Posjeta Bila Klintona Crnoj Gori upriličena je 22.maja, drugog dana proslave Dana nezavisnosti. Pored impresivnog dočeka u hotelu Splendid u Bečićima, mjestu održavanja inauguralne konferencije Balkanska incijativa za jačanje društva jugoistočne Evrope, po modelu Klintonove Globalne inicijative, dvodnevni boravak bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država ostaće upamćen po – lapsusu. Iako je izrazio oduševljenje prirodom Crne Gore koju je odavno želio da posjeti na kraju svog izlaganja izrazio je nadu kako će „Makedonija koja je tako prelijepa da oduzima dah, da se obogati”. Bog ga čuo ovako i onako. U govoru koji je trajao oko 45 minuta, čiji se sadžaj mogao odnositi na bilo koju zemlju regiona, Klinton je govorio o neophodnoj regionalnoj saradnji na rješavanjima gorućih pitanja današnjice, o siromaštvu i gladi u svijetu, ugroženosti tropskih šuma, ekonomiji Brazila i Argentine i naporima na očuvanju životne sredine, o svom prijatelju Nelsonu Mendeli sa poukom ljudima sa naših prostora, da mržnja prema onima koji su im u prošlosti činili zlo, predstavlja poseban vid neslobode koje se moraju riješiti i krenuti ka boljoj budućnosti.
Bilo je veoma malo riječi o Balkanu i ratnim dešavanjima u bliskoj prošlosti ovog regiona i žrtvama bombardovanja 1999. godine. Izostalo je očekivano izvinjenje porodicama postradalih civila kojih je bilo i u Crnoj Gori. Umjesto toga, Klinton se zahvalio vlastima na angažovanju crnogorskih vojnika u Avganistanu.
Posjeta američkog eks predsjednika incirana je od strane predsjednika odbora direktora Atlas grupe, Duška Kneževića i podržana od strane crnogorske Vlade, u skladu sa cjenovnikom kojim je određena cijena njegovih nastupa širom svijeta.
Klinton je doputovao u Bečiće noć ranije sa grupom saradnika i ličnim obezbjeđenjem. Odsjeo je u predsjedničkom apartmanu hotela Splendid, istim onim u kojem su boravile poznate muzičke i filmske zvijezde, Mik Džeger, Madona, Anđelina Džoli i Bred Pit.
Bez posebnih prohtjeva, izrazito predusretljiv i opušten, ostao je u sjećanju osoblja hotela kao političar visokog ranga za kojeg nisu preduzete posebne mjere obezbjeđenja, poput rendgenskog pregleda posjetilaca na ulazu u hotel.
Prema nezvaničnim informacijama dobijenim od članova organizacionog tima, Klintonov boravak u Crnoj Gori stajao je Atlas grupu ili Vladu, svejedno, najmanje 250.000 eura, za održana dva govora, jedan u Baru i drugi u Bečićima i boravak od dva dana.
DRŽAVNI VRH: Bivšeg američkog predsjednika dočekao je u Splendidu kompletan državni vrh Crne Gore. Ne pamti se da je ikada do sada, bilo kakvim povodom, Budva bila središte tolikog broja zvaničnika, ali i likova za koje se pouzdano ne zna kojim su povodom toga dana bili u Splendidu.
Predstavnici opozicionih stranaka ili nisu dobili poziv za konferenciju ili su bojkotovali skup, tek tamo ih, u nedjelju, nije bilo.
Uz sadašnjeg i bivšeg premijera Crne Gore, Igora Lukšića i Mila Đukanovića u kongresnoj sali prisutan je bio gotovo čitav Lukšićev kabinet, sa svim ministrima i nižim službenicima Vlade. Klintona je dočekao i predsjednik crnogorskog parlamenta, Ranko Krivokapić, državna tužiteljica Ranka Čarapić, guverner Centralne banke Radoje Žugić, rektor državnog Univerziteta Predrag Miranović, brojni ambasadori, bivši i sadašnji, domaći i strani, privrednici i studenti Kneževićevog Univerziteta Mediteran iz Bara, gdje je Klintonu uručen počasni doktorat ove visokoškolske ustanove.
Skup je obezbjeđivala vojska bezbednjaka. Ispred hotela bila je postrojena imresivna kolona uglancanih crnih mercedesa crnogorskih funkcionera sa vozačima. U prebogatoj državi kakva je Crna Gora nikome nije bilo na kraj pameti da organizuje grupni dolazak glavara iz Podgorice. Turističkim autobusom naprimjer!?
Za brojne goste iz zemlje i inostranstva pripremljen je prigodan propagandni materijal sa prospektom svih projekata Atlas grupe. Nema sumnje da je Balkanska incijativa poslužila za gala promociju 13 Kneževićevih projekata koji čekaju investitore, od kojih se čak njih šest nalazi na području teritorije Opštine Budva.
Dio obraćanja Bila Klintona bilo je posvećeno temama zaštite životne sredine i održivog razvoja, kojima se između ostalog bavi CGI – Clinton Global Initiative, međunarodna filantropska mreža Klintonove fondacije, čiji je član od prošle godine domaćin skupa, Duško Knežević.
Kako se u profil ove „pro bono” organizacije uklapaju neki od projekata Atlas grupe nije baš najjasnije. Većina projekata planirana na području Budve direktno je suprostavljena principima održivog razvoja i zaštite prostora. Posebno projekat apartmanskih naselja pod nazivom Mogren garden i Mogren hill, koji predstavljaju svojevrsno nasilje nad prirodnim ljepotama poznate gradske plaže Mogren i brda Spas.
Šta bi Bil Klinton pomislio da je podrobnije informisan o namjeri Atlas grupacije da betonira zaleđe jedne od najljepših prirodnih plaža na rivijeri.
Na plaži Mogren, kultnom mjestu generacija Budvana, na parceli površine oko 6.000 m2 planirana je gradnja kule od 11 spratova i 16 vila od osam do devet etaža. Dok se u podnožju Spasa, zelenih pluća grada, planira gradnja niza stambenih blokova površine 28.000 kvadrata.
Pored gradskog pristaništa na mjestu Atlas banke ucrtana je zgrada sa devet spratova, dok se na prostoru Jadranskog sajma, na parcelama površine 24.000 m2 planira gradnja hotelsko-poslovnog kompleksa sa tri solitera i oko 66.000 izgrađenih kvadrata.
Tu je i projekat hotelsko-apartmanskog kompleksa na lokaciji Kamenovo, oko 7.000 kvadrata stanova u turističkom naselju u Pržnu i oko 5.000 stambenog prostora na lokaciji bivše autobuske stanice u Petrovcu.
Svi navedeni projekti kojima se ugrožava atraktivni prostor budvanske rivijere očajnički traže kupca.
TRKA OKO BEDEMA: Duško Knežević sa partnerima samo je jedan od povlašćenih članova podgoričke i budvanske građevinske elite za koje se donose urbanistički panovi kojima se atraktivne lokacije budvanske opštine, parkovi, maslinjaci, vrtovi i voćnjaci pretvaraju u građevinsko zemljište.
Devastacija crnogorske obale i atraktivnih plaža od strane pripadnika crnogorskog establišmenta mogla je, pored brige o brazilskim šumama, biti jedna od tema Balkanske incijative koja se afirmiše kao „model društveno korisnog angažmana koji zahtijevaju problemi današnjeg društva”.
Dok je trajao drugi dio konferencije, Klinton je pošao u obilazak Starog grada. Mnogi su se rastrčali da se u tom trenutku nađu tamo, da ih narod vidi sa bivšim američkim predsjednikom, pa je bilo komično posmatrati pojedine uglednike kako se mobitelom obavještavaju gdje se tačno nalazi i trče oko bedema Starog grada za njim.
Odveden je na piće, gdje drugo nego u kafe hotela Astorija, bespravno podignutog zdanja u Starom gradu, gdje je viđen najprije u društvu Svetozara Marovića i Lazara Rađenovića, novopečenog predsjednika, a kasnije i domaćina Kneževića.
Hotel Astorija zajedno sa hotelom Avala, stjecište je političke i poslovne elite Crne Gore, krugova bliskih predsjedniku DPS, Milu Đukanoviću. Tamo je iste večeri, ali bez Klintona i bez Marovića, visoko društvo organizovalo zajedničku večeru.
Branka PLAMENAC