Gosti koji su namjeravali da provedu božićne i novogodišnje praznike u Kolašinu, masovno su, minulih dana, otkazivali rezervacije. Hotelijeri i izdavaoci smještaja tvrde da se već sada može reći da je turistička zima propala
Izdavaoci smještaja u Kolašinu, ovih dana, kako tvrde, više ne razmišljaju o zaradi, već im predstoji borba za golu egzistenciju. Nove mjere Ministarstva zdravlja, donijete u cilju sprečavanja korona virusa, ugasile su i posljednju nadu da će božićni i novogodišnji praznici bar malo oporaviti turističku privredu grada pod Bjelasicom. Poslije ljeta kada je ostvarena tek četvrtina prošlogodišnjih noćenja, od kraja decembra i početka janura mnogo se očekivalo. Naročito, s obzirom na to da je prošla zima bila s nezapamćeno malo snijega i slabom posjetom.
Već u utorak veče, kada su u mediji objavili informacije o novim epidemiološkim mjerama, krenulo je, tvrde hotelijeri, masovno otkazivanje rezervacija. Direktor lokalne Turističke organizacije (TO) Aleksandar Vlahović za Monitor kaže da je postala tradicija da se najveći broj noćenja u Kolašinu ostvari u periodu od katoličkog do pravoslavnog Božić.
„Nepodijeljeno je mišljenje da je ova turistička sezona propala. Očekivali smo, pored svih otežavajućih faktora, mnogo više. Tako bi se nadoknadili akumulirani gubici iz predhodnog perioda“, objašnjava Vlahović. Prema njegovim riječima, „dosta hotela kao i ostalih izdavaoca smještaja uspjeli su, uz izuzetno povoljne paket aranžmane, da prikupi određeni broj rezervacija“. Većinom je zahtijevano avansno plaćanje. To je sada još jedan kamen o vratu onima koji žive od turizma.
„U 95 odsto rezervacija naplatio sam avans. Sad to treba vraćati, a novac je potrošen na pripremu objekata. Najblaže rečeno, u nezavidnoj sam situaciji“, kaže Zoran Popović vlasnik hotela Dream House. „Donešene su mjere dva dana pred katolički Božić i to je skandalozno i neodgovorno. Zar nijesu to mogli uraditi ranije, pa da bar znamo na čemu smo, da ne uvaljujemo sebe u dodatne probleme. Otkazuju se masovno rezervacije, nema načina da se to spriječi“.
Samo tokom prijepodneva u srijedu, otkazana je, tvrdi direktor hotela Bjanka Savo Medenica, polovina rezervacija. To su turisti koji su namjeravali da katolički Božić i novogodišnje praznike provedu u Kolašinu. Oni su već 23. decembra trebalo da budu u hotelu. „Negdje smo naplatili avanse, negdje cijele iznose. U velikom smo problemu. Mnoge novodonesene mjere su apsurdne. Mislim, na primjer, na zatvaranje hotelskog restorana u 16 sati. Ili mjeru da ne smijemo nuditi hotelske usluge, kao što su sauna, bazen ili bar, nikome osim onima koji imaju plaćen smještaj kod nas. Objašnjavamo gostima kako možemo i umijemo, izvinjavamo se, vraćamo novac… Svakako, ostavljamo utisak neozbiiljnosti i šarlatnstva“, kaže on.
Najteže je, tvrdi Ljubiša Rakoćević, vlasnik nekoliko apartmana u Kolašinu, izdavaocima privatnog smještaja, koji u svojoj ponudi nemaju hranu za goste. Nove mjere, kaže on, „znače da gost, iako uspije da stigne do Kolašina, sjedi gladan u sobi, jer ne rade restorani, a ni prodavnice“. O tom problemu govore, gotovo bez izuzetka, i drugi turistički radnici iz Kolašina.
„Čekali smo novogodišnje i božićne praznike kao svjetlo na kraju tunela. Sada je to svjetlo ugasilo Ministarstvo zdravlja, ne razmišljajući o nama koji hranimo porodice od turizma. Nije više riječ o zaradi, nego o preživljavanju. Niko iz moje porodice nigdje ne radi, živimo od turizma. Poslije očajnog ljeta, užasna zima slijedi. Kako ćemo, ne znam. Šta da kažemo ljudima koji su kod nas zaposleni?“, opisuje situaciju u kojoj je Ivana Drašković, vlasnica turističke agencije i apartmana za izdavanje. Ona podsjeća da je malo ko u Kolašinu turističke objekte gradio od gotovog novca. Većinom su, tvrdi, uzimani krediti koje, sada, treba vraćati.
Za sada je neizvjesno i kada će zvanično početi sezona na dva kolašinska skijališta. Iz ski centara Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sredinom minule sedmice su kazali da čekaju da padne dovoljno snijega da ozvaniče početak turističke zime. Na državnom skijalištu (Ski centar Kolašin 1600) većinu priprema obavili su bez struje. Snabdijevanje električnom energijom državnom skijalištu, u koje je do sada uloženo 17 milona eura, prekinuto je prije više od mjesec. Kablovi kojima se napaja to skijalište smetali su pri kopanju temelja za hotel, koji gradi preduzeće Zorana Ćoća Bećirovića, koji je i vlasnik Ski centra Kolašin 1450.
Tek nakon što su električni vodovi završili na površine zemlje, bivša Vlada je pokušala da rješava problem. Svega nekoliko dana pred kraj mandata, donijela i odluku da ekspropriše privatne parcele, kojima bi kablovi prošli. Zvaničan postupak eksproprijacije još nije okončan. Međutim, ne želeći da prolongiraju početak sezone, vlasnici parcela dozvolili su ukopavanje kablova, prije nego što im je isplaćena propisana naknada.
Direktor Skijališta Crne Gore Miloš Popović tvrdi da to što nije bilo struje nije osujetilo kvalitetne pripreme. Pohvalio se i da ove godine turiste dočekuju sa četiri, pet kilometra novih staza, cijenama na nivou prošlogodišnjih, ali i brojnim popustima za one koji kupuju sezonske ski pass-ove.
Snijega za skijanje nema ni na stazama privatnog Ski centra Kolašin 1450. „Na našem skijalištu planiramo zvanično otvaranje sezone čim se stvore uslovi. To jest, sezona će početi kad padne dovoljno snijega“, kazala je direktorica skijališta Dijana Bulatović.
Na skijališta će, čak i ako bude snijega, malo ko dolaziti, tvrde izdavaoci smještaja. Nove mjere, objašnjavaju, spriječiće čak i domaće turiste da vikend provedu na snijegu. Zato od Vlade očekuju da hitno reaguje i ne dozvoli „zakivanje posljednjeg eksera u kovčeg kolašinskog turizma“.
Ukoliko Vlada ne bude imala sluha za vapaje turističkih poslenika, Opština bi trebalo da pomogne, kaže Goran Rakočević. On je jedan od vlasnika turističkog preduzeća koje zapošljava više od 20 radnika i koje je počelo poslovanje u martu ove godine. Do sada su, tvrdi, uspjeli da redovno isplaćaju zarade. „To treba da cijeni i lokalna uprava. Umjesto što nastoji da bude poštar za naše poruke prema Vladi, treba da se okrene na nas. Trebalo bi sve nas koji živimo od turizma osloboditi poreza na nepokretnosti, prireza, članskog doprinosa, naknada Komunalnom preduzeću… To bi nam bar malo olakšalo postojeću situaciju“, rekao je on.
Kolašin i ovu turističku zimu dočekuje sa šest hotela, od kojih polovina ima četiri zvjezdice. U njima je ukupno 500 ležajeva. U tom gradu je i oko 130 registrovanih izdavaoca smještaja. U toj vrsti ponude je oko 1.040 ležajeva. U TO kažu da je minulih godina značajno poboljšan kvalitet, pa je najveći broj novoregistrovanih smještajnih kapaciteta kategorisan sa četiri zvjezdice.
Trenutno se u gradskom dijelu i na Bjelasici gradi više od 10 hotela i turističkih kompleksa. Među njima je čak sedam onih koji su definisani kao razvojni projekti kroz koje se može steći ekonomsko državljanstvo. Samo još da prođe korona. I padne snijeg.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ