Rekonstrukcija puta od Mateševa do Kolašina, koji je jedina veza auto-puta s postojećom magistralom, tek predstoji. Veza budućeg auto-puta sa kolašinskim skijalištima još nije čak ni planski riješena. Iz kolašinske Opštine tvrde da tom gradu, kad auto-put profukncioniše, predstoje problemi i – saobraćajni kolaps
Saglasnost za probni rad dionice Smokovac – Mateševo, auto-puta Bar – Boljare, Vlada je dala sredinom aprila. Sa auto-puta vozila će prema postojećoj magistrali i Kolašinu, ići putem čija rekostrukcija još nije počela. Putni pravac, zvaničnog naziva regionalni put R-13, jedina je veza auto-puta sa postojećom saobraćajnom infrastrukturom na sjeveru. Iz Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) nedavno su saopštili da su ,,s obzirom na očekivani obim saobraćaja, u kapitalnom budžetu za 2022. godinu predviđena finansijska sredstva za rekonstrukciju” tog puta. Time će se, tvrde, ,,značajno podići nivo usluge puta”.
Planirano je ,,unaprjeđenje određenih tehničkih rješenja, saniranje kosina, zamjena asfaltnog zastora na cijeloj dužini, zamjena opreme puta i saobraćajne signalizacije…”. Nakon rekonstrukcije put će, navodno, imati dvije vozne trake. Iz MKI su kazali da će ,,auto-put moći da se otvori za saobraćaj, iako rekonstrukcija prilaznog puta od Mateševa do Kolašina neće biti završena”. Pošto, pojasnili su, i ,,postojeći put može da obezbijedi odvijanje saobraćaja, uz određena ograničenja brzine”.
Rekonstrukcija tog puta biće olakšanje za one koji se ne zadržavaju u Kolašinu, jer će kao vezu sa magistralom koristiti, takozvani, ,,novi plavi most”. One koji su namjerili do skijališta ili do kolašinskih hotela, u gradu će dočekati dotrajale saobraćajnice i nedostatak parking prostora. Zvanično, čak ni na papiru, nema rješenja za povezivanje auto-puta od Mateševa sa skijalištima na Bjelasici.
U kolašinskoj opštinu tvrde da je veliki dio odgovornosti za to što grad nespreman dočekuje i auto-put i investicioni bum, na Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Taj resor, tvrde, ,,već dugo nije imao aktivnosti o predlogu izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Kolašin”. Kako se navodi u informaciji o postupku izrade PUP-a, koja je dostavljena i lokalnom parlamentu, u oktobru prošle godine je Opštini dostavljen nacrt Odluke o izradi izmjena i dopuna PUP-a sa programskim zadatkom. Time je, tvrde u lokalnoj upravi, izrada plana vraćena u početnu fazu, nakon skoro tri godine.
U Informaciji, koju je potpisao predsjendik Opštine Milosav Bulatović, podsjećaju da su od 2019. godine incirali izmjene i dopune PUP-a, zbog potrebnog prevazilaženja planskih ograničenja za izgradnju infrastrukturnih objekata. Otklanjanjem tih barijera, tvrde, riješili bi se višedecenijski problemi vezani za potrebe građana, ali i turista.
U istom dokumentu navode se najvažniji infrastrukturni problemi Kolašina. „Infrastrukturni problemi, zbog kojih je pokrenuta izrada PUP-a su vodosnabdijevanje, saobraćajna i komunalna infrastruktura, nedostatak parking prostora i gradske garaže, nedostatak objekta za opštinsku administraciju, tržnice, te neuklapanje sadašnje Autobuske stanice…“, piše, između ostalog u Informaciji o postupku izrade PUP-a.
Kako su Monitoru rekli u Opštini, veza auto-puta sa skijalištima može se riještiti tek nakon što Ministarstvo završi posao oko PUP-a. Tek tada će moći da počne izrada tehničke dokumentacije. To bi bio početak prevazilaženja saobraćajnog kolapsa koji predstoji. No, sada je izvjesno da se veza auto-puta sa skijalištima ne može riještiti prije početka naredne zimske turističke sezone. Nema ni saglasnosti oko toga kako bi taj projekta izgledao. Prvobitno, u nacrtu izmjena i dopuna PUP-a, bilo je odlučeno da to bude zaobilaznica.
Za taj budući projekat postoji samo idejno rješenje, ali i mnoga otvorena pitanja i zamjerke. Obilaznica bi, nadaju se, rasteretila gradsku saobraćajnu infrastrukturu od velikog broja automobila sa auto-puta, prema ski-centrima. Takođe i od očekivanog velikog broja vozila, tokom ljeta, koji će, na putu od Berana prema Podgorici i primorju, koristiti tunel ispod Bjelasice.
Prema idejnom rješenju, trasa zaobilaznice trebalo bi da počinje u naselju Vladoš i prelazi preko brda na kojem je tvđava Barutana. Zatim, uzvišenjima iznad naselja Gornji Pažanj, sve do Željezničke stanice. Put bi nastavio, uporedo sa prugom, duž naselja Drpe, do željezničkog mosta na rijeci Svinjači, neposredno prije restorana Savardak.
Kolašinski saobraćajni prioriteti su drugačiji, odavno tvrdi predsjednik Skupštine opštine (SO) Milan Đukić. Njegov stav je ,,da je preče unaprijediti postojeću gradsku saobraćajnu infrastrukturu”, odnosno, ,,ubrzati” pojedine saobraćajnice.
,,Jasno je da će se značajno uvećati turistički i saobraćajni promet u Kolašinu i da će to stvoriti veliki pritisak na postojeće saobraćajnice na prilazu i u samom gradu. Gradske saobraćajnice kroz Kolašin trenutno ne mogu prihvatiti veliki broj automobila i autobusa sa auto-puta prema Bjelasici i ski-centru. Naša infrastruktura nije spremna da prihvati očekivano veliki broj automobila iz pravca Berana kroz novi tunel ispod Bjelasice prema auto-putu i Primorju”, objašnjava Đukić za Monitor.
On misli da je prioritet unaprjeđenje saobraćajnice od raskrsnice u naselju Polje do ski-centra. Uz kružni tok umjesto raskrsnice u Polju i proširenje saobraćajnice i izgradnja trotoara do Mušovića Rijeke. To bi, ocjenjuje sagovornik Monitora, transformisalo postojeću u tranzitnu saobraćajnicu i ubrzalo saobraćaj kroz naselje Polje. Treća traka od Mušovića Rijeke do ski-centra, kaže Đukić, rasteretila bi i grad i planinu.
Jaku rezervu prema novoj zaobilaznici u Kolašinu imaju i zbog sjećanja na sličnu koja je građena 1996. godine. Taj projekat trebalo je da izmjesti teretni saobraćaj sa gradskih ulica. No, uz manjkavosti izvođenja radova, zaobilaznica nikad nije potpuno poslužila planiranom cilju.
U Kolašinu još stidljivo pominju ideju od prije nekoliko decenija, koja bi rasteretila saobraćaj ali i riješila nedostatak parking prostora, a uz sve to i bila turistička atrakcija. Naime, odavno u ambicoznim planovima razvoja Kolašina postoji i gradnja gondola. Ona bi grad povezivala sa skijalištima. Prema tim projekcijama, gradio bi se i veliki parking prostor na Lugu, gdje bi bila i polazna stanica gondola.
No, i bez turista, Kolašinci već sada muku muče sa postojećom saobraćajnom infrastrukturom. Takvo stanje konstatovano je i u zvaničnim lokalnim dokumentima. U nacrtu Plana održive urbane mobilnosti navodi se kako su na mnogim ulicama pješačke površine dotrajale ili napukle. Takođe, kako piše, zbog manjka trotoara dalje od centra ,,pješaci su često fizički nezaštićeni od kolskog saobraćaja“.
U nacrtu Plana piše i da je ,,dosadašnji način planiranja saobraćaja u Kolašinu bio usmjeren na rješavanje trenutnih potreba i problema“. Konstatovano je i da Opština ,,do sada nije donosila planska dokumenta kojima se pitanje saobraćaja i mobilnosti tretira na strateški i sveobuhvatan način”. S obzirom na to da javni prevoz u tom gradu ne postoji, sve to dovodi do ,,pojačanog pritiska motornog saobraćaja, kao i značajno otežana mobilnost ljudi iz ruralnih područja koji nijesu motorizovani“.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ