Iz kolašinske Opštine najavljuju da će poslije „zelenog svjetla” Ministarstva finansija, konačno zaposliti turističkog inspektora. Dugogodišnji izostanak kontrole doveo je do situacije da većina izdavaoca smještaja ne poštuje zakon. Red treba uvesti i kod turističkih vodiča, organizatora izleta, instruktora skijanja…
I u ovu turističku sezonu Kolašin je ušao bez turističkog inspektora. Posljedice su očigledne.
Kako je Monitoru kazao direktor lokalne Turističke organizacije (TO) Aleksandar Vlahović, od oko 170 registrovanih objekata za izdavanje smještaja, sa približno 1.500 ležajeva, mali broj je onih koji poštuju zakonske obaveze, poput redovne prijave boravka i plaćanje boravišne takse. Slična je situacija, objašnjava, i u pojedinim malim hotelima u gradu.
Apeli na savjest izadavaoca smještajnih kapaciteta nijesu imali učinka, a prema nezvaničnim informacijama, broj onih koji žive od turizma a zaobilaze zakonske obaveze značjno je veći u odnosu na prije dvije godine. Pored toga, na desetine turističkih vodiča na teritoriji te opštine radi tokom obje turističke sezone, a samo mali broj njih ima licence. Slično je i sa organizatorima izleta za turiste, pješačkih ili jahačkih tura. Utisak je da nema značajnije kontrole ni onih koji zimi obučavaju skijaše.
„Angažovanje inspektora, uz kvalitetan rad, bi u značajnoj mjeri uticalo na suzbijanje sive ekonomije, prije svega kod registracije smještaja i naplate boravišne takse, koja je prihod nacionalne i lokalne TO, a samim tim i na naš rad i realizaciju kvalitetnijih programa i bolje promocije destinacije”, kaže Vlahović.
„Kako je Kolašin posjećena turistička destinacija tokom i zimske i ljetnje turističke sezone, neophodan je kontinuitet u radu inspektora cijele godine. Cilj je da se što veći broj sa turizmom povezanih djelatnosti uvede u legalne tokove poslovanja. Nije samo riječ o registraciji smještaja, prijavi boravka i plaćanju boravišne takse. Vrlo je bitno kontrolisati i u leganlne tokove uvesti rad turističkih vodiča bez odgovarajućih licenci, organizovanje izleta od osoba koje nemaju dozvole odnosno registrovane turističke agencije i mnoge druge”, kaže Vlahović.
Iz TO nikad nijesu saopštili procjene koliko ih je nedostatak inspektora koštao tokom minulih godina. Prihodi koje ostvaruju od boravišne takse, kažu, zanemarljivi su, što godinama sprečava mnoge aktivnosti kad je riječ o promociji turističke ponude grada, a uz velike napore organizuju ili su suorganizatori manifestacija koje su dio Kolašinskog turističkog ljeta.
Poslije više godina uzaludnih pokušaja da anagažuju turističkog inspektora, u Opštini Kolašin tvrde da su na putu da riješe taj problem. Čekaju kandidate koji su voljni da se late tog odgovornog i, u maloj sredini kakva je kolašinska, prilično nezahvalnog posla.
„Saglasnost Ministarstva finansija smo dobili. Raspisan je i oglas i nadam se da ćemo uskoro biti u prilici da saopštimo da je angažovan turistički inspektor. Više puta je objašnjavano koliku štetu Opština trpi zbog toga što nije bila u mogućnosti da angažuje inspektora. Takvo stanje nije više moglo biti tolerisano”, rekla je Monitoru predsjednica Opštine Marta Šćepanović.
Iz tog Ministarstva lokalna uprava je godinama dobijala negativne odgovore na zahtjev za saglasnost za to i još nekoliko radnih mjesta u Opštini. Ministarstvo je kontinuirano podsjećalo Opštnu na obaveze prihvaćene potpisivanjem ugovora o reprogramu poreskog duga od prije sedam godina. Iz tadašnjeg resora Milojka Spajića, početkom godine, objasnili su da saglasnost za raspisivanje oglasa za nepopunjena radna mjesta ne mogu dati, „polazeći od ograničenja zapošljavanja u javnom sektoru“.
Istina je da su u lokalnoj upravi do 31. avgusta 2020. godine dobro iskoristili drugačije raspoloženje vlade Duška Markovića koja im je odobravala brojna zapošljavanja. Uprkos tome, tada nijesu tražili dozvolu za raspisivanje javnog oglasa za inspektora, već su popunjavali ostali „neophodni kadar”. Štaviše, turističkog inspektora su, već tokom prve godine nakon promjene vlasti, rasporedili na drugo mjesto.
Trenutni broj zaposlenih u lokalnoj administraciji je bar za 30 odsto veći nego prije četiri godine, kada je na vlasti bila koalicija DF-SNP-SDP. Uključujući Službu zaštite i spašavanja, sa 13 zaposlenih, u kolašinskoj Opštini sada je 96 izvršilaca. Predviđeni broj, prema važećim aktima o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, iznosi 113. Tokom 2022. godine predviđeno je, kako je ranije saopšteno, „zapošljavanje manjeg broja izvršilaca na važnim pozicijama poput inspektora i savjetnika”.
Odbornica Socijaldemokratske partije (SDP) i nekadašnja predsjednica Opštine Željka Vuksanović više puta je, na sjednicama lokalnog parlamenta, objašnjavala da nije problem u tome ima li inspektora nego koliko savjesno on obavlja svoj posao. Ona tvrdi da to radno mjesto ne treba da pokriva niko iz Kolašina. Vuksanović predlaže da se razmotri mogućnost razmjene tog kadra sa drugim opštinama. Rekla je i da bi trebalo sagledati mogućnost da komunalni inspektor nekoliko dana sedmično obavlja poslove turističkog inspektora, čime bi bio ušteđen novac i omogućena adekvatna kontrola u oblasti turizma.
Istina je da u Kolašinu prihod u opštinskoj kasi od turizma nijesu bili značajno veći ni kada je postojao turistički inspektor na lokalnom nivou. Turistički poslenici su se tada žalili na selektivne kontrole, odnosno, da „nekima može biti sve, a neke kažnjavaju za najmanje propuste”. Pred novim turističkim inspektorom je mnogo posla, koji bi, uz savjestan rad, mogo za nekoliko godina donijeti red u kolašinski turistički haos i nelegalno poslovanje većine onih kojima je turizam osnovni izvor prihoda.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ