Samo pet dana nakon što je otvoreno šetalište pored Tare, prije tri godine, ukraden je dio mobilijara kojim je bilo opremljeno. Iz nekoliko kanti za smeće izvučeni su metalni ulošci, a Komunalna policija spriječila je sugrađane da sa dječjeg igrališta, u okiru tog objekata, ukradu tobogan. Šetelište je meta vandala i dalje, pa nadležne službe ulažu ogromne napore da sačuvaju mobilijar i uklone ogromne količine smeća. U Komunalnoj policiji kažu da nekada u tom naumu uspiju, a nekada su nemoćni. Nejasan je, kažu, odnos sugrađana, prema vrijednom dijelu kolašinske turističke ponude.
„Na dječjem igralištu, koje je sastavni dio šetališta, prije par godina, zatekli smo nekoliko članova jedne porodice iz obližnjeg naselja kako pokušavaju da odnesu tobogan. Došli su s kompletnim alatom, namjeravajući da tobogan odšarafe s postolja. Metalne uloške iz kanti za smeće mještani su nosili, koliko sam čuo, da bi iz njih hranili svinje. Zbog toga su na neko vrijeme bili sklonjeni i preostali djelovi kanti za smeće, ali i ljuljaške s igrališta”, sjeća se jedan komunalni policajac.
Šetalište na desnoj obali Tare izgrađeno je u okviru Poziva za male infrastrukturne projekte koji je raspisan 2011. godine. Većinski dio od 300.000 eura finansiran je grantom Evropske unije, a izgradnju su pomogle i Vlada Crne Gore preko Direkcije javnih radova i kolašinska Opština. Na šetalištu su izgrađene pješačke i biciklističke staze s pratećim mobilijarom. Na taj način prostor uz obalu Tare, 2014. godine, dobio je dodatnu vrijednost, a predstavlja i značajno unapređivanje turističke ponude.
Nerijetko se dešava da prostor oko šetališta bude zatrpan gomilama, uglavnom, građevinskog, ali i ostalih vrsta otpada. Uništavane su sadnice drveća, samo nekoliko mjeseci nakon što su posađene. U Komunalnom preduzeću tvrde da kontinuirano vode bitku s neogovornošću Kolašinaca. Po više puta mjesečno, kako kaže direktor Dragan Šekularac, uklanjaju se divlje deponije, s te i ostalih javnih površina. Prostor oko šetališta čišćen je više puta i volonterskim akcijama, ali gotovo nikada razultati tih napora nijesu ostali vidljivi duže od dva-tri dana.
,,Gotovo svakodnevno formiraju se divlje deponije. Ljudi, jednostavno, istovare smeće gdje im je najlakše, ne vodeći računa o kojoj lokaciji se radi. Tako je i sa šetalištem. Još jednom apelujemo na sugrađane da vode računa o tome, kao i o utiscima koje prizori javnih površina zatrpanih smećem ostavljaju na turiste”.
Prema riječima potpredsjednika Opštine Đura Miloševića, problemi na toj lokaciji nastaju ne zbog nebrige nadležnih službi već zbog neodgovornosti građana, koji ,,ne shvataju važnost prostora pored Tare”.
,,Mnogo puta je odatle uklanjan otpad, prošle godine je organizovana i volonterska akcija čišćenja, u kojoj je učestvovalo mnogo građana. Nažalost, nedugo nakon toga stanje je bilo isto. Uništavanje mobilijara na šetelištu, takođe, govori o stanju svijesti pojednih Kolašinca. Kao i do sada, ulagaćemo napore da se ta, kao i ostale javne površine po gradu, redovno održavaju”, kaže Milošević.
U lokalnoj upravi se nadaju da će nedavnim raspisivanjem oglasa za izvršioce javnih radova, kojim je predviđeno i angažovanje dva zaposlena za održavanje šetališta i parkova, djelimično riješti problem. Sa sviješću pojedinih sugrađana, priznaju, ipak, teško će se izboriti.
Još gori je odnos Kolašinaca prema drugom objektu, sagrađenom, takođe, stranom donacijom. Stijene za penjanje u Biočinovićima, na tri kilometra od grada turistička su atrakcija i omiljeno mjesto ljubitelja ekstremnih sportova. Nažalost, ovih dana se do stijena ne može, jer je most preko rijeke Svinjače, koji vodi od magistrale do terena za penjanje, potpuno spaljen.
Tereni za slobodno penjanje rezultat su realizacije projekta, koje su podržali Austrijsko-crnogorsko partnerstvo i Opstina.
Kao nastavak aktivnosti, uz podršku Ministarstva turizma, nevladine organizacije Natura i Highlander su
izgradili platformu s nadstrešnicom na samoj stijeni.
Prije nego što je spaljen most, prošle sedmice, tokom minulih nekoliko godina više puta je bila uništavana i ostala infrastruktura blizu stijena. Oštećena je nadstrešnica platforme i veći dio materijala od kojeg je napravljena je ukraden.
„Tri puta je rušena tabla koja se nalazi na pristupnom putu stijeni, ispisvani su grafiti neprimjerenog sadrzaja, podmetnut je požar ispod platforme s nadsterešnicom i konačno, sada je taj ‘posao’ završen. Ovakvim djelovanjem jako se umanjuje šansa za razvoj Kolašina kao turističke destinacije, a samim tim smanjuju se i razvojne šanse. Pozivamo sve ljude dobre volje da pruže doprinos kako bi se stalo na put ovim i sličnim destruktivnim radnjama, koje zbog obijesti ili sticanja male materijalne koristi nanose veliku štetu”, kazao je Mikan Medenica iz NVO Natura.
Sve je prijavljivano policiji, ali do sada nijesu otkriveni počinioci. Željko Pejović iz NVO Highlander, misli da će tako biti i kad je riječ o spaljivanju mosta. On podsjeća da stijena za slobodno penjanje u Biočinovicima predstavlja izuzetno vrijedan objekat za bavljenje tom vrstom sporta, kao i za pružanje turističkih usluga. Poligon u Biočinovićima dobro je opremljen i sastoji se od dva dijela. Tu stijenu su trasirali i uredili francuski alpinisti Rado Jovanović i Catrin Coque.
,,Slobodno penjanje na stijeni ima sve više poklonika u
Evropi i svijetu. Pokazuje se veliko interesovanje za ovakvim atraktivnim
lokacijama što potvrđuju i eksperti u pružanju turističkih
usluga. Na žalost, nemoguće je obezbijediti cjelodnevni nadzor terena za slobodno penjanje, a nezaštićeni su izloženi obijesti nerazumnih. Veliki je problem ponovo obezbijediti novac za popravke svega onoga što su vandali uništili do sada”, kaže Pejović.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ