Nakon što je poslije petog puta, ipak održano kontrolno ročište za optužnicu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda, o kvalitetu rada Specijalnog tužilaštva u ovom slučaju, odluku će donijeti vijeće sudije Gorana Šćepanovića, koje može da potvrdi tužilački akt, vrati ga na dopunu ili donese odluku o obustavi postupka
Nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, ove je sedmice u zgradu kojom je šefovala 14 godina ušla kao optužena, uz pratnju advokata. Razlog: kontrola optužnice koju je još u oktobru prošle godine Specijalno tužilaštvo podiglo protiv nje, njenog sina Miloša i još 15 osoba.
Nakon tri sata ročišta, dobila je vrijeme da iznese sve što misli o tužilačkom aktu.
„Istrpjeću ja ovo, jer ova optužba nije želja da se stane na kraj visokoj korupciji već da se prikupe birači“, poručila je Medenica, koja je optužnicu nazvala pretpostavkom. Poručila je da se ne može „tako lako neko optuživati“.
“Već 40 godina mog rada u crnogorskom pravosuđu učinilo je da sagledam neke stvari bolje nego moji branioci. Mene niko ne može bolje da brani nego ja sama…Neću vam reći kako doživljam to što mi je, kao predsjednici Vrhovnog suda, stavljeno na teret da sam član organizovane kriminalne grupe. To ću ponijeti sa sobom. Ali, reći ću da je tužilac morao popisati čime sam ja to zloupotrijebila, odnosno iskoristila svoj službeni položaj i svojim radnjama omogućila da se nesmetano krijumčare cigarete. Kada, kako, kome, gdje i čime sam ja to uradila. Da su sprovedene radnje, koje je odbrana predložila, danas optužbe ne bi bile ovakve”, kazala je Medenica.
Ona je pitala tužilaštvo od koga je, kada, koliko i zašto uzela mito, koji joj se, takođe, stavlja na teret.
Vijeću sudije Gorana Šćepanovića, predočila je i da nije imala nikakvu skaj komunikaciju, što se vidi iz prikupljenih dokaza.
„Nemam ni bilo koju drugu spornu komunikaciju. Ne daj Bože da ima neka slika sa članom neke kriminalne organizacije, ništa bi bio ovaj medijski stampedo u odnosu na to“, kazala je Medenica.
Ona je tražila od Tužilaštva da pojasni i kako je je mogla da ima uticaj na sudije ako je već 15 mjeseci u penziji.
Tokom izlaganja Medenica je tvrdila i da su u istražnom postupku povrijeđena njena prava.
„Poznato je da pritvorski predmeti imaju oznaku posebne hitnosti, a u ovom mom slučaju imali su posebnu sporost. U prvoj naredbi za istragu protiv mene navedeno je da treba saslušati tri svjedoka, a tek nakon više od dvadesetak dana prvi je saslušan. Moj lični trelefon je pregledan i oduzet u petak, a već u ponedjeljak je podignuta optužnica protiv mene“, kazala je bivša predsjednica Vrhovnog suda. „Tokom istrage odbrana nije bila obaviještena o saslušanju svjedoka, pa ni ja. Nije bilo moguće izvršiti koordinaciju mojih branilaca jer je jedan iz Podgorice, a drugi iz Beograda. Kada bi branioci došli meni u posjetu, samo bi mi rekli da su sinoć oko 21 čas obaviješteni da će ujutro biti saslušavani svjedoci. Imala sam želju da prtisustvujem saslušanju svjedoka Vrhovnog suda Crne Gore. Odbrana nije znala ko se i kada saslušava od tih svjedoka sudija, tako da nisam imala mogućnost da ih ispitam“, nastavila je u prilog teze da su joj je povrijeđeno pravo na odbranu.
O tome, kao i o uspješnosti i kvalitetu rada Specijalnog tužilaštva u ovom slučaju, odnosno o validnosti podignute optužnice odluku će donijeti vijeće sudije Šćepanovića, koje može da potvrdi tužilački akt, vrati ga na dopunu ili donese odluku o obustavi postupka.
Specijalni tužilac Vukas Radonjić koji zastupa optužnicu siguran je da se tokom istrage odradio dobar posao.
„Posebno bih istako da nema grešaka i nedostataka, da nisu napravljeni propusti, da je svima pruženo pravo da iznese odbranu. Dokaz nije samo komunikacija prikupljena putem aplikacije „SKY“, već su prikupljeni i persolnalni dokazi među kojima su i priznanja nekih od optuženih, ali i svjedoka među kojima je i Vesna Vučković (vršiteljka dužnosti predjsdnice Vrhovnog suda)“, kazao je Radonjić.
Odbrana pa i sama Medenica posebnu primjedbu su imali na tužioca Jovana Vukotića, koji je potpisao tužilački akt, a koji je upućen na ispomoć Specijalnom tužilaštvu u junu prošle godine, dan nakon što je izabran za državnog tužioca.
„Nije imao zakonsko pravo da to uradi. Na to sam ukazala 12. jula, nekoliko mjeseci prije nego što je optužnica potpisana. Specijalni tužilac mora da ima 10 godina radnog iskustva u krivičnim predmetima”, rekla je Medenica.
Njen advokat Zdenko Tomanović kazao je da tužilac Vukotić nije imao ni dan tog iskustva kada je podigao optužnicu.
„Ne sumnjam u kolegu Vukotića, već u namjeru institucije. Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović 26.aprila je uputio dopis Tužilačkom savjetu da se na rad u SDT uputi Vukotić koji je tada bio kandidat za državnog tužioca. Vukotić je potom početkom juna izabran za državnog tužioca, a samo dan kasnije upućen na rad u SDT i pored toga što je za postupanje u specijalnim predmetima potrebno najmanje 10 godina radnog iskustva“, kazao je Tomanović. On je pozvao Vanrasprvano veće Višeg suda da od kolega iz Vrhovnog suda zatraži mišljenje u vezi sa tom situacijom.
Situaciju u spisima predmeta, dokaze i optužbe koje se stavljaju na teret Vesne Medenice, Milošu, a koji je označen kao organizator grupe, na početku ročišta je komentarisao njegov advokat Stefan Jovanović.
Ukratko je naveo „pravne nelogičnosti optužnice“ koja je prema njegovoj oceni neodrživa. Nelogičnosti se , kazao je, najbolje oslikavaju „prilikom citiranja krivičnog djela nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, jer se njegov klijent za ovo djelo tereti samo na osnovu slike na kojoj drži navodno škorpion.“
„Kažem navodno jer to oružje nije pronađeno, niti se nalazi u depou Višeg suda, pa se samim tim moj branjenik se ne može teretiti za ovo djelo, jer slikom ne možemo dokazivati ispravnost oružja. Da bi postojalo djelo, vještak balističar se mora izjasniti da li je oružje ispravno, što naravno nije mogao da uradi na osnovu slike, kazao je Jovanović.
Osim ovog djela, Miloš Medenica se tereti i da je drugima omogućavao uživanje narkotika. Jovanović ističe da je i ovo djelo potkrijepljeno samo slikom i da niko od 38 osoba, kojima je navodno njegov klijent dao drogu, nije saslušan.
Dodao je i da se presretnuta Skaj komunikacija, koju je dostavio Europol, ne može koristiti kao dokaz.
“Ako se do ovih dokaza došlo hakovanjem, kako se oni mogu koristiti u zemlji gdje je hakovanje krivično djelo”, pitao je Jovanović.
Njegov klijent – Miloš Medenica nije imao šta dodati. Kratko je kazao da se ne osjeća krivim.
Osim protiv Miloša i Vesne Medenice, Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv okrivljenih Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića i „Kopad Company d.o.o.” Nikšić.
Na teret im se stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška telesna povreda i sprječavanje dokazivanja.
Svetlana ĐOKIĆ