Povežite se sa nama

HORIZONTI

KOMEMORACIJA U VELIKI PO VUČIĆEVOJ MJERI: Porfirije kao apostol obmana i manipulacija

Objavljeno prije

na

Žrtve pokolja od kojih su većina bili djeca, žene i starci su  zaslužili duboki pijetet i dostojno sjećanje na njihovo teško stradanje, prije svega od strane države Crne Gore. Međutim, srbijanska vlast i njena produžena ruka- patrijarh Porfirije Perić sa jednim brojem episkopa Srpske crkve (SPC) su se uspjeli nametnuti kao domaćini komemoracije koja je po ustaljenom obrascu iz Beograda iskorištena u političke svrhe  i za  krečenje istorije

 

 

Prošle nedjelje je u Veliki kod Plava obilježeno 80 godina od stravične odmazde nad crnogorskim civilnim stanovništvom koje su tog 28. jula 1944.god. počinili pripadnici njemačkih SS jedinica predvođenih tada pukovnikom Augustom Šmidhuberom. U bestijalnom masakru nad oko 500 mještana svih uzrasta su učestvovali djelovi 7. SS dobrovoljačke divizije Princ Eugen i 21. SS dobrovoljačke brdske divizije Skenderbeg. Osim SS jedinica (koje su bile vojno krilo Hitlerove nacističke partije) u operaciji su učestvovale, i lokalne muslimanske milicije i četnici iz Crne Gore iz Sandžaka.

Žrtve tog pokolja od kojih su većina bili djeca, žene i starci su van svake sumnje zaslužili duboki pijetet i dostojno sjećanje na njihovo teško stradanje, prije svega od strane države Crne Gore.

Međutim, srbijanska vlast i njena produžena ruka patrijarh Porfirije Perić sa jednim brojem episkopa Srpske crkve (SPC) su imali druge planove. Prvo su se uspjeli nametnuti kao domaćini komemoracije koja je po ustaljenom obrascu iz Beograda iskorištena u političke svrhe i krečenje istorije. Osim patrijarha i njegova dva “domaćina” iz Crne Gore ,došli su i episkop mileševski Atanasije, hercegovački Dimitrije, slavonski Jovan Ćulibrk (kome je Sinod zabranio da više dovodi u pitanje udbaško-komunistička naduvanja jasenovačkih žrtava koje SPC i dalje propagira kao “istinu”) i Kirilo latinoamerički i ujedno administrator zagrebačko – ljubljanske mitropolije.

Od svjetovnih vlasti su bili prisutni predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić Milan Knežević – “politički prvak srpskog naroda u CG” kako ga je predstavio portal SPC-a, i ostali političari provučićevskog bloka u Crnoj Gori. Prisutan je bio i Momo Koprivica (potpredsjednik Vlade i funkcioner Demokrata).  Glavni gost i de facto domaćin skupa je bio Nikola Selaković, srbijanski ministar kulture i izaslanik gospodara Srbije Aleksandra Vučića. Selaković je do sada promijenio nekoliko ministarskih pozicija i glavni je Vučićev čovjek za crkvena i pitanja u pravosuđu.

Srbijanski patrijarh i njegov  formalni “domaćin” episkop budimljansko – nikšički Metodije Ostojić su već imali pune ruke posla ovog  ljeta. Porfirije je kao patrijarh vodio  kampanju negiranja genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Istovremeno je promovisao parastose i priče o navodnom stradanju skoro 3.500 Srba u Podrinju i oko Srebrenice za vrijeme rata tako što je proglasio vojnike dobro naoružane Vojske Republike Srpske (VRS) i srbijanskih jedinica koji su poginuli u borbama sa Armijom BiH za nevino postradale goloruke srpske civile pobijene od muslimana.

U Crnoj Gori je Metodije održao parastos i osveštao spomenik u Banjanima Blagoju Kruščiću, četniku i saradniku nacista koji je kao takav strijeljan od strane partizana u Srbiji. Sadašnji mitropolit Joanikije Mićović je ovog ljeta održao parastos i veličao vrline otvoreno pronacističkog i ratnohuškačkog crnogorskog mitropolita Joanikija Lipovca. Njega su partizani na kraju rata pogubili kao kvislinga i propagatora četništva. Prošle godine su ova dva episkopa i njihovo sveštenstvo održali nekoliko parastosa četničkim koljačima i saradnicima nacista veličajući ih kao osobe koje su “služile Bogu”.

U pozdravnom govoru u Veliki episkop Metodije, čijoj eparhiji kraj pripada, je poželio dobrodošlicu u “srpsku Spartu…đe se srpski krstaš vije”, gdje sveci brane “srpstvo Crnom Gorom od nebraće i pneuma zlih gospodara”. Episkop je pozvao da se “sjete mraka koji je toga dana (1944.) osvanuo srpskoj deci” i da se “poklone svetim dušama krstonosnih stradalnika i mučenika naših”.

Nakon toga je patrijarh dobio riječ uskliknuvši da “jedan smo narod, svetosavski,…srpski narod” podsjetivši na “stradanja nedužne dece, majki i bespomoćnih staraca”. Po riječima Porfirija, oni su stradali i bili krivi “samo zato što su bili pravoslavni i što su bili Srbi”. Patrijarh je objasnio da su se sabrali “da se Bogu pomolimo, a ne da nekome sudimo ili, ne daj Boże, nekoga osuđujemo”.

Ipak, Porfirije je upravo zbog toga i došao – da (krivo) sudi i da (neistinito) osuđuje.  “Zvjersko lice Drugog svetskog rata, čiju su ključnu i sramnu uloga na našim vekovnim prostorima odigrale fašističke sluge na ovom i ovakvim mestima u dobroj meri se razotkriva” kaže patrijarh  SPC-a, pri čemu među njima ne ubraja četnike jer ih je zvanična Srbija rehabilitirala kao borce za slobodu. Stoga se “molitvenim sećanjem na svetlost dana iznosi utamničena i bolna istina o neviđenom stradanju našeg pravoslavnog srpskog naroda” dodavši da su “u komunističkoj Jugoslaviji…planski bila izmeštena u prostor nepoželjnih tema i sferu…koja obezbeđuje zaborav”. Na ove  ciljane i lako dokazive neistine Vučićevog patrijarha, nadovezao se i portal SPC-a. Press služba patrijaršije je zaključila da su “u pokolju u Veliki pored Nemaca, učestvovali i balisti i vulnetari (tzv. Muslimanska milicija)…od kojih su mnogi posle rata, u vreme komunističke vlasti, uživali čak i povlastice”. Na slikama lokalne crkve su oslikani njemački, albanski i muslimanski dželati u službi nacista kako odsijecaju glave “srpskoj djeci”.

Ni na jednoj fresci ni u besjedama revizionistički ostrašćenog klera nema ni pomena o četnicima koji su zajedno sa nacistima, balistima i vulnetarima učestvovali u zločinu nad crnogorskim narodom u Veliki. Kada bi Vučićevi episkopi to priznali, onda “bi se u dobroj meri razotkrilo” da Veličani nisu stradali “samo zato što su bili pravoslavni i što su bili Srbi”.  U izvještaju SS oficira njemačkoj komandi se navodi razlog odmazde nad mještanima koji nema veze sa manipulativnim navodima Porfirija. SS navodi da je “selo Velika naseljeno Crnogorcima” i da je “očevidno da je… na odgovarajući način neprijatelju (partizanima) pružalo pomoć”. Dalje se navodi da je jedan zarobljenik izjavio da su u selu “boravila propagandna odjeljenja bandita i da su zavrbovali 20 mladih Crnogoraca”. Takođe “stanovništvo nije nikada izvještavalo o dolasku ovih crvenih propagandnih odjeljenja…(niti) o prelasku mladića na stranu bandita (partizana)”.

U knjizi Vatre Komova – narod andrijevičkog sreza u NOR-u (Beograd, 1978.) se navodi da u selu sa preko 320 domaćinstava “nije bilo četničkih i drugih fašističkih organizacija” što veoma teško pada sadašnjim velikosrpskim episkopima. Velika je dala 270 boraca Narodno-oslobodilačke vojske (NOV) od kojih su 50 dali živote od Čakora do Ljubljane. Selo je iznjedrilo i 70 boraca koji su stekli oficirske činove.

Prisustvo četnika u pokolju spominje i Blažo Janković, komandant 4. proleterske crnogorske udarne brigade. Četničko prisustvo rame uz rame sa pripadnicima SS Skenderbeg u Veliki je zabilježio fotografijom Ernst A. Cviling kao pripadnik ratnog dopisničkog odjela Komande Jugoistok Vermahta. U video žurnalima njemačke vojske koji su dostupni na internetu može se lako vidjeti kako su se crnogorski četnici borili zajedno sa SS Princ Eugen divizijom u Crnoj Gori i tokom zajedničkog odstupanja prema Austriji.

Manje se zna  etnički sastav SS divizije Princ Eugen. Oficirski kadar su činili Njemci iz Njemačke i Austrije, dok su vojnici u početku bili pretežno podunavski folksdojčeri. Zbog velikih gubitaka u borbama na proljeće 1944. u Princ Eugen stupa i veliki broj etničkih Srba, Hrvata i Mađara. Otto Kumm u svojoj knjizi o toj diviziji (izašla 1978. u Njemačkoj) navodi da su u vremenu kada su se desili najgrozniji pokolji u regionu (ljeto 1944.god.) u Princ Eugenu borilo “preko hiljadu Srba”. General Glez fon Horstenau, koji je bio predstavnik njemačke vojske u Zagrebu kod ustaških vlasti, u svojim memoarima ističe da su srpski SS dobrovoljci najvjerovatnije odgovorni za neke stravične pokolje hrvatskih civila u Dalmaciji tog ljeta. Prisustvo Srba u SS diviziji su potvrdili i neki od preživjelih Veličana rekavši da su im se SS-ovci prije pokolja obraćali na čistom srpskom jeziku rekavši da se nemaju čega bojati. Isto su im govorili i četnici obećavajući da niko nevin neće stradati.

Da krečenje istorije i pamćenja naroda bude ubjedljivije pobrinuo se mitropolit Joanikije. Na njegov prijedlog, dok je bio episkop budimljansko – nikšićki, je Arhijerejski sabor SPC  na “redovnom zasedanju 24. maja 2017. u Beogradu” pribrojao “u diptih svetih… srpske žrtve nacističkog terora iz Velike, Rženice i Gornje Rženice…postradale 28.jula 1944. godine”.

Iako su veličke nevine žrtve upisane u takozvani diptih svetih, crkva zvaničnog Beograda nastavlja sa glorifikacijom četničkih dželata i domaćih ideologa fašizma (od kojih mnogi nose ordenje SPC-a) koji su dobili i zvaničnu rehabilitaciju u Srbiji.

Cilj je jasan. “Nova nada novog doba za Crnu Goru, doba u kom će se pjesma i patnja djece spojiti u složnu i divnu harmoniju sa vjerom i umljem na korist Crne Gore, na diku i ponos cijelog srpstva” objasnio je episkop Metodije u Veliki.

Crnogorska vlast, najviše oličena u Pokretu Evropa sad (PES) i Demokratama glasno ćuti na brutalne krivotvorine i manipulacije patrijarha i episkopa kojima i nevino postradala djeca u Veliki služe za utemeljenje velikosrspskog,  velikodržavnog projekta.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

HORIZONTI

NOVI ŠPIJUNSKI SOFTVERI U BORBI PROTIV NEPRIJATELJA PRIVATNE DRŽAVE: BIA cilja novinare i građanske aktiviste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izvještaj Amnesty international je dokumentirao, preko digitalne forenzike, prisustvo malignih softvera na telefonima nekoliko srpskih novinara i aktivista koji su privedeni od strane policije i/ili BIA-e na informativne razgovore. Da su neprijatelji privatne države porodice Vučić pod prismotrom nehotice je otkrio i šef države rekavši da on „zna koje zapadne službe su preko kojih opozicionih stranaka“  uticale na studente da ne razgovaraju sa njim

 

 

Nije tajna da policije i obavještajne službe koriste prislušne uređaje i softvere u borbi protiv kriminalaca i onih koji ugrožavaju državni poredak. Podaci o javnim nabavkama MUP-a Srbije pokazuju da ovaj organ i Bezbedonosno-informativna agencija (BIA) imaju na raspolaganju širok spektar opreme – izraelski Cellebrite, britanski Oxygen, švedski MSAB, kanadski Magnet, ruski Elcomsoft itd.  Ti proizvodi omogućavaju da čitav sadržaj mobilnog telefona ili računara bude dostupan policiji i tajnoj službi maltene na jedan klik.

Neke kompanije (Cellebrite, MSAB…) nude i tzv. napredne ili „laboratorijske“ usluge otključavanja telefona tako što će stručnjaci iz centrale kompanije daljinskim putem pristupiti telefonu koji se „vještači“ i otključati ga. Ovakvi softveri omogućavaju i najdublji nivo izvlačenja podataka koji uključuju i skrivene i obrisane datoteke, listing Wi-fi mreža na koje se korisnik povezivao, GPS lokacije, istoriju internet pretraga, unose na tastaturi, emailove, notifikacije i metapodatke fotografija i video materijala. Nekad je moguće sve ovo izvući za manje od pet minuta. Kompanije Cellebrite i MSAB jamče da njihov softver može uraditi i istoriju kretanja vlasnika telefona i pronaći sve osobe sa kojima je vlasnik imao kontakt ukoliko imaju fizički pristup datom telefonu.

Srbija je, prema istraživanju Balkanske istraživačke reporterske mreže (BIRN), od 2017. godine intenzivirala nabavku ovakve opreme. Na žalost, meta te opreme nije galopirajući organizovani kriminal i korupcija, već oni koji se bore protiv istog. U do sada objavljenim transkriptima nekada kodirane Sky ECC aplikacije, može se pročitati kako načelnik operative BIA-e Marko Parezanović dogovara sa vrhom države i predsjednikom Apelacionog suda povoljnu presudu i puštanje na slobodu Darka Šarića i drugih pripadnika narko klana koji služe režimu. Parezanović daje upute i kritike za akcije narko klanova i prenosi informacije svemoćnom Oskaru (kako se naziva šef u Sky komunikaciji). Parezanović je i jedan od kreatora Srpskog sveta i rukovodi obavještajnim operacijama u Crnoj Gori po javnom priznanju Vučićevskih Novosti koje vodi nekadašnji Miloševićev ratni propagandista Milorad Vučelić. I drugi narko bosovi i pripadnici kriminalnih organizacija, po do sada objavljenoj procurjeloj dokumentaciji i svjedočenjima smijenjenih inspektora policije, rade za režim i vladajuću porodicu. U poslove sa drogom su po istim izvještajima upleteni i bivši šefovi BIA-e i MUP-a koji su sada ministri i potpredsjednici na jednako osjetljivim pozicijama.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

HOĆE LI VUČIĆ USPJETI BLOKIRATI CRNU GORU KA EU PREKO DF-A: Upitno zatvaranje četiri poglavlja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mnogo toga  može poremetiti evropske nade Vlade (makar njen proevropski dio) i ogromne većina stanovništva. U početku su hrvatska upozorenja u Vladi olako shvatili, u uvjerenju da će Berlin i Pariz ispeglati stvari sa Hrvatima i da se „Hrvati tu ne pitaju“, kako je Monitoru tada neformalno rečeno. Dosadašnji pristupni procesi drugih zemalja pokazuju suprotno

 

 

Po najavama, Crna Gora bi trebala, do kraja ove godine, zatvoriti četiri pregovaračka poglavlja. Radi se o poglavljima 7 (Pravo intelektualne svojine), 10 (Informatičko društvo i mediji), 20 (Preduzetništvo i industrijska politika) i 31 (Spoljna, bezbjednosna i politika odbrane). Vlada je ranije imala ambiciju zatvoriti čak 10 poglavlja 2024., ali  iz Evropske komisije (EK) nisu tako mislili. Sada Vlada predviđa da će do kraja 2026.godine . zatvoriti sva poglavlja kako bi onda države članice krenule u proces ratifikacije. U tom slučaju Crna Gora bi mogla dobiti prijem 2028.

Mnogo je toga što može poremetiti nade Vlade (makar njen proevropski dio) i ogromne većina stanovništva. Hrvatska je nedavno poslala Podgorici takozvani non-pejper, koji je forma diplomatske komunikacije koja nije formalnog i obavezujućeg karaktera, ali sadržinski je veoma ozbiljna poruka i opomena. U njemu je, po pisanju zagrebačkog Jutarnjeg lista, pobrojano 10 problema za  koje očekuju rješenja zvanične Podgorica ako želi pristupni proces bez turbulencija. Među njima su „pravedna i dostojna naknadu svima koji su bili zatočeni u logorima u Crnoj Gori“ tokom rata, vraćanje broda Jadran, prava hrvatske manjine i restitucija, određivanje granice na moru kod Prevlake, procesuiranje ratnih zločina na teritoriji Hrvatske i pitanje nestalih osoba (njih 14). Očekuje se  i preimenovanje bazena u Kotoru koji nosi ime jednog od zloglasnih stražara u logoru Morinj.

Do sada Crna Gora nije procesuirala nikoga za zločine tokom agresije 1991. godine, osim što je objavljeno da je osumnjičen bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić za zločine protiv civila u okupiranom Cavtatu.

Crnogorski novinar Vladimir Jovanović je u svojoj knjizi Srce tame integralno objavio dokumenta Vlade Mila Đukanovića koja pokazuju da su najviši crnogorski rukovodioci bili potpuno upućeni u planove JNA i da su zajedno pripremali agresija na Hrvatsku. Dokumenta Vlade otkrivaju i kasniju sistematsku pljačku i raspodjelu plijena sa tzv. „oslobođenih područja“ u Konavlima i drugdje.

U Hagu su za napad na Dubrovnik osuđena samo dva visoka oficira JNA iz Crne Gore. Djukanović je 2000. godine izrazio žaljenje za ono što su crnogorski građani učinili tokom rata, ali se nikada nije izvinuo hrvatskom narodu za svoje učešće i ratno huškačku retoriku. Zvanična Hrvatska olako je prešla preko dobro dokumentiranih nepočinstava tadašnjih  crnogorskih vlasti, odanih Miloševiću.. Čak je skrajnuta inkriminirajuća dokumentaciju za Katnića koji će postati bič Đukanovićevog režima. Andrej Plenković je septembra 2016. godine, prije nego će položiti premijersku zakletvu, u izjavi Pobjedi rekao da se raduje crnogorskim uspjesima.  „Đukanović i njegov savjetnik Roćen su moji veliki prijatelji i naša saradnja će biti odlična“, napomenuo je. Niko od hrvatske opozicije nije pitao Plenkovića otkud to „veliko prijateljstvo“ sa mrziteljem šahovnice i crtačem novih granica koje je Đukanović najavljivao 1991. Vidno je da su za vrijeme njegove vlasti napravljeni neki dogovori i neprijatna pitanja su  skrajnuta pod tepih zbog raznih strateških, i možda i privatnih, razloga.

Vjerovatno je da je na ovo „veliko prijateljstvo“ aludirao i Andrija Mandić u reakciji na hrvatski non pejper. Mandić tvrdi da zbog „dobrih odnosa hrvatskih političara i pripadnika bivšeg režima….sve što Hrvatska šalje Crnoj Gori o budućim odnosima je rukopis iz Podgorice“. Mandić je nebulozno ocijenio da će  „po svim parametrima koje život znače Crna Gora preteći Hrvatsku“. Ranije je , opet proizvoljno,  predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdio  kako Srbija samo što nije pretekla Hrvatsku. Mandić je na kraju zaključio da neko ne želi da  Crna Gora ide „ovako brzim tempom naprijed“. Po dosadašnjem ponašanju, Mandić i njegov beogradski šef bi se u tome najviše mogli prepoznati. Mandić već duže  forsira identitetske teme koje dijele crnogorsko drušvo i zaustavljaju evropski konsenzus.

Glavni okidač pogoršanih hrvatsko-crnogorskih odnosa je bilo ljetošnje politikantsko izglasavanje skupštinske rezolucije o genocidu u Jasenovcu sa jedva sklepanom većinom od jednog poslanika. U zadnjem momentu Jasenovcu su dodati i logori Dahau i Mathauzen u nadi da se otupi tekst i nekako amortizira reakcija Zagreba. Rezolucija je uslijedila nakon što je Vlada CG podržala UN-ovu rezoluciju o genocidu u Srebrenici koji zvanična Srbija i njeni sateliti u Crnoj Gori (NSD-DNP-SNP) i Bosni negiraju. Vučić i njegovi mediji su zbog glasanja u UN-u posebno zamjerili Crnoj Gori.

Na usvajanju te rezolucije, kakvu je  ranije Vučić povukao iz svog parlamenta kako ne bi „naneo štetu evropskom putu Srbije“,  insistirao je blok partija pod kontrolom predsjednika Srbije. NSD i DNP su izglasavanje Jasenovca postavili kao uslov  podrške Spajićevoj vladi.

Predsjednik parlamenta  Mandić redovno ponavlja da je ponosan što je bio inicijator te rezolucije – premda u to niko ne vjeruje ni u njegovoj partiji a kamoli u Hrvatskoj. Njen predsjednik Zoran Milanović je konstatovao da je rezoluciju izglasala „tanka većina za koju se zna kako je nastala“. Nakon izglasavanja jasenovačke rezolucije,  Andrija Mandić, Milan Knežević i Aleksa Bečić su proglašeni za nepoželjne osobe u Hrvatskoj. Mandić je tada poručio da „nijedan dobronamjeran čovjek nije mogao da pomisli da će se moderna Hrvatska poistovjetiti sa Nezavisnom državom Hrvatskom“. Kako se to Zagreb postovjetio sa NDH  nije objasnio. Isto je ponovio skoro na TV Happy gostujući kod Vučićevog propagandiste.

Koliko je (ne)bitan Jasenovac za Crnu Goru govori i zvanični podatak Javne ustanove spomen obilježje (JUSP) Jasenovac da su u logoru tokom Drugog svjetskog rata stradala 44 Crnogorca. Hrvatska je, za razliku od Srbije, uvijek osuđivala zločine svojih fašističkih kvislinga tako da nije postojalo ništa sporno što bi natjeralo crnogorski parlament da se petlja u srpsko-hrvatske odnose.

Sa druge strane,  u utorak je Skupština odbila staviti na dnevni red rezoluciju o genocidu u Šahovićima 1924.  Te godine je crnogorska rulja organizovana i podstrekavana od Beograda u jednom danu masakrirala stotine  bošnjačkih civila na teritoriji opštine Bijelo Polje. Prije pokolja srpska žandarmerija je oduzela svo naoružanje po selima da bi rulja imala lakši posao. Preživjelo muslimansko stanovništvo je opljačkano i protjerano. Beograd nikada nije sproveo istragu ovog najvećeg mirnodopskog zločina u Jugoslaviji pa se ni ne zna tačan broj ubijenih.

Mandić se, navodni promoter pomirenja, takođe usprotivio rezoluciji o genocidu u Šahovićima jer u parlamentu već postoji veliki broj rezolucija, uključujući one o osudi zločina totalitarnih režima i genocida. „Ove rezolucije čekaju godinama da budu stavljene na dnevni red“, rekao je, napominjujući da su neke pokrenute još 2007.  Mandiću to nije smetalo da ljetos Jasenovac ekpresno stavi na dnevni red čim je dobijen IBAR – tj. završna mjerila za zatvaranje poglavlja. Ranije je premijer Milojko Spajić je, po pisanju Jutarnjeg lista i nekim diplomatskim izvorima, nekoliko puta obećao u Briselu da njegov Pokret Evropa sad (PES) neće podržati Vučićevu rezoluciju o Jasenovcu.

U početku su hrvatska upozorenja u Vladi olako shvatili, u uvjerenju da će Berlin i Pariz ispeglati stvari sa Hrvatima i da se „Hrvati tu ne pitaju“ kako je Monitoru tada neformalno rečeno. Dosadašnji pristupni procesi drugih zemalja pokazuju suprotno. Makedonci su godinama bili blokirani od Grčke zbog imena zemlje, a sada je blokada Bugarske zbog različitog gledanja na identitetska pitanja. Albanija ima slične probleme sa Grčkom, dok je Slovenija blokirala Hrvatsku gotovo godinu zbog problema oko morskog ragraničenja u Piranskom zalivu. I slučaj Srbije je simptomatičan. Iako je Evropska komisija jesenas, po četvrti put, preporučila otvaranje Klastera 3 za Srbiju, to se još nije desilo. U kratkom periodu, po treći put, je Srbija odbijena jer je 8 od 27 EU članica bilo protiv, uključujući i Hrvatsku. Njemačka, Francuska i Italija su glasale za.

Bivši ministar vanjskih poslova  i predstavnik Crne Gore u Venecijanskoj komisiji Srđan Darmanović je u intervjuu za Antenu M rekao da su HDZ i premijer  Plenković „jako dobro pozicionirani unutar Evropske narodne partije, do te mjere da je Plenković bio kandidat za predsjednika Evropske komisije“. On misli da će Hrvatska sa svojim saveznicima naći mjeru koliko trenutno može pogurati Crnu Goru. „To mogu da budu otprilike, dva poglavlja, a ova druga dva ne – prosto da nam stave do znanja da se sa njma ne može tako igrati“ zaključuje Darmanović.

Prije neki dan je slovenačka ministarka vanjskih i evropskih poslova Slovenije Tanja Fajon izjavila da su Slovenija i Njemačka pripremile non- pejper kojim se predviđa da u pretpristupnom procesu nema mogućnosti veta i blokade zbog bilateralnih pitanja sa susjednim državama. Umjesto toga bi se koristilo tzv. kvalificirano većinsko glasanje (QMV). Da bi takav prijedlog prošao, prvo se mora  predložiti u formatu koji nije non-pejper i za njega moraju glasati svih 27 članica. Teško je vjerovati da će se Hrvatska, Bugarska, Grčka itd. olako odreći prava veta.

Da su upozorenja konačno ozbiljno shvaćena vidjelo se u srijedu kada je Vlada objavila Odluku o uređenju imovinsko pravnih odnosa sa Opštinom Tivat za Dom kulture Josip Marković u Donjoj Lastvi. Ovaj objekat će se ustupiti Hrvatskoj „u cilju afirmacije i promocije vrijednosti i nasljeđa hrvatske zajednice u CG“ ali i radi „ojačavanja bilateralnih odnosa sa Republikom Hrvatskom“. Samo sedmicu ranije se lider Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović javno požalio „na antihrvatsku histeriju u CG“ i pokušaj vlasti u Tivtu da istjera hrvatsku zajednicu iz pomenutog objekta. “Koji su naši preci podigli, i koji jedini nije bio obnovljen nakon potresa 1979. godine i mi ga obnovili 2011.“, podsejtio je  Vuksanović  Da li će ovaj gest dobre volje biti dovoljan vidjećemo brzo.

Da sve nije u redu vidi se i iz jučerašnjeg otkazivanja susreta između Mandića i predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Metsoli. Formalno – zbog privatnih razloga.

Jovo MARTINOVIĆ

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

HAPŠENJE TROJICE NIKŠIĆANA NA KOSOVU: DF i SPC – provokatori su dobri momci

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nesporno je da Crna Gora treba pružiti diplomatsko – konzularnu pomoć svojim državljanima na Kosovu gdje ima ambasadu. Uhapšeni moraju imati pravo na fer suđenje na kome će utvrditi sve činjenice.  Sporno je to što iz bloka  vučićevskih partija u Crnoj Gori nije stigla ni jedna osuda ponašanja ovih navodnih “vjernika” i “mirnih hodočasnika“

 

 

Kosovska policija je 24. novembra u Dečanima uhapsila tri crnogorska državljanina iz Nikšića koji su, navodno kao vjernici, bili u posjeti Manastiru Visoki Dečani koji je taj dan obilježavao manastirsku slavu. Bilo je prisutno nekoliko hiljada posjetilaca i poklonika iz regiona u manastiru koji je zadužbina iz ranog 14. vijeka kralja Stefana Uroša Trećeg Nemanjića, čije mošti se tamo čuvaju.

Po riječima advokatice uhapšenih Jovane Filipović, Nikšićani su privedeni nakon napuštanja manastira “jer je na okviru registarske tablice njihovog automobila pisalo Kosovo je Srbija”. Prvo im je određeno zadržavanje od 48 sati, a onda su 26. novembra izvedeni pred sudiju odjeljenja pećkog Osnovnog suda u Dečanima koji im je odredio pritvor od 30 dana. Pećko tužilaštvo ih tereti da su počinili krivično djelo izazivanje mržnje i netrpeljivosti. Radi se o Rajku Krivokapiću (34), Marinku Jovanoviću (24) i Dragutinu Lalatoviću (24). Ministar odbrane Dragan Krapović je prije dva dana izjavio da su dvojica od trojice uhapšenih pripadnici Vojske Crne Gore. Ministarstvo odbrane je u  saopštenju reklo da “u ovom trenutku obojica se zvanično nalaze na bolovanju i riječ je o dobrim i uzornim pripadnicima Vojske”.

Reakcija ministarstva je uslijedila nakon serije izjava političara bivšeg Demokratskog fronta (DF). Svi DF-ovi političari i crkva su osudili hapšenje. Među prvima reagovao je  gradonačelnik Nikšića i poslanik Nove srpske demokratije (NSD)  Marko Kovačević , koga Više državno tužilaštvo namjerava procesuirati upravo zbog govora mržnje i podsticanja netrpeljivosti kad mu skinu imunitet.

Kovačević je rekao da “demonstracije sile protiv mirnih hodočasnika koji nisu nikome napravili nikakav problem samo zato što su Srbi nije dobra poruka za region”. Kosovske institucije žele, po Kovačeviću, “da se na ovakav način iživljavaju nad ljudima samo zato što su Srbi”. Njegov  partijski šef i predsjednik Skupštine Andrija Mandić je u izjavi beogradskoj Politici pozvao u ime Crne Gore “prištinsku administraciju” da se trojica “što prije oslobode”. Mandić je istakao da “ne postoji nikakav razlog da se vjernici SPC koji su obilazili naše svetinje na Kosovu zadržavaju i osuđuju pod ovako žalosnim izgovorima”. Mandić i njegova NSD  ne priznaju Kosovo kao samostalnu državu.

Na brigu za  “mirne hodočasnike” i “vjernike koji obilaze naše svetinje” se nadovezala i Eparhija budimljansko – nikšičke Srpske crkve (SPC) kojom rukovodi njegovo preosveštenstvo Metodije Ostojić.  Ostojićeva eparhija je u saopštenju izrazila “protest kosovskim institucijama koje ovom drakonskom mjerom pokušavaju da zastraše hodočasnike koji iz svih krajeva svijeta godinama pohode svetinju hrama pod zaštitom UNESCO-a”. Ostojiću je kriva i Crna Gora kao država zbog “odsustva predstavnika ambasade Crne Gore u Prištini na slavi manastira Visoki Dečani zajedno sa svojim narodom čije interese i prava bi trebali da štite”. Pasivnost državnih insitucija oko slučaja uhapšenih je, za Ostojićevu eparhiju, “pokazatelj nepravičnog odnosa prema građanima pravoslavne vjeroispovesti i srpske nacionalnosti” zbog čega se “sama država desuverenizuje i unižava”.

Da episkop Ostojić i njemu slični imaju želju da desuvereniziraju i unize Crnu Goru odavno nije sporno. Ostojić je inače nositelj Mandićeve partijske nagrade Marko Daković koja nosi ime po  kvislingu srbijanskih vlasti u trenutku uništenja Crne Gore kao države krajem 1918. Ostojić je takođe, zajedno sa NSD-om,  otvoreni promoter fašističkih kvislinga i osuđenih masovnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata koje bez uzdržanja naziva bogoslužiteljima i redovno im drži parastose. Istovremeno je i podržavalac režima Vladimira Putina i njegove  agresije na pravoslavnu Ukrajinu. Nedavno je dobio priznanje i u Ruskom domu u Beogradu, instituciji koja je usko povezana sa djelovanjem ruskih špijunskih službi u inostranstvu.

Osim ministra odbrane Dragana Krapovića, dok ovaj broj izlazi u štampu, oglasio se i Kabinet potpredsjednika Vlade za vanjske i evropske poslove, Filipa Ivanovića da pomno prate slučaj, te da će nastaviti da pružaju konzularnu i pravnu podršku  trojici uhapšenih crnogorskih državljana.

“Očekujemo da se našim državljanima obezbijedi nepristrasan i pravičan tretman, uz poštovanje osnovnih ljudskih prava i sloboda”, saopštili su.  Podsjetili su  na “značaj poštovanja slobode govora i izražavanja koje državljani drugih zemalja uključujući i građane sa Kosova uživaju tokom boravka u Crnoj Gori”.

Nesporno je da Crna Gora treba pružiti diplomatsko – konzularnu pomoć svojim državljanima, pogotovo na Kosovu gdje ima ambasadu. Uhapšeni moraju imati pravo na fer suđenje na kome će nesporno utvrditi sve činjenice.

Veoma je sporno to što iz bloka prosrpskih vučićevskih partija u Crnoj Gori (NSD-DNP-SNP) nije stigla niti jedna osuda ponašanja ovih navodnih “vjernika” i “mirnih hodočasnika”. Slogan Kosovo je Srbija može biti  politički stav u Srbiji i drugim zemljama koje ne priznaju Republiku Kosovo kao suverenu državu. Međutim, svjesno otići sa takvim natpisom na registarskim tablicama na Kosovo i voziti kroz teritoriju koja je strahovita stradala u posljednjem ratu upravo od ruke srpskog režima Slobodana Miloševića je očigledna  provokacija albanskog stanovništva.

Trojica Nikšićana su na putu do Visokih Dečana prvo prošli Peć koju su srpske snage krajem marta 1999. metodično etnički očistile, opljačkale i popalile uz brojne egzekucije nad civilima. Preko 100 hiljada stanovnika Peći je protjerano samo zbog pogrešnog imena i vjere. Nakon Peći put ka Dečanima i manastiru vodi kroz selo Ljubenić koje je još krajem maja 1998. godine etnički očišćeno i stanovništvo protjerano u Albaniju. Prije toga su srpske snage razdvojile devet muškaraca od žena i ubile ih kao odmazdu za dva policajca ranije poginula u borbi sa kosovskim gerilcima. Albansko stanovništvo koje se vratilo u Ljubenić po dolasku OSCE misije je 1. aprila 1999. opet stradalo i protjerano. Tada su srpske snage, na osnovu nalaza HRW-a (Human RIghts Watch) ubile najmanje 63 civila dok je u zbjegovima stanovništva ubijeno njih još 25 od čega su 9 bili iz Ljubenića. Ovaj krvavi pir su pratile sveprisutne pljačke i paljevine. Stradala su i sela Gornji i Donji Streoc kao i sam grad Dečani. Lista zločina počinjenih u ime Srbije i srpskog Kosova se dalje niže širom zemlje. Da su trojica,  sada uhapšenih Nikšićana, prošli tuda sa istim natpisom prije petnaestak godina izložili bi se opasnom riziku.

Do sada iz partija vučićevske koalicije u Crnoj Gori niko nije osudio najveće etničko čišćenje u Evropi nakon Drugog svejtskog rata – preko 800 hiljada protjeranih Kosovara i hiljade ubijenih civila.  Od SPC arhijereja jedini koji je priznao da su Albanci tokom rata teško stradali od srpske ruke je bio pokojni mitropolit Amfilohije. Međutim, on je to izgovorio u momentu kada je srbijanska vojska počela povlačenje iz pokrajine i kad je sasvim bilo izvjesno da će doći do osvete nad preostalim slabo ili nimalo zaštićenim Srbima.

Marko Kovačević je izjavio da su advokatsku pomoć pronašli preko Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije. To opet pokazuje stav njegov i njegove partije o „matičnoj državi“.

Advokatica Filipović je pokušala dodatno objasniti da je sporna naljepnica “bila prelijepljena drugom trakom i nije se mogla vidjeti” tokom boravka na Kosovu. Njihov auto je bio parkiran  ispred manastira Visoki Dečani i “ne zna se kako je došlo do toga da ta naljepnica bude odlijepljena”,  pravdala se Filipovićka.

Koliko to  drži vodu, vidjećemo, ali je mogući pokušaj smirivanja strasti. Vlada Crne Gore je na potezu.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo