vremena, zlo i patnja: prirodne katastrofe,širenje ratova, polarizacija, insistiranje na jednoumlju, karikaturalni autoriteti, izostanak kritičkog mišljenja i empatije kao i opšta hipokrizija i hipnotisanost destrukcijom i nasiljem.
A u Crnoj Gori razotkrivanje karaktera nove vlasti i kreativno imenovanje pojava koje zdrav razum i mirno srce ne mogu imenovati. Počeli su sa paf- paf na terenu politike, ekonomije i pravnog sistema sa projektovanim rezultatom: haotizacije,nepravde, diskriminacije i destrukcije institucija. Akteri otpora ovom stilu i naumu nazvani su kikirezi i oduzima im se pravo na govor. Zaključak je suspenzija znanja i morala u političkoj većini, konsternirana opozicija i nemoć u građanstvu. Konspirativno vlast nas imenuje avetinjama, dok se smiju uglas jer ne razumijemo njihov jezik, dušebrižništvo i dobru namjeru. Jasno je gdje to vodi, ako ih ne preteknemo.
Ipak, dok pratim pobunu studenata/kinja u Srbiji, kandidujem taj otpor kao najvažnije obilježje godine. Pronašli su akcije i riječi koje obasjavaju ljudska lica radošću, ponosom, vjerom i nadom. Pokazuju da za zalaganje za kažnjivost zločina,odgovornost, pravdu, mir i ljudskost ne trebaju ni vjerske,ni „vjerujuće vođe“. Želim da se taj talas slobode širi u narednoj godini…
ZARIJA PEJOVIĆ, EKONOMISTA
Ponovo su nam političari zakočili put prema EU
Na početku želim da odam počast za 43 000 ukrajinska vojnika koji su pali u odbrani slobode svoje zemlje. Vjerujem da će Ukrajina očuvati svoj teritorijalni i politički integritet. Nadam se da pomoć Crne Gore Ukrajini nije opala, i da ćemo nastaviti da podržavamo Kijev .
U protekloj godini osjetio se pad životnog standarda kao rezultat inflacije iz proteklih godina. Reklo bi se da je inflacija „pojela“ nastojanja Vlade da kroz mjere fiskalne reforme poveća standard građana. Lošije se živi, razmišljam kako je porodicama sa prosječnim primanjima izazovno i da se kvalitetno prehrane.
Ponovo su nam domaći političari zakočili put prema EU. Kao da im se ne žuri. A i zašto bi im se žurilo? Neki od njih već decenijama „šire pantalone“ u Skupštini Crne Gore. Zastoj u integracijama direktno košta građane, budući da bi sredstva iz bogatih fondova EU uticala na povećanje životnog standarda u Crnoj Gori. Ali, o tom potom, ko zna kada ćemo i hoćemo li u Evropsku Uniju sa ovakvom političkom elitom. Oni uvijek imaju spremnu „identitetsku kosku“ za široke mase, dok ih pravosuđe toleriše i tetoši.
DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR
U zaturenoj krčmi čekamo i strepimo od gašenja svijetla
Neizvjesnost i strah su prožimali cijelu godinu i snažio osjećaj da svijet levitira na ivici ambisa.
Nama u Crnoj Gori je učvrstila spoznaju da nijesmo građansko, nego malograđansko društvo u kome svako gleda vlastiti interes, a javni dođe kao maskirna odora. U kome je jedina vizija budućnosti ona koja je istaknuta na zastavama evropske oligarhije i njenih sve militantnijih programa.
Osnažen je osjećaj da smo svi zajedno na brdovitom Balkanu promašili put u svijetlu budućnost i da sada u nekoj zaturenoj krčmi čekamo i strepimo od gašenja svijetla.
DEJAN MILOVAC, MANS
Stare nove spoznaje
U 2024. godini je partijski interes nastavio da odnosi pobjedu nad onim što je interes građana i države, što je dodatno usporilo prijeko potrebne reforme u mnogim oblastima. Za potrebe dobijanja pozitivnog IBAR-a, Vlada i skupština su donijele zakone čiji loš kvalitet više niko ne spori, kao ni činjenicu da su bili proizvod političkih kalkulacija, a ne dio ozbiljne reforme, naročito u sektoru medija i borbe protiv korupcije.
Tako ni ove godine, četvrte od pada režima Mila Đukanovića, mi kao građani nismo dobili Zakon o slobodan pristup informacija koji bi omogućio bolju kontrolu rada vlasti, kao ni prijeko potrebnu reformu izbornog zakonodavstva koja bi umanjila prostor za političku korupciju i nastavak prakse zloupotrebe državnih resursa u izborne svrhe.
Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala je nastavila da bude promo-materijal za partije na vlasti koje još uvijek rade gotovo pa ništa kako bi reforme u pravosuđu pomjerile sa mrtve tačke.
Konačno, sam kraj 2024. donosi staru-novu spoznaju da Crna Gora nema nezavisan Ustavni sud, a način na koje su političke partije sebe uključile i tu “reformu” daje za pravo da sumnjamo da ćemo ga u izglednoj budućnosti i dobiti.
DŽEVDET PEPIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA I BIVŠI UREDNIK LIBERALA
Još jedna godina izgubljene nade
Iako se od ove godine, makar po najavama pred njen početak očekivalo da će biti bolja, i da će se preko programa Evropa sad 2, aplikacije i kalkulatora koji su nam prikazali koliko će nam plata biti veća , brzo je stiglo otrežnjenje. Navikli smo, doduše, da je daleko ostvareno od obećanog
Ova godina je, slobodno se može reći , uobičajena. Još jedna godina izgubljene nade da će nam uskoro biti bolje. Pored onog uobičajenog , oko formiranja i funkcionisanja 44. Vlade , svakako u oči upada i njena rekonstrukcija tokom ljeta , kada smo dobili Vladu gigantskih razmjera , sa velikim brojem i potpredsjednika i ministara. Ni sam predsjednik te i takve Vlade Milojko Spajić , nije mogao iz “prve ” ni da nabroji resore , i imena i prezimena članova njegove Vlade.
Uz to, ovu godinu su posebno obilježili i sukobi ne toliko između političkih subjekata , koliko sukobi u samim partijama , ili među članicama iste predizborne koalicije. A ti sukobi ” među sobom ” doveli su i do iznuđivanja i održavanja vanrednih opštinskih izbora. Od toga smo imali čak dva izborna ciklusa u Budvi ( maj i novembar ) , a sukob u PES- u doveo je i do održavanja izbora vanrednih u septembru u Podgorici. Takođe do izbora je došlo i u Beranama , zbog sukoba u predizbornoj koaliciji a kako se nije ostvarila predviđena rotacija i tamo smo imali izbore decembra ove odlazeće godine. Pri tom, ni u jednoj od ove tri opštine , više nego jasno je , da formiranje vlasti neće ići glatko.
Ova godina potvrdila mi je i to da je najveći problem naše političke ” elite” kronizam. Puno veći i od tzv.međupartijskih sukoba.
DAMIR SULJEVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE
Umjesto reformi, nevješta simulacija
Ni ova politička godina nije donijela potrebne suštinske promjene – Crna Gora ostaje duboko podijeljeno društvo, a vlasti nesposobne da adekvatno adresiraju ključne izazove u pogledu jačanja institucija i vladavine prava. Podsticaji koje dobijamo iz EU se ne koriste, pa tako umjesto reformi, imamo njihovu nevještu simulaciju. Posebno brine što sa svakom novom garniturom vlasti vidimo nastavak demonstracije moći te vlasti i osnaživanje loših praksi umjesto raskida sa istima. To šalje poruku građanima i građankama da je država vladavine prava i meritokratije daleko.
Takođe, ova godina nam je pokazala da je borba za partikularne interese iznad Ustava i zakona, ali i predizbornih principa i obećanja. Mnoge je razočarala činjenica da je dio manjinskih partija, zarad komada kolača vlasti, postala dio vladajuće većine koju čine politički subjekti dijametralno suprotnih ideoloških i političkih uvjerenja.
Predsjednik države profilisao se kao opozicija vladajućoj većini, što je kohabitaciju učinilo komplikovanijom, ali potentnom za doprinos očigledno teškom oblikovanju demokratske političke kulture, kojoj osnova nije podrazumijevajuća saglasnost.
Na kraju, tokom godine smo, kroz lokalne izbore svjedočili padu snage vladajućeg PES-a i sve većem izazovu da se birači mobilišu kroz populističke mjere, ali i pojavi novih političkih opcija, posebno u Podgorici, što će u budućnosti vjerovatno uticati na promjenu političke scene.
Milena PEROVIĆ
Komentari
ANKETA
KULTURNI DOGAĐAJ I PROMAŠAJ 2024. GODINE: Istrajnost umjetnika i pored upliva dnevne politike
Objavljeno prije
3 sedmicena
20 Decembra, 2024Događaj i promašaj godine – tradicionalna Monitorova anketa. I ove godine pitali smo kulturne djelatnike šta ih je to u 2024. oduševilo, a šta smatraju za promašaj
BALŠA BRKOVIĆ, PISAC
Novi romani, Dani Mirka Kovača, Supermarket…
Možda neočekivano, ali u protekloj godini mnogo više diletantizma i neznanja vidjeli smo na političkoj nego na tzv. kulturnoj sceni Crne Gore.
Ovdje se olako zaboravlja – čak i na nivou godine, a kamo li decenije ili decenija – stoga, držim, da valja pomenuti ono što je, po mom uvjerenju, obilježilo proteklu godinu…
IVAN ĐUROVIĆ, PRODUCENT
Premijere dva domaća dugometražna igrana filma
Moji utisci o kinematografiji u Crnoj Gori za 2024. godinu mogu se sumirati kroz nekoliko značajnih događaja. Ova godina donijela je premijere dva domaća dugometražna igrana filma, snimanje još dva dugometražna filma i nekoliko kratkometražnih ostvarenja, te pokretanje Montenegro Film Rendezvous-a u sklopu festivala u Herceg Novom…
MILICA RADULOVIĆ BEZMAREVIĆ, ISTORIČARKA UMJETNOSTI
Dugo očekivana transparentnost
Protekla godina za mene ostaje upamćena kao vrlo dinamična, radna i uzbudljiva, uz jako puno novih profesionalnih iskustava, susreta i povezivanja sa umjetnicima, kustosima, planova za buduće projekte. Takođe, nekoliko sjajnih izložbi koje sam vidjela napolju, u Njemačkoj i Italiji…
DINO BURDŽOVIĆ, PISAC
Dani Ćamila Sijarića
Kulturni događaj po meni u 2024. godini je pokretanje manifestacije ,,Dani Ćamila Sijarića” u Bijelom Polju, što je trebalo mnogo ranije učiniti…
SUZANA PAJOVIĆ, UMJETNICA
Hipertrofirana kvazipolitička nadgornjavanja
Politička scena ne dozvoljava da se i u vrijeme praznika predahne od hipertrofiranih kvazipolitičkih nadgornjavanja koja dominiraju našim društvom, namećući se kao središte života i smisla. Kultura je u takvim prilikama poslovično zapostavljena i predstavlja „modni detalj“ svevladajućeg političkog ili bolje reći pretpolitičkog stanja u našoj državi…
VUK PEROVIĆ, FILMSKI KRITIČAR
Različiti autorski pogledi
Za jednu, koliko god malu kinematografiju, izuzetno je važno da ima širok dijapazon raziličitih autorskih pogleda na film. Znamo da je danas čežnjivi pogled na festivale, po mogućstvu one najveće, postao skoro pa jedini izbor za autore bez obzira kakvi njihovi kreativni svjetonazori bili, pogotovu u zemlji koja i dalje nema kino mreže, niti kulturu odlaska u biskop, bez obzira na sav ne mali trud oko toga da se nekadašnje navike decenijski uništavane i zamijenjene nekim mnogo gorim sadržajima, nekako vrate i da odlazak u kino ponovo postane pa bar nedjeljni ritual…
BOŽIDAR PROROČIĆ, KNJIŽEVNIK I PUBLICISTA
Burdžovićeva poezija i Musićeva proza
Najnovija zbirka poezije El Fatiha za legitimni vojni cilj Saladina-Dina Burdžovića predstavlja izuzetno složeno i duboko emocionalno poetsko djelo, koje nadilazi uobičajene granice suvremene poezije. Objavljena u izdanju Almanaha iz Podgorice, ova zbirka donosi intiman i bolno precizan zapis o ratnim traumama, identitetu i kolektivnom pamćenju. Burdžović kroz svoje stihove uspijeva da oblikuje kompleksnu mrežu osjećanja, suočavajući čitaoca sa pitanjima ljudskosti, bola i preživljavanja u kontekstu ratnih stradanja…
JULIJA MILAČIĆ PETROVIĆ NJEGOŠ, GLUMICA
Nevjerovatan upliv amaterizma
Mnogo je razočaranja. Kada bih krenula da nabrajam, čini mi se da bi trajalo i tražilo više prostora. No, konstantno dolazim do istog – uzaludne repeticije. Ono što je u ovoj godini bilo izuzetno primjetno je nevjerovatan upliv amaterizma, lake zabave i površnosti…
NIKOLA VUKČEVIĆ, REDITELJ
Veliki jubilej FDU Cetinje
Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju od svog osnivanja ima ključnu ulogu u obrazovanju crnogorskih umjetnika, nudeći akademske programe u oblastima glume, režije, dramaturgije i produkcije. Kroz ove programe, Fakultet je iznjedrio generacije talentovanih pojedinaca koji su ostvarili značajan uticaj u domaćem i međunarodnom kulturnom prostoru. Saradnja sa vodećim institucijama i festivalima omogućila je studentima FDU Cetinje da se povežu sa domaćim i regionalnim tržištem, otvarajući im mogućnosti za profesionalni razvoj. Ulaganja u ovu instituciju ne samo da doprinose afirmaciji crnogorske kulture, već je FDU Cetinje postao ključni stub kulturnog razvoja zemlje i sa poštovanjem ističem njegov jubilej 30 godina postojanja i podizanja standarda…
Priredio: M.M.
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 27. decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
ANKETA
TRI I PO DECENIJE MONITORA: Luča slobodnog novinarstva
Objavljeno prije
3 mjesecana
18 Oktobra, 2024Pitali smo: Šta vam je značio i šta vam danas znači Monitor?
STAŠA ZAJOVIĆ, ŽENE U CRNOM
Izraz otpora društvenoj i moralnoj propasti
Istorija nedjeljnika Monitor je koliko impozantna toliko i časna. Pokrenut u smutnim vremenima zlosutnog „događanja naroda“, Monitor je bio izraz otpora društvenoj i moralnoj propasti, izraz htijenja da se sačuvaju i osnaže dosegnute civilizacijske vrijednosti i da Crna Gora postane jedna evropska demokratska zemlja.
Odvažno i uporno Monitor je denuncirao zločine počinjene u ime lažnih nacionalnih interesa, kako u toku velikosrpske oružane agresije (u koju se tadašnji crnogorski režim zdušno uključio), tako i nakon prekida ratnih dejstava, uključujući i zločin etničkog čišćenja. Dao je i vidan doprinos afirmaciji emancipatorskih ideja, onih koje upućuju na oslobađanje od nasljeđa patrijarhata i autoritarnosti.
Kada je Crna Gora započela proces oslobađanja od gvozdenog zagrljaja miloševićevskog režima i krenula putem evropskih integracija, Monitor je sačuvao kritičku poziciju, koja će u ovim našim danima, kada Crnoj Gori prijeti opasnost od novog porobljavanja u projektu „srpskog sveta“ koji se zbiva u znaku rehabilitacije četništva, biti od dragocjene važnosti.
Želim vam da ustrajete na tom putu!
LJUPKA KOVAČEVIĆ, ANIMA
Kao prijatelj i glas sa kojim se konsultujem
Sjećam se Monitora devedesetih kada sam jedva čekala da ga kupim, čitam i plačem. Bio je kao prijatelj koga mogu da uhvatim za ruku i osjetim da nije sve moralno i istinito izgubljeno u ljudskom ludilu tih godina. Zdrav razum i podrška pobuni. Divila sam se toj maloj grupi ljudi zbog hrabrosti i spremnosti da se bore za vrijednosti profesije i za dobrobit Crne Gore u cjelini.
Danas nisam tako ranjiva kao tada i Monitor mi je glas sa kojim se konsultujem o situaciji kod nas i u svijetu. Oličenje profesionalnog novinarstva koje traje.
U nekom periodu sam vjerovala da će biti još sličnih nedjeljnika i novinara, nažalost, nije se desilo. Sada sam zahvalna Monitoru, toj maloj grupi ljudi na istrajnosti, hrabrosti, nezavisnosti i pružanju nade onima koji se bore protiv nepravde. Trideset pet godina trajanja u Crnoj Gori je podvig i hoću da i dalje traje i slijedi svoju misiju iako su uslovi u kojima ga stvaraju teži nego na početku a potreba da se čuje kritički glas, glas razuma u haosu( mržnji) koji se proizvodi isti kao na početku.
Svaka čast . Ne gasite svjetlo, makar to bio samo plamičak svijeće!
TEA GORJANC PRELEVIĆ, AKCIJA ZA LJUDSKA PRAVA
Bio i ostao svetionik
Trideset pet godina opstanka jedinog i beskompromisnog crnogorskog političkog nedjeljnika je dostignuće koje samo po sebi zaslužuje državno priznanje. Monitor je simbol odbrane crnogorske demokratske kulture, razuma i prosto – čojstva, onda kad je ono bilo ugroženo.
Svi koji su učestvovali u osnivanju, izgradnji i očuvanju Monitora kao hrabrog i upornog kritičkog posmatrača ponekad i jezive crnogorske stvarnosti imaju razlog da budu ponosni. Učinili su da svi imamo vjerodostojnu hroniku moderne crnogorske stvarnosti, a da mladi imaju odakle da uče antifašizam u praksi, borbu za ljudska prava, neustrašivost pred mafijom i političkom korupcijom.
Monitor je požrtvovanim delovanjem u pravcu mira i razuma postao svjetionik političke kulture koja Crnu Goru odlučujuće približava Evropskoj Uniji. Ostvarenje tog cilja prije 40. jubileja Monitora biće poseban razlog da mu se i za to oda priznanje.
ZARIJA PEJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR
Rijedak slobodan medijski prostor
Monitor je rijedak medijski prostor u Crnoj Gori u kome intelektualac može “biti” i kazati ono što misli. Monitor je ostao daleko od “projekata” uzdizanja “političara” na najveće državne pozicije, čemu ni finansijski moćniji mediji nijesu odoljeli.
Objektivna distanca prema ličnostima i procesima uređivačka je premisa ovog nedeljnika. Monitor svjedoči, opominje i upozorava, veće zemlje imaju i bogatije nedeljnike, a kod nas je čudo kako je i jedini Monitor opstao 35 godina.
Monitoru želim da proširi svoju redakciju, a nedeljnik obogati sa većim brojem tekstova koji prate globalne trendove politike, ekonomije i kulture. Nadam se da ce država pokazati svijest i senzibilitet i naći način da podrži Monitor.
DŽEVDET PEPIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Iskra građanskog i ljudskog
U susret turobnim i teškim vremenima, kada su se sve jače čuli ” ratni bubnjevi ” širom bivše SFRJ, kada je sve više onog lošeg izbijalo na površinu, kao “iskra” očuvanja onog zdravorazumskog i normalnog , pored još nekih rijetkih svijetlih primjera javlja se i Monitor.
O ulozi i značaju koji je imao i koji ima ovaj medij, nema dovoljno riječi koje to mogu iskazati. Zahvaljujući Monitoru u teškim devedesetim , očuvano je ono zrnce ljudskoće i normalnosti. Ako ste htjeli da pročitate nešto što je ne samo profesionalno već i ljudsko , to ste mogli pronaći u ovom nedjeljniku ! Istina i Monitor je imao, rekao bih kraći period tamnije strane svojeg djelovanja. Ali u suštini , sve ono što je radio i uradio ima nemjerljiv značaj. I slobodno bih ga mogao nazvati pravim i velikim bastionom iznošenja slobodne misli, dobrih, pravih i ljudskih tekstova.
Znam u kojim i kakvim uslovima je nastao i radio Monitor. Ne samo da nije bilo lako, nego je bilo i veoma opasno. I pored svih ” udara ” koji je imao sa strane , doživio je i neke ” udare ” iznutra. Ali opet je uspio da opstane, i da bude jedan od najvećih svjetionika u CG mraku koji nas je znao počesto zahvatiti !
Svi mi , koji makar držimo do toga da smo se borili i zalagali da CG liči na iole normalno i građansko društvo, dugujemo veliku zahvalnost ovom nedjeljniku. Veliko hvala i osnivačima , i skoro pa svima koji su radili u i sarađivali sa Monitorom. Jer, nažalost bilo je i takvih, koji po svojim i ljudskim i profesionalnim , nijesu ni zasluživali da budu u ” ovom timu”.
I danas Monitor ima svoj veliki značaj. Zato posebno jedno veliko ljudsko hvala maloj ali odabranoj ekipi , koja radi sve da ga očuva: Esku, Mileni, Milki, Peđi, Zoranu, Radmili…na svemu onome što su uradili i rade, na tome da CG medijska scena bude što profesionalnija i ljudskija.
DUŠKO VUKOVIĆ, NOVINAR:
Bio i ostao dokaz da postoji mogućnost da se istorijske greške isprave
Kada se sjetim početaka nedjeljnika Monitor, padne mi na pamet i to kako je vlast koja je došla na talasu AB kontrarevolucije podržavila sva tri tadašnja nacionalna medija – radio, televiziju i dnevnik ‘Pobjedu’ i tako uspostavila kontrolisano jednoumlje protiv kojeg se navodno borila.
Kad se sjetim početaka nedjeljnika Monitor, osvježim sjećanje i na to kako je tadašnje rukovodstvo jedinstvenog Udruženja novinara Crne Gore postalo propagandni punkt ‘mladih, lijepih i pametnih’, što je natjeralo veću grupu novinara da se odmetne u novo Udruženje profesionalnih novinara Crne Gore.
Upravo su novinari iz ovog udruženja bili okosnica prve redakcije nedjeljnika Monitor, a među njima su bili i urednici nekadašnjeg nedjeljnika Komunist, glasila Saveza komunista Crne Gore, kojeg su AB kontrarevolucionari ukinuli.
Monitor je dugo bio jedini preživjeli glas one Crne Gore koja se ne predaje, ali koja nastoji da se odbrani istinom, racionalnom kuraži i empatijom. Monitor je bio i ostao dokaz da je propuštena prilika da se crnogorsko društvo i država grade na čvršćim temeljima, ali i da je postojala i još uvijek postoji mogućnost da se, doduše s veljom mukom i pregnućem, istorijske greške isprave.
DEJAN MILOVAC, ISTRAŽIVAČKI CENTAR MANS-A:
Adresa koja iz sedmice u sedmicu šalje važne poruke
Nezavisni nedjeljnik Monitor je ostavio neizbrisiv trag u sazrijevanju moderne crnogorske države i dao važan doprionos njenoj demokratizaciji, uprkos svim pritiscima kojima je bilo izložen proteklih decenija.
Za sve ove godine, njegova redakcija je iznjedrila novinarske profesionalce koji ni tokom mračnih devedesetih nisu uzmakli pred kontinuiranim pokušajima da se u Crnoj Gori uguši sloboda medija i pravo na slobodno izraženo mišljenje.
Kako tada, tako i danas, ovaj crnogorski nedjeljnik ostaje adresa sa koje se iz sedmice u sedmicu šalju važne poruke, brine o javnom interesu i održava luča slobodnog novinarstva i profesionalizma.
Milena PEROVIĆ
Komentari
Kolumne
-
DUHANKESA / prije 6 dana
“Preča posla”
Ferid Muhić
-
DANAS, SJUTRA / prije 2 sedmice
Mafija ruls, dva
Milena Perović
-
DANAS, SJUTRA / prije 3 sedmice
Eto nama nas, blagoš
Zoran Radulović
-
DUHANKESA / prije 4 sedmice
O “evropskom kršćanstvu“ i “neevropskom islamu“
Ferid Muhić
-
DANAS, SJUTRA / prije 4 sedmice
Ugled
Milena Perović
Novi broj
KULTURNI DOGAĐAJ I PROMAŠAJ 2024. GODINE: Istrajnost umjetnika i pored upliva dnevne politike
POČETAK TURISTIČKE ZIME NA SJEVERU: Snijega, optimizma i optužbi ne fali
SLUČAJ „POTKORNJAK U NP PROKLETIJE“: Bajka sa ružnim krajem
Izdvajamo
-
INTERVJU4 sedmice
PAULA PETRIČEVIĆ, MIROVNA I FEMINISTIČKA AKTIVISTKINJA: Hvala Sari
-
DRUŠTVO4 sedmice
PROJEKAT VELJE BRDO NA JAVNOJ RASPRAVI: San, plan ili preskupa obmana
-
INTERVJU4 sedmice
STEFAN TODOROVIĆ, LIKOVNI UMJETNIK: Sentimentalnost i sujevjerje stvaraju mitove
-
DUHANKESA4 sedmice
O “evropskom kršćanstvu“ i “neevropskom islamu“
-
INTERVJU4 sedmice
DAVOR ĐENERO, POLITIČKI ANALITIČAR IZ HRVATSKE: Zoran Milanović bi lako mogao osvojiti novi predsjednički mandat
-
FOKUS4 sedmice
SVJEDOČENJE O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: Čas o hrabrosti
-
HORIZONTI4 sedmice
HOĆE LI VUČIĆ USPJETI BLOKIRATI CRNU GORU KA EU PREKO DF-A: Upitno zatvaranje četiri poglavlja
-
Izdvojeno4 sedmice
PROGRAM ES2, FUNKCIONERI I OSTALI: A kolika je vaša plata?