Lokalna vlast u Andrijevici, koju od avgusta 2020. godine čini koalicija SNP, NSD i Demokrate, za kratko vrijeme se po treći put našla u ozbiljnoj krizi. Ona se, zapravo, nalazi “na klackalici” od samog starta zbog toga što je razlika između vladajuće većine i opozicionog DPS-a samo u jednom odborniku, a tu situaciju stalno po neki od odbornika većine koristi za razna uslovljavanja i ucjene
Da li se u ovom trenutku može bilo šta dogoditi što bi spriječilo Demokratsko partiju socijalista da se vrati na vlast u Abdrijevici? Odbornik Nove srpske demokratije (NSD) u Skupštini opštine Andrijevica, Mijomir Dragović, podnio je sa opozicionim odbornicima DPS u ovom gradu inicijativu za smjenu predsjednika opštine Željka Ćulafića (SNP).
On je u obrazloženju, u koje je Monitor imao uvid, naveo da to čini zbog toga što predsjednik opštine nije obezbijedio sprovođenje strateškog plana razvoja, druge razvojne planove, programe i strateška dokumenta od državnog značaja, kao i da nije podnio u zakonskom roku Skupštini izvještaj o svom radu i radu organa lokalne uprave i službi.
Pored Dragovića, inicijativu je potpisalo još četrnaest odbornika DPS i jedan SD, što je ukupno šesnaest. Dovoljno. Lokalni parlament u Andrijevici broji 31 odbornika.
Iz SNP u Andrijevici tvrde da se radi o “političkoj korupciji između odbornika Nove srpske demokratije i Demokratske partije socijalsita” i pozivaju državne organe da to sankcionišu i spriječe. “Кonstatacije koje su navedene u predlogu za razrješenje Željka Ćulafića sa mjesta predsjednika opštine Andrijevica od strane odbornika DPS-a i odbornika NSD Dragovića ne odgovaraju istini i stvarnom i činjeničnom stanju. Radna verzija Strateškog plana razvoja opštine Andrijevica za naredni period je završena i ubrzo ide na javnu raspravu i dalje na konačno usvajanje. Razlog kašnjenja donošenja ovog Plana ogleda se u činjenici da radna grupa nije mogla, zbog niza otežavajućih okolnosti, da na vrijeme prikupi određene nove podatke, važne za ovaj strateški dokument”, kažu iz Socijalističe narodne partije.
Oni objašnjavaju i da su pojedine opštine na snagu stavile stare planove, uz obrazloženje da je neophodno da se sačeka popis stanovništva, pa da se tek onda pristupi izradi ovog dokumenta. “Takođe Izvještaj o radu predsjednika Opštine je sačinjen na vrijeme i on se nalazi u skupštinskoj proceduri. Podnošenje predloga o razrješenju Željka Ćulafića, iz redova SNP-a, sa pozicije predsjednika opštine ogleda se u osnovanoj sumnji da je u pitanju politička korupcija između DPS-a i pojedinih odbornika i čelnika OO Nove srpske demokratije koji žele zajedno da formiraju novu skupštinsku većinu, i tako, izigravajući volju naroda, preuzmu vršenje lokalne vlasti u Andrijevici”, tvrde u SNP.
Oni dodaju da takav scenario odavno priprema predsjednik Opštinskog odbora Nove srpske demokratije Vesko Raketić zajedno sa čelnicima andrijevičkog DPS-a. “Podsjećamo da zahvaljujući ponašanju Raketića i njegovih istomišljenika vlast u Andrijevici u dužem periodu funkcioniše otežano i to na štetu građana. Takođe, podsjećamo da je, zahvaljujući političkoj korupciji, DPS 2012. godine nasilno preuzeo vlast u Andrijevici. Napominjemo, zbog javnosti, da u ovoj političkoj smejuriji, učestvuje samo jedan odbornik Nove srpske demokratije, i njegovi mentori koji ga nagovaraju na nečasne radnje. To su ljudi koji se čitavo vrijeme bore samo za svoje lične interese”. kažu u ovoj partiji.
Iz andrijevičkog SNP-a su uputili poziv vrhu Nove srpske demokratije da “konačno preispita ponašanje partijskih čelnika u Andrijevici i spriječi njihove nečasne radnje”.
Raketić je negirao da on ili andrijevački odbor NSD imaju bilo kakve veze sa potezom odbornika Dragovića, ali je centrala NSD poslije dva, tri dana vaganja Dragovića isključila iz stranke zbog pravljenja pakta sa DPS-om, a kompletan odbor stranke u Andrijevici raspustila. Neki kažu da je to učinjeno sa zakašnjenjem, jer se u Andrijevici odavno govorilo da se ovakav scenario priprema.
Na ovaj način se lokalna vlast u Andrijevici, koju od avgusta 2020. godine čini koalicija SNP, NSD i Demokrate, za kratko vrijeme po treći put našla u ozbiljnoj krizi.
Vlast se u Andrijevici, zapravo, nalazi “na klackalici” od samog starta zbog toga što je razlika između vladajuće većine i opozicione Demokratske partije socijalista samo u jednom odborniku, a tu situaciju stalno po neki od odbornika koristi za razna uslovljavanja i ucjene.
Prije samo nekoliko dana odbornik Bogdan Mijović, koji je bio iz redova Demokrata, najavio je da istupa iz te partije i da će nastaviti da djeluje samostalno, a istog dana su Demokrate saopštile da su Mijovića ranije isključili iz stranke.
Da u lokalnom parlemetnu u Andrijevici nešto ne funkcioniše kako treba i da svako malo dolazi do „kuršlusa“ postalo je evidentno prošle godine, od kada su počela često da se otkazuju zasijedanja SO zbog nedostatka kvoruma. Čim bi iz klupa vladajuće koalicije neko izostao sa sjednice, a to je najčešće bio odbornik Mijović, odbornici DPS su se odmah povlačili, čime je parlament ostajao bez kvoruma za rad.
Prošlu godinu politički život u ovom gradu obilježio je i sukob predsjednika opštine Željka Ćulafića (SNP) i Veska Raketića (NSD), koja je završen smjenom Raketića sa mjesta potpredsjednika opštine.
Demokratska partija socijalista koristi ovu priliku da preuzme lokalnu vlast u Andrijevici, ali čak i da u tome uspije, to može biti samo na kratak rok. Ako se nešto ne promijeni, sasvim je izvjesno da će u ovoj malenoj i siromašnoj varošici, gdje su fotelje izgleda važnije od standarda i života običnih građana, biti vanrednih lokalnih izbora. Jedini uspjeh za DPS je taj što bi u te izbore ušli sa pozicija vlasti. Izvjesno je, ipak, da bi poslije vanrednih lokalnih izbora lokalna politička scena bila bitno drugačija. Nova snaga je na sceni – Pokreta Evropa sad.
Na upravo držanim parlamentarnim izborima Evropa sad imala je najviše glasova – 594 i to je sada najjača snaga na lokalnoj sceni i u Andrijevici, DPS je imao svega 558, SNP 525, DF 452, a Demokrate 157.
U međuvremenu, ostaje da se sačeka i vidi da li će na optužbe o političkoj korupciji regovati tužilaštvo. To se nije dogodilo 2012. godine, kada je prvi put DPS na sličan način, „pridobijajući“ jednog odbornika PZP došao do većine u lokalnom parlamentu. I tada se govorilo o korupciji, ali na tome se sve završilo.
Tufik SOFTIĆ