Povežite se sa nama

Izdvojeno

KRIZA LOKALNE VLASTI U ANDRIJEVICI: Političari u svađi, grad u bijedi

Objavljeno prije

na

Da u lokalnom parlemetnu u Andrijevici nešto ne funkcioniše kako treba postalo je evidentno još prije više mjeseci, od kada su počela da se otkazuju zasijedanja SO zbog nedostatka kvoruma

 

Lokalna vlast u Andrijevici, koju od avgusta 2020. godine, čine  Socijalistička narodna partija (SNP), Nova srpska demokratija (NSD) i Demokrate, ozbiljno se zaljuljala zbog sukoba između predsjednika i potpredsjednika Opštine Željka Ćulafića  i Veselina Raketića.

Trvenja oko toga da li je na čelu Opštine poslije dvije godine trebalo da dođe do rotacije, odnosno da Ćulafić (SNP) i Raketić (NSD) zamijene mjesta, dovela je do toga da je Ćulafić zatražio smjenu potpredsjednika Opštine. On je Raketića optužio za nezakonito ponašanje i nepoštovanje odluka predsjednika, dok Raketić, s druge strane, odgovara kontraoptužbama na račun Ćulafića i lokalnog SNP-a.

Raketić je Monitoru kazao da on ima povjerenje Opštinskog odbora NSD-a, na čijem je čelu, i da koalicioni partneri ne mogu kadrovati u njihovoj partiji. ,,Andrijevački  NSD je zaključio da naš kaolicioni partner ne može tražiti smjene i kadrovati u našoj partiji. Mi smo raskinuli koalicioni sporazum i u parlamentu ćemo nastaviti samostalno da djelujemo, ali nećemo dozvoliti pravljenje neprirodnih koalicija. Očigledno je da će SNP za moju smjenu glasati sa DPS-om, i time idu njima u zagrljaj”, kazao je Raketić, uz napomenu da će NSD u Andrijevici sve buduće odluke donositi u dogovoru sa centralom i predsjednikom stranke Andrijom Mandićem.

Ćulafić, međutim, tvrdi da ,,nema šanse da SNP u Andrijevici ide u koaliciju sa DPS-om”, i poziva se na sporazum za koji tvrdi da ga je Raketić potpisao, a prema kojem mjesto predsjednika Opštine pripada SNP-u sve četiri godine mandata.

,,Ja sam DPS iskusio na svojoj koži i kao član SNP-a i kao privrednik, i nema strahovanja od toga da se navodno sprema koalicija između nas i DPS-a. Raketić se bahatio, i to je jedina istina”, rekao je Ćulafić za Monitor. Zbog toga, kaže, od svojih koalicionih partnera iz NSD-a traže ,,samo da kandiduju drugog funkcionera za mjesto potpredsjednika Opštine”.

I Opštinski odbor SNP-a Andrijevica, čiji je Ćulafić bio nosilac liste, saopštio je da između klubova SNP-a i NSD-a u tom gradu nema nesporazuma i mimoilaženja u ostvarivanju zacrtanih programskih ciljeva i da se saradnja odvija na zadovoljavajućem nivou, a da je do trenutne političke krize došlo zbog nepoštovanja koalicionog sporazuma. ,,Sporenje između dvije vodeće ličnosti lokalne samouprave izazvano je isključivo njihovim neslaganjem u načinu rukovođenja i zakonitim upravljanjem lokalnom samoupravom u skladu sa zaključenim Sporazumom o postizbornoj koalicionoj saradnji, konstituisanju, organizaciji i vršenju vlasti u opštini Andrijevica, zaključenim 11. 09. 2020. godine”, kažu oni. Te tumače da se baš tim sporazumom svi potpisnici obavezuju da će obezbijediti prisustvo svih odbornika njihovih odborničkih klubova, kako bi Skupština imala kvorum za rad i odlučivanje.

,,Neodgovornim ponašanjem odbornika Bogdana Mijovića sa liste Mir je naša nacija dovedeno  je u pitanje funkcionisanje lokalne Skupštine. Apelujemo na partijske organe Demokrata da preduzmu aktivnosti u cilju prevazilaženja problema sa odbornikom Mijovićem  i obezbijede jedinstveno glasanje Koalicije u skladu sa pomenutim sporazumom”, kažu u OO SNP-a.

Na lokalnim izborima u Andrijevici, koji su održani kada i državni, u avgustu 2020. godine, DPS je otišla u opoziciju poslije devet godina. Vladajuća koalicija SNP, NSD i Demokrate ima u parlamentu šesnaest odborničkih mjesta, samo jedno više od DPS-a i SD-a.

Da u lokalnom parlemetnu u Andrijevici nešto ne funkcioniše kako treba postalo je evidentno još prije više mjeseci, od kada su počela da se otkazuju zasijedanja SO zbog nedostatka kvoruma. Čim bi iz klupa vladajuće koalicije neko izostao sa sjednice, odbornici DPS-a su se odmah povlačili, čime je parlament ostajao bez kvoruma za rad.

Dugogodišnji predsjednik Opštine Andrijevica Srđan Mašović (DPS) Monitoru je rekao da ta partija nema nikakve veze sa trvenjima unutar aktuelne većine. „Nema nikavog smisla priča da se mi spremamo za nekavu novu koaliciju. Nikakvih nagovještaja u tom pravcu nema“, kaže Mašović.

Poznavalac lokalnih političkih prilika u Andrijevici kaže da su trvenja između Ćulafića i Raketića počela zato što se njih dvojica pozivaju na različite sporazume. „Postojao je jedan predizborni sporazum između SNP-a i NSD-a, da u slučaju njihove samostalne i apsolutne pobjede, dijele predsjedničko mjesto. Oni tu pobjedu, međutim, nijesu izvojevali sami, već sa Demokratama. Poslije toga je napravljen novi postizborni sporazum u kojem je mjesto predsjednika Opštine pripalo SNP-u a potpredsjedničko NSD-a“, objašnjava taj Andijevčanin.

Naš sagovornik navodi da su Demokrate, prema tom sporazumu, dobile mjesto predsjednika Skupštine opštine. Ali, jedan njihov odbornik već nekoliko puta izostaje sa sjednica, što se desilo i prilikom posljednjeg pokušaja zasijedanja lokalnog parlamenta, krajem novembra, pa uspostavljena većina ostaje bez kvoruma i mogućnosti da donosi odluke.

Sjednica na kojoj bi trebalo da se raspravlja o smjeni Raketića trebalo bi da bude održana kada ovaj broj Monitora bude na kioscima, ali da li će se to stvarno i dogoditi, niko ne zna. Raketić je, sa druge strane, krenuo u kontraofanzivu, predstavlajući lični sukob sa Ćulafićem kao napad SNP-a na NSD.

Andrijevicom kruži i letak u kojem se „svi Srbi“ pozivaju na proteste protiv namjere da se „prekraja izborna volja“, odnosno, da se spriječi glasanje u lokalnom parlamentu kome je predsjednik Opštine iz SNP-a predložio smjenu  potpredsjednika iz redova NSD-a.

Naš sagovornik kaže da je DPS u Andijevici „mrtav“, ali da iz prikrajka potencijalne pristalice Pokreta Evropa sad pažljivo posmatraju šta će biti i navijaju za raspad lokalnih vlasti i vanredne izbore, na kojima bi mogli pokazati svoju snagu i u ovom gradu.

Nije jasno mogu li se trvenja na lokalnom nivou u Andrijevici riješiti dogovorom u partijskim centralama u Podgorici. Tako bi se spriječila potpuna blokada Skupštine opštine koja vodi neusvajanju budžeta i uvođenju prinudne uprave. Kada je srušen DPS, obećanja nije manjkalo. Da je nešto od toga  učinjeno, ne vidi se. A dok se lokalni političari svađaju oko fotelja, Andrijevica  tone u sve dublje siromaštvo.

                           Tufik SOFTIĆ

Komentari

FOKUS

VLADA, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo