Brojna rješenja iz Nacrta ID PUP Kolašincima su bila problematična. Među tematskim cjelinama koje su podijelile javnost je i planirana obilaznica gradskog jezgra. Jedni taj projekat vide kao spas od saobraćajne gužve u gradu, a drugi kao ugrožavanje poslovnih interesa lokalnih preduzetnika
Pored planiranog „zelenog pojasa“, najviše polemika, tokom javne rasprave o Nacrtu izmjena i dopuna (ID) Prostorno-urbanističkog plana (PUP), izazvala su ponuđena rješenja za saobraćaj. Prije svega, obilaznica gradskog jezgra, koja bi, kako je planirano, spajala magistralni put Mateševo – Kolašin sa skijalištima na Bjelasici i izmjestila saobraćaj iz grada. Dužina predviđene obilaznice sa kružnim tokom, bila bi 3,8 km i imala bi status regionalnog puta.
Zagovornici tog projekta smatraju da je obilaznica neophodna gradu, „jer bi se njenom izgradnjom rasteretio saobraćaj u gradskom jezgru, koji trenutno ne može prihvatiti veliki broj automobila i autobusa sa auto-puta“.
Prema onome što se moglo čuti na javnoj raspravi od mnogih mještana, obilaznica može da nanese mnogo štete i državi i Kolašinu. Brojni su Kolašinci, koji smatraju da turiste od grada do skijališta treba da prevoze gondole. Među zagovornicima takvog rješenja je i bivši predsjednik Skupštine opštine (SO) mr Milan Đukić. On za Monitor kaže da se na javnoj raspravi nije mogla čuti argumentovana i obrazložena potreba za obilaznicom.
„Smatram da nam zaobilaznica, kroz brda oko Kolašina, nije potrebna, jer se njome izmješta turistički pravac koji je i u teoriji i praksi – osnova turističkog prometa. Ako turisti budu prolazili van grada, onda građani Kolašina gube perspektivu za turizam i njemu komplementarne djelatnosti“, kaže Đukić.
Interes građana Kolašina je, tvrdi, gondola, koja bi kretala sa Luga i završavala na jednom od skijališta. Kroz privatno-javno partnerstvo ili uz pomoć države, gondola bi, objašnjava Đukić, omogućila ostvarivanje finasijskog interesa i lokalnoj upravi.
Prema njegovim riječima, izrada ID PUP je predug proces, koji nije rađen u skladu sa brojnim aspektima prostornog i strateškog planiranja, a pogotovo u odnosu na interese Kolašinaca.
U mnogim zemljama, navodi sagovornik Monitora, prostorno planiranje trpi pritisak i interesovanje različitih grupa, od krupnog kapitala, lokalnih vlasti, preko nosilaca privrednih djelatnosti pa sve do pojedinih vlasnika zemljišta. „Međutim, nigdje, kao u slučaju ID PUP Kolašin, nije zanemaren interes lokalnog stanovništva“, tvrdi Đukić, „Prostorno planiranje je strateško planiranje i od njega veoma zavisi budućnost grada. Proces predugo traje, a okolnosti se mijenjaju iz dana u dan. Određenim dezinformacijama i manipulacija pokušava se skrenuti pažnju sa glavnog programskog zadatka koji treba da ima svaki plan, a to je održivost kolašinske zajednice. Prostorno planiranje u slučaju Kolašina svedeno je na urbanističko, to jest, takozvano, ucrtavanje.“
Prema Đukićevim riječima, Plan ne sadrži baznu studiju saobraćaja koja je neophodna u izradi prostornih planova. „Ako bi analizirali sam tekst plana vidjeli bi da je metodom HCS-2000 (Highway Capacity Softwere) utvrđen „nivo usluge na mreži saobraćajnica opštine Kolašin“, ali da ovaj metod nije korišten za saobraćajnice kroz grad, pogotovo one prema Bjelasici i ski-centrima. Ako je najmarkantnije saobraćajno rješenje zaoblaznica, postavlja se pitanje (stručno i laičko), kako se ona našla u planu ako obrađivači nijesu proučili saobraćaj kroz Kolašin upravo HCS metodom“, zaključuje Đukić.
Bojazan da će obilaznica obići i interes Kolašinca na javnoj raspravi saopštio je i preduzetnik Saša Dožić. On smatra da postoje brojna rješenja kojima bi se uveo red na ulicama grada, a da se „turisti ne vode obilaznim putevima do skijališta“.
Izgradnja obilaznice koja će povezivati put od Mateševa do Kolašina sa skijalištima, „mogla bi ostaviti grad po strani, to jest, ugroziti poslovanje u njemu. Treba, prije svega, razmotriti njenu ekonomsku ispalativost. Moguće je postojeće saobraćajnice u gradu prilagoditi novim potrebama, ali i stvoriti dodatni parking prostor, izgradnjom podzemnih garaža“ objašnjava kolašinski preduzetnik.
Arhitektica Sonja Radović Jelovac, koja je bila na čelu tima planera zaduženih za izradu ID PUP, najavljuje da će, u narednom periodu, imati zadatak da preispita opravdanost planirane obilaznice, s obzirom na tranzit koji će otvoriti druga dionica auto-puta“. Takođe, ona kaže i da će biti razmotrene „konkretne lokacije“ za parking prostore u skladu sa zahtjevima lokalne samouprave. “Posebnu tematsku obradu, tokom javne rasprave, obuhvatila je infrastruktura buduće gondole i povezivanje ski-centara sa gradskim jezgrom. Dio građana između ostalog, ukazao je na premještanje okretnice gondole sa pozicije Ski-centra Kolašin 1450 na Kolašin 1600, čime bi se omogućila lakoća komunikacije budućih skijaša“, objašnjava arhitektica.
I dok još traje produžena javna rasprava o ID PUP, sudu javnosti ponuđen je i Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za nastavak auto puta, to jest, dionicu od Mateševa do Andrijevice. Koridor za tu dionicu definsan je i odobren Prostornim planom Crne Gore. Trasa budeće dionice počinje kod Mateševa, na nadmosrskoj visini oko 1.000 m, zatim ide dolinom rijeke Drcke, pritoke Tare, do Trešnjevika, odnosno do kote od 1.686 mnv. Na Trešnjeviku je planiran tunel, koji se završava u dolinu rijeke Kraštice, pritoke Lima.
Na dionici, dugoj oko 23,5 km, predviđene su dvije petlje u Andrijevici i Mateševu, 34 mosta, podvožnjaka, nadvožnjaka, dvostruki tuneli… Istovremno, na drugoj strani, bliži se kraju i izgradnja regionalnog puta Kolašin -Andrijevica, sa tunelom ispod Bjelasice. Za zagovornike prioriteta izgradnje obilaznice oko Kolašina to je još jedan argument o neophodnosti „rasterećivanja grada od ogromnog saobraćajnog trenzita iz Podgorice i Andrijevice“.
Kolašinci na ID PUP čekaju od 2019. godine. U javnoj raspravi učestvovalo je na stotine mještana, predstvanika NVO, zastupnika investitora. Na adresu resornog ministarstva, koje je naručilac Plana, poslato je mnogo sugestija i primjedbi. Čekamo da vidimo šta će biti prioritet nadležnima.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ