Kada sam, nedavno, na prvoj čitaćoj probi za buduću predstavu Krležine Legende, njegovog prvog dramskog teksta, koji dugo, sve do svojedobne zeničke premijere i nedavnog Parovog scenskog čitanja u ambijentu Krležinog Gvozda nije igran na južnoslavenskim pozornicama, pokušao skupini mladih ali strasnih beogradskih glumaca, okupljenih oko dorćolskog scenskog fanatika Filipa Gajića, objasniti više nego složen i maksimalno kompliciran odnos premudrog Krleže prema religiji, našao sam se u brojnim nedoumicama. Uostalom kao i uvijek kada se o Krleži i njegovom djelu radi, jer anticipatorska i navješćujuća mišljenja ovoga hrasta južnoslavenske književnosti i kulture toliko su dalekosežna da im moje male mogućnosti interpretiranja ni u kom pogledu nisu dorasle.
Krleža je nevjerojatno tačno pozicionirao religiju u procesima življenja balkanskih naroda, a u Legendi konkretno, kroz suptilni dijaloški disput Isusa Krista i njegove Sjene, uspio je do te mjere suvremeno varirati probleme ljubavi, vjere, fantazije i istine, egzistencijalnog i vlasničkog, da se može govoriti kako je ovaj davno napisani tekst jedna od najboljih analitičkih rasprava dokle dopiru uticaji religijske frazeologije i gdje započinje surova realnost naših malih života pod kapom nebeskom, ili, kako je sam poetično govorio, pod zvjezdarijem iznad nas.
Krleža nikada nije gajio mistifikatorski odnos prema temi Boga i religije, uopće… Naprotiv, u svim tekstovima, pa i u ovoj svojoj prvoj napisanoj drami on stvari potencira u dimenziji bliskoj svakom čovjeku, prevodeći sistem biblijskih tajni i mistifikacija u jasne pisane adekvate našim svakodnevicama. Zato je ovaj Krležin tekst odličan demonter svakovrsne manipulacije religijom i njenog stavljanja u okvire naših malih svakodnevnih života i više nego velikih nedoumica.
Družeći se sa Krležom uvijek ste na dobitku, čak i onda kada se s njim ne slažete ili ga najbolje ne razumijete, jer on stvari depatetizira, on ih približava današnjem suvremenom čovjeku, kontekstirajući ih u svevremenost čovjekovu. Legenda nije religijski orjentiran tekst, on mi je pružio efektne mogućnosti da preko njegove prividne jednostavnosti sa glumcima dorćolskog teatra zađem u prostore elementarne ljudskosti… A, zar je to u ovim obezljuđenim vremenima malo? Dakako da nije.
Samo ideologijski i religijski fanatici nisu u stanju dobaciti do jednostavnih a ubojitih istina ovog i drugih tekstova Miroslava Krleže.
Ali, to je samo njihov problem, ne i svog normalnog i poštenog svijeta, danas i ovdje AD 2018…
Gradimir GOJER