Povežite se sa nama

Izdvojeno

KOLAŠIN ŽELI DA SAČUVA SVOJ NAJVREDNIJI RESURS: Ljepota bez zaštite

Objavljeno prije

na

Kolašinska lokalna uprava incirala je proces zaštite najvrednijih prostora te opštine:  kanjona Mrtvice, Kapetnovog jezera i Park-šume Dulovine. Kada  procedure budu završene, ostaće izazov upravljanja tim područjima. Do sada, sudeći prema primjeru Parka prirode Komovi,  Opština nije pokazala umješnost u tim poslovima

 

Kolašinska lokalna uprava potpisala je, početkom decembra, sa Agencijom za zaštitu životne sredine ugovore o izradi studija zaštite područja Park-šume Dulovine, Kapetanovog jezera i kanjona Mrtvice. Time je, konačno, započela realizacija, decenijama starih, ideje o  zaštiti najvrednijih prostora na teritoriji  te opštine.

Novac za studije obezbijeđen je iz opštinskog budžeta i uz podršku NVO sektora.  Agencija bi posao trebalo da počne ubrzo, a tokom naredne godine i završi. Izradu studije za kanjon Mrtvice finansiraće civilni sektor.  Taj nedovoljno poznat kanjon, skriven između Moračkih planina i dubok oko 1.250 metara, jedan je od najljepših u Evropi. U Opštini podsjećaju da je u blizini Zelenog vira, na Mrtvici, kameni most koji je 1858. godine podigao knjaz Danilo Petrović, u znak sjećanja na majku Krstinju.

Zaštita Kapetanovog jezera, kažu u kolašinskoj lokalnoj upravi, odavno je trebalo da bude inicirana. Očekuju da će, nakon izrade studije,  toj prostor biti spašen od dalje devastacije. Zvaničnici odlazeće kolašinske vlasti se, kako kažu,  nadaju da će njihovi nasljednici imati dovoljno motivacije i stručnosti da se taj posao ne odugovlači. I podsjećaju da je prostor oko jezera već uzurpiran divljom gradnjom, raznim vrstama  otpada i otpadnim vodama, kao i unošenjem alohtonih, invazivnih vrsta.  Inspekcije na to, do sada,  nijesu obraćale mnogo pažnje, pa uvođenje reda u urbanistički haos oko jezera tek predstoji.

Kako za Monitor kaže  predsjednica Opštine Marta Šćepanović, prvo će biti završena studija za Dulovine, čiju izradu finansiraju iz lokalnog budžeta.  Više je razloga za urgentnost  zaštite tog prostora, koju je incirala NVO Natura. Dulovine su  udaljene   svega nekoliko stotina metara  od centra grada, a trajnom zaštitom tog prostora, smatraju inicijatori, omogućila bi se zaštita od budućeg devastiranja i gradnje, pošto važeća planska dokumenta to ne mogu da omoguće. U jeku ubrzanog razvoja grada i investicionog buma, kaže Šćepanovićeva,  ,,nameću se i obaveza i odgovornost da se od devastracije sačuva sve što se može”.

To područje je praktično jedina zelena površina koja je ostala u vlasništvu opštine Kolašin, a ekolozi tvrde da predstavlja vrijedan lokalitet sa pozicije zaštite biodiverziteta, ali i kao izletište za građane i turiste. Krajem 50-ih godina XX vijeka, na tom prostoru zasađena je sastojina crnog i bijelog bora. ,,Prirodan uticaj – sušenje stabala, lomovi od vjetra i snijega su u ovoj šumi ostavili prostor da se javljaju autohtone vrste kao što su jasen, javor, jova, bukva, grab, kao i ostale vrste, čije je ovo i inače prirodno stanište. Sada se na prostoru Park-šume Dulovine  nalazi najveći broj vrsta koje rastu na ovim prostorima. Na južnoj strani zemljište je podbarno, tako da se tu javljaju i vrste kojima pogoduje takvo stanište”, piše u inicijativi, koju je potpisao direktor NVO Natura Milan Mikan Medenica.

Iz te NVO upozravaju i da  bi ,,svaka moguća namjena tog prostora za gradnju učinila nenadoknadivu štetu za Kolašin i za Crnu Goru”. Sticajem okolnosti, većina tog prostora ostala je u vlasništvu Opštine, ali planovi o gradnji ga nijesu zaobišli, pa su autori  planskih dokumenata ostavili mogućnost za gradnju turističkih kompleksa i u tom dijelu grada.

Nakon stavljanja pod zaštitu kanjona Mrtvice, Dulovina i Kapetanovog jezera, objašnjavaju u Opštini, trebalo bi izraditi i petogodišnje planove upravljanja, ali i odrediti upravljače.

Upravljanje  zaštićenim područjima, ako je suditi po iskustvu Parka prirode (PP) Komovi, nije posao u kojem se kolašinska lokalna uprava, do sada, dobro snalazila. Štaviše, način na koji su brinuli o Komovima, pokazao je da za to nedostaje i senzibiliteta i kadra, ali i novca i dobre volje.  Gotovo ništa iz Plana o upravljanju, koji je za Komove donesen, prije više od pola godine do sada nije realizovano. Za upravljanje kolašinskim dijelom PP, kako je predviđeno, u naredne četiri godine, trebalo bi da bude osnovano novo preduzeće ili agencija.

Jedan od modela, kako piše u predlogu Plana, je ,,objedinjavanje lovačkih društava, koja bi, uz administrativni kadar i zaštitare, upravljali tim, kao i budućim zaštićenim područjima na teritoriji opštine Kolašin (Sinjavina, Kapetanovo jezero, Torna i Gradišta, kanjon Mrtvice…)”. PP Komovi, do osnivaja preduzeća ili agencije, upravljaće Sekretarijat za zaštitu životne sredine.

Skupština opštine (SO) Kolašin u decembru 2019. godine donijela je odluku o proglašenju tog zaštićenog područja za dio svoje teritorije. Andrijevica i Podgorica, za teritoriju u PP koja njima pripada, te odluke donijele su četiri godine ranije, a zatim i osnovale upravljače – Park prirode Andrijevica d.o.o i Agencija za upravljanje zaštićenim područjima Podgorica. Predlogom Plana upravljanja PP, Kolašinci su definisali da u Upravnom odboru (UO) novog upravljača budu predstavnici osnivača, Ministarstva poljoprivrede i šumarstva i turističkih ponuđača.

Dokumentom je analiziran i predlog mogućih izvora finansiranja. Direktni prihodi bili bi ostvareni, kako je predloženo, od naknada za ulazak u to zaštićeno područje, pružanje usluga posjetiocima, posmatranja ptica, snimanja igranih i komercijalnih filmova, spotova i reklama, sakupljanja, branja i otkupa šumskih plodova, sportskog ribolova, boravišne takse… Indirektni prihodi stizali bi kroz preusmjeravanje sredstava koji su specijalni prihod opštinskog budžeta – koncesione naknade za lovište i šume koje se nalaze u PP.

,,Treba ispitati i valorizovati brojne vrijednosti i potencijalne turističke atrakcije koje sada nisu dio turističke ponude (alpinizam, specifični i geomorfološki oblici, pećine, izvori, arheološka nalazišta, kulturni spomenici, vodenice, viseći mostovi). Turistička ponuda mora biti raznovrsnija od nuđenja lijepe prirode sa malo sadržaja u katunima”, zaključuju autori predloga Plana.

Prioritet je, tvrde, brz razvoj prateće infrastrukture za razvoj turističke ponude, ali i definisanje ulazne zone za PP. U okviru PP Komovi određuju se zone zaštite 2. i 3. stepena. ,,Zona doživljaja prirode” (2. zona) treba da ,,omogući prirodni razvoj ekosistema i doživljaj prirode posjetiteljima”. Ta zona, čija je površina 212 hektara, obuhvata visokoplaninsko područje Komova, dozvoljeno je posjećivanje, izgradnja i održavanje planinarskih staza i druge neophodne infrastrukture. Za treću zonu, čija je površina 5.948 hektara, predviđeno je održivo korišćenje prirodnih resursa i ruralnog razvoja. I na tom prostoru konstatovani su ugrožavajući faktori – neplanska i nelegalna izgradnja objekata, nekontrolisana sječa šume, prekomjerno branje šumskih plodova i bilja, nekontrolisan lov, podmetnuti požari…

Mještani, do sada jedinog zaštićenog područja o kojem brine lokalna uprava Kolašina tvrde da, tokom minulih godina, nijesu osjetili da nadležni žele i mogu da sačuvaju prirodu Komova, ali ni da unaprijede život onih koji su ostali na tom prostoru. Sječa šume, uništavanje vodotoka i krivolov, tvrde, jednako su česti kao i prije nego što su Komovi zvanično zaštićeni.  U podkomovskim selima objašnjavaju da je, i pored ,,titule” Parka prirode,  taj dio kolašinske opštine na dnu liste prioroteta nadležnih inspekcija, ali i privremenog upravljača Sekreterijata za zaštitu životne sredine.

                                                                                      Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLADA, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo