Povežite se sa nama

INTERVJU

KRISTINA MIHAILOVIĆ, UDUŽENJE RODITELJI: Djeca nam uče tako da ne znaju šta uče

Objavljeno prije

na

Moramo da shvatimo da djeca i roditelji u našoj zemlji vrlo često ne mogu da zadovolje osnovna prava iz oblasti zdravstvene, socijalne i dječije zaštite, ni u oblasti obrazovanja, koja se u razvijenim zemljama podrazumijevaju

 

MONITOR: Najnoviji podaci Monstata, potvrdili su ranija istraživanja, da je svako treće dijete u riziku od siromaštva. Koliko se u radu susrećete sa ovim problemom?

MIHAILOVIĆ: Svakodnevno, zbog čega praktično od prvog dana imamo posebne programe za djecu iz socijalno ugroženih porodica. Ovo je oblast u kojoj smo vrlo malo postigli kao zemlja i to nam se i spočitava kada govorimo o postizanju različitih ciljeva koje smo prihvatili kroz saradnju sa međunarodnim institucijama. Mi strahujemo da je za tu djecu i porastao rizik od siromaštva jer su prvo korona, zatim inflacija doveli do toga da je povećan broj porodica koje se svakodnevno suočavaju sa egzistencijalnim problemima. Država, nažalost, osim što ne prepoznaje ovu problematiku u dovoljnoj mjeri, ni ne radi na proširivanju servisa podrške za tu djecu, već ih čak i ukida. Toj djeci osim novca da zadovolje osnovne potrebe i da jedu, treba pomagati na više nivoa. Prevashodno u obrazovanju jer je to jedan od načina da izađu iz kruga siromaštva. Međutim, upravo su oni najzapostavljeniji i suočavaju se sa različitim nejednakostima – gladna su onda kada njihovi vršnjaci koriste vrijeme za odmor i užinu, dolaze neadekvatmo obučeni, završavaju školu bez savladanih osnovnih pisalačkih i čitalačkih vještina i osnovnih znanja, nemaju pristup tehnologijama i internetu onda kada im treba da prate nastavu, napuštaju prijevremeno školu a i budu socijalno isključeni u odnosu na vršnjake. A, onda, u nove rizike – prerano stupanje u brak, zasnivanje porodice dok su još i praktično djeca, a onda to podrazumijeva i smanjene šanse za izlazak iz kruga siromaštva.

MONITOR: Da li će i koliko dječji dodaci i ostali podsticaji pomoći da se ublaži rizik od siromaštva?

MIHAILOVIĆ: Jednim dijelom hoće smanjiti rizik, ali moraju da postoje dodatni servisi podrške – da ta djeca onda kada nemaju šta da jedu i obuku to i dobiju, da žive u pristojnim uslovima, da kada trpe nasilje i zapostavljanje budu zaštićeni, da im neko pomogne da savladaju neke osnovne životne vještine i navike. Nema kod nas takvih servisa podrške, a i to što je bilo je ukinuto. Uglavnom se sve svodi na servise koje pružaju nevladine organizacije.

MONITOR: Nedavno je predstavljena Analiza sektora obrazovanja. Koji su po vama ključni problemi i da li se oni rješavaju?

MIHAILOVIĆ: Tako je, Analiza je pokazala većinu problema na koje se ukazuje  godinama, decenijama… Iskreno, prilično poražavajuće i zabrinjavajuće, posebno ako se bude ostalo na tome i ne budu konkretne akitivnosti isplanirane, ali osim toga i prepoznata odgovornost na kojoj će se sve vrijeme insistirati. Da li znate, na primjer, da je država Crna Gora za šest godina uložila u školsku infrastrukturu 30 miliona eura. A da godišnje za gorivo u javnoj upravi potroši 13,2 miliona eura, i za zaposlene u državnoj upravi 520 miliona! Problem počinje od toga što nemamo normalne, adekvatne uslove u školama i vrtićima, i to izaziva mnoge druge probleme. Dvije trećine djece nema osnovne prostorne uslove u školama. Osim toga, djeca nam uče na način da ne znaju šta uče, tj. ne umiju da primijene naučeno. Nastavnici su nezadovoljni  statusom, ne samo finansijskim. Jedan kompjuter koristi 16 djece u školi. Kada govorimo o djeci sa smetnjama u razvoju tu tek postoje problemi i uputno je koliko im je inkluzija do sada pomogla. Oni nemaju dovoljno asistenata koji im mogu pomoći da dođu do škole i prate nastavu, a o čemu onda da pričamo?!

Sve što se tiče obrazovanja mora da bude prioritet u ovoj zemlji. Mi grijanje ne možemo da obezbijedimo u školama nego nam se djeca smrzavaju u učionicama u decembru. Kada budemo insistirali na odgovornosti, možda nešto i promijenimo. Ovako… Teško da ćemo se pomjeriti s mjesta.

MONITOR: Kontinuirano pratite uslove rada i probleme koje u obrazovanju imaju djeca i roditelji, a posebno problem vršnjačkog nasilja. Prije dvije godine govorili ste za Monitor o Nacionalnom planu za djelovanje protiv vršnjačkog nasilja. Da li tu ima nekog napretka?

MIHAILOVIĆ: Malo toga. Krenulo se sa primjenom posebnog Programa, uspostavljen je bio mehanizam odgovornosti, promijenjeni su statuti škola, uspostavljen nacionalni komitet za vršnjačko nasilje, usostavljena SOS linija za prijavu u Ministarstvu… Sve je trajalo kratko, do korone, a onda i stalo, do dana današnjeg praktično. Mi danas ni ne znamo koliko je bilo slučajeva, kako se postupalo… jer škole ne vode evidenciju o tome iako su obavezne. Skoro su nadzornici iz Zavoda za školstvo na to ukazali, da škole niti vode evidenciju kako bi trebalo a i kada je vode, predstavljaju situaciju tako kao da je sve idealno. Ništa se nije radilo ni u dijelu intenzivnijeg uključivanja ostalih – centara za socijalnu rad, policije… Ni zaštitari nikada nijesu počeli da rade, iako je napravljen poseban program obuke. Čekamo da se neke stvari pomjere s mrtve tačke, kako je i najavilo Ministarstvo i Zavod za školstvo, koji su nedavno saopštili da će posebnu pažnju da posvete ovoj problematici. Na osnovu svakodnevne komunikacije sa roditeljima znamo da vršnjačkog nasilja ima više nego ikada, i ne, nijesu mediji i objavljivanje priča o tavim slučajevima uticali na promjenu slike i ne čini nam se. Ima ga strašno puno, a to će vam nezvanično reći i u školama i upravi policije. Prošle godine smo o tome razgovarali i sa direktorom policije, gospodinom Brđaninom zbog čega smo i dogovorili da organizujemo zajednički sastanak sa nadležnim instiucijama i vladinim resorima, a sve jer je trend zabrinjavajući. Međutim, ne može se doći na red od političkih tema, a čeka se i da se konačno sastane Savjet za prava djeteta koji i okuplja većinu ministara.

MONITOR: Vaše Udruženje je dugo pratilo uslove u porodilištima. Da li je tu stanje zadovoljavajuće jer odavno nijesmo čuli kritike?

MIHAILOVIĆ: Odavno se nijesmo time bavili na neki detaljniji način ali planiramo uskoro. Iako su se stvari promijenile nabolje kada govorimo o dijelu uslova, ima još dosta i nezadovoljstva i iskustava koja ukazuju na tretiranje trudnica i porodilja na način koji nije primjeren i dozvoljen. Očekujemo da će i inicijativa „Bolnice po mjeri majke i bebe” koja treba da zaživi malo i pogurati stvari sa sadašnje tačke, ali uvijek postoji bojazan da negdje zakaže implementacija, kako to kod nas obično biva.

MONITOR: Koje su glavne nevolje sa kojima se susreću roditelji?

MIHAILOVIĆ: Ovaj bi intervju bio predug kada bismo ih sve nabrajali. To je surova istina. Djeca i roditelji u našoj zemlji vrlo često ne mogu da zadovolje osnovna prava iz oblasti zdravstvene , socijalne i dječije zaštite, ni u oblasti obrazovanja koja se u razvijenim zemljama podrazumijevaju. Prvo nemate dovoljno škola i vrtića, pedijatara, socijalnih radnika i usluga, asistenta u nastavi za djecu sa smetnjama, stručnih radnika za rad sa njima… Šta dalje navoditi i u kakve detalje ulaziti?! A onda imamo i posebnu problematiku koja se tiče zaštite djece od nasilja i zlostavljanja, svih vidova, a posebno seksualnog, za šta se još čeka primjena svega što se konačno uvrstilo u Krivični zakonik, jer nam pedofili slobodno šetaju ulicama i još dolaze svakodnevno u kontakt sa djecom.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo