Povežite se sa nama

Izdvojeno

KOLAŠIN OSTAJE BEZ ZELENILA: Od vazdušne banje do krčevine

Objavljeno prije

na

Aktuelna kolašinska vlast, do sada, nije pokazala da je previše brine što investitori krče atraktivne lokacije u blizini gradskog centra.  Jedini “trud” koji je lokalna uprava u tom smislu napravila bio je zahtjev da KIPS, kao “naknadu” za posječena stabla,  donira nekoliko desetina sadnica drveća. Reakcije nije bilo ni prilikom nedavne bespravne sječe u budućoj Park šumi Dulovine

 

Kolašin ostaje bez prepoznatljivog gradskog zelenila. Ambicijama investitora i skandaloznim odlukama lokalnih vlasti o prodaji opštinskog zemljišta izmakle su, za sada, samo manje površine oko Trga boraca i Spomen doma.

Nekadašnji gradski park pored hotela Bjanka, odavno je privatno vlasništvo. Veliki broj parcela u okviru budućeg zaštićenog područja Park šuma Dulovine, takođe, su privatizovane.  Gotovo cijeli zeleni pojas na Lugu, od Tare prema centru grada, vlasništvo je nekoliko kompanija koje su na tim lokacijama najavile gradnju hotela i turističkih naselja.

Pripremajući parcele za gradnju, investitori uklanjaju stabla i to, za sada, izazove samo sporadične rekacije par organizacija civilnog sektora. Od nedavno, i iz sada opozicione Demokratske partije socijalista (DPS), stižu apeli za zaštitu zelenila, iako je najveći dio optinških parcela prodat baš dok je ta stranka bila na vlasti u Kolašinu.

Policija još radi na identifikaciji osoba, koje su u park šumi Dulovine, 13. novembra, na privatnoj parceli, bespravno posjekli osam stabala crnog bora i tri stabla topole. Parcela je u neposrednoj blizini Botaničke bašte, zaostavštine pokojnog Danijela Vinceka.

Trajnu zaštitu Dulovina, prošle godine incirali su iz NVO Natura. Na taj način, objašnjeno je u incijativi, omogućila bi se zaštita atraktivnog dijela Kolašina od budućeg devastiranja i gradnje.  Važeća planska dokumenta omogućavaju gradnju, čak i u tom dijelu grada. Prema nacrtu izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Kolašin, i Dulovine bi pripale zelenom pojasu, u kojem ne bi bilo gradnje. Očekuje se da taj prostor bude proglašen Predjelom izuzetnih odlika.

Iz opozicionog kluba odbornika Pokreta “Zajedno gradimo Kolašin” (DPS, SDP, SD i nestranačke ličnosti) saopštili su da je osoba koja je vlasnik parcela na kojima je obavljena bespravna sječa, tokom trajanja javne rasprave o nacrtu PUP-a,  tražila da se za tu parcelu “izdaju smjernice za urbanističko-tehničke uslove (UTU)”. Odbornici Pokreta  pitali su nedležne “ ko je bio dovoljno uticajan da vlasniku obeća da će biti u mogućnosti da gradi na  parceli koja je dio  područja za koji je u toku izrada studije zaštite”. Postupak donošenja studije zaštite Dulovina započeo je prije više od godinu i njime rukovodi Agencija za zaštitu životne sredine. Opozicija je od sugrađana tražila da “dignu glas protiv očigledne namjere da se devastira park šuma”.

Kolašinci nijesu digli glas kada su, u martu ove godine, na Lugu, na par stotina metara od centra grada, takođe u okviru privatne parcele, posječena 44 stabla. Na dijelu te katastarske parcele, u okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) “Centar”, podgorička kompanija KIPS planira da gradi hotel sa četiri zvjezdice, a posječeno drveće je na mjestu koje će zauzimati taj objekat. Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, odobrila je tu sječu, a uklonjena su stabla crnog bora, smrče, brijesta, topole, javora, jasena, lipe i vrbe. Sadašnja  krčevina, na kojem se odvijaju pripremni radovi za početak gradnje, bila je nekada svojevrsni mini park i mjesto na kojem su održavane sportske aktivnosti učenika obližnje  osnovne škole.

Vlasnici hotela Bjanka, bivše Bjelasice, odavno su i vlasnici nekadašnjeg gradskog parka, na 50-ak metara od Trga Boraca. Kako je Kolašin, prilikom privatizacije Bjelasice izgubio gradski park koji je hotelu, u drugoj polovini prošlog vijeka, dat na korišćenje, još nije poznato javnosti. U više navrata je oko tog hotela obavljana sječa, navodno starih i stabala koja predstavljaju opasnost za prolaznike. Opština se, naravno, o tome nije pitala.

Ukoliko investitori dobiju potrebne dozvole, zbog gradnje turističkih objekata, nestaće i na desetine samoniklih stabala jove na Lugu, u blizini rijeke Tare. Ta šuma, prema arhivskim podacima, početkom prošlog vijeka, slovila je za prvi kolašinski park. Više od dvije decenije ona je privatna. Vlasnici parcela i njihovi poslovni partneri u procesu su pribavljanja dozvola za gradnju velikog turističkog kompleksa, koji je, zbog toga što je u neposrednoj blizini rijeke,  dobio nezvanični naziv “Kolašin na vodi”.

Iz Incijative Zeleni Kolašin kontinuirano upozoravaju da grad “iz dana u dan ostaje bez zelenih površina”. Manje zelene površine u gradu, koje nijesu privatne, tvrde iz te NVO, mogu biti degradirane svakog trenutka. Podjećaju da Kolašin nema katastar zelenih površina. Komisija za unapređenje gradskih zelenih površina, kažu, postoji, međutim, ona se bavi isključivo javnim zelenim površinama, a takvih je u gradu vrlo malo.

”Problem prevelikog pritiska na zelene površine u urbanim sredinama najefikasnije se rješava vođenjem katastra zelenih površina. Iako već neko vrijeme postoji ideja o formiranju takvog katastra za teritoriju opštine Kolašin, on još nije izrađen. Dolazimo u situaciju da grad, koji je nekada bio vazdušna banja, prepoznat kao odlično mjesto za organizovanje sportskih priprema, iz dana u dan, ostaje bez zelenih površina, okovan kubicima betona”, upozoravaju iz Incijative.

Poručuju da, bez obzira na to na čijoj je parceli završilo, gradsko zelenilo mora biti očuvano.  Zbog toga je, ističu, važno da budu otvorena pitanja upravljanja postojećim. Sječa na Lugu, prema ocjeni članova Incijative, “podsjeća na to koliko lako i brzo grad može ostati bez zelenila koje se razvijalo decenijama i koje ne može biti tek tako nadoknađeno”.

Prvo, namjenski zasađeno drvo u kolašinskoj varoši, bila je jela, zasađena 22. septembra 1879. godine, na gornjem gradskom trgu, podsjeća publicista i lokalni hroničar Branisalav Jeknić. Posađena je, “po blagoslovu Mitrofana Bana, na godišnjicu oslobođenja Kolašina od Turaka, u vrijeme kapetanstva Jevrema Simova Dragovića”.

“Prvi drvoredi u varoši zasađeni su, najvjerovatnije 1894. godine, nakon uređenja varoši po planu Sava Ivova Andrića sa Njeguša.  Stabla su zasađena i oko glavne p’jace (Gornji trg), a u isto vrijeme su zasađena i stabla brijesta oko crkve Svetog Dimitrija. Opštinske vlasti tada su vodile računa o održavanju i izgradnji novih drvoreda. U dokumentima, sačuvanim u Državnom arhivu na Cetinju, postoji podatak da je opštinska uprava izdvajala sredstva (kao posebna budžetska stavka) za sadnju drveća ‘po ulicama varoši i pjaci’. U budžetu za 1901. godinu za tu namjenu izdvojen je iznos od 58,88 kruna, a u budžetu za 1903.godinu iznos od 60 kruna”, navodi Jeknić.

Aktuelna kolašinska vlast, do sada, nije pokazala da je previše brine što investitori krče atraktivne lokacije u blizini gradskog centra.  Jedini “trud” koji je lokalna uprava u tom smislu napravila bio je zahtjev da KIPS, kao “naknadu” za posječena stabla,  donira nekoliko desetina sadnica drveća. Reakcije nije bilo ni prilikom nedavne bespravne sječe u budućoj Park šumi Dulovine.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo