Putevi svetitelja i svetačkih relikvija pokazuju da Crna Gora i njeno primorje nijesu bili samo granica između Istoka i Zapada, već prvenstveno poveznica dva svijeta. To vjekovima svjedoči izuzetno rašireni kult sv. Nikole
Kult ovog svetitelja najrašireniji je u Crnoj Gori. Na dan sv. Nikole (19. decembra) pola Crne Gore slavi, a pola ide na slavu. Tridesetak crkava je bilo posvećeno ovom svecu, zaštitniku djece, pomoraca, neudanih đevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, svjećara, zidara, trgovaca, tkalaca, zatvorenika, trgovaca, putnika, bolesnika, umirućih.
Sv. Nikola (270-343) je živio u antičkom gradu Mira, u današnjoj Turskoj, a u ikonografiji se prikazuje kao biskup s tri vrećice sa zlatnicima ili s tri zlatne kugle što predstavlja njegovo dobročinstvo. Ponekad se prikazuje sa sidrom ili s lađom u pozadini, kao zaštitnik mornara, a u našim crkvama često i sa malim đetetom koje mu ljubi ruku.
Duboki su korijeni kulta sv. Nikole na našem Primorju. Natpis sa imenom ovog sveca je prepoznat u cjelokupnom fragmentu iz 9. stoljeća sa crkve Sv. Srđa kod Tivta.
Širenju njegovog kulta snažno su doprinjeli benediktinci. Upravo se u njihovoj poznatoj opatiji, u Ulcinju, u mjestu Sv. Nikola, na obali Bojane, svakog 9. maja održava procesija u sjećanje na jednog od najpoznatijih hrišćanskih svetitelja kako na Istoku tako i na Zapadu.
Po legendi, brodovi koji su iz Male Azije za Bari, u Italiji, početkom maja 1087. godine, transportovali tijelo sv. Nikole, sklonili su se u Bojanu, od nevremena. Tijelo tog sveca tu je zadržano dva dana. Mošti sv. Nikole stigle su u Bari, na drugoj strani Jadrana, 22. maja. Tu se i danas nalaze u bazilici koja nosi njegovo ime. Glavni grad ove provincije Pulje (Apulija) zvao se San Nicola di Bari. Bazilika od tada postaje najčuvenija etapa hodočašća u južnoj Italiji: prinčeva i careva, papa i državnika, ali i običnog svijeta različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti. Svakako vrijedi navesti činjenicu da je krajem 11. vijeka Bari, sa svojih dvadesetak hiljada stanovnika – Grka, Langobarda, Jermena, Arapa, Slovena i Jevreja – bio multietnički, multireligiozni i interkulturalni grad, svojevrsni arhetip modernog melting pota.
Od 1087. godine između građana Barija i sveca stvorena je neraskidiva i duboka veza koju čine odanost i građanski ponos. Slično je bilo u Ulcinju, pa je u 14. stoljeću na mjestu đe su stajale mošti sv. Nikole (a koje se tada nalazilo na ušću rijeke), sagrađen manastir. Današnja crkva nalazi se blizu ruševina starog hrama.
Narodnoj svečanosti u ovoj opatiji hodočastili su vjernici iz čitavog regiona, te katolici iz Malesije. Mnogi su dolazili na tradicionalni način – bosi.
Bilo je pohvalno krenuti na sveto putovanje pješke, dakle uz napor i žrtvu da bi se postigao cilj: ići u susret tom blagoslovljenom mjestu koje je posvećeno boravkom sv. Nikole Čudotvorca. Vjerovalo se da svojim čudesnim moćima ovaj svetac pomaže svakom ko mu se obrati za pomoć.
Uspomena na ovaj događaj iz 1087. godine očuvana je u Ulcinju, a tradicionalno su joj prisustvovali i ulcinjski muslimani. Bili su to lijepi događaji koji su povezivali narod, duhovno obogaćujući pojedince i cijelu zajednicu. Hodočasnici su zajedno dijelili strahopoštovanje prema natprirodnim moćima sv. Nikole, bez obzira na njihov religijski “pečat“. Motivi tih ljudi bili su isti i univerzalni: zdravlje, blagostanje i sreća za njih i članove njihovih porodica.
Sve do početka Drugog svjetskog rata bila je tradicija da se na ovaj dan održavaju trke konja. Štojski put (Drumi i Shtojit), od Port Milene do Bojane, bio je tolike širine da je na njemu moglo da se poređa 40 konja. Pobjednik trke je bio bogato nagrađivan, a uživao je posebnu čast što ima najbrže jahaće grlo. Neki su boljestojeći Ulcinjani čitave godine pripremali konja samo za taj događaj.
O poštovanju ovog sveca u Baru svjedoči drevni drveni kip koji se čuva u istoimenoj crkvi u selu Zupci. Riječ je svakako o jednom od najljepših kasnosrednjovjekovnih predmeta rađenih u maslinovom drvetu na cijeloj jadranskoj obali.
Na majski Nikoljdan u tom pitomom barskom selu okupljali su se pripadnici svih konfesija. Kako se u proljeće završavala berba maslina, običaj je bio da se, radi napretka poroda, kod kipa ostavi litar ulja i zapali svijeća.
Za Bar je vezana prastara legenda o čudima sv. Nikole koja je sačuvana u Oksfordskom glagoljskom zborniku. Prema toj legendi, sv. Mikuli (Nikoli) je u barskoj crkvi sv. Teodora prišao slijepac koji je odmah progledao. Zatim je svetac čudotvorac učinio da budu spašeni pomorci koji su doživjeli brodolom i davili se u uzburkanom moru pred barskom lukom.
Prije gotovo dvije decenije crkvu Sv. Nikole u Pinčićima, u Šestanima, zajedno su obnovili katolici i muslimani.
I najveće ostrvo na Crnogorskom primorju, koje se nalazi pred Budvom, nazvano je Sveti Nikola, a na njemu se nalazi i crkva posvećena ovom svecu. Po narodnom predanju ispred ove crkve su grobovi učesnika krstaškog pohoda koji su preminuli od epidemije.
I u Boki je i danas, uz kult zaštitnika grada Kotora, sv. Tripuna, sljedeći najpoštovaniji kult sv. Nikole. Patron bratovštine kotorskih pomoraca, Bokeljske mornarice, je ovaj svetitelj. U Kotoru mu je bilo posvećeno pet crkava. Jedna od najpoznatijih crkava u Perastu, sagrađena početkom 17. vijeka, nosi ime Sv. Nikole.
Inače, njegovo ime je na Primorju katkada prelazilo u Mikula, pa se stoga, po crkvi, naselje u Mrkojevićima, u barskoj opštini, naziva Mikulići.
Mustafa CANKA