Nove, prinudne, rotacije u crnogorskoj policiji. Pomoćnik direktora Uprave policije i rukovodilac Sektora kriminalističke policije Milan Tomić podnio je ostavku krajem prošle nedjelje. Direktan povod za njegovu ostavku bile su prošlonedjeljna eksplozija u podgoričkom naselju Blok V i reakcija ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića nakon tog događaja.
Prvo je, u četvrtak 19. februara, u podne, snažna eksplozija potpuno uništila blindirani audi A8 koji pripada Milanu Vujotiću (32). Samo zahvaljujući velikoj sreći, u ovoj eksploziji nastradali su samo okolni automobili, a ne i neko od zapošljenih u obližnjim lokalima, slučajni prolaznici ili učenici iz škole i vrtića u susjedstvu. Građane Podgorice uplašila je promjena kriminalnog obrasca prema kome su parkirani automobili uništavni noću, pred zoru, kada je i opasnost da će neko slučajno nastradati mnogo manja.
Nezadovoljstvo javnosti registrovao je i ministar policije. ,,Policija će uraditi sve da ovo brzo razriješi, ali bez obzira na to neko će morati da snosi odgovornost, jer se desilo nešto što ozbiljno ljulja povjerenje u institucije ove države”, saopštio je Konjević novinarima.
Potom je najavio: ,,Mislim da dešavanja u zadnjih pola godine u Podgorici više ne mogu da dozvole toleranciju da isti ljudi rade na odgovornim mjestima, a da nam se dešavaju ovakvi slučajevi”.
Da li se u izrečenim kritikama prepoznao samo Milan Tomić?
Prema medijima, koji su se pozivali na nezvanične izvore, on je ostavku podnio nezadovoljan rezultatima koje već neko vrijeme pod njegovim vođstvom postiže Kriminalistička policija. Posebno kada je u pitanju rješavanje naručenih ubistava, učestalih bombaških napada i odsustvo najavljenih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i krupnih riba iz podzemlja. Bomba u Bloku V i javne kritike ministra Konjevića su prelile čašu.
Zvanične informacije su šture. ,,Pomoćnik direktora Tomić je, uz zahvalnost na ukazanom povjerenju i dosadašnjoj saradnji, naveo da ostavku podnosi iz ličnih razloga, te da očekuje da će biti uvažena i da će shodno tome biti raspoređen na druge poslove i zadatke u Upravi policije”, stoji u saopštenju objavljenom na sajtu MUP-a. Uz informaciju da je kolegijum UP ostavku prihvatio i na upražnjeno mjesto, privremeno, postavio Milovana Pavićevića, dotadašnjeg načelnika Centra bezbjednosti Nikšić. Na njegovo mjesto postavljen je Milorad Žižić, doskorašnji šef Kriminalističke policije u Nikšiću.
Paralelno, plasirana je i informacija da vrh Uprave policije, predvođen direktorom UP Slavkom Stojanovićem, i ministar Konjević već traže nova personalna rješenja za načelnike Centara bezbjednosti u Podgorici, Baru i Budvi. Navodno, nijesu zadovoljni načinom na koji posao obavljaju sadašnji načelnici Vojislav Dragović, Miloš Radulović i Mijomir Bulatović. Posebno, kažu verzirani, brine činjenica da je policija ostala nemoćna pred talasom kriminalnih obračuna koji su evo godinu-dvije zapljusnuli ove gradove.
Dovoljno je da pomenemo seriju nerazriješenih ubistava. Do danas su ostale nepoznate ubice Barana Armina Muše Osmanagića, Stefana Đukića i Andrije Mrdaka; Podgoričana Vinetu Strugara i Mirka Radovića, odnosno Ivana Šćepanovića i Dragana Bećirovića ubijenih u Budvi. To je samo djelić zločina počinjenih u tim gradovima. Policija je, primjera radi, ostala bez komentara na tvrdnje da su znali za pripreme likvidacije Osmanagića i Mrdaka (ubijen ispred zatvora u Spužu) ali da nijesu uspjeli – ili nijesu pokušali – da spriječe naručene egzekucije. Samo bi ta spekulacija, u nekim drugim vremenima ili na nekom drugom mjestu, bila dovoljna da se rad policije preispita od vrha do dna. Pa da se vidi treba li u priču uključiti i ANB odnosno cijelu vladu.
Ovako, sve se svodi na ostavke, razrješenja i imenovanja. Aktuelni vrh policije sprema, izgleda, paket promjena u podgoričkom CB jedva godinu dana nakon što su postavljeni ovi što će ih sada, kanda, smjenjivati.
U međuvremenu, direktor UP Slavko Stojanović jesenas je smijenio i načelnika beranske policije Veselina Krgovića. Krgović je smijenjen nekih mjesec dana nakon što su ga pred zgradom u kojoj stanuje napala i povrijedila dvojica do danas nepoznatih napadača. Razlog za njegovo smjenjivanje bile su sumnje da je pokušao da zataška šverc više od 100 paketa cigareta.
Krgovićevu smjenu, tada sa mjesta načelnika Ispostave granične policije u Beranama, inicirao je i prethodni direktor UP Božidar Vuksanović. I tada je šverc bio u centru priče.
Božidar Vuksanović je bio glavni akter jedne od najvećih “sječa” policijskih glavešina u novijoj crnogorskoj istoriji. Verzirani su tada objašnjavali da Vuksanović, pod zaštitom tadašnjeg premijera Igora Lukšića i svemoćnog ministra inostranih poslova Milana Roćena, iz policije ,,krči” funkcionere koje su, godinama, kadrirali Veselin Veljović i Duško Marković. U medijima se tada pričalo o obračunu sa mojkovačkim klanom koji predvode visoko pozicionirani članovi Grand klana. Svaka sličnost sa ustrojstvom kriminalnih klanova bila je, prema tvrdnjama autora tih tekstova – namjerna. Da slika bude kompletna, sud je tada, u dva navrata, poništavao vladinu odluku o Vuksanovićevom postavljenju na mjesto direktora UP nakon Veljovićeve ostavke.
O toj političko-policijskoj vrtešci mogu nam svjedočiti detalji iz profesionalne biografije Milana Tomića. Nije ovo prvi put da bivši čelnik Kriminalističke policije ostaje bez funkcije.
Vuksanović je po dolasku u policiju smijenio Tomića sa mjesta šefa Sektora kriminalističke policije i doveo Vojislava Markovića, svog saradnika iz Uprave carina, odbornika u SO Podgorica i člana OO DPS Podgorica.
Jedan od posljednjih javnih istupa Tomića pred odlazak sa dužnosti (zvanično mu je ,,istekao mandat”) bio je vezan za aferu listing. Tada je, prije nego što je tužilaštvo pokrenulo istragu, on saopštio da su listinzi na kojima su zabilježeni navodni razgovori Lukšića i Roćena sa Duškom Šarićem falsifikovani. Afera nije dobila epilog.
Tomić je napustio policiju i otišao za direktora ZIKS-a. Prvi zamjenik tamo mu je bio Miljan Perović, još jedan Veljovićev pomoćnik, policajac koji je na suđenju optuženima za ubistvo svog kolege Slavoljuba Šćekića osporio vlastiti iskaz da je jedan od optuženih prijetio Šćekiću. Na Perovićevo mjesto u Vuksanovićevom timu došao je Predrag Ašanin, koji je u junu 2000. nakon atentata na Vuka Draškovića u Budvi, smijenjen sa dužnosti načelnika Centra bezbjednosti u Baru (pokrivao i budvansku opštinu), skupa sa Rajkom Kuljačom, ondašnjim komandirom odjeljenja bezbjednosti Budva.
Neprekidan je niz koincidencija.
Jedan od Tomićevih prethodnika na mjestu direktora ZIKS-a bio je Željko Jočić, nekadašnji šef CB Podgorica. Njega je sa te funkcije u maju 1995. smijenio nekadašnji ministar policije Nikola Pejaković nakon jednog od najneobičnijih događaja u novijoj istoriji crnogorske policije. Priča je počela tako što je u selu Kuline nadomak Spuža postavljen dinamit pred vratima izbjegličke familije. Podgorička policija je nekoliko dana kasnije privela osumnjičenog bombaša i od njega batinama iznudila priznanje. Tek što su se pred kamerama pohvalili svojim uspijehom, a na vrata CB Podgorica banuo je dobrovoljac spreman da prizna kako je dinamit podmetnuo – on. Policija je onda i njega pretukla (kasnije su tvrdili da im je ovog dobrovoljca podmetnula tadašnja Služba državne bezbjednosti).
Pejaković je smijenio kompletno rukovodstvo podgoričkog CB-a, da bi potom i premijer Milo Đukanović smijenio Pejakovića. Njegovi najbliži saradnici dali su ostavke. Tada, otprilike, počinje crnogorska policajska klackalica.
Gdje se završava? Među pomenutim kandidatima za smjenu (načelnici CB Podgorica, Bar, Budva) najinteresantnija je priča o Milošu Raduloviću, policijskom funkcioneru koji je unazad dvije godine nekoliko puta bio na meti nepoznatih napadača. Pred njegovim stanom u Podgorici eksplodirala je bomba, eksplozivna naprava prethodno je bačena na njegov auto…
Sve to je bilo povod da se, krajem 2013. oglasi i premijer: ,,Očigledno da određene strukture u crnogorskoj državi smatraju da se mogu šegačiti sa državom. Policija i tužilaštvo će morati da pored deklarativne opredijeljenosti dokažu i kompetentnost da se suoče sa tim problemima. Ili će biti mijenjani… Ako nismo sposobni da stanemo tome na put, ostavljamo utisak da gubimo rat sa kriminalom”. Krajnje ozbiljno. Ko nije odavde, mogao bi pomisliti da je Đukanović stvarno u ratu sa kriminalom.
Zoran RADULOVIĆ