Lokalni izbori u Herceg Novom i Tivtu biće održani u subotu, 7. aprila. U Herceg Novom će, sa jedanaest lista, koliko se prijavilo za izbore, biti izabrano 35 odbornika. Građani će u Tivtu 33 odbornika birati sa deset izbornih lista. Na izborima 2008. u Herceg Novom SNP je osvojio 12, a DPS 11 mandata. Srpska lista imala je četiri, a SDP i PZP po dva odbornička mjesta. U Skupštini su bila i dva nezavisna odbornika. Opoziciona koalicija jedva se držala na okupu. Od jedanaest ovogodišnjih obborničkih lista najmanje sedam je onih koje računaju na glasove srpskih birača. Vlast računa da će konačno osvojiti Herceg Novi, opozicija da će ga zadržati. Vlast obećava prosperitet, opozicija ukazuje na dosadašnje promašaje državnih vlasti. SNP se preporučuje sloganom: ,,Novom snagom za naš Novi”, DPS kaže: ,,Mi možemo bolje”, Nova poručuje ,,Svoji na svom”, SDP je ,,Za drugačiji i bolji Herceg Novi”, DSS tvrdi: ,,Imaš za koga da glasaš, nismo svi isti”, PZP sugeriše ,,I ti voliš Herceg Novi” i tako dalje. Pravo glasa u Herceg Novom ima 25.566 građana.
U Tivtu je na prethodnim izborima DPS dobila 12, Srpska lista – pet, SDP – četiri, PZP i HGI po tri, SNP – dva i Liberalna partija i Demokratska srpska stranka po jedan mandat. Pregovori o formiranju vlasti tada su potrajali, u koaliciju su ušli DPS, SDP i HGI. Poslije je sve funkcionisalo mnogo lakše, jer je budžet opštine Tivat jedan od rijetkih u Crnoj Gori u kom je bilo viška novca. Predizborna ponuda u Tivtu uključuje poziv stranke penzionera ,,Glasajmo za sebe, vratimo pravo na život”, poruku HGI da su ,,Nikad kontra Tivta”, SDP kaže: ,,Dosljedno dalje”, a SNP ,,Zna se”. DPS se uzda u ,,Pobjedu kontinuiteta”. U biračke spiskove upisano je 11.288 ljudi, oni će izabrati 33 odbornika.
Nema viđene ministarske glave koja tokom kampanje za lokalne izbore nije prošetala Bokom. Obišli ovo, pogledali ono, obećali – ko šta stigne. Šetao je, dakako, i premijer. Bazenu u Herceg Novom, koji će kroz koji mjesec biti završeni, divio se i Predsjednik Crne Gore. Na primjedbe da je riječ o zloupotrebi koja je zakonom zabranjena, iz Vlade su odgovorili kako je riječ o redovnim i planiranim posjetama i kako je premijer obišao sve opštine, neke i po dva puta. U Zakonu o izboru odbornika i poslanika piše da javni funkcioneri, koje imenuje ili postavlja Vlada ili lokalna samouprava, kao i državni službenici i namještenici, ne mogu učestvovati u izbornoj kampanji. Koga briga.
Dodatni podsticaj toj prefinjenoj pojavi dala je poslanica Evropskog parlamenta Doris Pak koja je tokom sjednice Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje na kojoj su bili crnogorski i dio evropskih parlamentaraca rekla da se takve kampanje dešavaju i u njenoj zemlji, te da se ona ne bi ljutila ako bi vlada vodila kampanju na lokalnim izborima. Široko srce Doris Pak, ipak, nije u skladu sa bezbrojnim preporukama koje su tokom posljednja dva desetljeća stizale iz raznih evropskih institucija i koje govore da korišćenje državnih stvari u partijske svrhe nije dopušteno. U jednoj od preporuka, u tom smislu, piše: ,,Izbornom legislativom treba regulisati da su kandidati, koji su istovremeno i državni zvaničnici, dužni uzeti odustvo sa posla, kako bi se izbjeglo miješanje uloga za vrijeme kampanje i optužbe o zloupotrebi zvaničnih funkcija ili
državnih resursa”. Ljutila se Doris Pak, ne ljutila.
I oko novca za kampanju dešavale su se viđene stvari. Među donatorima hercegnovskom DPS-u u drugoj polovini marta, kako objavljuje Dan, prednjače lokalni partijski funkcioneri iz Rožaja i Nikšića. Još od prethodnih izbora se zna da DPS voli da tako pare malo proputuju. Svi darežljivi Rožajci novac su uplatili istog dana – 28. marta. Tako im došlo.
Ništa novo nema ni oko kupovina ličnih karata. Još na početku kampanje Pokret za promjene Herceg Novi objelodanio je imena pet osoba koje kupuju lične karte, ali i onih od kojih su isprave kupljene za 70 do 100 eura. Prijavu su proslijedili tužilaštvu. Tužilaštvo, k’o tužilaštvo, ćuti.
Ipak je, kao i obično, glavnu atrakciju predstavljao predsjednik DPS-a Milo Đukanović. Boku je pohodio više puta. Prilikom prvog ukazanja objasnio je da su se ,,umorili od dvanaestogodišnje vladavine SNP-a i njegovih koalicionih partnera u Herceg Novom”, da Herceg Novi ozbiljno zaostaje ,,u odnosu na razvoj koji se dogodio u Crnoj Gori” te da je ,,tragični epilog u političkom smislu što je u posljednjih osam godina Herceg Novi napustilo više od 3.000 ljudi”. Malo je pretjerao – za hiljadu. Pored toga, da se bivši premijer mrvicu osvrnuo, uočio bi da je u Bijelom Polju, mjestu sa možda najstabilnijom DPS većinom u Crnoj Gori, između dva popisa nestalo 3.600 ljudi. Pomamili se od dobra.
Svakakve je reminiscencije doživio bivši premijer: ,,Sjetimo se 90-ih godina, vremena kad je trebalo živjeti od plate od pet maraka, kad smo dijelili bonove za ulje, brašno i šećer, a vozili automobile koristeći pravilo par-nepar jer nijesmo imali benzina, sjetimo se NATO bombardovanja, vremena teškog diplomatskog rvanja sa EU kad je trebalo obezbijediti pravo i pravedne uslove na referendum. Svo vrijeme je DPS bio na čelu države i odgovorno ispunio očekivanja građana, a naši kritičari bili su sa druge strane fronta”. To je, valjda, trebalo da zvuči kao mukotrpan put kojim nas je u bolju budućnost vodio DPS. Još samo kad bi otkrio – ko nas je na taj put tjerao i gdje je ta lijepa sjutrašnjica. Đukanovićevom pokušaju da našu stvarnost u posljednjih dvadeset godina pretvori u partizansku jednočinku, nedostaje sve – Treći rajh koji nas napada, drug Tito koji nas oslobađa i jednaka prava za sve kojima smo onda bili mnogo bliži.
Ni gola stvarnost ništa ne može vođi DPS-a. Kazao je da su ,,priče” o neuspjehu Vektra Boke, Instituta i Jadranskog brodogradilišta ,,najobičnije politikantske konstrukcije iza kojih ne stoji ni zrnce istine”.
Nekoliko dana kasnije Vektra je otišla u stečaj.
Da se ne zaboravi: Vlasnik kompanije Vektra Dragan Brković kupio je 2007. kompaniju Boka za 22,2 miliona eura. Ugovorom su bile predviđene investicije od 64 miliona eura tokom naredne tri godine, a krajnji rok za početak ulaganja je bio je 1. novembar 2008. godine. Najavljivane su investicije od 200 miliona eura. Nema.
Najljepše je, ipak, predsjednik DPS-a ostavio za kraj. Na predizbornom skupu i Tivtu obnarodovao je da ukoliko u Crnoj Gori treba sprovesti hapšenja na kojima insistira EU, u zatvore treba da idu čelnici opozicije i vlasnici dijela medija. Nije ostao dužan ni nevladinim organizacijama koje mu nijesu po volji. Zna se ko je kriv: Kolumnista zemunskog klana, opozicionar koji ne zna gramatiku, drugi opozicionar koji je štrajkovao glađu, trovač na dvoru – etikete su koje su zaradili Nebojša Medojević, Branko Radulović, Andrija Mandić i Predrag Bulatović. Profesor Miodrag Perović označen je kao ,,lider neorganizovanog kriminala”. Osim što bi trebali u zatvor gorepomenuti su krivi jer su im ,,na udaru” ekonomija i investitori. ,,Treba stvoriti očaj u Crnoj Gori jer bi Crnogorci jedino iz očaja za njih glasali”, kazao je Đukanović.
Da je do toga – opozicija i ostali sjutra bi mogli na izbore, vječiti premijer je sa svojima proizveo dovoljno očaja. Proizveo je, međutim, i, više nego dovoljno – gole sile. Šta god da osvoji – njome će osvojiti.
Veseljko KOPRIVICA