Centar za građansko obrazovanje (CGO) protekle nedjelje je predao vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću krivičnu prijavu protiv ministarke nauke Sanje Vlahović i funkcionera barskog DPS-a Milana Babovića, kao i protiv 15 N.N. lica zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo neovlašćeno iskorišćavanje autorskog djela i prevare.
Čuvenu aferu Plagijat u krivičnoj prijavi CGO je okarakterisao kao suptilnu, perfidnu i umišljenu prevaru. Iz CGO za Monitor kažu da bi ,,u zavisnosti od utvrđivanja težine krivičnog dijela, eventualna kazna mogla da ide i do deset godina zatvora”.
Krivična prijava je uslijedila nakon što je akademska zajednica otćutala ovu aferu. Stručna komisija za provjeru plagijata pokušala je da zataška slučaj, pa sporne radove ministarke i DPS akademca nijesu ni provjeravali, već su zaključili da je za to potrebno donijeti novi zakon. Džabe je bilo i što je Dimitros Buhalis, profesor na Vestminsterskom univerzitetu u Velikoj Britaniji, od koga je Vlahović prepisala rad, pozvao javno ministarku da se dalje ne bruka.
Daliborka Uljarević, izvršna direktorica CGO, za Monitor kaže: ,,CGO je i ranije podnosio različite prijave, onda kada smo dolazili do jasnih osnova sumnje u postojanje bića krivičnog djela. Epilozi su različiti. Na žalost, u nekim slučajevima su prevagnuli neprimjereni politički i drugi uticaji i te prijave su praktično odbacivane a da nijesu ni analizirane profesionalno, ali ima i slučajeva u kojima se po našim saznanjima sprovode ozbiljne istražne radnje. Mi, generalno, nijesmo zadovoljni dinamikom njihovog procesuiranja”.
Nakon podnošenja krivične prijave, iz Ministarstva prosvjete nastavljaju sa farsom: ,,Rasprava o kvalitetu i utemeljenju nečijeg naučnog djela problematika je kojom se, prije svega, bavi naučna i akademska zajednica, koja je o tome već dala sud”, naveli su u reagovanju Ministarstva. Jeste, vidjeli smo kako – pozivom da je za otkrivanje prevare potreban novi zakon.
U Ministarstvu poentiraju time da podnosiocima krivične prijave ,,i nije cilj da osporavaju naučne radove Sanje Vlahović, već da je na ovaj način diskredituju kao političku ličnost, a time i izvršnu vlast čiji je dio”. Ne piše da je to udar i na samu državu, ali se podrazumijeva. Tekovine takve države, odlično personifikuje slučaj ministarke Vlahović.
Ministarka Vlahović se tako pridružila nemaloj grupi državnih i lokalnih funkcionera kojima je krivična prijava tek stavka u biografiji nakon koje su bez pardona nastavili da obavljaju javne funkcije.
Branka Bošnjak, poslanica DF je prošle nedjelje, podnijela VDT-u krivičnu prijavu protiv političkog direktora DPS Tarzana Miloševića i potpredsjednika Bošnjačke stranke Osmana Nurkovića. Razlog za prijavu je potpisivanje aneksa koalicionog sporazuma između DPS-a i BS-a u kome je predviđena raspodjela radnih mjesta kadrovima Bošnjačke stranke, mimo javnih konkursa. Bošnjak u prijavi navodi da su Milošević i Nurković izvršili krivično djelo povreda ravnopravnosti pri zapošljavanju.
Bošnjak za Monitor kaže da direktor DPS-a nije demantovao partijska zapošljavanja na mjestima gdje je predviđen javni konkurs, već je pokušao da se vrlo nemušto vadi na navodnu pozitivnu diskriminaciju prema manjinskim narodima, kao da su predstavnici Bošnjaka isključivo pripadnici Bošnjačke stranke.
,,Imajući u vidu dosadašnje iskustvo sa tužilastvom, malo je prostora za nadu. Ipak ovo je svojevrstan test za novog državnog tužioca, koji za sad makar deklarativno kaže da niko neće biti van zakona, pa evo da vidimo da li će tako i biti. Pritisak međunarodne zajednice i javnosti je veliki, pa se nikad ne zna ko i kad će biti prvi procesuirani slučaj”, kaže Bošnjak.
Tokom prošle godine bilo je glasina da će na oltar evropskih integracija prvi biti žrtvovan gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša. Mugoša je svakako jedan od DPS rekordera u broju krivičnih prijava od prodaje i preprodaje ljekova, preko transakcija u građevinskim poslovima, do prijave za nasilje. Ništa. Skrajnut, bivši gradonačelnik čeka novu fotelju.
Nije Mugoša izuzetak među gradonačelnicima. Gotovo da nema gradonačelnika crnogorske opštine da protiv njega nije podnešena krivična prijava. One su uglavnom na čekanju. Loša karma prati jedino gradonačelnike najbogatije opštine Budve. Zatvorski staž upisali su bivši gradonačelnik Budve Rajko Kuljača, kao i aktuelni Lazar Rađenović. S tim da je Rađenović, čim se u maju prošle godine vratio iz Spuža, ponovo preuzeo mjesto prvog čovjeka Budve. Ne može se bez takvog kadra.
I nijesu to samo gradonačelnici. Ministri, poslanici, armija vladajućih kadrova po javnim preduzećima, akteri afere Snimak, u svojoj biografiji imaju bar po jednu krivičnu prijavu. Samo je MANS posljednjih par godina podnio bar po jednu krivičnu prijavu protiv funkcionera, počev od premijera pa naniže u hijerarhiji. Za sada te prijave miruju, ali se nikad ne zna kada će se koja izvući iz fioke.
,,Vlada je kroz skraćene procedure usvajanja antikorupcijskih zakona uspjela da za sada izbjegne aktiviranje klauzule balansa, ali je blokada procesa pregovora sa Evropskom unijom izvjesna ukoliko uskoro ne bude konkretnih rezultata u vidu hapšenja i procesuiranja visokih državnih funkcionera koji su počinili krivična djela”, izjavio je početkom ove nedjelje predsjednik skupštinskog Odbora za antikorupciju, opozicioni veteran Predrag Bulatović.
Kolekcionar najvećeg broja krivičnih prijava je svakako premijer Milo Đukanović. Tokom četvrt vijeka vladanja protiv njega su podnošene brojne krivične prijave od deportacije do privatizacije i šverca. Do sada u zemlji nije bilo ,,uslova” da se one procesuiraju. Antologijska je izjava prvog čovjeka policije Veselina Veljovića, koji je 2011. na pitanje da li bi odložio značku ili uhapsio Đukanovića ukoliko bi na to bio prinuđen, odgovorio ,,Ja apsolutno ne vjerujem da se može takva situacija desiti i da može do takvog stanja doći”.
Da onda kao napredak, makar minimalni, bar što se tiče ,,vjere” državnih funkcionera, upišemo nedavnu izjavu VDT-a Ivice Stankovića, koji je na slično pitanje odgovorio: ,,Ne bih ni konkurisao za VDT-a da sam i u primisli imao da bih se ustručavao da pokrenem postupak bez obzira na nečiju moć ili položaj”. Šteta što ,,nema” dokaza.
Freške krivične prijave protiv Vlahovićeve, Miloševića, Nurkovića i Babovića su dobra prilika da Stanković potvrdi svoju tvrdnju da su ,,svi građani jednaki pred zakonom”.
Akademske prevare
Pored Vlahovićke i Babovića, CGO je podnio krivične prijave i protiv 15 NN lica. ,,Prijava tretira društveno opasne uzroke, odnosno prepoznaje pripremne radnje za izvršenje krivičnih djela od strane 15 NN lica koja nude usluge akademskih prevara. CGO je locirao i definisao osnove sumnje za ta krivična dijela, a koja se odnose na neovlašćeno iskorišćavanje autorskog djela i prevaru, i Tužilaštvu priložio dokaze koji daju jasan trag za dalje istražne radnje. Želimo da vjerujemo da će Tužilaštvo pokazati u ovom slučaju kako se štiti društveni interes i uraditi sve da se u prvom koraku zaustavi dalja devastacija obrazovnog sistema, a u drugom koraku povrati povjerenje u visokoškolski obrazovni sistem, ali i u Tužilaštvo kao instituciju”, kaže Daliborka Uljarević.
Predrag NIKOLIĆ