Duško Marković je ove sedmice proslavio 100 dana na mjestu Mila Đukanovića. Za to vrijeme Đukanović je onako premijerski davao putokaze, krčio put, upirao prstom u neprijatelje. Marković ga je pratio. Navikao. Razumljivo, decenije su u pitanju. Kontinuitet je to.
U stotinu dana za nama, Marković je nastavio da bude glavni šefov policajac i obavještajac. Jurio je širokove i šimšakove, i razne domaće izdajnike. Demonstrirao čvrst stav – nema cile-mile s bivšim šefom Udbe. Kako je samo hiljadama majki odlučno, nekako starinski, podvikno da idu kući i brinu o mužu i đeci, kao što bog zapovijeda, da ne dangube ispred njegovog radnog mjesta. Protestima neće dobiti – ništa. Vlada dala, Vlada uzela, njihove pare. A i nema se. Pare za isplaćivanje u budžetu su konačno za bonuse, trinaeste plate i tajkune. Treba to podmiriti, žene božje.
Kao da je šef vojnog logora, a ne države, Marković je u ovih 100 dana posebno ispoljavao čvrst stav onda kad za njega nije bilo nikakvog pokrića. Politička situacija je stabilna, govorio je dok je buktala politička kriza u zemlji. Bezbjednosno stanje bilo je odlično dok su u sred bijela dana u glavnom gradu automobili letjeli u vazduh, i nastavljao se niz smrti na Crnogorskom primorju povezan sa organizovanim kriminalom. ,,Mene novinar nije pitao konkretno za neku situaciju već je pitanje onako u mimohodu bilo kakva je bezbjednosna situacija u Crnoj Gori. I ja sam odgovorio da je odlična, jer da li smo mi ugroženi?”, tumačio je ovih dana Marković. ,,Mi nijesmo ugroženi”, odgovorio je potom na svoje pitanje. Pa budi pametan, jesmo li ili nijesmo ugroženi. A državni udar i ostali navodni spoljni i unutrašnji pokušaji koji su se navrzli da nam ugroze državu? Ma na kraju, koga briga za realnost. Realno, ni Marković nije premijer, nego Đukanovićev namjesnik, pa nikome ništa.
I nije jedini. Predsjednik države Filip Vujanović se ove sedmice oglasio posle stotinu dana ćutanja. Ponovio je ono što je rekao i prošli put nakon poduže javne tišine sa te visoke državničke adrese – čuva mjesto Milu Đukanoviću.
Vujanović je kazao da je njegova želja da ga Đukanović zamijeni na toj funkciji, i da je to, po njemu, realna opcija. ,,Osim toga, riječ je o čovjeku koji bi dobio podršku”, kazao je. Kada je podršku na predsjedničkim izborima 2013. dobio Miodrag Lekić, kandidat opozicije, Vujanović nije živ htio da mu preda to mjesto. Džaba protesti opozicije i upozorenja da po zakonu ne može ostati tri mandata na poziciji predsjednika države. A i nije do njega. Mjesto nije baš njegovo, čuva ga za šefa. I tako već 3.285 dana.
Nije ni čudo što se Đukanoviću pobrkalo, pa više ne zna šta je: predsjednik Demokratske partije socijalista, premijer, predsjednik države, tužilac, predsjednik parlamenta ili direktor Investiciono razvojnog fonda (IRF). On je ove sedmice u Nikšiću obećavao nova radna mjesta, kao ono kad ih je kao premijer obećao čak 40 hiljada, isto pred izbore. Sad je obećao i kreditne linije IRF.
,,Cilj nam je da opredijelimo ne manje od 50 kredita iz postojeće linije Investiciono razvojnog fonda. Dodjelu sredstava uslovili bi sa osnovnom obukom za preduzetnike i mentorstvom koje bi sprovodila izabrana privatna ili državna institucija, konsultanti ili ljudi iz biznisa”, kazao je Đukanović u Nikšiću. Ko zna, možda mu i Zoran Vukčević, direktor IRF, čuva mjesto.
To su te jake institucije, jasno razdvojene grane vlasti i depeesovska pravila demokratije na koje je navikao Marković.
To je u stvari epilog Snimka. Isti glas u svim institucijama.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ