Podgorica, Budva, sukob u Vladi zbog bezbjednosnog sektora, optužbe na relaciji predsjednik države premijer. Na sve strane optužbe unutar vladajuće većine, koja je na vlast došla obećavajući političku stabilnost
Na sve strane optužbe unutar vladajuće većine, koja je na vlast došla obećavajući političku stabilnost. Na državnom nivou Spajićev Pokret Evropa Sad (PES) optužuje svog doskorašnjeg potpredsjednika i predsjednika CG Jakova Milatovića da radi protiv njih. Sukob oko bezbjednosnog sektora zahladio je odnose između Demokrata i PES-a. U Budvi se naširoko optužuju dva krila nekadašnjeg DF-a, pa DF i Demokrate. U Podgorici rascjep PES-a ostavlja posljedice.
Da krenemo od posljednje vijesti. PES je nakon kritike Milatovića na račun ekonomskih reformi, optužio predsjednika države da radi protiv dojučerašnje partije, te da se udružio sa Građanskim pokretom URA i Pokretom za promjene (PzP) .
“Kampanja koju predsjednik države Jakov Milatović nastavlja da vodi protiv izvorne ideje svoje nekadašnje partije vidljivija je svakog dana”, saopštili su iz PES-a. “Nekadašnji zamjenik predsjednika PES-a se sada udružio sa Nebojšom Medojevićem, koji je najviše kritikovao program Evropa Sad 1 i sa Dritanom Abazovićem koji najviše osporava program Evropa Sad 2″.
Milatović je, navode dalje njegovi politički saborci, kritike usmjerio “isključivo na formalno svoju partiju i 44. Vladu, čak i zbog imenovanja Predraga Drecuna koga je uključio u svoju kampanju i sa kojim je zajedno proslavljao izborne pobjede.”
Milatović je prethodno saopštio da smatra da je, bez dodatnih reformi u administraciji i obrazovanju, kao i smislenih razvojnih politika utemeljenih na sređenoj planskoj dokumentaciji i unaprijeđenom investicionom ambijentu, dugoročni održiv ekonomski razvoj, koji sa sobom donosi povećanje plata i penzija – upitan.
“Sve ostalo predstavlja politički marketing i ekonomski populizam koji bi kao rezultat mogao imati smanjenje konkurentnosti naše privrede, uz povećanje javnog duga, što nažalost vidimo da se dešava i što zahtijeva dodatnu pozornost”, ocijenio je predsjednik države.
Milatović je PES napustio krajem prethodnog mjeseca, uz ocjenu da je “dosadašnji način rada suprotan obećanom i vrjednostima koje sam imao na umu prilikom stvaranja pokreta”. Uslijedile su optužbe iz PES-a da ih Milatović “opstruira”. Stranka je potom ostala bez dobrog dijela odborničkog kluba u Podgorici, čije posljedice gledamo sada.
U Glavnom gradu je raskol u PES-u doveo do formiranja posebnog poslaničkog kluba koji čini dio odbornika PES-a koji su uz Milatovića. Oni su skupa sa GO URA i Pokretom za promjene potpisali memorandum o saradnji, o zajedničkom djelovanju unutar lokalnog parlamenta. Time su, tvrde, “riješili krizu vlasti u Podgorici“.
“Očekujemo od svih činilaca vlasti konstruktivan pristup, uz poštovanje da naše naredno zajedničko djelovanje znači zajedničko djelovanje, zasada, 11 odbornika. Ostajemo otvoreni za saradnju sa drugim odbornicima koji dijele programske vrijednosti i žele da pomognu jačanju i poboljšanju rada gradske uprave”, saopštili su.
U međuvremenu, pljušte optužbe između dva krila nekadašnjeg kluba PES-a. Posebni klub, koji je stao uz Milatovića, optužuje Spajićevo krilo za „neraskidiv odnos sa DPS-om i Bemaxom“ i nedostatak meritokratije. Spajićevo krilo, nakon što Posebni klub nije došao na zakazanu sjednicu Skupštine, kao ni DPS, zbog čega nije bilo kvoruma za rad, svoje dojučerašnje kolege takođe optužuje za „organizovani bojkot Skupštine u režiji opozicije predvođene DPS-om“, distanciranje od koalicionog sorazuma lokalne većine, te glad za funkcijama.
Iz dijela opozicije poručuju da ih situcija u Podgorici podsjeća na budvanski scenario, i smtraju da su vanredni izbori rešenje i za Glavni grad. Za sada vlast na državnom nivou tvrdi da krize u Podgorici nema.
Ona u Budvi razriješena je – vanrednim parlmentranm izborima zakazanim za maj ove godine. Milatović je rapisao lokalne izbore u tom gradu za 26. maj, nakon što su odbornici Skupštine opštine Budva na ovonedjeljnoj sjednici donijeli Odluku o skraćenju mandata SO Budva, pod prijetnjom uvođenja prinudne uprave u tu opštinu.
“U skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima donio sam Odluku o raspisivanju izbora za odbornike u SO Budva, koji će biti održani u nedjelju 26. maja 2024. godine. Izbore sam zakazao u najranijem mogućem terminu, a kako bi se izbjegao negativan uticaj novonastalog političkog trenutka na ekonomsku dinamiku u opštini Budva u kontekstu ljetnje turističke sezone. Pozivam sve učesnike izbornog ciklusa na odgovorno i fer djelovanje u predstojećoj izbornoj kampanji”, saopštio je Milatović
Budvanski parlament raspušten je samo godinu i po nakon lokalnih izbora na kojima je nekadašnji Demokratski front predvođen pritvorenim predsjednikom Milom Božovićem, osvojio apsolutnu većinu.
Inicijativu za skraćenje mandata budvanskog parlamenta podnijela je koalicija okupljena oko Demokratske partije socijalista. Osim njih koji su tu inicijativu podnijeli, za nju su glasali i odbornici SDP-a, Demokrata, URA, te odbornici kluba “Budva naš grad, naša porodica, naša kuća”, nastalog nakon cijepanja kluba nekadašnjeg DF.
Uoči glasanja skupštinsku salu napustili su odbornici kluba “Za budućnost Budve NSD- PZP” i klub odbornika “SNP – nezavisni odbornik Mladen Kažanegra”.
Milo Božović je uhapšen u aprilu prošle godine zbog sumnje da je učestvovao u krijumčarenju kokaina i za veze sa organizovanim kriminalom. Specijalno tužilaštvo protiv njega i još 20 osumnjičenih podiglo je optužnicu kojom ih tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc preko četiri tone kokaina.
Kako nije bio izabran zamjenik predsjednika Opštine, Božović je upravljao Budvom iz pritvora. Odluci o skraćenju mandata i novim izborima, prethodio je pokušaj dijela vladajuće većine da izbjegne uvođenje prinudne uprave tako što bi usvojili zahtjeve Vlade da se Božović suspenduje sa čela opštine, no za to nije bilo potrebne većine. Na sjednici na kojoj je izglasana odluka o raspuštanju parlamenta pljuštale su optužbe. Dio odbornika bivšeg DF koji nijesu glasali za raspuštanje, optužili su svoje dojučerašnje saborce da su uz pomoć DPS-a raspustili parlament. Iz kluba Demokrata ukazali su da je Božović sam mogao podnijeti ostavku, a kao uzrok svemu ukazali na raskol u bivšem DF u. Iz UR-e se čulo da je predsjednik parlamenta Andrija Mandić „prodao Budvu Spajiću“. I tako redom….
U međuvremenu, propao je i sastanak lidera parlamentarne većine koji je organizovao Mandić. Cilj je bio prevazići krizu nastalu nakon izbora v.d. direktora Uprave policije.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić i Boris Bogdanović, čelnik Albanskog foruma Nik Đeljošaj i premijer Spajić. Kriza je ostala na istom. Kako pišu mediji, sastanku nije prisustvovao predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević, u znak protesta zbog izbora Predraga Drecuna za predsjednika Upravnog odbora IRF-a. On je saopštio kolegama iz većine da zbog toga do daljeg neće prisustvovati sastancima,
Cilj svakako nije ispunjen, pošto su Demokrate, prema pisanju medija, zaključile da je sastanak besmislen s obzirom da se čeka odluka Upravnog suda o izboru čelnika Uprave policije.
Milena PEROVIĆ