Hotel Šeraton, nekadašnja Lipka, prema pouzadanim informacijama, za najviše nekoliko sedmica trebalo bi da dobije upotrebnu dozvolu. Napori firme Silk resort and spa iz Podgorice, koja je sada vlasnik hotela, trebalo bi da rezultiraju izdavanjem svih potrebnih dozvola za rad objekata koji bez njih radi već devet godina. Iako bez građevinske i upotrebne dozvole 2010. godine proglašen je i za najbolji hotel u kontinentalnom dijelu države.
Hotel je, poznato je, bio je vlasništvo ofšor firme Bepler Investments Montenegro, koja se povezuje sa Zoranom Ćoćom Bećirovićem, a zatim i Prve banke. Prošle godine preuzela ga je Silk resort.
Na poslednjoj sjednici lokalnog parlamenta predsjednica Opštine Željka Vuksanović je potvrdila da je hotel do sada poslovao bez dozvola. Iz ministarstva turizma i održivog razvoja, nedavno, nazvanično su rekli da objekat “ipak, nije radio na crno, jer su izdavane privremene dozvole, te da zakon nije kršen”.
Iz Ministarstva turizma i održivog razvoja nikad nijesu željeli da prokomenatrišu činjenicu da je nagrađivani hotel poslovao godinama bez dozvola.
Obavezu da obezbijedi uslove za izdavanje dozvola, kako kažu u „Silk resort and spa”, preuzela je Prva banka, od koje su kupili hotel. Za to je , prije svega bilo potrebno obaviti doparcelaizaciju zemljišta pored objekata. Opština je opštinskim odlukama prodala dio svog zemljišta kako bi sve bili završeno.
Iako u ugovoru piše da je kupac opštinskog zemljišta podgorička firma, koja gazduje hotelom, parcelu u stvari kupuje bivši vlasnik Prva banka. “Doparcelizacija parcele koja je u našem vlasništvu je , koliko sam shvatio jedan od uslova. Dakle, zemljište je kupila Prva banka, od koje smo mi kupili hotel”- kazao je Stefan Stanojević, izvršni direktor firme Silk resort and spa.
A kolašinska Opština je dobro zaradila na prodaji dijela parcele od 131m2. Prva banka za tu površinu platiće čak 123.000 eura. Takav predlog izvršne vlasti podržali su i opozicioni odbornici iz Demokratske partije socijalista (DPS) i Grupe birača (GB), iako uz brojne primjedbe.
Mogućnosti da će kupoprodajna cijena od skoro 1.000 eura po metru kvadratnom poslužiti izvršnoj vlasti za udar na standard građana, bojali su se u DPS-u, kaže šef odborničkog kluba te partije Đorđije Živković.
“Ukazali smo na neke implikacije te odluke. Pokazali smo zabrinutost da ta cijena, koja je daleko iznad tržišne, eventualno, postane orjentacija za utvrđivanje osnovice poreze na nepokretnosti. Podržali smo odluku, a time i cijenu, “- kazao je on.
Međutim, Bojan Zeković iz Socijlademokratske partije (SDP) napisao je Facebook profilu da su komentari iz DPS na račun prodajne cijene zemljišta “tužna zanimljivost”.
“Odbornici DPS-a koji su se vratili u Skupštinu, iz obaveze prema kupcu, se žale da je cijena prvisoka. Da li ste ikada čuli da se prodavac žali da je cijena previsoka? Odbornici su prodavac, donose odluku o prodaji imovine građana , kojom gazduju u njihovo ime. DPS odbornici smatraju da će građani koje predstavljaju previše prihodovati”, napisao je on.
Lokalni parlament još ranije je usvojio odluku o prodaji zemljišta, čime bi procedura dobijanja dozvola za Šeraton, vjerovatno već bila okončana. Međutim, taj akt je poništen zbog katastrofalne greške Uprave za nekretnine, koja je zemljište koje pripada vlasnicima objekata knjižila kao opštinsko. Tako je Šeraton po toj odluci trebalo da kupi svoje. Sve to je prolongiralo dodatno stvaraje uslova za stalne dozvole, neophodne za rad objekata.
A opština je i ranije trgovala sa vlasnicima objekata, koji se sada zove Šeraton. Malo Kolašinca zna da, iako kratka, ali, ipak, prometna ulica koja od skvera pored hotela Lipka vodi ka marketu Idea i dalje prema jednom od mostova preko rijeke Svinjače, odavno nije vlasništvo grada. Opština je tu saobraćajnicu, u okviru parcele 173/3 prodala još 2000. godine Fondu za penzijsko invalidsko osiguranje (PIO). Taj fond je prvobitno započeo gradnju hotela, koji je kasnije postao vlasništvo firma, koja se u tom gradu povezivala sa Zoranom Ćoćom Bećirovićem.
Kupoprodajni ugovor između Fonda PIO i Opštine Kolašin, prije 17 godina, pored parcele 173/3, čija je površina 760m2, odnosi se i na parcelu 157, površine 561m2. Lokalna uprava je sve to prodala za 30.400 njemačkih maraka. Prema podacima kolašinske područne jedinice Uprave za nekretnine, parcela 157 u stvari je Ulica Radoša Maškovića. Tačnije, ugovor između Opštine i Fonda PIO odnosio se i na dio te ulice, koja je jedna od najdužih u gradu i čija je ukupna površina 22.889 kvadrata.U katastru su odbili da površinu Ulice Radoša Maškovića uknjiže na novog vlasnika.
„Ovaj organ je utvrdio da je katastarska parcela br. 157 ulica upisana na javne puteve Kolašin. Kako podnosilac zahtjeva nije vlasnik predmetne parcele, već se radi o javnim dobrima u nadležnosti Republike, to se po istom nije moglo ni postupiti”, napisali su u kolašinskom katastru kao obrazloženje odbijanja zahtjeva.
Katastar je, ipak, uknjižio na Fond PIO katastrasku parcelu 173/3, koja se vodi kao neplodno zemljište.
Zvanični komentar na činjenicu da je lokalna uprava 2000. godine prodala kratku cestu, ali i pokušala da proda i dio Ulice Radoša Maškovića, bivši funkcioneri iz kolašinske Opštine sada odbijaju da daju. Nezvanično, jedan od njih kaže kako je bilo u planu da se gradi ulica pored jedne od obližnjih privatnih kuća, pa da u tom slučaju prodajom postojeće saobraćajnice građani ne bi bili mnogo oštećeni. Iako su imali pravo da ulicu, koja je dio parcele 173/3 zatvore za saobraćaj i pretvore u parking prostor, to iz Budvanske rivijere, hotelske kompanije koja je određeni period bila zakupac hotela to nije učinila. Nalazili su kompromis, pa su za dio parking prostora iskoristili zemljište koje se vodi kao opštinsko i kojim je bilo planirano da prolazi nova ulica, koja nikad nije započeta.
U kolašinskoj lokalnoj upravi smatraju da su konačno u firmi Silk resort and spa, dobili ozbiljnog partnera, koji će poštovati zakon. O tome kažu govore njihovi napori da se prestanu da rade sa privremenim ili dozvolama koje nikad nijesu izdate.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ