Državu kakva je postdejtonska BiH može spasiti i održati samo, bar participiranje u vlasti socijaldemokratski orijentiranih partija. Dok se socijaldemokrate dijele i pucaju po šavovima, nacionalisti pljačkaju ono malo kompanija u kojima se još ima što opljačkati
Socijaldemokratska misao zamire u Bosni i Hercegovini. Posljednja događanja među socijaldemokratama signaliziraju i daleko težu dijagnozu za bh. ljevicu,koju bi, objektivno govoreći, trebao predstavljati SDP BiH. Ova se, pak, partija sve više para po šavovima. Najveće potrese doživjela je nedavno kada je njen tuzlanski ogranak, a Tuzla je uvijek smatrana bastionom socijaldemokratije i crvene ideje uopšte, odlučio ući u vlast sa partijama desne orijentacije i svjetonazorskoga usmjerenja.
Nije više problem toga tuzlanskog esdepeovskog krila,već i dijela uglednih starijih esdepeovaca,koji zasad u organima stranke oponiraju aktualnom vođstvu, ali siguran sam da guranje problema pod tepih neće još dugo trajati. SDP-u slijedi redovni stranački kongres, pa bi moglo doći i do promjena u njegovom rukovodstvu.
Neulazak u vlast i pored solidnih rezultata, iako ne spektakularnih,na poslednjim izborima,očito je, nije jedini problem SDP-a.
Demokratska fronta, partija Ive Komšića, aktualnog člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, nastala iz SDP-a, ušla je u proces formiranja vlasti sa SDA na državnoj i federalnoj razini, pa je orkestrirano optuživana da je izdala, a neki vele i prodala lijevu ideju.
Najdosljednijom se,bar na prvi pogled, drži Naša stranka koja sa nekim manjim lijevo orjentiranim bh. strankama čuva blok formiran po logici ljevice.
Nema tu čvrstog socijaldemokratskog jezgra, a nije ni na pomolu ujedinjavanje stranaka ljevice,što je donedavno pompezno najavljivano. Nemaju se te stranke oko koga ni okupiti ni vezati, jer su problemi prije svega programsko-ideološka suština,a potom i brojna unutar stranački ispoljena nezadovoljstva, pa i različiti koncepti viđenja budućnosti BiH.
U politici se nije dovoljno zaklinjati i zaklanjati iza floskula o jedinstvenoj,cjelovitoj,sekularnoj državi ravnopravnih naroda i građana…Država BiH i dalje je brod bez kormilara, jer federalna i državna vlast nisu izabrane, dok tročlano predsjedništvo i dalje slabo ili gotovo nikako ne funkcioniše.
Problemi ove države su i u nefunkcionalnoj, posvađanoj i totalno podijeljenoj socijaldemokratiji. Državu kakva je postdejtonska BiH može spasiti i održati samo i isključivo, bar participiranje u vlasti socijaldemokratski orijentiranih partija. Dok se oni dijele i pucaju po šavovima, nacionalisti ne žure sa formiranjem krovne vlasti, već mirno se dogovarajući pljačkaju ono malo kompanijau kojima se još imašto opljačkati.
Ako klinička smrt potraje u redovima socijaldemokrata državni okvir bh. dejtonske nakaze sve će više slabiti. Prisustvovaćemo daljem jačanju anti- bosansko hercegovačkih snaga, a fragmentacija i disolucija države sve će više osnaživati neskrivene apetite komšija, Srbije i Hrvatske, da pokušaju ostvariti svoje ratno-osvajačke ciljeve, samo sada u miru.
Nimalo racionalno salonsko ponašanje ljevičara i onih koji se tako deklarišu, BiH sve više udaljava od europskih integracija,a sporenja među njima takođe utiču na znakove kliničke smrti socijaldemokratije,ali i same BiH.
Kada svemu dodamo permanentno slabljenje ekonomske moći u državi, razne vidove zaduženosti, stalnu tendenciju antidržavnog djelovanja najmoćnijih srpskih i hrvatskih stranaka,SNSD i HDZ, vide se golemi ponori nejako sklepanog dejtonskog improvizorija zvanog Bosna i Hercegovina.
Slab i demontiran nevladin sektor je nečujan, pa praktično samo pospješuje sliku kliničke smrti socijaldemokratije u BiH i ukupnog zamiranja svake oponencije sve jačoj nacionalističkoj vlasti.
Tragično izgleda sadašnja bh. vlast i bh. društvo!
Gradimir GOJER