Kolašinci su navikli da nemaju autobusku stanicu. Za precizne informacije o redu vožnje godinama zovu ili susjedni Mojkovac ili Podgoricu, a većinu autobusa, naročito onih prema Srbiji, čekaju na magistrali ispod Bablje grede ili kod starog Motela. Turistima je teže da shvate da je najbliža stanica tek na tridesetak kilometara odatle. Na planove da Kolašin dobije novu autobusku stanicu, nakon što je stara uništena u požaru, sada podsjeća samo poluzavršeni dvospratni objekat.
Putnici su ogorčeni. Ponekad kažu čekaju i više sati na magistrali da im neki autobus stane. Objašnjavaju da je noću i kada je loše vrijeme naročito nezgodno izlaziti iz autobusa na magistralu. Pri tom, to iziskuje i dodatne troškove, jer većina njih zove taksi da ih preveze do grada.
,,Jednom u pola godine dolazim u Kolašin iz Srbije sa djetetom od šest godina. Ni jednom vozač autobusa poslijepodne ili uveče nije htio da nas doveze do mjesta gdje je bila autobuska stanica, već nam staju ispod Bablje grede gdje je vrlo opasno, jer se izlazi nasred ceste. Ponekad staju kod starog Motela koji je još dalje. To je noćna mora, s torbama i djetetom kasno noću čekati taksi na magistrali”, priča Željka Domanović iz Kraljeva. ,,Kad se vraćam za Srbiju, treba da gatam kad će koji autobus naići ili da zovem Podgoricu, pa onda da računam koliko mu treba do magistrale pored Kolašina. Kartu naravno nije moguće kupiti, pa često i ne bude mjesta pa čekamo drugi autobus”, žali se naša sagovornica.
,,U Kolašin ne svraćamo”- obavještenje je koje obično putnici, naročito na dužim relacijama, dobiju od konduktera, pri ulasku u autobus. Opravdanje autoprevoznika je da im se ne isplati svraćati na mjesto koje uopšte nije autobuska stanica niti nudi nijednu staničnu uslugu.
Osim što je bliže centru grada bolji uslovi nijesu ni kada se čekaju autobusi koji staju na mjestu gdje je nekad bila autobuska stanica. Putnicima su na raspolaganju dvije drvene klupe, postavljene napolju, tik uz objekat u izgradnji.
Takvo stanje će, očigledno, potrajati. Ni poslije skoro šest godina vlasnik preduzeća Županovac Radoš Marković, koji je i započeo gradnju autobuske, a ni lokalna uprava ne mogu da nađu način da nastave radove. Markovića je, kako je više puta izjavljivao novinarima, kriza zaustavila u pola posla, pa bez pomoći, odnosno partnera neće moći da završi zgradu, a lokalnu upravu prezaduženost sprječava da kreditom pomogne.
Preduzeće Županovac je prije deset godina kupilo lokaciju, a 2008. godine započelo ambiciozni projekat – modernu autobusku stanicu sa brojnim sadržajima. Od svega toga do sada je samo ozidan objekat površine 2000 m2.
U međuvremenu je inspekcija rada stavila plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa neupućenim putnicima polovične informacije mogu dati samo konobarice.
Marković uporno godinama traži partnera da nastavi gradnju. Zbog ekonomske krize ili nedostatka motivacije do sada niko nije bio zainteresovan. U Opštini su i bez para ali i ideje kako da nabave novac.
,,Iz lokalne uprave jesu zaintresovani , ali nemaju novca. Davao sam im odlične uslove. Naišla je kriza i ne znam šta više da radim. Ukoliko bi se pojavio investitor sa stane , ne mora da bude samo Opština, ja bih vrlo rado ušao u posao. Već godinu dana tragam za investitorom, a ugovor koji sam spremio je vrlo jasan, više ne gledam na zaradu, već na činjenicu da je bruka da grad nema autobusku”, objašnjavo je Marković novinarima više puta.
On tvrdi da bi sve bilo drugačije da mu Opština prilikom početka gradnje nije dala nepovoljne uslove. Nije namjeravao da podiže zgradu sa dva sprata, ali, kako je kazao, iz lokalne uprave su ga uslovili, jer je Detaljnim urbanističkim planom (DUP) tako bilo precizirano.
„Ogroman novac sam uložio u izgradnju ovog ‘solitera’. Tim parama sam mogao napraviti dvije moderne stanice. Jedina briga im je bila da naplate komunalije, a ja sam platio sve do zadnjeg centra- optužuje Marković bivše opštinsko rukovodstvo.
S druge strane, iz Sekretarijata za urbanizam, uređenje prostora i komunalnu djelatnost objašnjavaju da vlasnik Županovca nije morao da podiže objekat s prizemljem i dva sprata. To je , kako tvrde, zacrtani maksimum, preko kojeg se, prema DUP-u, nije smjelo, ali niži objekat jeste.
U Opštini priznaju da je nedostatak autobuske stanice jedan od najvećih hendikepa grada. Ne mogu da kažu koji je to rok do kojeg bi lokalna vlast uspjela da nađe način da obezbijedi nedostajući novac.
,,To je veliki problem, naročito zbog toga što smo turističko mjesto, što nam nanosi veliku štetu. Pokušali smo u više navrata u razgovoru sa vlasnikom da nađemo način da to završimo. I on i mi želimo, ali se za sada ne može. Prezaduženost nas sprečava da uzimamo nove kreditne pozajmice. “
U lokalnoj upravi podsjećaju da je u planu bilo da se Markoviću pomogne, odnosno ostvari javno privatno partnerstvo, a da on zauzvrat jedan dio poslovnih prostora ustupi Opštini. Tvrde da su se obraćali na mnogo adresa, ali da do sada niko nije pozitivno odgovorio. Međutim, niko od lokalnih čelnika ne može ni približno tačno da kaže koliko bi para trebalo za bar najnužnije sadržaje koje podrazumijeva autobuska stanica.
,,Uvjeravam vas da bi davno završili taj projekat da nijesmo u ovako teškoj finansijskoj situaciji. Nijesmo još odustali i trudimo se da preko Razvojno investicionog fonda obezbijedimo novac. Naravno, u međuvremenu će i vlasnik Županovca tražiti potencijalne partnere. I njemu i nama je u interesu da se to što prije završi”, kazao je krajem prošle godine aktuelni predsjednik Opštine Darko Brajušković.
Nova autobuska stanica je bila dio predizbornih obećanja svih opozicionih stranaka koje su na majskim lokalnim izborima osvojile većinu i koje će , vjerovatno, formirati novu vlast. No, ni njihovi predstavnici na konkretno pitanje na koji način i kada planiraju da obezbijede neophodni novac za jednog od najvažnijih infrastrukturnih objekata u gradu, nemaju baš precizan i uvjerljiv odgovor.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ